Fly-Pie 6 - en to es translation catalogue (355 entries)

en: Activate Shortcut
es: Activar atajo

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Simulates a key combination.
es: Simula un atajo del teclado.

en: The <b>Activate Shortcut</b> action simulates a key combination when activated. For example, this can be used to switch virtual desktops, control multimedia playback or to undo / redo operations.
es: La acción <b>Activar atajo</b> simula un atajo de teclado cuando se activa. Por ejemplo, puede usarse para cambiar de escritorio virtual, controlar la reproducción multimedia o deshacer / rehacer operaciones.

en: Shortcut
es: Atajo

en: This shortcut will be simulated.
es: Este atajo será simulado.

en: Open File
es: Abrir archivo

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens a file with the default application.
es: Abre un archivo con la aplicación por defecto.

en: The <b>Open File</b> action will open the file specified above with your system's default application.
es: La acción <b>Abrir archivo</b> abrirá el archivo especificado anteriormente con la aplicación predeterminada de su sistema.

en: File
es: Archivo

en: It will be opened with the default app.
es: Se abrirá con la aplicación por defecto.

en: Launch Application
es: Lanzar aplicación

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Runs any shell command.
es: Ejecuta cualquier comando del shell.

en: The <b>Launch Application</b> action executes any given command. This is primarily used to open applications but may have plenty of other use cases as well.
es: La acción <b>Lanzar aplicación</b> ejecuta cualquier comando. Se usa principalmente para abrir aplicaciones, pero también puede tener muchos otros casos de uso.

en: Command
es: Comando

en: Use the button to list installed apps.
es: Use el botón para listar las aplicaciones instaladas.

en: Open URI
es: Abrir URI

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens an URI with the default application.
es: Abre una URI con la aplicación por defecto.

en: When the <b>Open URI</b> action is activated, the above URI is opened with the default application. For http URLs, this will be your web browser. However, it is also possible to open other URIs such as "mailto:foo@bar.org".
es: Cuando se activa la acción <b>Abrir URI</b>, la URI anterior se abre con la aplicación por defecto. En el caso de las URLs http, será el navegador web. Sin embargo, también es posible abrir otras URIs como "mailto:foo@bar.org".

en: D-Bus Signal
es: Señal D-Bus

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Emits a D-Bus signal.
es: Emite una señal D-Bus.

en: The <b>D-Bus Signal</b> action does nothing on its own. But you <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/blob/main/docs/dbus-interface.md">can listen on the D-Bus for its activation</a>. This can be very useful in custom menus opened via the command line.
es: La acción <b>Señal D-Bus</b> no hace nada por sí misma. Pero <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/blob/main/docs/dbus-interface.md">puede escuchar en el D-Bus para su activación</a>. Esto puede ser muy útil en los menús personalizados abiertos a través de la línea de comandos.

en: This will be passed to the D-Bus signal.
es: Esto se pasará a la señal D-Bus.

en: Insert Text
es: Insertar texto

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Types some text automatically.
es: Escribe un texto automáticamente.

en: The <b>Insert Text</b> action copies the given text to the clipboard and then simulates a Ctrl+V. This can be useful if you realize that you often write the same things.
es: La acción <b>Insertar texto</b> copia el texto dado al portapapeles y luego simula un Ctrl+V. Esto puede ser útil si a menudo escribe las mismas cosas.

en: Text
es: Texto

en: This text will be inserted.
es: Este texto se insertará.

en: Select File
es: Seleccionar archivo

en: Cancel
es: Cancelar

en: Select Application
es: Seleccionar aplicación

note: Translators: This is shown on the shortcut-buttons when no shortcut is selected.
en: Not Bound
es: No asignado

en: Press the shortcut!
    ESC to cancel, BackSpace to unbind
es: ¡Pulse el atajo!
    ESC para cancelar, Retroceso para desasignar

note: Translators: If some text is dragged to the menu editor, an insert-text action is created. This is the name of the newly created action, %s will be replaced by the text to insert.
en: Insert: %s
es: Insertar: %s

en: Frequently Used
es: Usado frecuentemente

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used applications.
es: Muestra las aplicaciones más usadas.

en: The <b>Frequently Used</b> menu shows a list of frequently used applications. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown applications to about twelve.
es: El menú <b>Usado frecuentemente</b> muestra una lista de las aplicaciones más usadas. Para una selección eficiente, debe limitar el número máximo de aplicaciones mostradas a unas doce.

en: Max Item Count
es: Número máximo de elementos

en: Limits the number of children.
es: Limita el número de hijos.

en: System
es: Sistema

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Allows screen lock, shutdown and other things.
es: Permite el bloqueo de pantalla, el apagado y otras cosas.

en: The <b>System</b> menu shows an items for screen-lock, shutdown, settings, etc.
es: El menú <b>Sistema</b> muestra una serie de elementos para el bloqueo de pantalla, el apagado, la configuración, etc.

note: Translators: As in 'Lock the screen.'
en: Lock
es: Bloquear

en: Suspend
es: Suspender

en: Switch User…
es: Cambiar de usuario…

en: Log Out
es: Cerrar sesión

en: Power Off…
es: Apagar…

en: Custom Menu
es: Menú personalizado

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: This can contain custom actions and other menus.
es: Puede contener acciones personalizadas y otros menús.

en: A <b>Custom Menu</b> can contain any number of actions and submenus. However, for precise item selection, a maximum number of twelve items is recommended.
es: Un <b>Menú personalizado</b> puede contener cualquier número de acciones y submenús. Sin embargo, para una selección precisa de elementos, se recomienda un número máximo de doce elementos.

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Favorites
es: Favoritos

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows pinned applications.
es: Muestra las aplicaciones ancladas.

en: The <b>Favorites</b> menu shows the applications you have pinned to GNOME Shell's Dash.
es: El menú <b>Favoritos</b> muestra las aplicaciones que has anclado al Dash de GNOME Shell.

en: Recent Files
es: Archivos recientes

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your recently used files.
es: Muestra los archivos usados recientemente.

en: The <b>Recent Files</b> menu shows a list of recently used files. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown files to about twelve.
es: El menú <b>Archivos recientes</b> muestra una lista de los archivos usados recientemente. Para una selección eficiente, debe limitar el número máximo de archivos mostrados a unos doce.

en: Devices
es: Dispositivos

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows connected devices.
es: Muestra los dispositivos conectados.

en: The <b>Devices</b> menu shows an item for each mounted volume, like USB sticks.
es: El menú <b>Dispositivos</b> muestra un elemento para cada volumen montado, como las memorias USB.

en: Main Menu
es: Menú principal

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows all installed applications.
es: Muestra todas las aplicaciones instaladas.

en: The <b>Main Menu</b> shows all installed applications. Usually, this is very cluttered as many sections contain too many items to be used efficiently. You should rather set up your own menus!
es: El <b>Menú principal</b> muestra todas las aplicaciones instaladas. Por lo general, está muy desordenado, ya que muchas secciones contienen demasiados elementos para ser usados de manera eficiente. ¡Es mejor que configure sus propios menús!

note: Translators: This is an entry of the default menu. I
en: Running Apps
es: Aplicaciones en ejecución

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows the currently running applications.
es: Muestra las aplicaciones que se están ejecutando actualmente.

en: The <b>Running Apps</b> menu shows all currently running applications. This is similar to the Alt+Tab window selection. As the entries change position frequently, this is actually not very effective.
es: El menú <b>Aplicaciones en ejecución</b> muestra todas las aplicaciones que se están ejecutando actualmente. Esto es similar a la selección de la ventana Alt+Tab. Como las entradas cambian de posición con frecuencia, esto no es muy eficaz.

en: You can use this to filter the displayed windows. Regular expressions are supported: Use a simple string like "Fire" to show only windows whose titles contain "Fire" (e.g. Firefox). Use "Fire|Water" to match either "Fire" or "Water". A negation would be "^(?!.*Fire)" to match anything but "Fire". Remember to use the live preview to instantly see the results!
es: Puede usarlo para filtrar las ventanas mostradas. Se admiten expresiones regulares: Use una cadena simple como "Fuego" para mostrar sólo las ventanas cuyos títulos contengan "Fire" (por ejemplo, Firefox). Use "Fire|Water" para que coincida con "Fire" o "Water". Una negación sería "^(?!.*Fire)" para que coincida con cualquier cosa que no sea "Fire". ¡Recuerda usar la vista previa en vivo para ver los resultados al instante!

en: Window Filter
es: Filtro de ventanas

en: See tooltip for details.
es: Ver información sobre la herramienta para más detalles.

en: Active Workspace Only
es: Sólo espacio de trabajo activo

en: Group by Application
es: Agrupar por aplicación

en: Peek on Hover
es: Vistazo al pasar por encima

en: Bookmarks
es: Marcadores

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used directories.
es: Muestra los directorios más usados.

en: The <b>Bookmarks</b> menu shows an item for the trash, your desktop and each bookmarked directory.
es: El menú <b>Marcadores</b> muestra un elemento para la papelera, el escritorio y cada directorio marcado.

en: Clipboard
es: Portapapeles

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows recently copied things.
es: Muestra cosas copiadas recientemente.

en: The <b>Clipboard</b> menu shows a list of recently copied things.
es: El menú <b>Portapapeles</b> muestra una lista de cosas copiadas recientemente.

en: First Child Angle
es: Ángulo del primer hijo

en: Direction of the most recent item.
es: Dirección del elemento más reciente.

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a vector image.
en: Vector Image
es: Imagen vectorial

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a raster image.
en: Raster Image
es: Imagen de trama

note: Translators: This is the tier 1 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Novice
es: Novel

note: Translators: This is the tier 2 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Capable
es: Capaz

note: Translators: This is the tier 3 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Skilled
es: Hábil

note: Translators: This is the tier 4 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Expert
es: Profesional

note: Translators: This is the tier 5 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Master
es: Magistral

note: Translators: The name of the 'Abort a selection %x times.' achievement.
en: %s Cancellor
es: %s Anulador

note: Translators: The description of the '%s Cancellor' achievement.
en: Abort a selection %x times.
es: Interrumpir una selección %x veces.

note: Translators: The name of the 'Select %x items.' achievement.
en: %s Pielot
es: %s Seleccionador

note: Translators: The description of the '%s Pielot' achievement.
en: Select %x items.
es: Seleccionar %x elementos.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in marking mode.' achievement.
en: %s Toplevel Gesture-Selector
es: %s Gesto-Selector de nivel superior

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 in marking mode.' achievement.
en: %s Submenu Gesture-Selector
es: %s Submenú Gesto-Selector

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in marking mode.' achievement.
en: %s Subsubmenu Gesture-Selector
es: %s Subsubmenú Gesto-Selector

note: Translators: The description of the 'Gesture-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in marking mode.
es: Seleccionar %x elementos en la profundidad %d en el modo de selección.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Toplevel Click-Selector
es: %s Selector de clic de nivel superior

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Submenu Click-Selector
es: %s Submenú Clic-Selector

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Subsubmenu Click-Selector
es: %s Subsubmenú Clic-Selector

note: Translators: The description of the 'Click-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d with mouse clicks.
es: Seleccionar %x elementos en la profundidad %d con clics del ratón.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Toplevel Selector
es: %s Selector de nivel superior

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Submenu Selector
es: %s Selector de submenú

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Subsubmenu Selector
es: %s Selector de subsubmenú

note: Translators: The description of the 'Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in less than %t milliseconds.
es: Seleccionar %x elementos en la profundidad %d en menos de %t milisegundos.

note: Translators: The name of the 'Open the settings dialog %x times.' achievement.
en: The Journey Is The Reward %i
es: El viaje es la recompensa %i

note: Translators: The description of the 'The Journey Is The Reward %i' achievement.
en: Open the settings dialog %x times.
es: Abrir la configuración %x veces.

note: Translators: The name of the 'Open %x menus with the D-Bus interface.' achievement.
en: Nerd Alert %i
es: Alerta friki %i

note: Translators: The description of the 'Nerd Alert %i' achievement.
en: Open %x menus with the D-Bus interface.
es: Abrir %x menús con la interfaz D-Bus.

note: Translators: The name of the 'Generate %x random presets.' achievement.
en: Entropie %i
es: Entropía %i

en: Generate %x random presets.
es: Generar %x preajustes aleatorios.

note: Translators: The name of the 'Export %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Exporter
es: %s Exportador de preajustes

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement if only one preset needs to be exported.
en: Export a custom preset.
es: Exportar un preajuste personalizado.

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement.
en: Export %x custom presets.
es: Exportar %x preajustes personalizados.

note: Translators: The name of the 'Import %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Importer
es: %s Importador de preajustes

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement if only one preset needs to be imported.
en: Import a custom preset.
es: Importar un preajuste personalizado.

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement.
en: Import %x custom presets.
es: Importar %x preajustes personalizados.

note: Translators: The name of the 'Import %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Importer
es: %s Importador de menús

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement if only one menu needs to be imported.
en: Import a menu configuration.
es: Importar una configuración de menú.

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement.
en: Import %x menu configurations.
es: Importar %x configuraciones de menú.

note: Translators: The name of the 'Export %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Exporter
es: %s Exportador de menús

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement if only one menu needs to be exported.
en: Export a menu configuration.
es: Exportar una configuración de menú.

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement.
en: Export %x menu configurations.
es: Exportar %x configuraciones de menú.

note: Translators: The name of the 'Create %x items in the menu editor.' achievement.
en: There Should Be No More Than Twelve Items…? %i
es: ¿No debería haber más de doce elementos…? %i

note: Translators: The description of the 'There Should Be No More Than Twelve Items…? %i' achievement.
en: Create %x items in the menu editor.
es: Crear %x elementos en el editor de menús.

note: Translators: The name of the 'Open a preview menu %x times.' achievement.
en: %s Menu Designer
es: %s Diseñador de menús

note: Translators: The description of the '%s Menu Designer' achievement.
en: Open a preview menu %x times.
es: Abrir un menú de vista previa %x veces.

note: Translators: The name of the 'Open the tutorial menu %x times.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Grumpie Rookie
es: Novel gruñón

note: Translators: The description of the 'Grumpie Rookie' achievement.
en: Open the tutorial menu %x times.
es: Abrir el menú tutorial %x veces.

note: Translators: The name of the 'Get all medals of the tutorial.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Bachelor Pielot
es: Seleccionador licenciado

note: Translators: The description of the 'Bachelor Pielot' achievement.
en: Get all medals of the tutorial.
es: Conseguir todas las medallas del tutorial.

note: Translators: The name of the hidden 'Delete all of your menus.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Say Good-Pie!
es: ¡Diga Good-Pie!

note: Translators: The description of the 'Say Good-Pie!' achievement.
en: Delete all of your menus.
es: Borre todos sus menús.

note: Translators: The name of the hidden 'Consider becoming a sponsor of Fly-Pie.' This does not support %s and %i. achievement.
en: That's Philanthropie!
es: ¡Eso es filantropía!

note: Translators: The description of the 'That's Philanthropie!' achievement.
en: Consider becoming a sponsor of Fly-Pie.
es: Considere la posibilidad de convertirse en patrocinador de Fly-Pie.

en: Do you really want to reset all statistics?
es: ¿Realmente desea restablecer todas las estadísticas?

en: All achievements will be lost!
es: ¡Todos los logros se perderán!

en: No menus configured
es: No hay menús configurados

en: Create a new menu with the button in the top right corner.
es: Crear un menú nuevo con el botón de la esquina superior derecha.

en: Add a new item
es: Añadir un elemento nuevo

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview. Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview.
en: Actions cannot be turned into toplevel menus.
es: Las acciones no pueden convertirse en menús de nivel superior.

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag external stuff to the menu editor's overview.
en: You can only create new Action items inside of Custom Menus.
es: Sólo puede crear elementos de acción nuevos dentro de los menús personalizados.

en: Gold Sponsors
es: Patrocinadores de Oro

en: Silver Sponsors
es: Patrocinadores de Plata

en: Bronze Sponsors
es: Patrocinadores de Bronce

en: Past Sponsors
es: Antiguos patrocinadores

en: (None)
es: (Ninguno)

en: JSON Files
es: Archivos JSON

en: All Files
es: Todos los archivos

en: Export
es: Exportar

en: Could not export the menu configuration.
es: No se ha podido exportar la configuración del menú.

en: Import
es: Importar

en: Could not import the menu configuration.
es: No se ha podido importar la configuración del menú.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You should try to have no more than twelve items in your menus.
es: Debe intentar no tener más de doce elementos en sus menús.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: An even number of entries will make it easier to learn item positions. Four, six and eight are good numbers.
es: Un número par de entradas facilitará el aprendizaje de las posiciones de los elementos. Cuatro, seis y ocho son buenos números.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Fly-Pie is libre software available on <a href="%s">GitHub</a>.
es: Fly-Pie es software libre disponible en <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Suggestions can be posted on <a href="%s">GitHub</a>.
es: Las sugerencias se pueden publicar en <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Bugs can be reported on <a href="%s">GitHub</a>.
es: Los errores pueden ser reportados en <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Keep menu hierarchies efficient by putting anything beyond 8 elements into a new menu level.
es: Mantenga la eficacia de las jerarquías de los menús colocando todo lo que supere los 8 elementos en un nuevo nivel de menú.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: If you delete all menus, log out and log in again, the default configuration will be restored.
es: Si borra todos los menús, cierra la sesión y vuelve a iniciarla, se restablecerá la configuración predeterminada.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can reorder the menu items on the left via drag and drop.
es: Puede reordenar los elementos del menú de la izquierda mediante la función de arrastrar y soltar.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: It is possible to open a menu with a terminal command. You can read more on <a href="%s">Github</a>.
es: Es posible abrir un menú con un comando de terminal. Puedes leer más en <a href="%s">Github</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can drop directories, files, links and desktop files into the menu hierarchy on the left.
es: Puede colocar directorios, archivos, enlaces y archivos de escritorio en la jerarquía del menú de la izquierda.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: On Wayland, you can copy menu items by holding the Ctrl key while dragging them to another location.
es: En Wayland, puede copiar los elementos del menú manteniendo la tecla Ctrl mientras los arrastra a otra ubicación.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: <a href="%s">Translate Fly-Pie on Hosted Weblate</a>.
es: <a href="%s">Traducir Fly-Pie en Hosted Weblate</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: 💕️ Do you want to show your love for Fly-Pie? <a href="%s">Become a sponsor.</a>
es: 💕️ ¿Quiere demostrar su amor por Fly-Pie? <a href="%s">Conviértase en patrocinador.</a>

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: If you cannot use a specific keyboard shortcut, you may check you system settings as it may be used already.
es: Si no puedes usar un atajo específico de teclado, puedes comprobar ajustes de tu sistema, que pueden estar ya usados.

note: Translators: The left-most item of the menu editor bread crumbs.
en: All Menus
es: Todos los menús

en: Save
es: Guardar

en: Load
es: Cargar

en: Failed to load preset!
es: ¡No se ha podido cargar el preajuste!

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Last selection time: <b>%d ms</b></big>
es: <big>Tiempo de la útlima selección: <b>%d ms</b></big>

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Best selection time: <b>%d ms</b></big>
es: <big>Tiempo de la mejor selección: <b>%d ms</b></big>

note: Translators: This is the name of the tutorial menu. Translators: This is the name of the default menu.
en: Example Menu
es: Menú de ejemplo

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cold
es: Frío

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Hot
es: Caliente

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Wet
es: Mojado

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Deadly
es: Mortal

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Smelly
es: Oloroso

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Vegan
es: Vegano

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cherry
es: Cereza

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Garlic
es: Ajo

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Apple
es: Manzana

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pepper
es: Pimienta

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pie
es: Pastel

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cake
es: Tarta

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Doughnut
es: Donut

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cookie
es: Galleta

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Sound
es: Sonido

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Mute
es: Silenciar

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Play / Pause
es: Reproducir / Pausar

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Next Title
es: Siguiente título

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Previous Title
es: Título anterior

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Maximize Window
es: Maximizar ventana

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Fly-Pie Settings
es: Configuración de Fly-Pie

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Close Window
es: Cerrar ventana

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Next Workspace
es: Siguiente espacio de trabajo

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Previous Workspace
es: Espacio de trabajo previo

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Switch Workspace
es: Cambiar de espacio de trabajo

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Up
es: Ir arriba

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Down
es: Ir abajo

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window
es: Mover ventana

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Up
es: Mover ventana arriba

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Down
es: Mover ventana abajo

en: Close
es: Cerrar

note: Translators: This means 'Change the side of the screen where the Preview menu is opened'.
en: Flip Side
es: Reverso

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Level Up!
es: ¡Ha subido de nivel en Fly-Pie!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You reached level %i!
es: ¡Ha alcanzado el nivel %i!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Achievement Completed!
es: ¡Logro de Fly-Pie completado!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You finished the achievement "%s"!
es: ¡Ha completado el logro "%s"!

note: Translators: This is shown on the action button of the notification bubble which is shown once an achievement is unlocked.
en: Show Achievements
es: Mostrar logros

en: Visit Homepage
es: Visitar la Página Web

en: View Changelog
es: Ver la Lista de Cambios

en: Report a Bug
es: Informar de un error

en: Translate
es: Traducir

en: Donate
es: Donar

en: About Fly-Pie
es: Acerca de Fly-Pie

en: Copy left value to right side
es: Copiar el valor izquierdo al lado derecho

en: Select Icon
es: Seleccionar icono

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Icon Theme
es: Paquete de iconos

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Custom Icon
es: Icono personalizado

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Linear
es: Lineal

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease
es: Natural

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In
es: Natural hacia dentro

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-Out
es: Natural hacia fuera

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Out
es: Natural dentro fuera

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Quad
es: Natural dentro cuatro

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-Out-Quad
es: Natural fuera cuatro

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Out-Quad
es: Natural dentro fuera cuatro

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Back
es: Natural dentro atrás

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-Out-Back
es: Natural fuera atrás

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Out-Back
es: Natural dentro fuera atrás

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Menus</b>
    Can be submenus or top-level menus.
es: <b>Menú</b>
    Pueden ser submenús o menús principales.

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Actions</b>
    Can be added to custom menus.
es: <b>Acciones</b>
    Pueden ser añadidos a menús personalizados.

note: Tooltip of the generate-a-random-preset button
en: Initialize most settings to random values.
es: Inicialice la mayoría de las configuraciones a valores aleatorios.

en: Generate Random Preset
es: Generar preajuste aleatorio

en: Fly-Pie requires that GNOME Shell's animations are enabled.
es: Fly-Pie requiere que las animaciones de GNOME Shell estén habilitadas.

note: Text of the button of the InfoBar which is shown when GNOME Shell's animations are disabled.
en: Enable Animations
es: Habilitar animaciones

note: This is a heading.
en: You can click anywhere!
es: ¡Puedes hacer clic en cualquier lugar!

en: It does not matter whether you click directly on an item or at the edge of your screen as long as your mouse pointer remains in the item's wedge.
es: No importa si hace clic directamente en un elemento o en el borde de la pantalla siempre y cuando el puntero del ratón permanezca en la cuña del elemento seleccionado.

en: <b>Items are selected by clicking anywhere in their respective wedges</b>.
    
    Also, you do not have to wait for the animation to finish as the submenu wedges will appear instantaneously around the position where you clicked.
    
    Click <b>next</b> for a practice session!
es: <b>Los elementos se seleccionan haciendo clic en cualquier lugar de su respectiva área</b>.
    
    Además, no requiere esperar a que termine la animación, ya que las cuñas del submenú aparecerán instantáneamente alrededor de la cuña en la que hizo clic.
    
    ¡Haga clic en <b>siguiente</b> para una sesión de práctica!

note: This is a heading.
en: Practice Session I
es: Sesión de práctica I

en: For this practice session, open the menu by clicking the big button. Then select "%s" as quickly as possible. Can you get the gold medal?
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn about Fly-Pie's Marking Mode!
es: Para esta sesión de práctica, abra el menú haciendo clic en el botón grande. Luego, seleccione "%s" lo más rápido posible. ¿Puedes conseguir la medalla de oro?
    
    Una vez que esté satisfecho con su resultado, ¡haga clic en <b>siguiente</b> para conocer el modo de marcado de Fly-Pie!

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 3000 ms
es: Desbloqueado a menos de 3000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 2000 ms
es: Desbloqueado a menos de 2000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 1000 ms
es: Desbloqueado a menos de 1000 ms

note: This is a heading.
en: The Marking Mode of Fly-Pie
es: El modo de marcado de Fly-Pie

en: The <b>Marking Mode</b> of Fly-Pie allows you to select items by <b>drawing gestures</b>! To enter Marking Mode, click and drag an item. As soon as you pause dragging or make a turn, the item will be selected.
es: ¡El <b>modo de marcado</b> de Fly-Pie le permite seleccionar elementos <b>dibujando gestos</b>! Para ingresar al modo de marcado, haga clic y arrastre un elemento. Tan pronto como suelte el elemento o dé un giro, se seleccionará el elemento.

en: Try remembering the path to an item. Open the menu and <b>draw the path with your mouse</b>. You can start with individual segments of the path, put you can also try to draw the entire path!
    
    You may find it more successful if you explicitly try to compose your gesture of straight parts. <b>Do not draw curvy paths but rather expressive zig-zag-lines!</b>
es: Intente recordar la ruta hacia un elemento. Abra el menú y <b>dibuje la ruta con el cursor</b>. Puede comenzar con segmentos individuales de la ruta, ¡pero también puede intentar dibujar la ruta completa!
    
    Puede que le resulte más eficaz si trata explícitamente de componer su gesto de partes rectas. <b>¡No dibujes caminos con curvas, sino líneas expresivas en zig-zag!</b>

note: This is a heading.
en: Practice Session II
es: Sesión de práctica II

en: Again, you should select "%s" as quickly as possible. However, as you now learned about the Marking Mode, the time required to get the gold medal is much shorter!
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn some final tips and tricks!
es: Nuevamente, debes seleccionar "%s" lo más rápido posible. Sin embargo, como ya aprendió sobre el modo de marcado, ¡el tiempo requerido para obtener la medalla de oro es mucho más corto!
    
    Una vez que esté satisfecho con el resultado, ¡haga clic en <b>siguiente</b> para conocer algunos trucos y consejos finales!

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 750 ms
es: Desbloqueado a menos de 750 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 500 ms
es: Desbloqueado a menos de 500 ms

note: The user finished the tutorial. Yay!
en: Congratulations!
es: ¡Felicidades!

note: Use a similarly bad pun for "Pielot" that works in your language, if you want. Who doesn't love puns? xD
en: Congratulations! If you managed to unlock most of the medals, you will be using Fly-Pie like a master Pielot!
    
    Now you can use the other pages of this settings dialog to configure Fly-Pie to your heart's desire. There are many options! Create as many menus as you want with as deep hierarchies as you want. But try to limit the amount of items per submenu to <b>at most twelve items</b>. Everything above this number will drastically reduce your efficiency.
    
    If you like Fly-Pie, I would be happy if you left a positive review on <a href="https://extensions.gnome.org/extension/3433/fly-pie/">extensions.gnome.org</a>! Whenever you encounter a 🐞️ bug or have feature request, feel free to report this on <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/issues">Github</a>.
es: ¡Felicidades! Si lograste desbloquear la mayoría de las medallas, ¡usarás Fly-Pie como un Pieloto maestro!
    
    Ahora puede usar las otras pestañas de esta ventana de ajustes para configurar Fly-Pie a su gusto. ¡Hay muchas opciones! Cree tantos menús como desee con jerarquías tan profundas como desee. Pero intente limitar la cantidad de elementos por submenú a <b> como máximo doce elementos </b>. Todo lo que esté por encima de este número reducirá drásticamente su eficiencia.
    
    Si le gusta Fly-Pie, me alegraría que dejara una reseña positiva en <a href="https://extensions.gnome.org/extension/3433/fly-pie/">extensions.gnome.org</a>! Siempre que encuentre un bug 🐞️ o tenga una sugerencia, no dude en comunicarse con nosotros en <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/issues">Github</a>.

note: Button for tutorial navigation. Goes back one page.
en: Previous
es: Previo

note: Button for tutorial navigation. Goes to the next page.
en: Next
es: Siguiente

note: Caption of the settings page in the window's titlebar.
en: Settings
es: Ajustes

en: Global Appearance Settings
es: Configuración de apariencia global

en: These settings affect all menu items.
es: Estos ajustes afectan a todos los elementos del menú.

en: Animation Duration
es: Duración de la animación

en: Global Scaling
es: Escala global

note: Please keep this short!
en: Independent of the preset.
es: Independiente del preajuste.

en: Background Color
es: Color de fondo

en: Font
es: Fuente

en: Label Font
es: Fuente de la etiqueta

en: Text Color
es: Color de texto

en: Animation Mode
es: Modo de animación

en: Center Appearance
es: Apariencia central

en: The center element shows the currently hovered child's name.
es: El elemento central muestra el nombre del hijo actualmente señalado.

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: With Hovered Child
es: Con hijo señalado

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: Without Hovered Child
es: Sin hijo señalado

en: Size
es: Tamaño

en: Saturation
es: Saturación

en: Luminance
es: Luminancia

en: Opacity
es: Opacidad

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Fixed = not changing dynamically
en: Fixed
es: Fijo

en: Icon Opacity
es: Opacidad del icono

en: Icon Scale
es: Escala de icono

en: Icon Crop
es: Recorte de icono

en: Background Image
es: Imagen de fondo

en: Children Appearance
es: Apariencia del hijo

en: Child items are styled differently when their wedge is hovered.
es: Los hijos tienen un estilo diferente cuando se señala su cuña.

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Standard State
es: Estado estándar

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item When the mouse pointer is over the item
en: Hovered State
es: Estado señalado

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Parent = use the parent's setting
en: Parent
es: Padre

en: Offset
es: Compensación

note: Draw above (grand)children items. There's an explanation string below in the application.
en: Draw Above
es: Dibujar sobre

en: Render children above the center item.
es: Dibujar el hijo sobre el elemento central.

en: Grandchildren Appearance
es: Apariencia de los nietos

en: Grandchild items are styled differently when their parent item's wedge is hovered.
es: Los nietos tienen un estilo diferente cuando la cuña del padre está señalada.

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: With Hovered Parent
es: Señalando al padre

en: Render grandchildren above children items.
es: Renderice a los nietos por encima de los de los hijos.

en: Wedge Appearance
es: Apariencia de la cuña

en: Clicking inside a wedge will activate the corresponding item.
es: Al hacer clic dentro de una cuña, se activará el elemento correspondiente.

en: Inner Radius
es: Radio interno

note: Keep the individual lines short (around 30 characters max)! You can use up to three lines if you want.
en: Clicking inside the inner radius
    will cancel the selection.
es: Haciendo clic dentro del radio interior
    cancelará la selección.

en: Wedge Separator Color
es: Color del separador de la cuña

en: Wedge Separator Thickness
es: Espesor del separador de la cuña

en: Wedge Color
es: Color de la cuña

en: Wedge Size
es: Tamaño de la cuña

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Inactive State
es: Estado inactivo

en: Trace Appearance
es: Apariencia del trazo

en: The trace is the connecting line between selected menu items.
es: El trazo es la línea de conexión entre los elementos seleccionados en el menú.

en: Thickness
es: Espesor

en: Minimum Segment Length
es: Longitud mínima del segmento

en: Touch Button Settings
es: Configuración del botón táctil

en: You can show a touch button for each of your menus.
es: Puede mostrar un botón táctil para cada uno de sus menús.

en: Inactive Opacity
es: Opacidad inactiva

en: Show in Overview Mode
es: Mostrar en modo vista general

en: Show in Desktop Mode
es: Mostrar en modo escritorio

en: Show above Fullscreen Windows
es: Mostrar por encima de las ventanas a pantalla completa

en: Advanced Settings
es: Ajustes avanzados

en: These settings are independent of the presets.
es: Estos ajustes son independientes de los preajustes.

en: Minimum Stroke Angle
es: Ángulo mínimo del trazo

en: Smaller turns will not lead to selections.
es: Los giros más pequeños no continuaran la selección.

en: Minimum Stroke Length
es: Longitud mínima del trazo

en: Shorter gestures will not lead to selections.
    This is multiplied by the Global Scale value.
es: Los gestos más cortos no darán lugar a selecciones.
    Esto se multiplica por el valor de la escala global.

en: Jitter Threshold
es: Umbral de fluctuación

en: Smaller movements will not be considered.
    This is multiplied by the Global Scale value.
es: Los movimientos más pequeños no se tendrán en cuenta.
    Se multiplica por el valor de la escala global.

en: Display Timeout
es: Tiempo de espera en pantalla

en: Menus will be shown after this many milliseconds.
    Use this to quickly select items without showing the menu.
es: Los menús se mostrarán después de esta cantidad de milisegundos.
    Use esto para seleccionar rápidamente los elementos sin mostrar el menú.

en: Selection Timeout
es: Tiempo de espera de selección

en: If your pointer is stationary for this many milliseconds, 
    the current item will be selected.
es: Si el puntero permanece inmóvil durante esta cantidad de milisegundos, 
    se seleccionará el elemento actual.

en: Open Windows at the Pointer
es: Abrir ventanas con el puntero

en: With this enabled, Fly-Pie will attempt to open any windows
    at the current pointer position.
es: Con esta opción activada, Fly-Pie intentará abrir cualquier ventana
    en la posición actual del puntero.

en: Experimental Hover Mode
es: Modo de pasar por encima experimental

en: With this enabled, you no longer have to press a mouse button
    or hold down a modifier key during selections.
es: Con esta opción activada, ya no tendrá que pulsar un botón del ratón
    o mantener pulsada una tecla modificadora durante las selecciones.

en: Show Screencast Mouse
es: Mostrar el ratón de pantalla

en: Shows a big additional mouse pointer visualizing mouse clicks.
    This can be used if you want to capture a video of Fly-Pie.
es: Muestra un gran puntero de ratón adicional que visualiza los clics del ratón.
    Se puede usar si se quiere capturar un vídeo de Fly-Pie.

en: Achievement Notifications
es: Notificaciones de logros

en: Show a notification whenever you complete an achievement.
es: Mostrar una notificación cada vez que completes un logro.

en: Load Preset
es: Cargar preajuste

en: Load settings from a JSON file.
es: Cargar la configuración desde un archivo JSON.

en: Save the settings to a JSON file.
es: Guardar la configuración en un archivo JSON.

note: Text of a button that opens a preview menu to test setting changes on-the-fly. There's a 'Play' button next to the text, so no need to say "Open Live Preview" or similar.
en: Live Preview
es: Vista previa en vivo

note: Caption of the menu editor page in the window's titlebar.
en: Menu Editor
es: Editor del menú

en: Add a new menu item.
es: Añadir un elemento de menú nuevo.

en: Stash
es: Reservar

en: Store items here and re-use them later.
es: Guarde los artículos aquí y reúselos más tarde.

en: Trash
es: Papelera

en: Drop items here.
es: Suelte los elementos aquí.

en: Restore menus from a JSON file. This will override your current menus!
es: Restaurar menús desde un archivo JSON. ¡Esto anulará sus menús actuales!

en: Export all menus to a JSON file.
es: Exportar todos los menús a un archivo JSON.

en: Name
es: Nombre

en: Icon
es: Icono

en: The icon can be either an image file path, an icon name from the current icon theme, a base64 encoded data URI, text, or an emoji. You can append "-#rgb" to the icon in order to draw a circle with the given RGB color behind the icon.
es: El icono puede ser una ruta de archivo de imagen, un nombre de icono del tema de iconos actual, un URI de datos codificados en base64, texto o un emoji. Puede añadir "-#rgb" al icono para dibujar un círculo con el color RGB indicado detrás del icono.

en: Fixed Angle
es: Ángulo fijo

en: Fixed angles can be used to ensure that an item remains at the same position even if other items are added or removed. This way you can edit a menu even if your muscles already learned the item's direction. However, there is a restriction on the fixed angles. Inside a menu the fixed angles must be monotonically increasing, that is each fixed angle must be larger than any previous fixed angle. In order to prevent weird behavior, fixed angles will be removed if an item is dragged to another position in the menu. Use -1 to disable this feature.
es: Los ángulos fijos pueden usarse para garantizar que un elemento permanezca en la misma posición aunque se añadan o eliminen otros elementos. De este modo, puede editar un menú aunque sus hábitos ya hayan aprendido la dirección del elemento. Sin embargo, hay una restricción en los ángulos fijos. Dentro de un menú los ángulos fijos deben ser monótonamente crecientes, es decir, cada ángulo fijo debe ser mayor que cualquier ángulo fijo anterior. Para evitar comportamientos extraños, los ángulos fijos serán eliminados si un elemento es arrastrado a otra posición en el menú. Use -1 para desactivar esta función.

en: This will open the menu.
es: Esto abrirá el menú.

en: Usually, Super + Right Mouse Button opens the window menu. With this setting, you can instead open a Fly-Pie menu.
es: Normalmente, Super + Botón derecho del ratón abre el menú de la ventana. Con esta configuración, puede abrir en su lugar un menú Fly-Pie.

en: Bind to Super + RMB
es: Asignar a Super + Botón derecho del ratón

en: Show Touch Button
es: Mostrar botón táctil

en: Open in Screen Center
es: Abrir en el centro de la pantalla

en: Show Labels
es: Mostrar las etiquetas

note: Caption of the achievements page in the window's titlebar.
en: Achievements
es: Logros

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: In Progress
es: En curso

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: Completed
es: Completado

en: Reset all achievements.
es: Restablecer todos los logros.
