desktop-icons master - en to nl translation catalogue (50 entries)

en: New folder name
nl: Nieuwe mapnaam

en: Create
nl: Aanmaken

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Folder names cannot contain “/”.
nl: Mapnamen kunnen geen ‘/’ bevatten.

en: A folder cannot be called “.”.
nl: Een map kan niet ‘.’ worden genoemd.

en: A folder cannot be called “..”.
nl: Een map kan niet ‘..’ worden genoemd.

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
nl: Mappen waarvan de naam begint met ‘.’ zijn verborgen.

en: There is already a file or folder with that name.
nl: Er bestaat al een bestand of map met die naam.

en: Size for the desktop icons
nl: Grootte van bureaubladpictogrammen

en: Small
nl: Klein

en: Standard
nl: Standaard

en: Large
nl: Groot

en: Show the personal folder in the desktop
nl: Toon de persoonlijke map op het bureaublad

en: Show the trash icon in the desktop
nl: Toon het prullenbakpictogram op het bureaublad

en: Show mounted drives in the desktop
nl: Gekoppelde volumes tonen op het bureaublad

en: New Folder
nl: Nieuwe map

en: New Document
nl: Nieuw document

en: Paste
nl: Plakken

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Show Desktop in Files
nl: Bureaublad tonen in Bestanden

en: Open in Terminal
nl: Openen in terminalvenster

en: Change Background…
nl: Achtergrond aanpassen…

en: Display Settings
nl: Scherminstellingen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Command not found
nl: Opdracht niet gevonden

note: TRANSLATORS: %s is the filesystem name
en: Ejecting drive “%s” failed:
nl: Uitwerpen van station ‘%s’ mislukt:

en: Don’t Allow Launching
nl: Toepassingen starten niet toestaan

en: Allow Launching
nl: Toepassingen starten toestaan

en: Open
nl: Openen

en: Open With Other Application
nl: Met andere toepassing openen

en: Launch using Dedicated Graphics Card
nl: Met grafische kaart opstarten

en: Cut
nl: Knippen

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Rename…
nl: Hernoemen…

en: Move to Trash
nl: Verplaatsen naar prullenbak

en: Empty Trash
nl: Prullenbak legen

en: Eject
nl: Uitwerpen

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Show in Files
nl: Tonen in Bestanden

en: Home
nl: Persoonlijke map

en: Icon size
nl: Pictogramgrootte

en: Set the size for the desktop icons.
nl: Stel de grootte van de bureaubladpictogrammen in.

en: Show personal folder
nl: Persoonlijke map tonen

en: Show the personal folder in the desktop.
nl: Toon de persoonlijke map op het bureaublad.

en: Show trash icon
nl: Prullenbakpictogram tonen

en: Show the trash icon in the desktop.
nl: Toon het prullenbakpictogram op het bureaublad.

en: Show mounted drives
nl: Gekoppelde volumes tonen

en: Show mounted drives in the desktop.
nl: Gekoppelde volumes tonen op het bureaublad.
