Fly-Pie - en to fa translation catalogue (11 entries)

en: Activate Shortcut
fa: میانبر را فعال کنید

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Simulates a key combination.
fa: یک ترکیب کلید را شبیه سازی می کند.

en: The <b>Activate Shortcut</b> action simulates a key combination when activated. For example, this can be used to switch virtual desktops, control multimedia playback or to undo / redo operations.
fa: عمل <b>فعال کردن میانبر</b> یک کلید ترکیبی را هنگامی که فعال می شود شبیه سازی می کند. به عنوان مثال، این می تواند برای تغییر دسکتاپ مجازی، کنترل پخش چندرسانه ای یا برای خنثی کردن / انجام مجدد عملیات استفاده شود.

en: Shortcut
fa: میانبر

en: This shortcut will be simulated.
fa: این میانبر شبیه سازی خواهد شد.

en: Open File
fa: فایل را باز کنید

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens a file with the default application.
fa: فایلی را با برنامه پیش فرض باز می کند.

en: The <b>Open File</b> action will open the file specified above with your system's default application.
fa: عمل <b>Open File</b> فایل مشخص شده در بالا را با برنامه پیش فرض سیستم شما باز می کند.

en: File
fa: فایل

en: It will be opened with the default app.
fa: با برنامه پیش فرض باز خواهد شد.

en: Launch Application
fa: برنامه را راه اندازی کنید
