Fly-Pie 6 - en to fi translation catalogue (230 entries)

en: Activate Shortcut
fi: Aktivoi pikanäppäin

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Simulates a key combination.
fi: Simuloi näppäinyhdistelmää.

en: The <b>Activate Shortcut</b> action simulates a key combination when activated. For example, this can be used to switch virtual desktops, control multimedia playback or to undo / redo operations.
fi: <b>Aktivoi pikanäppäin</b> -toiminto simuloi näppäinyhdistelmää. Tätä voi käyttää esimerkiksi työtilojen välillä vaihtamiseen, mediasoitinten ohjaamiseen tai "Kumoa"- ja "Tee uudelleen"-toimintoihin.

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: This shortcut will be simulated.
fi: Tätä pikanäppäintä simuloidaan.

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens a file with the default application.
fi: Avaa tiedoston oletussovelluksella.

en: The <b>Open File</b> action will open the file specified above with your system's default application.
fi: <b>Avaa tiedosto</b> -toiminto avaa yllä määritetyn tiedoston järjestelmän oletussovelluksella.

en: File
fi: Tiedosto

en: It will be opened with the default app.
fi: Avataan oletussovelluksella.

en: Launch Application
fi: Käynnistä sovellus

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Runs any shell command.
fi: Suorittaa minkä tahansa komentorivikäskyn.

en: The <b>Launch Application</b> action executes any given command. This is primarily used to open applications but may have plenty of other use cases as well.
fi: <b>Käynnistä sovellus</b> suorittaa minkä tahansa annetun komennon. Tätä käytetään ensisijaisesti sovellusten avaamiseen, mutta sillä voi olla paljon muita käyttötapauksia.

en: Command
fi: Komento

en: Use the button to list installed apps.
fi: Käytä painiketta listataksesi asennetut sovellukset.

en: Open URI
fi: Avaa URI

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens an URI with the default application.
fi: Avaa URI:n oletussovelluksella.

en: D-Bus Signal
fi: D-Bus-signaali

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Emits a D-Bus signal.
fi: Lähettää D-Bus-signaalin.

en: This will be passed to the D-Bus signal.
fi: Tämä välitetään D-Bus-signaalille.

en: Insert Text
fi: Lisää teksti

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Types some text automatically.
fi: Syöttää haluttua tekstiä automaattisesti.

en: The <b>Insert Text</b> action copies the given text to the clipboard and then simulates a Ctrl+V. This can be useful if you realize that you often write the same things.
fi: <b>Lisää teksti</b> -toiminto kopioi annetun tekstin leikepöydälle ja sen jälkeen simuloi Ctrl+V-toiminnon. Tämä voi olla hyödyllistä, jos kirjoitat usein samoja asioita.

en: Text
fi: Teksti

en: This text will be inserted.
fi: Tämä teksti syötetään.

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Cancel
fi: Peru

en: Select Application
fi: Valitse sovellus

note: Translators: This is shown on the shortcut-buttons when no shortcut is selected.
en: Not Bound
fi: Ei määritetty

en: Press the shortcut!
    ESC to cancel, BackSpace to unbind
fi: Paina pikanäppäintä!
    Paina ESC peruaksesi, askelpalautin poistaaksesi pikanäppäimen

note: Translators: If some text is dragged to the menu editor, an insert-text action is created. This is the name of the newly created action, %s will be replaced by the text to insert.
en: Insert: %s
fi: Syötä: %s

en: Frequently Used
fi: Usein käytetyt

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used applications.
fi: Näyttää useimmiten käyttämäsi sovellukset.

en: The <b>Frequently Used</b> menu shows a list of frequently used applications. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown applications to about twelve.
fi: <b>Usein käytetyt</b> -valikko näyttää usein käytetyt sovellukset. Tehokkaan valinnan vuoksi näytettävien sovellusten enimmäismääräksi suositellaan asetettavan kaksitoista.

en: Max Item Count
fi: Tietueiden enimmäismäärä

en: System
fi: Järjestelmä

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Allows screen lock, shutdown and other things.
fi: Mahdollistaa näytön lukituksen, sammuttamisen ja muita asioita.

en: The <b>System</b> menu shows an items for screen-lock, shutdown, settings, etc.
fi: <b>Järjestelmä</b>-valikko näyttää tietueet esimerkiksi näytön lukitukselle, sammuttamiselle ja asetuksille.

note: Translators: As in 'Lock the screen.'
en: Lock
fi: Lukitse

en: Suspend
fi: Valmiustila

en: Switch User…
fi: Vaihda käyttäjää…

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Power Off…
fi: Sammuta…

en: Custom Menu
fi: Mukautettu valikko

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: This can contain custom actions and other menus.
fi: Voi sisältää mukautettuja toimintoja ja muita valikoita.

en: A <b>Custom Menu</b> can contain any number of actions and submenus. However, for precise item selection, a maximum number of twelve items is recommended.
fi: <b>Mukautettu valikko</b> voi sisältää haluamasi määrän toimintoja ja alivalikoita. Käyttökokemuksen vuoksi suositellaan enintään kahtatoista tietuetta.

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Favorites
fi: Suosikit

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows pinned applications.
fi: Näyttää kiinnitetyt sovellukset.

en: The <b>Favorites</b> menu shows the applications you have pinned to GNOME Shell's Dash.
fi: <b>Suosikit</b>-valikko näyttää Gnomen telakkaan kiinnitetyt sovellukset.

en: Recent Files
fi: Viimeisimmät tiedostot

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your recently used files.
fi: Näyttää viimeksi käyttämäsi tiedostot.

en: The <b>Recent Files</b> menu shows a list of recently used files. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown files to about twelve.
fi: <b>Viimeisimmät tiedostot</b> -valikko näyttää viimeksi käyttämäsi tiedostot. Käyttökokemuksen vuoksi on suositeltavaa asettaa näytettävien tiedostojen enimmäismääräksi kaksitoista.

en: Devices
fi: Laitteet

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows connected devices.
fi: Näyttää yhdistetyt laitteet.

en: The <b>Devices</b> menu shows an item for each mounted volume, like USB sticks.
fi: <b>Laitteet</b>-valikko näyttää tietueen jokaiselle liitetylle taltiolle kuten USB-tikuille.

en: Main Menu
fi: Päävalikko

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows all installed applications.
fi: Näyttää kaikki asennetut sovellukset.

en: The <b>Main Menu</b> shows all installed applications. Usually, this is very cluttered as many sections contain too many items to be used efficiently. You should rather set up your own menus!
fi: <b>Päävalikko</b> näyttää kaikki asennetut sovellukset. Yleensä tämä sisältää paljon tietueita, eikä käyttäminen ole kovin tehokasta. Tämän sijaan on suositeltavaa käyttää mukautettuja valikoita!

note: Translators: This is an entry of the default menu. I
en: Running Apps
fi: Käynnissä olevat sovellukset

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows the currently running applications.
fi: Näyttää käynnissä olevat sovellukset.

en: The <b>Running Apps</b> menu shows all currently running applications. This is similar to the Alt+Tab window selection. As the entries change position frequently, this is actually not very effective.
fi: <b>Käynnissä olevat sovellukset</b> -valikko näyttää kaikki käynnissä olevat sovellukset. Tämä vastaa Alt+Tab-valintaikkunan toimintaa. Koska tietueiden järjestys muuttuu usein, tämä ei ole kovin käyttökelpoinen toteutus.

en: Window Filter
fi: Ikkunasuodatin

en: See tooltip for details.
fi: Katso työkaluvihje saadaksesi lisätietoja.

en: Active Workspace Only
fi: Vain aktiivinen työtila

en: Group by Application
fi: Ryhmitä sovelluksen mukaan

en: Peek on Hover
fi: Kurkista kohdistamalla

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used directories.
fi: Näyttää useimmiten käyttämäsi kansiot.

en: The <b>Bookmarks</b> menu shows an item for the trash, your desktop and each bookmarked directory.
fi: <b>Kirjanmerkit</b>-valikko näyttää tietueet roskakorille, työpöydälle ja jokaiselle kirjanmerkitylle kansiolle.

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows recently copied things.
fi: Näyttää viimeksi kopioidut asiat.

en: The <b>Clipboard</b> menu shows a list of recently copied things.
fi: <b>Leikepöytä</b>-valikko näyttää luettelon viimeksi kopioiduista asioista.

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a vector image.
en: Vector Image
fi: Vektorikuva

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a raster image.
en: Raster Image
fi: Rasterikuva

note: Translators: This is the tier 1 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Novice
fi: Noviisi

note: Translators: This is the tier 2 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Capable
fi: Kykenevä

note: Translators: This is the tier 3 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Skilled
fi: Taitava

note: Translators: This is the tier 4 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Expert
fi: Asiantuntija

note: Translators: This is the tier 5 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Master
fi: Mestari

note: Translators: The description of the '%s Cancellor' achievement.
en: Abort a selection %x times.
fi: Peru valinta %x kertaa.

note: Translators: The description of the '%s Pielot' achievement.
en: Select %x items.
fi: Valitse %x tietuetta.

note: Translators: The description of the 'The Journey Is The Reward %i' achievement.
en: Open the settings dialog %x times.
fi: Avaa asetusikkuna %x kertaa.

note: Translators: The name of the 'Open %x menus with the D-Bus interface.' achievement.
en: Nerd Alert %i
fi: Nörttihälytys %i

note: Translators: The description of the 'Nerd Alert %i' achievement.
en: Open %x menus with the D-Bus interface.
fi: Avaa %x valikkoa D-Bus-liitännällä.

en: Generate %x random presets.
fi: Luo %x satunnaista esiasetusta.

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement if only one preset needs to be exported.
en: Export a custom preset.
fi: Vie mukautettu esiasetus.

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement.
en: Export %x custom presets.
fi: Vie %x mukautettua esiasetusta.

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement if only one preset needs to be imported.
en: Import a custom preset.
fi: Tuo mukautettu esiasetus.

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement.
en: Import %x custom presets.
fi: Tuo %x mukautettua esiasetusta.

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement if only one menu needs to be imported.
en: Import a menu configuration.
fi: Tuo valikkoasetukset.

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement.
en: Import %x menu configurations.
fi: Tuo %x valikkokokoonpanoa.

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement if only one menu needs to be exported.
en: Export a menu configuration.
fi: Vie valikkoasetukset.

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement.
en: Export %x menu configurations.
fi: Vie %x valikkokokoonpanoa.

note: Translators: The description of the '%s Menu Designer' achievement.
en: Open a preview menu %x times.
fi: Avaa esikatseluvalikko %x kertaa.

note: Translators: The description of the 'Grumpie Rookie' achievement.
en: Open the tutorial menu %x times.
fi: Avaa ohjevalikko %x kertaa.

note: Translators: The description of the 'Say Good-Pie!' achievement.
en: Delete all of your menus.
fi: Poista kaikki valikot.

en: Do you really want to reset all statistics?
fi: Haluatko nollata kaikki tilastot?

en: All achievements will be lost!
fi: Kaikki saavutukset häviävät!

en: No menus configured
fi: Valikkoja ei ole määritetty

en: Create a new menu with the button in the top right corner.
fi: Luo uusi valikko oikean yläkulman painikkeella.

en: Add a new item
fi: Lisää uusi tietue

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview. Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview.
en: Actions cannot be turned into toplevel menus.
fi: Toimintoja ei voi muuntaa päätason valikoiksi.

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag external stuff to the menu editor's overview.
en: You can only create new Action items inside of Custom Menus.
fi: Voit luoda uusia toimintotietueita vain mukautettujen valikkojen sisään.

en: (None)
fi: (Ei mitään)

en: JSON Files
fi: JSON-tiedostot

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Export
fi: Vie

en: Could not export the menu configuration.
fi: Valikkoasetuksia ei voitu viedä.

en: Import
fi: Tuo

en: Could not import the menu configuration.
fi: Valikkoasetuksia ei voitu tuoda.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You should try to have no more than twelve items in your menus.
fi: Valikossa ei tulisi olla enempää kuin kaksitoista tietuetta.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: An even number of entries will make it easier to learn item positions. Four, six and eight are good numbers.
fi: Parillinen määrä tietueita tekee niiden sijainnin oppimisesta helpompaa. Neljä, kuusi ja kahdeksan ovat hyviä lukumääriä.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Fly-Pie is libre software available on <a href="%s">GitHub</a>.
fi: Fly-Pie on vapaa ohjelmisto ja saatavilla <a href="%s">GitHubin</a> kautta.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Suggestions can be posted on <a href="%s">GitHub</a>.
fi: Ehdotuksia voi lähettää <a href="%s">GitHubiin</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Bugs can be reported on <a href="%s">GitHub</a>.
fi: Ilmoita ongelmista <a href="%s">GitHubiin</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Keep menu hierarchies efficient by putting anything beyond 8 elements into a new menu level.
fi: Pidä valikkorakenteet tehokkaina asettamalla yli kahdeksan tietuetta sisältävät kokonaisuudet uudelle valikkotasolle.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: If you delete all menus, log out and log in again, the default configuration will be restored.
fi: Jos poistat kaikki valikot, kirjaudut ulos ja takaisin sisään, oletusasetukset palautetaan käyttöön.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can reorder the menu items on the left via drag and drop.
fi: Voit järjestää valikon tietueet vasemmalla raahaamalla ja pudottamalla.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: It is possible to open a menu with a terminal command. You can read more on <a href="%s">Github</a>.
fi: Voit avata valikon komentorivillä annettavalla komennolla. Lue lisää <a href="%s">Githubin</a> kautta.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can drop directories, files, links and desktop files into the menu hierarchy on the left.
fi: Voit pudottaa kansioita, tiedostoja, linkkejä ja työpöytätiedostoja valikon hierarkiaan vasemmalla.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: <a href="%s">Translate Fly-Pie on Hosted Weblate</a>.
fi: <a href="%s">Käännä Fly-Pie Weblaten kautta</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: 💕️ Do you want to show your love for Fly-Pie? <a href="%s">Become a sponsor.</a>
fi: 💕️ Haluatko osoittaa arvostusta Fly-Pielle? <a href="%s">Ryhdy sponsoriksi.</a>

note: Translators: The left-most item of the menu editor bread crumbs.
en: All Menus
fi: Kaikki valikot

en: Save
fi: Tallenna

en: Load
fi: Lataa

en: Failed to load preset!
fi: Esiasetuksen lataaminen epäonnistui!

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Last selection time: <b>%d ms</b></big>
fi: <big>Viimeisin valinta-aika: <b>%d ms</b></big>

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Best selection time: <b>%d ms</b></big>
fi: <big>Paras valinta-aika: <b>%d ms</b></big>

note: Translators: This is the name of the tutorial menu. Translators: This is the name of the default menu.
en: Example Menu
fi: Esimerkkivalikko

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Doughnut
fi: Donitsi

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cookie
fi: Keksi

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Sound
fi: Ääni

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Mute
fi: Mykistä

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Play / Pause
fi: Toista / keskeytä

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Maximize Window
fi: Suurenna ikkuna

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Fly-Pie Settings
fi: Fly-Pien asetukset

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Next Workspace
fi: Seuraava työtila

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Previous Workspace
fi: Edellinen työtila

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Switch Workspace
fi: Vaihda työtilaa

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Up
fi: Siirry ylös

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Down
fi: Siirry alas

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window
fi: Siirrä ikkuna

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Up
fi: Siirrä ikkuna ylös

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Down
fi: Siirrä ikkuna alas

en: Close
fi: Sulje

note: Translators: This means 'Change the side of the screen where the Preview menu is opened'.
en: Flip Side
fi: Vaihda puolta

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Level Up!
fi: Fly-Pie-tason nousu!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You reached level %i!
fi: Saavutit tason %i!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Achievement Completed!
fi: Fly-Pie-saavutus suoritettu!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You finished the achievement "%s"!
fi: Sait saavutuksen "%s"!

note: Translators: This is shown on the action button of the notification bubble which is shown once an achievement is unlocked.
en: Show Achievements
fi: Näytä saavutukset

en: Copy left value to right side
fi: Kopioi vasen arvo oikealle puolelle

en: Select Icon
fi: Valitse kuvake

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Icon Theme
fi: Kuvaketeema

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Custom Icon
fi: Mukautettu kuvake

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Linear
fi: Lineaarinen

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Menus</b>
    Can be submenus or top-level menus.
fi: <b>Valikot</b>
    Voivat olla alivalikoita tai päätason valikoita.

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Actions</b>
    Can be added to custom menus.
fi: <b>Toiminnot</b>
    Lisättävissä mukautettuihin valikoihin.

note: Tooltip of the generate-a-random-preset button
en: Initialize most settings to random values.
fi: Alusta useimmat asetukset satunnaisarvoihin.

en: Generate Random Preset
fi: Luo satunnaiset esiasetukset

en: Fly-Pie requires that GNOME Shell's animations are enabled.
fi: Fly-Pie vaatii, että Gnome Shellin animaatiot ovat käytössä.

note: Text of the button of the InfoBar which is shown when GNOME Shell's animations are disabled.
en: Enable Animations
fi: Ota animaatiot käyttöön

note: Caption of the tutorial page in the window's titlebar.
en: Tutorial
fi: Ohje

note: This is a heading.
en: You can click anywhere!
fi: Napsauta missä tahansa!

note: This is a heading.
en: Practice Session I
fi: Harjoitusistunto I

note: This is a heading.
en: The Marking Mode of Fly-Pie
fi: Fly-Pien merkintätila

note: This is a heading.
en: Practice Session II
fi: Harjoitusistunto II

note: The user finished the tutorial. Yay!
en: Congratulations!
fi: Onnittelut!

note: Button for tutorial navigation. Goes back one page.
en: Previous
fi: Edellinen

note: Button for tutorial navigation. Goes to the next page.
en: Next
fi: Seuraava

note: Caption of the settings page in the window's titlebar.
en: Settings
fi: Asetukset

en: Global Appearance Settings
fi: Yleiset ulkoasuasetukset

en: These settings affect all menu items.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat kaikkiin valikkojen tietueisiin.

en: Animation Duration
fi: Animaation kesto

en: Global Scaling
fi: Yleinen skaalaus

note: Please keep this short!
en: Independent of the preset.
fi: Ei yhteydessä esiasetukseen.

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Font
fi: Fontti

en: Text Color
fi: Tekstin väri

en: Animation Mode
fi: Animaatiotila

en: Center Appearance
fi: Keskustan ulkoasu

en: Size
fi: Koko

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Luminance
fi: Luminanssi

en: Opacity
fi: Peittokyky

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Fixed = not changing dynamically
en: Fixed
fi: Kiinteä

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Auto = changing dynamically
en: Auto
fi: Automaattinen

en: Icon Opacity
fi: Kuvakkeen peittokyky

en: Icon Scale
fi: Kuvakkeen skaalaus

en: Icon Crop
fi: Kuvakkeen rajaus

en: Background Image
fi: Taustakuva

en: Children Appearance
fi: Jälkeläisen ulkoasu

note: Draw above (grand)children items. There's an explanation string below in the application.
en: Draw Above
fi: Piirrä yläpuolelle

en: Grandchildren Appearance
fi: Alijälkeläisen ulkoasu

en: Wedge Appearance
fi: Kiilan ulkoasu

en: Inner Radius
fi: Sisäinen säde

en: Trace Appearance
fi: Viivan ulkoasu

en: Thickness
fi: Paksuus

en: Color
fi: Väri

en: Show in Desktop Mode
fi: Näytä työpöytätilassa

en: Show above Fullscreen Windows
fi: Näytä koko näytön ikkunoiden yläpuolella

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: These settings are independent of the presets.
fi: Nämä asetukset eivät ole riippuvaisia esiasetuksista.

en: Selection Timeout
fi: Valinnan aikakatkaisu

en: Experimental Hover Mode
fi: Kokeellinen kohdistustila

en: Show Screencast Mouse
fi: Esitä näyttötallenteen hiirenosoitin

en: Achievement Notifications
fi: Saavutusilmoitukset

en: Show a notification whenever you complete an achievement.
fi: Näytä ilmoitus kun saat saavutuksen.

en: Load Preset
fi: Lataa esiasetus

en: Load settings from a JSON file.
fi: Lataa asetukset JSON-tiedostosta.

en: Save the settings to a JSON file.
fi: Tallenna asetukset JSON-tiedostoon.

note: Text of a button that opens a preview menu to test setting changes on-the-fly. There's a 'Play' button next to the text, so no need to say "Open Live Preview" or similar.
en: Live Preview
fi: Välitön esikatselu

note: Caption of the menu editor page in the window's titlebar.
en: Menu Editor
fi: Valikkomuokkain

en: Add a new menu item.
fi: Lisää uusi valikkotietue.

en: Stash
fi: Lokero

en: Store items here and re-use them later.
fi: Talleta tietueet tänne ja käytä niitä uudelleen myöhemmin.

en: Trash
fi: Roskakori

en: Drop items here.
fi: Pudota tietueet tänne.

en: Restore menus from a JSON file. This will override your current menus!
fi: Palauta valikot JSON-tiedostosta. Tämä korvaa nykyiset valikkosi!

en: Export all menus to a JSON file.
fi: Vie kaikki valikot JSON-tiedostoon.

en: Name
fi: Nimi

en: Icon
fi: Kuvake

en: Fixed Angle
fi: Kiinteä kulma

en: This will open the menu.
fi: Tämä avaa valikon.

en: Open in Screen Center
fi: Avaa näytön keskiosaan

note: Caption of the achievements page in the window's titlebar.
en: Achievements
fi: Saavutukset

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: In Progress
fi: Meneillään

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: Completed
fi: Suoritettu

en: Reset all achievements.
fi: Nollaa kaikki saavutukset.
