desktop-icons master - en to uk translation catalogue (50 entries)

en: New folder name
uk: Назва нової теки

en: Create
uk: Створити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Folder names cannot contain “/”.
uk: Назви теки не можуть містити «/».

en: A folder cannot be called “.”.
uk: Теку не можна називати як «.».

en: A folder cannot be called “..”.
uk: Теку не можна називати як «..».

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
uk: Теки, назви яких починаються із символу «.», є прихованими.

en: There is already a file or folder with that name.
uk: Файл або тека із такою назвою вже існують.

en: Size for the desktop icons
uk: Розмір піктограм на стільниці

en: Small
uk: Малий

en: Standard
uk: Стандартний

en: Large
uk: Великий

en: Show the personal folder in the desktop
uk: Показувати особисту теку на стільниці

en: Show the trash icon in the desktop
uk: Показувати піктограму смітника на стільниці

en: Show mounted drives in the desktop
uk: Показувати змонтовані диски на стільниці

en: New Folder
uk: Нова тека

en: New Document
uk: Новий документ

en: Paste
uk: Вставити

en: Undo
uk: Скасувати

en: Redo
uk: Повторити

en: Show Desktop in Files
uk: Показувати «Стільницю» у «Файлах»

en: Open in Terminal
uk: Відкрити у терміналі

en: Change Background…
uk: Змінити тло…

en: Display Settings
uk: Параметри екрана

en: Settings
uk: Параметри

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Command not found
uk: Команди не знайдено

note: TRANSLATORS: %s is the filesystem name
en: Ejecting drive “%s” failed:
uk: Не вдалося виштовхнути пристрій «%s»:

en: Don’t Allow Launching
uk: Не дозволяти запуск

en: Allow Launching
uk: Дозволяти запуск

en: Open
uk: Відкрити

en: Open With Other Application
uk: Відкрити за допомогою іншої програми

en: Launch using Dedicated Graphics Card
uk: Запустити через відповідну графічну плату

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Копіювати

en: Rename…
uk: Перейменувати…

en: Move to Trash
uk: Пересунути до смітника

en: Empty Trash
uk: Спорожнити смітник

en: Eject
uk: Виштовхнути

en: Properties
uk: Властивості

en: Show in Files
uk: Показувати у «Файлах»

en: Home
uk: Домівка

en: Icon size
uk: Розмір піктограм

en: Set the size for the desktop icons.
uk: Встановити розмір піктограм на стільниці.

en: Show personal folder
uk: Показувати особисту теку

en: Show the personal folder in the desktop.
uk: Показувати особисту теку на стільниці.

en: Show trash icon
uk: Показувати піктограму смітника

en: Show the trash icon in the desktop.
uk: Показувати піктограму смітника на стільниці.

en: Show mounted drives
uk: Показувати змонтовані диски

en: Show mounted drives in the desktop.
uk: Показувати змонтовані диски на стільниці.
