Fly-Pie - en to de translation catalogue (344 entries)

en: Activate Shortcut
de: Tastaturkürzel aktivieren

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Simulates a key combination.
de: Simuliert eine Tastenkombination.

en: The <b>Activate Shortcut</b> action simulates a key combination when activated. For example, this can be used to switch virtual desktops, control multimedia playback or to undo / redo operations.
de: Die <b>Tastaturkürzel-aktivieren</b>-Aktion simuliert eine Tastenkombination. Das kann zum Beispiel verwendet werden, um virtuelle Desktops zu wechseln, Multimediawiedergabe zu steuern, oder Aktionen rückgängig zu machen.

en: Shortcut
de: Tastaturkürzel

en: This shortcut will be simulated.
de: Dieses Tastaturkürzel wird simuliert.

en: Open File
de: Datei öffnen

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens a file with the default application.
de: Öffnet eine Datei mit der Standardanwendung.

en: The <b>Open File</b> action will open the file specified above with your system's default application.
de: Die <b>Datei-öffnen</b> -Aktion öffnet die gegebene Datei mit der dazugehörigen Standardanwendung.

en: File
de: Datei

en: It will be opened with the default app.
de: Geöffnet mit der Standardanwendung.

en: Launch Application
de: Anwendung starten

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Runs any shell command.
de: Führt einen beliebigen Kommandozeilenbefehl aus.

en: The <b>Launch Application</b> action executes any given command. This is primarily used to open applications but may have plenty of other use cases as well.
de: Die <b>Anwendung-starten</b>-Aktion führt den gegebenen Kommandozeilenbefehl aus. Das ist hauptsächlich zum Starten von Anwendungen gedacht, kann aber auch in vielen anderen Szenarios verwendet werden.

en: Command
de: Kommando

en: Use the button to list installed apps.
de: Die Schaltfläche zeigt installierte Apps.

en: Open URI
de: URI öffnen

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens an URI with the default application.
de: Öffnet eine URI mit der Standardanwendung.

en: When the <b>Open URI</b> action is activated, the above URI is opened with the default application. For http URLs, this will be your web browser. However, it is also possible to open other URIs such as "mailto:foo@bar.org".
de: Die <b>URI-öffnen</b>-Aktion öffnet die gegebene URI mit der dazugehörigen Standardanwendung. Für http URLs ist das Ihr Webbrowser, allerdings können auch URIs wie "mailto:foo@bar.org" angegeben werden.

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Emits a D-Bus signal.
de: Löst ein D-Bus Signal aus.

en: The <b>D-Bus Signal</b> action does nothing on its own. But you <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/blob/main/docs/dbus-interface.md">can listen on the D-Bus for its activation</a>. This can be very useful in custom menus opened via the command line.
de: Die <b>D-Bus-Signal</b>-Aktion macht erst einmal nichts. Allerdings können Sie <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/blob/main/docs/dbus-interface.md">von ihrer Auswahl über den D-Bus erfahren</a>. Das kann sehr nützlich in Verbindung mit Menüs sein, die Sie über die Kommandozeile geöffnet haben.

en: This will be passed to the D-Bus signal.
de: Das wird dem D-Bus Signal übergeben.

en: Insert Text
de: Text einfügen

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Types some text automatically.
de: Tippt automatisch einen Text.

en: The <b>Insert Text</b> action copies the given text to the clipboard and then simulates a Ctrl+V. This can be useful if you realize that you often write the same things.
de: Die <b>Text-einfügen</b>-Aktion kopiert einen gegebenen Text in die Zwischenablage und simuliert dann Ctrl+V. Das kann nützlich sein, wenn Sie häufig denselben Text eintippen.

en: This text will be inserted.
de: Dieser Text wird eingefügt.

en: Select File
de: Datei auswählen

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Select Application
de: Anwendung auswählen

note: Translators: This is shown on the shortcut-buttons when no shortcut is selected.
en: Not Bound
de: Deaktiviert

en: Press the shortcut!
    ESC to cancel, BackSpace to unbind
de: Drücken Sie eine Tastenkombination!
    ESC um abzubrechen, Rücktaste zum Deaktivieren

note: Translators: If some text is dragged to the menu editor, an insert-text action is created. This is the name of the newly created action, %s will be replaced by the text to insert.
en: Insert: %s
de: Einfügen: %s

en: Frequently Used
de: Häufig verwendet

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used applications.
de: Zeigt oft verwendete Programme.

en: The <b>Frequently Used</b> menu shows a list of frequently used applications. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown applications to about twelve.
de: Das <b>Häufig-verwendet</b>-Menü zeigt eine Liste oft verwendeter Programme. Für eine effiziente Nutzung sollten Sie die maximal angezeigte Anzahl auf etwa zwölf beschränken.

en: Max Item Count
de: Max. Elementanzahl

en: Limits the number of children.
de: Limitiert die Anzahl an Kindelementen.

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Allows screen lock, shutdown and other things.
de: Rechner ausschalten, neu starten und ähnliches.

en: The <b>System</b> menu shows an items for screen-lock, shutdown, settings, etc.
de: Das <b>System</b>-Menü zeigt Einträge für Bildschirmsperren, Herunterfahren, Einstellungen, etc.

note: Translators: As in 'Lock the screen.'
en: Lock
de: Bildschirm sperren

en: Suspend
de: Ruhezustand

en: Switch User…
de: Benutzer wechseln…

en: Log Out
de: Abmelden

en: Power Off…
de: Ausschalten…

en: Custom Menu
de: Benutzerdefiniertes Menü

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: This can contain custom actions and other menus.
de: Kann Aktionen und andere Menüs enthalten.

en: A <b>Custom Menu</b> can contain any number of actions and submenus. However, for precise item selection, a maximum number of twelve items is recommended.
de: Ein <b>Benutzerdefiniertes Menü</b> kann eine beliebige Anzahl von Aktionen und Untermenüs enthalten. Für eine präzise Auswahl der Elemente wird jedoch eine maximale Anzahl von zwölf Elementen empfohlen.

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Favorites
de: Favoriten

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows pinned applications.
de: Zeigt angeheftete Anwendungen.

en: The <b>Favorites</b> menu shows the applications you have pinned to GNOME Shell's Dash.
de: Das <b>Favoriten</b>-Menü zeigt die Anwendungen, die Sie an die Dash von GNOME Shell angeheftet haben.

en: Recent Files
de: Zuletzt verwendete Dateien

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your recently used files.
de: Zeigt kürzlich geöffnete Dateien.

en: The <b>Recent Files</b> menu shows a list of recently used files. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown files to about twelve.
de: Das <b>Zuletzt-verwendete-Dateien</b>-Menü zeigt eine Liste kürzlich verwendeten Dateien. Für eine effiziente Nutzung sollten die maximal angezeigte Anzahl auf etwa zwölf beschränken.

en: Devices
de: Geräte

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows connected devices.
de: Zeigt angeschlossene Geräte.

en: The <b>Devices</b> menu shows an item for each mounted volume, like USB sticks.
de: Das <b>Geräte</b>-Menü zeigt angeschlossene Geräte, wie USB-Sticks.

en: Main Menu
de: Hauptmenü

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows all installed applications.
de: Zeigt alle installierten Anwendungen.

en: The <b>Main Menu</b> shows all installed applications. Usually, this is very cluttered as many sections contain too many items to be used efficiently. You should rather set up your own menus!
de: Das <b>Hauptmenü</b> zeigt alle installierten Anwendungen. Das ist meistens sehr unübersichtlich und nicht effizient verwendbar. Sie sollten lieber benutzerdefinierte Menüs erstellen!

note: Translators: This is an entry of the default menu. I
en: Running Apps
de: Laufende Anwendungen

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows the currently running applications.
de: Zeigt aktuell laufenden Programme.

en: The <b>Running Apps</b> menu shows all currently running applications. This is similar to the Alt+Tab window selection. As the entries change position frequently, this is actually not very effective.
de: Das <b>Laufende-Anwendungen</b>-Menü zeigt alle aktuell laufenden Programme. Das ist ähnlich zur Alt-Tab-Fensterauswahl. Da die Einträge aber häufig ihre Position wechseln, ist dieses Untermenü nur bedingt effzient.

en: You can use this to filter the displayed windows. Regular expressions are supported: Use a simple string like "Fire" to show only windows whose titles contain "Fire" (e.g. Firefox). Use "Fire|Water" to match either "Fire" or "Water". A negation would be "^(?!.*Fire)" to match anything but "Fire". Remember to use the live preview to instantly see the results!
de: Sie können das verwenden, um die angezeigten Fenster zu filtern. Reguläre Ausdrücke werden unterstützt: Nutzen Sie eine einfache Zeichenkette wie "Fire", um nur Fenster anzuzeigen, deren Titel "Fire" enthalten (z.B. Firefox). Nutzen Sie "Fire|Water", um entweder "Fire" oder "Water" zu suchen. Eine Negation erzielen Sie mit "^(?!.*Fire)". Das beinhaltet alles außer "Fire". Nutzen Sie die Live-Vorschau, um die Ergebnisse in Echtzeit zu sehen!

en: Window Filter
de: Fenster-Filter

en: See tooltip for details.
de: Weitere Details im Tooltip.

en: Active Workspace Only
de: Nur aktive Arbeitsfläche

en: Group by Application
de: Nach Anwendung gruppieren

en: Peek on Hover
de: Vorschau beim Überfahren

en: Bookmarks
de: Lesezeichen

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used directories.
de: Zeigt häufig verwendete Verzeichnisse.

en: The <b>Bookmarks</b> menu shows an item for the trash, your desktop and each bookmarked directory.
de: Das <b>Lesezeichen</b>-Menü zeigt Einträge für den Papierkorb, den Desktop und andere gespeicherte Verzeichnisse.

en: Clipboard
de: Zwischenablage

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows recently copied things.
de: Zeigt kürzliche kopierte Dinge.

en: The <b>Clipboard</b> menu shows a list of recently copied things.
de: Das <b>Zwischenablage</b>-Menü zeigt eine Liste der zuletzt kopierten Objekte an.

en: First Child Angle
de: Kind-Startwinkel

en: Direction of the most recent item.
de: Richtung des neuesten Elements.

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a vector image.
en: Vector Image
de: Vektorbild

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a raster image.
en: Raster Image
de: Rasterbild

note: Translators: This is the tier 1 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Novice
de: Anfänger-

note: Translators: This is the tier 2 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Capable
de: Fähiger

note: Translators: This is the tier 3 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Skilled
de: Kompetenter

note: Translators: This is the tier 4 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Expert
de: Profi-

note: Translators: This is the tier 5 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Master
de: Meister-

note: Translators: The name of the 'Abort a selection %x times.' achievement.
en: %s Cancellor
de: %sAbbrecher

note: Translators: The description of the '%s Cancellor' achievement.
en: Abort a selection %x times.
de: Brechen Sie eine Auswahl %x Mal ab.

note: Translators: The name of the 'Select %x items.' achievement.
en: %s Pielot
de: %sPielot

note: Translators: The description of the '%s Pielot' achievement.
en: Select %x items.
de: Wählen Sie %x Elemente aus.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in marking mode.' achievement.
en: %s Toplevel Gesture-Selector
de: %sGestenzeichner auf höchster Ebene

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 in marking mode.' achievement.
en: %s Submenu Gesture-Selector
de: %sGestenzeichner in Untermenüs

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in marking mode.' achievement.
en: %s Subsubmenu Gesture-Selector
de: %sGestenzeichner in Unter-Untermenüs

note: Translators: The description of the 'Gesture-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in marking mode.
de: Wählen Sie %x Elemente in Tiefe %d im Markierungsmodus.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Toplevel Click-Selector
de: %sKlick-Selektor auf höchster Ebene

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Submenu Click-Selector
de: %sKlick-Selektor in Untermenüs

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Subsubmenu Click-Selector
de: %sKlick-Selektor in Unter-Untermenüs

note: Translators: The description of the 'Click-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d with mouse clicks.
de: Wählen Sie %x Elemente der Tiefe %d mit Mausklicks aus.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Toplevel Selector
de: %sPielot auf höchster Ebene

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Submenu Selector
de: %sUntermenü-Pielot

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Subsubmenu Selector
de: %sUnter-Untermenü-Pielot

note: Translators: The description of the 'Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in less than %t milliseconds.
de: Wählen Sie %x Elemente der Tiefe %d in weniger als %t Millisekunden.

note: Translators: The name of the 'Open the settings dialog %x times.' achievement.
en: The Journey Is The Reward %i
de: Der Weg ist das Ziel %i

note: Translators: The description of the 'The Journey Is The Reward %i' achievement.
en: Open the settings dialog %x times.
de: Öffnen Sie den Einstellungsdialog %x Mal.

note: Translators: The name of the 'Open %x menus with the D-Bus interface.' achievement.
en: Nerd Alert %i
de: Nerd-Alarm %i

note: Translators: The description of the 'Nerd Alert %i' achievement.
en: Open %x menus with the D-Bus interface.
de: Öffnen Sie %x Menüs mit der D-Bus-Schnittstelle.

en: Generate %x random presets.
de: Erzeugen Sie %x zufällige Voreinstellungen.

note: Translators: The name of the 'Export %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Exporter
de: %sPreset-Exporteur

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement if only one preset needs to be exported.
en: Export a custom preset.
de: Exportieren Sie eine benutzerdefinierte Voreinstellung.

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement.
en: Export %x custom presets.
de: Exportieren Sie %x benutzerdefinierte Voreinstellungen.

note: Translators: The name of the 'Import %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Importer
de: %sPreset-Importeur

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement if only one preset needs to be imported.
en: Import a custom preset.
de: Importieren Sie eine benutzerdefinierte Voreinstellung.

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement.
en: Import %x custom presets.
de: Importieren Sie %x benutzerdefinierte Voreinstellungen.

note: Translators: The name of the 'Import %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Importer
de: %sMenü-Importeur

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement if only one menu needs to be imported.
en: Import a menu configuration.
de: Importieren Sie eine Menükonfiguration.

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement.
en: Import %x menu configurations.
de: Importieren Sie %x Menükonfigurationen.

note: Translators: The name of the 'Export %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Exporter
de: %sMenü-Exporteur

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement if only one menu needs to be exported.
en: Export a menu configuration.
de: Exportieren Sie eine Menükonfiguration.

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement.
en: Export %x menu configurations.
de: Exportieren Sie %x Menükonfigurationen.

note: Translators: The name of the 'Create %x items in the menu editor.' achievement.
en: There Should Be No More Than Twelve Items…? %i
de: Es sollen nicht mehr als zwölf Menüeinträge sein...? %i

note: Translators: The description of the 'There Should Be No More Than Twelve Items…? %i' achievement.
en: Create %x items in the menu editor.
de: Erstellen Sie %x Elemente im Menü-Editor.

note: Translators: The name of the 'Open a preview menu %x times.' achievement.
en: %s Menu Designer
de: %sMenü-Designer

note: Translators: The description of the '%s Menu Designer' achievement.
en: Open a preview menu %x times.
de: Öffnen Sie ein Vorschaumenü %x Mal.

note: Translators: The name of the 'Open the tutorial menu %x times.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Grumpie Rookie
de: Genervter Anfänger

note: Translators: The description of the 'Grumpie Rookie' achievement.
en: Open the tutorial menu %x times.
de: Öffnen Sie das Tutorial-Menü %x Mal.

note: Translators: The description of the 'Bachelor Pielot' achievement.
en: Get all medals of the tutorial.
de: Holen Sie sich alle Medaillen des Tutorials.

note: Translators: The name of the hidden 'Delete all of your menus.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Say Good-Pie!
de: Sagen Sie "Good-Pie"!

note: Translators: The description of the 'Say Good-Pie!' achievement.
en: Delete all of your menus.
de: Löschen Sie alle Ihre Menüs.

note: Translators: The name of the hidden 'Consider becoming a sponsor of Fly-Pie.' This does not support %s and %i. achievement.
en: That's Philanthropie!
de: Das ist Philanthropie!

note: Translators: The description of the 'That's Philanthropie!' achievement.
en: Consider becoming a sponsor of Fly-Pie.
de: Erwägen Sie, Sponsor von Fly-Pie zu werden.

en: Do you really want to reset all statistics?
de: Möchten Sie wirklich alle Statistiken zurücksetzen?

en: All achievements will be lost!
de: Alle Erfolge gehen verloren!

en: No menus configured
de: Keine Menüs eingerichtet

en: Create a new menu with the button in the top right corner.
de: Erstellen Sie ein neues Menü mit der Schaltfläche in der oberen rechten Ecke.

en: Add a new item
de: Ein Menüeintrag hinzufügen

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview. Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview.
en: Actions cannot be turned into toplevel menus.
de: Aktionen können nicht in Menüs der obersten Ebene umgewandelt werden.

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag external stuff to the menu editor's overview.
en: You can only create new Action items inside of Custom Menus.
de: Sie können neue Menüeinträge nur innerhalb von benutzerdefinierten Menüs erstellen.

en: Gold Sponsors
de: Gold-Sponsoren

en: Silver Sponsors
de: Silber-Sponsoren

en: Bronze Sponsors
de: Bronze-Sponsoren

en: Past Sponsors
de: Frühe Sponsoren

en: (None)
de: (Keins)

en: JSON Files
de: JSON-Dateien

en: All Files
de: Alle Dateien

en: Export
de: Exportieren

en: Could not export the menu configuration.
de: Die Menükonfiguration konnte nicht exportiert werden.

en: Import
de: Importieren

en: Could not import the menu configuration.
de: Die Menükonfiguration konnte nicht importiert werden.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You should try to have no more than twelve items in your menus.
de: Sie sollten versuchen, nicht mehr als zwölf Einträge in einem Menü zu haben.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: An even number of entries will make it easier to learn item positions. Four, six and eight are good numbers.
de: Eine gerade Anzahl von Einträgen erleichtert das Erlernen der Positionen. Vier, sechs und acht sind gute Zahlen.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Fly-Pie is libre software available on <a href="%s">GitHub</a>.
de: Fly-Pie ist freie Software, die auf <a href="%s">GitHub</a> verfügbar ist.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Suggestions can be posted on <a href="%s">GitHub</a>.
de: Verbesserungsvorschläge können auf <a href="%s"> GitHub </a> gemacht werden.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Bugs can be reported on <a href="%s">GitHub</a>.
de: Fehler können auf <a href="%s">GitHub</a> gemeldet werden.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Keep menu hierarchies efficient by putting anything beyond 8 elements into a new menu level.
de: Halten Sie Menühierarchien effizient, indem Sie alles, was über 8 Elemente hinausgeht, in eine neue Menüebene verschieben.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: If you delete all menus, log out and log in again, the default configuration will be restored.
de: Wenn Sie alle Menüs löschen, sich aus- und wieder einloggen, wird die Beispielkonfiguration wiederhergestellt.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can reorder the menu items on the left via drag and drop.
de: Menüeinträge können in der Liste mit der Maus verschoben werden.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: It is possible to open a menu with a terminal command. You can read more on <a href="%s">Github</a>.
de: Es ist möglich, ein Menü mit einem Terminalbefehl zu öffnen. Sie können mehr auf <a href="%s">Github</a> lesen.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can drop directories, files, links and desktop files into the menu hierarchy on the left.
de: Sie können Verzeichnisse, Dateien, Links oder Anwendungsstarter in die Liste auf der linken Seite ziehen.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: On Wayland, you can copy menu items by holding the Ctrl key while dragging them to another location.
de: Unter Wayland können Sie Menüeinträge kopieren, indem Sie sie bei gedrückter Strg-Taste an eine andere Stelle ziehen.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: <a href="%s">Translate Fly-Pie on Hosted Weblate</a>.
de: <a href="%s">Übersetzen Sie Fly-Pie auf Hosted Weblate</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: 💕️ Do you want to show your love for Fly-Pie? <a href="%s">Become a sponsor.</a>
de: 💕️ Wollen Sie zeigen, dass Ihnen Fly-Pie gefällt? <a href="%s">Werden Sie Sponsor.</a>

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: If you cannot use a specific keyboard shortcut, you may check you system settings as it may be used already.
de: Wenn Sie ein bestimmtes Tastaturkürzel nicht verwenden können, überprüfen Sie die Systemeinstellungen, da es möglicherweise bereits verwendet wird.

note: Translators: The left-most item of the menu editor bread crumbs.
en: All Menus
de: Alle Menüs

en: Save
de: Speichern

en: Load
de: Laden

en: Failed to load preset!
de: Laden der Voreinstellung fehlgeschlagen!

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Last selection time: <b>%d ms</b></big>
de: <big>Letzte Auswahlzeit: <b>%d ms</b></big>

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Best selection time: <b>%d ms</b></big>
de: <big>Beste Auswahlzeit: <b>%d ms</b></big>

note: Translators: This is the name of the tutorial menu. Translators: This is the name of the default menu.
en: Example Menu
de: Beispiel-Menü

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cold
de: Kalter

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Hot
de: Warmer

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Wet
de: Feuchter

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Deadly
de: Tödlicher

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Smelly
de: Stinkender

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Vegan
de: Veganer

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Chocolate
de: Schokoladen

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cherry
de: Kirsch

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Garlic
de: Knoblauch

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Apple
de: Apfel

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pepper
de: Peperoni

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pie
de: strudel

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cake
de: kuchen

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Muffin
de: muffin

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Doughnut
de: doughnut

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cookie
de: keks

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Sound
de: Audio

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Mute
de: Stummschalten

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Next Title
de: Nächster Titel

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Previous Title
de: Vorheriger Titel

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Maximize Window
de: Fenster maximieren

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Fly-Pie Settings
de: Fly-Pie-Einstellungen

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Close Window
de: Fenster schließen

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Next Workspace
de: Nächste Arbeitsfläche

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Previous Workspace
de: Vorherige Arbeitsfläche

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Switch Workspace
de: Arbeitsfläche wechseln

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Up
de: Nach Oben

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Down
de: Nach Unten

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window
de: Fenster verschieben

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Up
de: Fenster nach oben verschieben

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Down
de: Fenster nach unten verschieben

en: Close
de: Schließen

note: Translators: This means 'Change the side of the screen where the Preview menu is opened'.
en: Flip Side
de: Seite wechseln

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You reached level %i!
de: Sie haben Level %i erreicht!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Achievement Completed!
de: Fly-Pie-Erfolg abgeschlossen!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You finished the achievement "%s"!
de: Sie haben den Erfolg "%s" erzielt!

note: Translators: This is shown on the action button of the notification bubble which is shown once an achievement is unlocked.
en: Show Achievements
de: Erfolge ansehen

en: Visit Homepage
de: Homepage besuchen

en: View Changelog
de: Changelog anzeigen

en: Report a Bug
de: Fehler melden

en: Translate
de: Übersetzen

en: Donate
de: Spenden

en: About Fly-Pie
de: Über Fly-Pie

en: Copy left value to right side
de: Kopiere linken Wert nach rechts

en: Select Icon
de: Symbol Wählen

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Icon Theme
de: Symbolthema

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Custom Icon
de: Benutzerdefiniertes Symbol

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Menus</b>
    Can be submenus or top-level menus.
de: <b>Menüs</b>
    Können Haupt- oder Untermenüs sein.

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Actions</b>
    Can be added to custom menus.
de: <b>Aktionen</b>
    Können zu benutzerdefinierten Menüs hinzugefügt werden.

note: Tooltip of the generate-a-random-preset button
en: Initialize most settings to random values.
de: Initialisieren Sie die meisten Einstellungen auf zufällige Werte.

en: Generate Random Preset
de: Zufällig erzeugen

en: Fly-Pie requires that GNOME Shell's animations are enabled.
de: Damit Fly-Pie funktioniert, müssen die Animationen von GNOME Shell aktiviert sein.

note: Text of the button of the InfoBar which is shown when GNOME Shell's animations are disabled.
en: Enable Animations
de: Animationen aktivieren

note: Caption of the tutorial page in the window's titlebar.
en: Tutorial
de: Einführung

en: Press <b>Ctrl+Space</b> to open the default menu of Fly-Pie!
de: Drücken Sie <b>Strg+Leertaste</b>, um das Standardmenü von Fly-Pie zu öffnen!

en: You can use Fly-Pie to launch applications, simulate hotkeys, open URLs and much more. This interactive tutorial will teach you how to use Fly-Pie most efficiently. Click the big button below to open a training menu!
de: Sie können Fly-Pie verwenden, um Anwendungen zu starten, Tastenkombinationen zu simulieren, URLs zu öffnen und vieles mehr. Diese Einführung zeigt Ihnen, wie Sie Fly-Pie möglichst effizient verwenden. Mit der großen Schaltfläche können Sie ein Trainingsmenü öffnen!

en: • Use your <b>left mouse button to select items</b>.
    • Use your <b>right mouse button to close the menu</b>.
    • The training menu is just a playground, selecting items has no real effect.
    
    Once you feel comfortable, click <b>next</b> to learn more details!
de: • Mit der <b>linken Maustaste wählen Sie Einträge aus</b>.
    • Mit der <b>rechten Maustaste schließen Sie das Menü</b>.
    • Spielen Sie ruhig mit dem Trainingsmenü, die Einträge haben keine echte Funktion.
    
    Wenn Sie ein Gefühl für das Menü entwickelt haben, klicken Sie auf <b>Weiter</b> um mehr zu erfahren!

note: The text of the big tutorial button.
en: <big><b>Open the training Menu!</b></big>
de: <big><b>Das Trainingsmenü öffnen!</b></big>

note: This is a heading.
en: You can click anywhere!
de: Sie können überallhin klicken!

en: It does not matter whether you click directly on an item or at the edge of your screen as long as your mouse pointer remains in the item's wedge.
de: Es spielt keine Rolle, ob Sie direkt auf einen Menüeintrag oder am Rand das Bildschirms klicken, solange Sie mit der Maus im Segment des gewünschten Eintrags bleiben.

en: <b>Items are selected by clicking anywhere in their respective wedges</b>.
    
    Also, you do not have to wait for the animation to finish as the submenu wedges will appear instantaneously around the position where you clicked.
    
    Click <b>next</b> for a practice session!
de: <b>Einträge werden gewählt, indem man in das zugehörige Kreissegment klickt</b>.
    
    Übrigens müssen Sie nicht warten, bis die Animation fertig ist, da die Kreissegmente eines geöffneten Untermenüs sofort an der Maus erscheinen.
    
    Klicken Sie auf <b>Weiter</b> für eine praktische Übung!

note: This is a heading.
en: Practice Session I
de: Praxisübung I

en: For this practice session, open the menu by clicking the big button. Then select "%s" as quickly as possible. Can you get the gold medal?
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn about Fly-Pie's Marking Mode!
de: Öffnen Sie für diese Übung das Beispielmenü und wählen Sie "%s" so schnell wie möglich. Können Sie die Goldmedaille freischalten?
    
    Wenn Sie mit Ihrem Ergebnis zufrieden sind, klicken Sie auf <b>Weiter</b> um etwas über den "Marking Mode" von Fly-Pie zu erfahren!

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 3000 ms
de: Freigeschaltet bei weniger als 3000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 2000 ms
de: Freigeschaltet bei weniger als 2000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 1000 ms
de: Freigeschaltet bei weniger als 1000 ms

note: This is a heading.
en: The Marking Mode of Fly-Pie
de: Der Markierungsmodus von Fly-Pie

en: The <b>Marking Mode</b> of Fly-Pie allows you to select items by <b>drawing gestures</b>! To enter Marking Mode, click and drag an item. As soon as you pause dragging or make a turn, the item will be selected.
de: Der <b>Markierungsmodus</b> von Fly-Pie erlaubt Ihnen die <b>Auswahl durch Gesten</b>! Um den Markierungsmodus zu verwenden, klicken und ziehen Sie ein Menüelement. Sobald Sie die Bewegung pausieren oder eine Kurve beschreiben, wird das gewählte Element ausgewählt.

en: Try remembering the path to an item. Open the menu and <b>draw the path with your mouse</b>. You can start with individual segments of the path, put you can also try to draw the entire path!
    
    You may find it more successful if you explicitly try to compose your gesture of straight parts. <b>Do not draw curvy paths but rather expressive zig-zag-lines!</b>
de: Versuchen Sie, sich den Pfad zu einem Element zu merken. Öffnen Sie das Menü und <b>zeichnen Sie den Pfad mit der Maus</b>. Sie können mit einzelnen Segmenten des Pfades beginnen, aber auch versuchen, den gesamten Pfad zu zeichnen!
    
    Es kann erfolgreicher sein, wenn Sie ausdrücklich versuchen, Ihre Geste aus geraden Teilen zusammenzusetzen. <b>Zeichnen Sie keine kurvenreichen Pfade, sondern ausdrucksstarke Zick-Zack-Linien!</b>

note: This is a heading.
en: Practice Session II
de: Praxisübung II

en: Again, you should select "%s" as quickly as possible. However, as you now learned about the Marking Mode, the time required to get the gold medal is much shorter!
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn some final tips and tricks!
de: Wählen Sie wieder so schnell wie möglich "%s" aus. Da Sie aber nun den "Marking Mode" kennen, ist die Zeit, die für die Goldmedaille erreicht werden muss, deutlich kürzer!
    
    Wenn Sie mit Ihrem Ergebnis zufrieden sind, klicken Sie auf <b>Weiter</b> um einige abschließende Tipps und Tricks zu erfahren!

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 750 ms
de: Freigeschaltet bei weniger als 750 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 500 ms
de: Freigeschaltet bei weniger als 500 ms

note: The user finished the tutorial. Yay!
en: Congratulations!
de: Herzlichen Glückwunsch!

note: Use a similarly bad pun for "Pielot" that works in your language, if you want. Who doesn't love puns? xD
en: Congratulations! If you managed to unlock most of the medals, you will be using Fly-Pie like a master Pielot!
    
    Now you can use the other pages of this settings dialog to configure Fly-Pie to your heart's desire. There are many options! Create as many menus as you want with as deep hierarchies as you want. But try to limit the amount of items per submenu to <b>at most twelve items</b>. Everything above this number will drastically reduce your efficiency.
    
    If you like Fly-Pie, I would be happy if you left a positive review on <a href="https://extensions.gnome.org/extension/3433/fly-pie/">extensions.gnome.org</a>! Whenever you encounter a 🐞️ bug or have feature request, feel free to report this on <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/issues">Github</a>.
de: Herzlichen Glückwunsch! Wenn Sie die meisten Medaillen freigeschaltet haben, sind Sie schon ein richtiger Fly-Pie-Profi!
    
    Jetzt sollten Sie einen Blick auf die anderen Seiten dieses Einstellungsdialogs werfen. Es gibt viele Konfigurationsmöglichkeiten! Sie können beliebig viele und beliebig tiefe Menüs erstellen. Es ist allerdings ratsam, in einer Menüebene <b>nicht mehr als zwölf Einträge</b> zu haben. Mehr Elemente werden Ihre Effizienz drastisch reduzieren.
    
    Wenn Ihnen Fly-Pie gefällt, können Sie gerne eine positive Bewertung auf <a href="https://extensions.gnome.org/extension/3433/fly-pie/">extensions.gnome.org</a> schreiben! Immer wenn Sie einen 🐞️ Bug entdecken oder eine Funktion vermissen, können Sie ein entsprechendes Ticket auf <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/issues">Github</a> eröffnen.

note: Button for tutorial navigation. Goes back one page.
en: Previous
de: Zurück

note: Button for tutorial navigation. Goes to the next page.
en: Next
de: Weiter

note: Caption of the settings page in the window's titlebar.
en: Settings
de: Einstellungen

en: Global Appearance Settings
de: Grundlegendes Erscheinungsbild

en: These settings affect all menu items.
de: Diese Einstellungen beeinflussen alle Menüelemente.

en: Animation Duration
de: Animationsdauer

en: Global Scaling
de: Globale Skalierung

note: Please keep this short!
en: Independent of the preset.
de: Unabhängig von der gewählten Voreinstellung.

en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

en: Font
de: Schriftart

en: Label Font
de: Schriftart für Namen

en: Text Color
de: Schriftfarbe

en: Animation Mode
de: Animationsart

en: Center Appearance
de: Erscheinungsbild des zentralen Elements

en: The center element shows the currently hovered child's name.
de: Das zentrale Element zeigt den Namen des aktuell überfahrenen Kindelements.

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: With Hovered Child
de: Mit aktivem Kind

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: Without Hovered Child
de: Ohne aktives Kind

en: Size
de: Größe

en: Saturation
de: Sättigung

en: Luminance
de: Helligkeit

en: Opacity
de: Deckkraft

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Fixed = not changing dynamically
en: Fixed
de: Fest

en: Icon Opacity
de: Symboldeckkraft

en: Icon Scale
de: Symbolgröße

en: Icon Crop
de: Symbol zuschneiden

en: Background Image
de: Hintergrundbild

en: Children Appearance
de: Erscheinungsbild der Kindelemente

en: Child items are styled differently when their wedge is hovered.
de: Kindelemente werden anders dargestellt, wenn ihr Rand überfahren wird.

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Standard State
de: Standardzustand

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item When the mouse pointer is over the item
en: Hovered State
de: Aktiver Zustand

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Parent = use the parent's setting
en: Parent
de: Geerbt

en: Offset
de: Abstand

note: Draw above (grand)children items. There's an explanation string below in the application.
en: Draw Above
de: Oberhalb zeichnen

en: Render children above the center item.
de: Kindelemente überlagern zentrales Element.

en: Grandchildren Appearance
de: Erscheinungsbild der Enkelelemente

en: Grandchild items are styled differently when their parent item's wedge is hovered.
de: Enkelemente werden anders dargestellt, wenn ihr Rand überfahren wird.

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: With Hovered Parent
de: Mit aktivem Elternelement

en: Render grandchildren above children items.
de: Enkelelemente oberhalb von Kindelementen zeichnen.

en: Wedge Appearance
de: Erscheinungsbild der Kreissegmente

en: Clicking inside a wedge will activate the corresponding item.
de: Mausklicks in einem Segment aktivieren das dazugehörige Menüelement.

en: Inner Radius
de: Innerer Radius

note: Keep the individual lines short (around 30 characters max)! You can use up to three lines if you want.
en: Clicking inside the inner radius
    will cancel the selection.
de: Mausklicks innerhalb des inneren
    Radius schließen das Menü.

en: Wedge Separator Color
de: Farbe der Segmenttrennlinien

en: Wedge Separator Thickness
de: Breite der Segmenttrennlinien

en: Wedge Color
de: Farbe der Kreissegmente

en: Wedge Size
de: Größe der Kreissegmente

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Inactive State
de: Inaktiver Zustand

en: Trace Appearance
de: Erscheinungsbild der Verbindungslinien

en: The trace is the connecting line between selected menu items.
de: Verbindungslinien werden zwischen gewählten Menüeinträgen gezeichnet.

en: Thickness
de: Breite

en: Color
de: Farbe

en: Minimum Segment Length
de: Minimallänge der Verbindungslinien

en: Touch Button Settings
de: Touch-Button-Einstellungen

en: You can show a touch button for each of your menus.
de: Sie können für jedes Ihrer Menüs einen Touch-Button anzeigen.

en: Inactive Opacity
de: Deckkraft inaktiver Touch-Buttons

en: Show in Overview Mode
de: Im Übersichtsmodus anzeigen

en: Show in Desktop Mode
de: Im Desktop-Modus anzeigen

en: Show above Fullscreen Windows
de: Über Fenstern im Vollbildmodus anzeigen

en: Advanced Settings
de: Erweiterte Einstellungen

en: These settings are independent of the presets.
de: Das wird nicht von den Voreinstellungen beeinflusst.

en: Minimum Stroke Angle
de: Minimaler Gestenwinkel

en: Smaller turns will not lead to selections.
de: Geringere Richtungsänderungen führen nicht zu Selektionen.

en: Minimum Stroke Length
de: Minimale Gestenlänge

en: Shorter gestures will not lead to selections.
    This is multiplied by the Global Scale value.
de: Kürzere Gesten führen nicht zu Selektionen.
    Diese Länge wird mit der globalen Skalierung multipliziert.

en: Jitter Threshold
de: Zitter-Grenzwert

en: Smaller movements will not be considered.
    This is multiplied by the Global Scale value.
de: Kleinere Bewegungen werde bei der Gestenerkennung ignoriert.
    Dieser Wert wird mit der globalen Skalierung multipliziert.

en: Display Timeout
de: Anzeigeverzögerung

en: Menus will be shown after this many milliseconds.
    Use this to quickly select items without showing the menu.
de: Menüs werden erst nach so vielen Millisekunden angezeigt.
    So können Sie Elemente auszuwählen, ohne das Menü anzuzeigen.

en: Selection Timeout
de: Selektions-Timeout

en: If your pointer is stationary for this many milliseconds, 
    the current item will be selected.
de: Wenn Sie in Ihrer Geste mindestens so viele Millisekunden
    zögern, wird das aktive Element ausgewählt.

en: Open Windows at the Pointer
de: Öffne Fenster am Mauszeiger

en: With this enabled, Fly-Pie will attempt to open any windows
    at the current pointer position.
de: Wenn diese Option aktiviert ist, versucht Fly-Pie,
    alle Fenster am Mauszeiger zu öffnen.

en: Experimental Hover Mode
de: Experimenteller Überfahren-Modus

en: With this enabled, you no longer have to press a mouse button
    or hold down a modifier key during selections.
de: Wenn aktiviert, müssen Sie während der Auswahl keine Maustaste
    oder Modifikator-Taste gedrückt halten.

en: Show Screencast Mouse
de: Screencast-Maus anzeigen

en: Shows a big additional mouse pointer visualizing mouse clicks.
    This can be used if you want to capture a video of Fly-Pie.
de: Zeigt einen großen, zusätzlichen Mauszeiger an. Sie können
    ihn verwenden, wenn Sie Videos von Fly-Pie zu erstellen.

en: Achievement Notifications
de: Erfolgsbenachrichtigungen

en: Show a notification whenever you complete an achievement.
de: Beim Abschließen eines Erfolges eine Benachrichtigung anzeigen.

en: Load Preset
de: Voreinstellung laden

en: Load settings from a JSON file.
de: Einstellungen aus einer JSON-Datei laden.

en: Save the settings to a JSON file.
de: Speichern Sie die Einstellungen in einer JSON-Datei.

note: Text of a button that opens a preview menu to test setting changes on-the-fly. There's a 'Play' button next to the text, so no need to say "Open Live Preview" or similar.
en: Live Preview
de: Live-Vorschau öffnen

note: Caption of the menu editor page in the window's titlebar.
en: Menu Editor
de: Menü-Editor

en: Add a new menu item.
de: Fügen Sie ein neues Menüelement hinzu.

en: Stash
de: Ablage

en: Store items here and re-use them later.
de: Legen Sie Einträge hier ab, um sie später wiederzuverwenden.

en: Trash
de: Papierkorb

en: Drop items here.
de: Legen Sie Einträge hier ab.

en: Restore menus from a JSON file. This will override your current menus!
de: Stellen Sie die Menüs aus einer JSON-Datei wieder her. Dadurch werden Ihre aktuellen Menüs überschrieben!

en: Export all menus to a JSON file.
de: Exportieren Sie alle Menüs in eine JSON-Datei.

en: Icon
de: Symbol

en: The icon can be either an image file path, an icon name from the current icon theme, a base64 encoded data URI, text, or an emoji. You can append "-#rgb" to the icon in order to draw a circle with the given RGB color behind the icon.
de: Der Name kann entweder ein Bilddateipfad, ein Symbolname aus dem aktuellen Symbolthema, eine base64-codierte Data-URI, Text oder ein Emoji sein. Sie können "-#rgb" an den Name anhängen, um einen Kreis mit der angegebenen RGB-Farbe hinter dem Symbol zu zeichnen.

en: Fixed Angle
de: Fester Winkel

en: Fixed angles can be used to ensure that an item remains at the same position even if other items are added or removed. This way you can edit a menu even if your muscles already learned the item's direction. However, there is a restriction on the fixed angles. Inside a menu the fixed angles must be monotonically increasing, that is each fixed angle must be larger than any previous fixed angle. In order to prevent weird behavior, fixed angles will be removed if an item is dragged to another position in the menu. Use -1 to disable this feature.
de: Feste Winkel können verwendet werden, um sicherzustellen, dass ein Element an der gleichen Position bleibt, auch wenn andere Elemente hinzugefügt oder entfernt werden. Auf diese Weise können Sie ein Menü bearbeiten, auch wenn Ihre Muskeln die Richtung des Elements bereits gelernt haben. Allerdings gibt es eine Einschränkung bei den festen Winkeln. Innerhalb eines Menüs müssen die festen Winkel monoton ansteigend sein, d. h. jeder feste Winkel muss größer sein als der vorherige feste Winkel. Um seltsames Verhalten zu verhindern, werden die festen Winkel entfernt, wenn ein Element an eine andere Position im Menü gezogen wird. Verwenden Sie -1, um diese Funktion zu deaktivieren.

en: This will open the menu.
de: Dadurch wird das Menü geöffnet.

en: Usually, Super + Right Mouse Button opens the window menu. With this setting, you can instead open a Fly-Pie menu.
de: Normalerweise öffnet Super + Rechte Maustaste das Fenstermenü. Mit dieser Einstellung können Sie stattdessen ein Fly-Pie-Menü öffnen.

en: Bind to Super + RMB
de: An Super + RMB binden

en: Show Touch Button
de: Touch-Button anzeigen

en: Open in Screen Center
de: In der Bildschirmmitte öffnen

en: Show Labels
de: Namen anzeigen

note: Caption of the achievements page in the window's titlebar.
en: Achievements
de: Erfolge

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: In Progress
de: In Arbeit

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: Completed
de: Abgeschlossen

en: Reset all achievements.
de: Alle Erfolge zurücksetzen.
