desktop-icons master - en to fa translation catalogue (42 entries)

en: New folder name
fa: نام شاخهٔ جدید

en: Create
fa: ایجاد

en: Cancel
fa: لغو

en: Folder names cannot contain “/”.
fa: نام شاخه‌ها نمی‌تواند شامل "/" شود.

en: A folder cannot be called “.”.
fa: یک شاخه را نمی‌توان «.» نامگذاری کرد.

en: A folder cannot be called “..”.
fa: یک شاخه را نمی‌توان «..» نامگذاری کرد.

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
fa: شاخه‌هایی با «.» در ابتدای نامشان، مخفیند.

en: There is already a file or folder with that name.
fa: پرونده یا شاخه‌ای با همان نام موجود است.

en: Size for the desktop icons
fa: اندازه برای نقشک‌های میزکار

en: Small
fa: کوچک

en: Standard
fa: استاندارد

en: Large
fa: بزرگ

en: Show the personal folder in the desktop
fa: نمایش شاخهٔ شخصی در میزکار

en: Show the trash icon in the desktop
fa: نمایش نقشک زباله‌دان در میزکار

en: New Folder
fa: شاخه جدید

en: Paste
fa: چسباندن

en: Undo
fa: برگردان

en: Redo
fa: انجام دوباره

en: Show Desktop in Files
fa: نمایش میزکار در پرونده‌ها

en: Open in Terminal
fa: گشودن در پایانه

en: Change Background…
fa: تغییر پس‌زمینه…

en: Display Settings
fa: تنظیمات نمایشگر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Rename
fa: تغییر نام

en: Command not found
fa: فرمان پیدا نشد

en: Don’t Allow Launching
fa: اجازه ندادن به اجرا

en: Allow Launching
fa: اجازهٔ اجرا

en: Open
fa: گشودن

en: Open With Other Application
fa: گشودن با برنامه‌ای دیگر

en: Cut
fa: برش

en: Copy
fa: رونوشت

en: Rename…
fa: تغییر نام…

en: Move to Trash
fa: انداختن در زباله‌دان

en: Empty Trash
fa: خالی کردن زباله‌دان

en: Properties
fa: ویژگی‌ها

en: Show in Files
fa: نمایش در پرونده‌ها

en: Icon size
fa: اندازهٔ نقشک

en: Set the size for the desktop icons.
fa: تنظیم اندازه برای نقشک‌های میزکار.

en: Show personal folder
fa: نمایش شاخهٔ شخصی

en: Show the personal folder in the desktop.
fa: نمایش شاخهٔ شخصی در میزکار.

en: Show trash icon
fa: نمایش نقشک زباله‌دان

en: Show the trash icon in the desktop.
fa: نمایش نقشک زباله‌دان در میزکار.
