gnome-shell-extension-espresso - en to it_IT translation catalogue (30 entries)

en: Auto suspend and screensaver disabled
it_IT: Auto sospensione e screensaver disabilitato

en: Auto suspend and screensaver enabled
it_IT: Auto sospensione e screensaver abilitato

en: Turning off "espresso enabled when docked"
it_IT: Disabilito "abilita espresso quando connesso al dock"

en: Turning off "espresso enabled when charging"
it_IT: Disabilito "abilita espresso quando in carica"

en: Turning off "espresso enabled when fullscreen"
it_IT: Disabilito "abilita espresso quando è a schermo intero"

en: Show Espresso in top panel
it_IT: Mostra Espresso nel pannello in alto

en: Enable when a fullscreen application is running
it_IT: Abilita quando è un'applicazione è a schermo intero

en: Restore state across reboots
it_IT: Ripristina lo stato dopo i riavvii

en: Enable notifications
it_IT: Abilita notifiche

en: Pause/resume Night Light if enabled
it_IT: Pausa/riprendi Modalità Notturna se abilitato

en: Pause/resume Night Light for defined applications only
it_IT: Pausa/riprendi Modalità Notturna solo per le applicazioni scelte

en: Enable when charging and docked to external monitors
it_IT: Abilita quando il dispositivo è in carica o connesso a monitor esterni

en: Enable when this device is charging
it_IT: Abilita quando il dispositivo è in carica

en: Allow to temporarily override without affecting my settings
it_IT: Permetti l'override temporaneo senza modificare le mie configurazioni

en: Applications which enable Espresso automatically
it_IT: Applicazioni che abilitano Espresso automaticamente

en: Application list
it_IT: Elenco applicazioni

en: A list of strings, each containing an application id (desktop file name)
it_IT: Un'elecno di stringhe, ognuna contenente un id applicazione (nome del file .desktop)

en: Store espresso user state
it_IT: Salva lo stato di espresso dell'utente

en: Restore espresso state
it_IT: Ripristina lo stato di espresso

en: Show indicator
it_IT: Mostra indicatore

en: Show the indicator on the top panel
it_IT: Mostra indicatore nel pannello in alto

en: Show notifications
it_IT: Mostra notifiche

en: Show notifications when enabled/disabled
it_IT: Mostra notifiche quando abilitato/disabilitato

en: Enable when docked to external monitors
it_IT: Abilitato quando collegato a monitor esterni

en: Enable when the device is on ac power and connected to external monitors
it_IT: Abilitato quando il dispositivo è alimentato a corrente e connesso a monitor esterni

en: Enable when the device is on ac power
it_IT: Abilitato quando il dispositivo è connesso alla corrente

en: Allow turning on/off without changing my settings
it_IT: Permetti l'attivazione/disabilitazione senza cambiare le mie impostazioni

en: Pause/resume Night Light
it_IT: Pausa/riprendi Luce Notturna

en: Whether or not this device has a battery
it_IT: Indipendentemente dal fatto che questo dispositivo abbia o meno una batteria

en: Auto-determined on startup
it_IT: Auto determinato all'avvio
