desktop-icons master - en to ro translation catalogue (49 entries)

en: New folder name
ro: Nume nou de fișier

en: Create
ro: Creează

en: Cancel
ro: Anulează

en: Folder names cannot contain “/”.
ro: Numele dosarelor nu pot conține „/”.

en: A folder cannot be called “.”.
ro: Un dosar nu poate fi numit „.”.

en: A folder cannot be called “..”.
ro: Un dosar nu poate fi numit „..”.

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
ro: Dosarele cu „.” la începutul numelui sunt ascunse.

en: There is already a file or folder with that name.
ro: Există deja un fișier sau doar cu acel nume.

en: Size for the desktop icons
ro: Dimensiunea pentru iconițele desktopului

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Show the personal folder in the desktop
ro: Arată dosarul personal pe desktop

en: Show the trash icon in the desktop
ro: Arată iconița gunoiului pe desktop

en: Show mounted drives in the desktop
ro: Arată dispozitivele montate pe desktop

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: New Document
ro: Document nou

en: Paste
ro: Lipește

en: Undo
ro: Refă

en: Redo
ro: Repetă

en: Show Desktop in Files
ro: Aratată Desktopul în Fișiere

en: Open in Terminal
ro: Deschide în Terminal

en: Change Background…
ro: Schimbă fundalul…

en: Display Settings
ro: Configurări afișaj

en: Settings
ro: Configurări

en: Rename
ro: Redenumește

en: Command not found
ro: Comanda nu a fost găsită

note: TRANSLATORS: %s is the filesystem name
en: Ejecting drive “%s” failed:
ro: Scoaterea unității „%s” a eșuat:

en: Don’t Allow Launching
ro: Nu permite lansarea

en: Allow Launching
ro: Permite lansarea

en: Open
ro: Deschide

en: Open With Other Application
ro: Deschide cu altă aplicație

en: Launch using Dedicated Graphics Card
ro: Lansează folosind placa grafică dedicată

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiază

en: Rename…
ro: Redenumește…

en: Move to Trash
ro: Mută la gunoi

en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

en: Eject
ro: Ejectează

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Show in Files
ro: Arată în Fișiere

en: Home
ro: Acasă

en: Icon size
ro: Dimensiune iconiță

en: Set the size for the desktop icons.
ro: Stabilește dimensiunea pentru iconițele desktopului.

en: Show personal folder
ro: Arată dosarul personal

en: Show the personal folder in the desktop.
ro: Arată dosarul personal pe desktop.

en: Show trash icon
ro: Arată iconița gunoiului

en: Show the trash icon in the desktop.
ro: Arată iconița gunoiului pe deskop.

en: Show mounted drives
ro: Arată dispozitivele montate

en: Show mounted drives in the desktop.
ro: Arată dispozitivele montate pe desktop.
