desktop-icons master - en to id translation catalogue (50 entries)

en: New folder name
id: Nama folder baru

en: Create
id: Buat

en: Cancel
id: Batal

en: Folder names cannot contain “/”.
id: Nama folder tak boleh memuat "/".

en: A folder cannot be called “.”.
id: Sebuah folder tak bisa dinamai ".".

en: A folder cannot be called “..”.
id: Sebuah folder tak bisa dinamai "..".

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
id: Folder dengan "." di awal nama mereka disembunyikan.

en: There is already a file or folder with that name.
id: Folder dengan nama itu sudah ada.

en: Size for the desktop icons
id: Ukuran untuk ikon destop

en: Small
id: Kecil

en: Standard
id: Standar

en: Large
id: Besar

en: Show the personal folder in the desktop
id: Tampilkan folder pribadi di destop

en: Show the trash icon in the desktop
id: Tampilkan ikon tong sampah di destop

en: Show mounted drives in the desktop
id: Tampilkan kandar yang dikaitkan di destop

en: New Folder
id: Folder Baru

en: New Document
id: Dokumen Baru

en: Paste
id: Tempel

en: Undo
id: Tak Jadi

en: Redo
id: Jadi Lagi

en: Show Desktop in Files
id: Tampilkan Destop pada Berkas

en: Open in Terminal
id: Buka dalam Terminal

en: Change Background…
id: Ubah Latar Belakang…

en: Display Settings
id: Pengaturan Tampilan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Rename
id: Ganti Nama

en: Command not found
id: Perintah tidak ditemukan

note: TRANSLATORS: %s is the filesystem name
en: Ejecting drive “%s” failed:
id: Mengeluarkan kandar "%s" gagal:

en: Don’t Allow Launching
id: Jangan Izinkan Peluncuran

en: Allow Launching
id: Izinkan Peluncuran

en: Open
id: Buka

en: Open With Other Application
id: Buka Dengan Aplikasi Lain

en: Launch using Dedicated Graphics Card
id: Luncurkan menggunakan Kartu Grafis Terdedikasi

en: Cut
id: Potong

en: Copy
id: Salin

en: Rename…
id: Ganti Nama…

en: Move to Trash
id: Pindahkan ke Tong Sampah

en: Empty Trash
id: Kosongkan Tong Sampah

en: Eject
id: Keluarkan

en: Properties
id: Properti

en: Show in Files
id: Tampilkan pada Berkas

en: Home
id: Rumah

en: Icon size
id: Ukuran ikon

en: Set the size for the desktop icons.
id: Set ukuran untuk ikon destop.

en: Show personal folder
id: Tampilkan folder pribadi

en: Show the personal folder in the desktop.
id: Tampilkan folder pribadi di destop.

en: Show trash icon
id: Tampilkan ikon tong sampah

en: Show the trash icon in the desktop.
id: Tampilkan ikon tong sampah di destop.

en: Show mounted drives
id: Tampilkan kandar yang dikaitkan

en: Show mounted drives in the desktop.
id: Tampilkan kandar yang dikaitkan di destop.
