Fly-Pie - en to fr_FR translation catalogue (343 entries)

en: Activate Shortcut
fr_FR: Activer Raccourci Clavier

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Simulates a key combination.
fr_FR: Simuler une combinaison de touches.

en: The <b>Activate Shortcut</b> action simulates a key combination when activated. For example, this can be used to switch virtual desktops, control multimedia playback or to undo / redo operations.
fr_FR: L'action <b>Activer Raccourci Clavier</b> simule une combinaison de touches quand activée. Cela peut par exemple servir à changer de bureau virtuel, contrôler un lecteur multimédia or annuler/rétablir des actions.

en: Shortcut
fr_FR: Raccourci Clavier

en: This shortcut will be simulated.
fr_FR: Ce raccourci clavier sera simulé.

en: Open File
fr_FR: Ouvrir Fichier

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens a file with the default application.
fr_FR: Ouvre un fichier avec l'application par défaut.

en: The <b>Open File</b> action will open the file specified above with your system's default application.
fr_FR: L'action <b>Ouvrir Fichier</b> ouvrira le fichier spécifié ci-dessus avec l'application par défaut de votre système.

en: File
fr_FR: Fichier

en: It will be opened with the default app.
fr_FR: Cela sera ouvert avec l'application par défaut.

en: Launch Application
fr_FR: Lancer Application

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Runs any shell command.
fr_FR: Exécute une commande shell.

en: The <b>Launch Application</b> action executes any given command. This is primarily used to open applications but may have plenty of other use cases as well.
fr_FR: L'action <b>Lancer Application</b> exécute une commande donnée. Cela sert principalement à ouvrir des applications peut avoir de nombreux autres usages.

en: Command
fr_FR: Commande

en: Use the button to list installed apps.
fr_FR: Utiliser le bouton pour lister les applications installées.

en: Open URI
fr_FR: Ouvir URI

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens an URI with the default application.
fr_FR: Ouvre une URI avec l'application par défaut.

en: When the <b>Open URI</b> action is activated, the above URI is opened with the default application. For http URLs, this will be your web browser. However, it is also possible to open other URIs such as "mailto:foo@bar.org".
fr_FR: Quand l'action <b>Ouvrir URI</b> est activée, l'URI ci-dessus est ouverte avec l'application par défaut. Pour les URL http, ce sera votre navigateur internet. Il est cependant possible d'ouvrir d'autres URI comme par exemple "mailto:toto@titi.org".

en: D-Bus Signal
fr_FR: Signal D-Bus

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Emits a D-Bus signal.
fr_FR: Émet un signal D-Bus.

en: The <b>D-Bus Signal</b> action does nothing on its own. But you <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/blob/main/docs/dbus-interface.md">can listen on the D-Bus for its activation</a>. This can be very useful in custom menus opened via the command line.
fr_FR: L'action <b>Signal D-Bus</b> ne fait rien en soi. Mais vous pouvez <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/blob/main/docs/dbus-interface.md">écouter le D-BUS pour son activation.</a>. Ce peut être très utile dans des menus personnalisés ouvert par ligne de commande.

en: This will be passed to the D-Bus signal.
fr_FR: Cela sera passé au signal D-Bus.

en: Insert Text
fr_FR: Insérer Texte

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Types some text automatically.
fr_FR: Tape du texte automatiquement.

en: The <b>Insert Text</b> action copies the given text to the clipboard and then simulates a Ctrl+V. This can be useful if you realize that you often write the same things.
fr_FR: L'action <b>Insérer Texte</b> copie le texte donné dans le presse-papier puis simule un Ctrl+V. Cela peut-être utile si vous vous rendez compte que vous écrivez souvent la même chose.

en: Text
fr_FR: Texte

en: This text will be inserted.
fr_FR: Ce texte sera inséré.

en: Select File
fr_FR: Selectionner Fichier

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Select Application
fr_FR: Sélectionner Application

note: Translators: This is shown on the shortcut-buttons when no shortcut is selected.
en: Not Bound
fr_FR: Non Lié

en: Press the shortcut!
    ESC to cancel, BackSpace to unbind
fr_FR: Appuyez sur le raccourci !
    ESC pour annuler, ou Retour Arrière pour délier

note: Translators: If some text is dragged to the menu editor, an insert-text action is created. This is the name of the newly created action, %s will be replaced by the text to insert.
en: Insert: %s
fr_FR: Insérer : %s

en: Frequently Used
fr_FR: Fréquemment Utilisées

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used applications.
fr_FR: Affiche vos applications fréquemment utilisées.

en: The <b>Frequently Used</b> menu shows a list of frequently used applications. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown applications to about twelve.
fr_FR: Le menu <b>Fréquemment Utilisées</b> affiche une liste d'applications souvent utilisées. Pour des sélections efficaces, vous devriez limiter le nombre maximal d'applications affichées à environ douze.

en: Max Item Count
fr_FR: Nombre d'Éléments Max

en: Limits the number of children.
fr_FR: Limite le nombre d'enfants.

en: System
fr_FR: Système

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Allows screen lock, shutdown and other things.
fr_FR: Permet le verrouillage d'écran, l'extinction et autres.

en: The <b>System</b> menu shows an items for screen-lock, shutdown, settings, etc.
fr_FR: Le menu <b>Système</b> présente des options pour verrouiller l'écran, éteindre, paramètres, etc.

note: Translators: As in 'Lock the screen.'
en: Lock
fr_FR: Verrouiller

en: Suspend
fr_FR: Mettre en Veille

en: Switch User…
fr_FR: Changer d'Utilisateur …

en: Log Out
fr_FR: Déconnecter

en: Power Off…
fr_FR: Éteindre …

en: Custom Menu
fr_FR: Menu Personnalisé

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: This can contain custom actions and other menus.
fr_FR: Peut contenir des actions personnalisées et d'autres menus.

en: A <b>Custom Menu</b> can contain any number of actions and submenus. However, for precise item selection, a maximum number of twelve items is recommended.
fr_FR: Un <b>Menu Personnalisé</b> peut contenir de nombreuses actions et sous-menus. Cependant pour une séléction d'éléments précise, un maximum de douze éléments est recommandée.

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Favorites
fr_FR: Favoris

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows pinned applications.
fr_FR: Affiche les application épinglées.

en: The <b>Favorites</b> menu shows the applications you have pinned to GNOME Shell's Dash.
fr_FR: Le menu <b>Favoris</b> affiche les applications que vous avez épinglées au Dash de GNOME Shell.

en: Recent Files
fr_FR: Fichiers Récents

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your recently used files.
fr_FR: Affiche vos fichiers récemment utilisés.

en: The <b>Recent Files</b> menu shows a list of recently used files. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown files to about twelve.
fr_FR: Le menu <b>Fichiers Récents</b> affiche une liste de fichiers récemment utilisés. Pour une séléction efficace, vous devriez limiter le nombre de fichiers maximum affichés à environ douze.

en: Devices
fr_FR: Périphériques

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows connected devices.
fr_FR: Affiche les appareils connectés.

en: The <b>Devices</b> menu shows an item for each mounted volume, like USB sticks.
fr_FR: Le menu <b>Périphériques</b> affiche un élément pour chaque volume monté, comme les clés USB.

en: Main Menu
fr_FR: Menu Principal

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows all installed applications.
fr_FR: Affiche toutes les applications installées.

en: The <b>Main Menu</b> shows all installed applications. Usually, this is very cluttered as many sections contain too many items to be used efficiently. You should rather set up your own menus!
fr_FR: Le <b>Menu Principal</b> affiche toutes les applications installées. C'est généralement très encombré et beaucoup de catégories contiennent trop d'éléments pour être utilisées efficacement. Vous devriez plutôt créer vos propres menus !

note: Translators: This is an entry of the default menu. I
en: Running Apps
fr_FR: Applications En Cours d'Exécution

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows the currently running applications.
fr_FR: Affiche les applications en cours d'exécution.

en: The <b>Running Apps</b> menu shows all currently running applications. This is similar to the Alt+Tab window selection. As the entries change position frequently, this is actually not very effective.
fr_FR: Le menu <b>Applications En Cours d'Exécution</b> affiche toutes les applications en cours d'exécution. C'est similaire à la séléction de fenêtre Alt+Tab. Comme les entrées changent souvent de position, ce n'est en réalité pas très efficace.

en: You can use this to filter the displayed windows. Regular expressions are supported: Use a simple string like "Fire" to show only windows whose titles contain "Fire" (e.g. Firefox). Use "Fire|Water" to match either "Fire" or "Water". A negation would be "^(?!.*Fire)" to match anything but "Fire". Remember to use the live preview to instantly see the results!
fr_FR: Vous pouvez utiliser ceci pour filtrer les fenêtres affichées. Les expressions régulières sont supportées : Utilisez une chaîne de caractères simple comme "Fire" pour ne montrer que les fenêtres dont le titre contient "Fire" (ex : Firefox). Utilisez "Fire|Water" pour correspondre à "Fire" ou "Water". Une négation serait "^(?!.*Fire)" pour correspondre à tout sauf "Fire". Utilisez la prévisualisation en direct pour voir les résultats instantanément !

en: Window Filter
fr_FR: Filtre de Fenêtre

en: See tooltip for details.
fr_FR: Voir l'infobulle pour les détails.

en: Active Workspace Only
fr_FR: Espace de Travail Actif Uniquement

en: Group by Application
fr_FR: Grouper par Application

en: Peek on Hover
fr_FR: Prévisualiser au Survol de la Souris

en: Bookmarks
fr_FR: Marque-Pages

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used directories.
fr_FR: Affiche vos répértoires fréquemment utilisés.

en: The <b>Bookmarks</b> menu shows an item for the trash, your desktop and each bookmarked directory.
fr_FR: Le menu <b>Marque-Pages</b> affiche un élément pour la corbeille, le bureau, et chaque répertoire avec un marque-page.

en: Clipboard
fr_FR: Presse-Papier

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows recently copied things.
fr_FR: Affiche les choses récemment copiés.

en: The <b>Clipboard</b> menu shows a list of recently copied things.
fr_FR: Le menu <b>Presse-Papier</b> affiche une liste d'éléments récemment copiés.

en: First Child Angle
fr_FR: Angle Premier Enfant

en: Direction of the most recent item.
fr_FR: Direction de l'élément le plus récent.

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a vector image.
en: Vector Image
fr_FR: Image Vectorielle

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a raster image.
en: Raster Image
fr_FR: Image Matricielle

note: Translators: This is the tier 2 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Capable
fr_FR: Compétent•e

note: Translators: This is the tier 3 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Skilled
fr_FR: Doué•e

note: Translators: This is the tier 4 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Expert
fr_FR: Expert•e

note: Translators: This is the tier 5 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Master
fr_FR: Maître•sse

note: Translators: The name of the 'Abort a selection %x times.' achievement.
en: %s Cancellor
fr_FR: Annulator %s

note: Translators: The description of the '%s Cancellor' achievement.
en: Abort a selection %x times.
fr_FR: Annuler une sélection %x fois.

note: Translators: The name of the 'Select %x items.' achievement.
en: %s Pielot
fr_FR: PieLote %s

note: Translators: The description of the '%s Pielot' achievement.
en: Select %x items.
fr_FR: Sélectionner %x éléments.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in marking mode.' achievement.
en: %s Toplevel Gesture-Selector
fr_FR: Sélecteur par Mouvement de Niveau Supérieur %s

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 in marking mode.' achievement.
en: %s Submenu Gesture-Selector
fr_FR: Selecteur par Mouvement de Sous-Menu %s

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in marking mode.' achievement.
en: %s Subsubmenu Gesture-Selector
fr_FR: Selecteur par Mouvement %s

note: Translators: The description of the 'Gesture-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in marking mode.
fr_FR: Sélectionner %x éléments de profondeur %d en mode tracé.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Toplevel Click-Selector
fr_FR: Sélecteur par Clic de Niveau Supérieur %s

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Submenu Click-Selector
fr_FR: Sélecteur par Clic de Sous-Menu %s

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Subsubmenu Click-Selector
fr_FR: Sélecteur par Clic de Sous-Menu %s

note: Translators: The description of the 'Click-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d with mouse clicks.
fr_FR: Sélectionner %x éléments de profondeur %d avec des clics souris.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Toplevel Selector
fr_FR: Sélecteur de Niveau Supérieur %s

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Submenu Selector
fr_FR: Sélecteur de Sous-Menu %s

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Subsubmenu Selector
fr_FR: Sélecteur de Sous-Menu %s

note: Translators: The description of the 'Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in less than %t milliseconds.
fr_FR: Sélectionner %x éléments de profondeur %d en moins de %t millisecondes.

note: Translators: The name of the 'Open the settings dialog %x times.' achievement.
en: The Journey Is The Reward %i
fr_FR: Le Voyage Est La Récompense %i

note: Translators: The description of the 'The Journey Is The Reward %i' achievement.
en: Open the settings dialog %x times.
fr_FR: Ouvrir la boîte de dialogue des paramètres %x fois.

note: Translators: The name of the 'Open %x menus with the D-Bus interface.' achievement.
en: Nerd Alert %i
fr_FR: Alerte au Nerd %i

note: Translators: The description of the 'Nerd Alert %i' achievement.
en: Open %x menus with the D-Bus interface.
fr_FR: Ouvrir %x menus avec l'interface D-Bus.

note: Translators: The name of the 'Generate %x random presets.' achievement.
en: Entropie %i
fr_FR: Entro-Pie %i

en: Generate %x random presets.
fr_FR: Générer %x préréglages aléatoires.

note: Translators: The name of the 'Export %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Exporter
fr_FR: Exportateur•ice de Préréglages %s

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement if only one preset needs to be exported.
en: Export a custom preset.
fr_FR: Exporter un préréglage personnalisé.

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement.
en: Export %x custom presets.
fr_FR: Exporter %x préréglages personnalisés.

note: Translators: The name of the 'Import %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Importer
fr_FR: Importateur•ice de préréglages %s

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement if only one preset needs to be imported.
en: Import a custom preset.
fr_FR: Importer un préréglage personnalisé.

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement.
en: Import %x custom presets.
fr_FR: Importer %x préréglages personnalisés.

note: Translators: The name of the 'Import %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Importer
fr_FR: Importateur•ice de Menu %s

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement if only one menu needs to be imported.
en: Import a menu configuration.
fr_FR: Importer une configuration de menu.

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement.
en: Import %x menu configurations.
fr_FR: Importer %x configurations de menu.

note: Translators: The name of the 'Export %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Exporter
fr_FR: Exportateur•ice de Menu %s

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement if only one menu needs to be exported.
en: Export a menu configuration.
fr_FR: Exporter une configuration de menu.

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement.
en: Export %x menu configurations.
fr_FR: Exporter %x configurations de menu.

note: Translators: The name of the 'Create %x items in the menu editor.' achievement.
en: There Should Be No More Than Twelve Items…? %i
fr_FR: Il Ne Devrait Pas Y Avoir Plus De Douze Éléments … ? %i

note: Translators: The description of the 'There Should Be No More Than Twelve Items…? %i' achievement.
en: Create %x items in the menu editor.
fr_FR: Créer %x éléments dans l'éditeur de menu.

note: Translators: The name of the 'Open a preview menu %x times.' achievement.
en: %s Menu Designer
fr_FR: Designer de Menu %s

note: Translators: The description of the '%s Menu Designer' achievement.
en: Open a preview menu %x times.
fr_FR: Ouvrir un menu de prévisualisation %x fois.

note: Translators: The name of the 'Open the tutorial menu %x times.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Grumpie Rookie
fr_FR: Bleu Dé-Pie-té

note: Translators: The description of the 'Grumpie Rookie' achievement.
en: Open the tutorial menu %x times.
fr_FR: Ouvrir le menu du tutoriel %x fois.

note: Translators: The name of the 'Get all medals of the tutorial.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Bachelor Pielot
fr_FR: PieLote Diplômé•e

note: Translators: The description of the 'Bachelor Pielot' achievement.
en: Get all medals of the tutorial.
fr_FR: Obtenir toutes les médailles du tutoriel.

note: Translators: The name of the hidden 'Delete all of your menus.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Say Good-Pie!
fr_FR: Dites Good-Pie !

note: Translators: The description of the 'Say Good-Pie!' achievement.
en: Delete all of your menus.
fr_FR: Supprimez tous vos menus.

note: Translators: The name of the hidden 'Consider becoming a sponsor of Fly-Pie.' This does not support %s and %i. achievement.
en: That's Philanthropie!
fr_FR: Ça c'est de la Philantro-Pie !

note: Translators: The description of the 'That's Philanthropie!' achievement.
en: Consider becoming a sponsor of Fly-Pie.
fr_FR: Considérez de devenir sponsor de Fly-Pie.

en: Do you really want to reset all statistics?
fr_FR: Voulez-vous vraiment réinitialiser toutes les statistiques ?

en: All achievements will be lost!
fr_FR: Tous les succès seront perdus !

en: No menus configured
fr_FR: Aucun menu configuré

en: Create a new menu with the button in the top right corner.
fr_FR: Créez un nouveau menu avec le bouton dans le coin en haut à droite.

en: Add a new item
fr_FR: Ajouter un nouvel élément

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview. Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview.
en: Actions cannot be turned into toplevel menus.
fr_FR: Les Actions ne peuvent pas devenir des menus de premier niveau.

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag external stuff to the menu editor's overview.
en: You can only create new Action items inside of Custom Menus.
fr_FR: Vous pouvez uniquement créer des nouveaux éléments d'Action dans les menus Personnalisés.

en: Gold Sponsors
fr_FR: Soutiens Or

en: Silver Sponsors
fr_FR: Soutiens Argent

en: Bronze Sponsors
fr_FR: Soutiens Bronze

en: Past Sponsors
fr_FR: Anciens Soutiens

en: (None)
fr_FR: (Aucun)

en: JSON Files
fr_FR: Fichier JSON

en: All Files
fr_FR: Tous les Fichiers

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Could not export the menu configuration.
fr_FR: L'exportation de la configuration du menu a échoué.

en: Import
fr_FR: Importer

en: Could not import the menu configuration.
fr_FR: L'importation de la configuration du menu a échoué.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You should try to have no more than twelve items in your menus.
fr_FR: Vous devriez essayer de ne pas avoir plus de douze éléments dans vos menus.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: An even number of entries will make it easier to learn item positions. Four, six and eight are good numbers.
fr_FR: Un nombre d'entrées pair rend plus facile l'apprentissage de la position des éléments. Quarte, six et huit sont de bons nombres.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Fly-Pie is libre software available on <a href="%s">GitHub</a>.
fr_FR: Fly-Pie est un logiciel libre disponible sur <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Suggestions can be posted on <a href="%s">GitHub</a>.
fr_FR: Des suggestions peuvent être postées sur <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Bugs can be reported on <a href="%s">GitHub</a>.
fr_FR: Les bogues peuvent être signalés sur <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Keep menu hierarchies efficient by putting anything beyond 8 elements into a new menu level.
fr_FR: Gardez les hiérarchies de menu efficaces en mettant tout ce qui dépasse 8 éléments dans un nouveau sous-menu.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: If you delete all menus, log out and log in again, the default configuration will be restored.
fr_FR: Si vous supprimez tous les menus, déconnectez et reconnectez-vous. La configuration par défaut sera réstaurée.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can reorder the menu items on the left via drag and drop.
fr_FR: Vous pouvez réorganiser les éléments du menu sur la gauche en faisant un glisser-déposer.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: It is possible to open a menu with a terminal command. You can read more on <a href="%s">Github</a>.
fr_FR: Il est possible d'ouvrir un menu avec une commande de terminal. En savoir plus sur <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can drop directories, files, links and desktop files into the menu hierarchy on the left.
fr_FR: Vous pouvez déposer des répertoires, fichiers, liens et fichiers du bureau dans la hiérarchie de menu à gauche.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: On Wayland, you can copy menu items by holding the Ctrl key while dragging them to another location.
fr_FR: Sur Wayland, vous pouvez copier des éléments du menu en maintenant Ctrl pendant que vous les glissez vers un autre emplacement.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: <a href="%s">Translate Fly-Pie on Hosted Weblate</a>.
fr_FR: <a href="%s">Traduire Fly-Pie sur Hosted Weblate</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: 💕️ Do you want to show your love for Fly-Pie? <a href="%s">Become a sponsor.</a>
fr_FR: 💕️ Vous voulez montrer votre amour à Fly-Pie ? <a href="%s">Devenez sponsor.</a>

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: If you cannot use a specific keyboard shortcut, you may check you system settings as it may be used already.
fr_FR: Si vous ne pouvez pas utiliser un raccourci clavier spécifique, vérifiez qu'il n'est pas déjà utilisé dans les paramètres de votre système.

note: Translators: The left-most item of the menu editor bread crumbs.
en: All Menus
fr_FR: Tous les Menus

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Load
fr_FR: Charger

en: Failed to load preset!
fr_FR: Le chargement du préréglage a échoué !

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Last selection time: <b>%d ms</b></big>
fr_FR: <big>Temps de la dernière sélection : <b>%d ms</b></big>

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Best selection time: <b>%d ms</b></big>
fr_FR: <big>Meilleur temps de sélection : <b>%d ms</b></big>

note: Translators: This is the name of the tutorial menu. Translators: This is the name of the default menu.
en: Example Menu
fr_FR: Menu d'Exemple

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cold
fr_FR: Froid

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Hot
fr_FR: Chaud

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Wet
fr_FR: Mouillé

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Deadly
fr_FR: Mortel

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Smelly
fr_FR: Malodorant

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Chocolate
fr_FR: Chocolat

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cherry
fr_FR: Cerise

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Garlic
fr_FR: Ail

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Apple
fr_FR: Pomme

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pepper
fr_FR: Poivre

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pie
fr_FR: Tarte

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cake
fr_FR: Gâteau

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Doughnut
fr_FR: Donut

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Sound
fr_FR: Son

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Mute
fr_FR: Mettre en Sourdine

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Play / Pause
fr_FR: Lecture / Pause

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Next Title
fr_FR: Titre Suivant

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Previous Title
fr_FR: Titre Précédent

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Maximize Window
fr_FR: Maximiser la Fenêtre

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Fly-Pie Settings
fr_FR: Paramètres de Fly-Pie

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Close Window
fr_FR: Fermer la Fenêtre

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Next Workspace
fr_FR: Espace de Travail Suivant

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Previous Workspace
fr_FR: Espace de Travail Précédent

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Switch Workspace
fr_FR: Changer d'Espace de Travail

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Up
fr_FR: Remonter

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Down
fr_FR: Descendre

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window
fr_FR: Déplacer la Fenêtre

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Up
fr_FR: Déplacer la Fenêtre en Haut

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Down
fr_FR: Déplacer la Fenêtre en Bas

en: Close
fr_FR: Fermer

note: Translators: This means 'Change the side of the screen where the Preview menu is opened'.
en: Flip Side
fr_FR: Changer de côté

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Level Up!
fr_FR: Montée de Niveau Fly-Pie !

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You reached level %i!
fr_FR: Vous avez atteint le niveau %i !

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Achievement Completed!
fr_FR: Succès de Fly-Pie Complété !

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You finished the achievement "%s"!
fr_FR: Vous avez terminé le succès "%s" !

note: Translators: This is shown on the action button of the notification bubble which is shown once an achievement is unlocked.
en: Show Achievements
fr_FR: Afficher les Succès

en: Visit Homepage
fr_FR: Visiter la page d'accueil

en: View Changelog
fr_FR: Voir le journal de modifications

en: Report a Bug
fr_FR: Signaler un bug

en: Translate
fr_FR: Traduire

en: Donate
fr_FR: Faire un don

en: About Fly-Pie
fr_FR: À propos de Fly-Pie

en: Copy left value to right side
fr_FR: Copier la valeur de gauche sur le côté droit

en: Select Icon
fr_FR: Sélectionner Icône

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Icon Theme
fr_FR: Thème d'Icônes

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Custom Icon
fr_FR: Icône Personnalisée

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Linear
fr_FR: Linéaire

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Menus</b>
    Can be submenus or top-level menus.
fr_FR: <b>Menus</b>
    Peuvent être des sous-menu ou des menus de premier niveau.

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Actions</b>
    Can be added to custom menus.
fr_FR: <b>Actions</b>
    Peuvent être ajoutées aux menus personnalisés.

note: Tooltip of the generate-a-random-preset button
en: Initialize most settings to random values.
fr_FR: Initialise la plupart des paramètres avec des valeurs aléatoires.

en: Generate Random Preset
fr_FR: Générer un Préréglage Aléatoire

en: Fly-Pie requires that GNOME Shell's animations are enabled.
fr_FR: Fly-Pie nécessire que les animations de GNOME Shell soient activées.

note: Text of the button of the InfoBar which is shown when GNOME Shell's animations are disabled.
en: Enable Animations
fr_FR: Activer les Animations

note: Caption of the tutorial page in the window's titlebar.
en: Tutorial
fr_FR: Tutoriel

note: This is a heading.
en: You can click anywhere!
fr_FR: Vous pouvez cliquer n'importe-où !

en: It does not matter whether you click directly on an item or at the edge of your screen as long as your mouse pointer remains in the item's wedge.
fr_FR: Vous pouvez cliquer directement sur un élément ou au bord de votre écran, tant que votre pointeur reste dans l'angle de votre élément.

en: <b>Items are selected by clicking anywhere in their respective wedges</b>.
    
    Also, you do not have to wait for the animation to finish as the submenu wedges will appear instantaneously around the position where you clicked.
    
    Click <b>next</b> for a practice session!
fr_FR: <b>Les éléments sont sélectionnés en cliquant n'importe-où dans leur angle respéctif</b>.
    
    Vous n'êtes pas non-plus obligé•e d'attendre la fin de l'animation. Puisque les angles du sous-menu apparaîtront instantanément autour de là où vous avez cliqué.
    
    Cliquez sur <b>Suivant</b> pour une session d'entraînement !

note: This is a heading.
en: Practice Session I
fr_FR: Session d'Entraînement I

en: For this practice session, open the menu by clicking the big button. Then select "%s" as quickly as possible. Can you get the gold medal?
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn about Fly-Pie's Marking Mode!
fr_FR: Pour cette session d'entraînement, ouvrez le menu en cliquant sur le gros bouton. Puis seléctionnez "%s" le plus vite possible. Arriverez-vous à obtenir la médaille d'or ?
    
    Une fois satisfait•e de votre résultat, cliquez sur <b>suivant</b> pour apprendre le Mode Tracé de Fly-Pie !

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 3000 ms
fr_FR: Débloqué à moins de 3000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 2000 ms
fr_FR: Débloqué à moins de 2000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 1000 ms
fr_FR: Débloqué à moins de 1000 ms

note: This is a heading.
en: The Marking Mode of Fly-Pie
fr_FR: Le Mode Tracé de Fly-Pie

en: The <b>Marking Mode</b> of Fly-Pie allows you to select items by <b>drawing gestures</b>! To enter Marking Mode, click and drag an item. As soon as you pause dragging or make a turn, the item will be selected.
fr_FR: Le <b>Mode Tracé</b> de Fly-Pie vous permet de sélectionner des éléments en <b>dessinant des mouvements</b> ! Pour activer le Mode Tracé, cliquez et faite glisser un élément. Dès que vous arrêtez de glisser ou faites un virage, l'élément sera seléctionné.

en: Try remembering the path to an item. Open the menu and <b>draw the path with your mouse</b>. You can start with individual segments of the path, put you can also try to draw the entire path!
    
    You may find it more successful if you explicitly try to compose your gesture of straight parts. <b>Do not draw curvy paths but rather expressive zig-zag-lines!</b>
fr_FR: Essayez de vous souvenir du chemin d'un élément. Ouvrez le menu et <b>dessinez le chemin à la souris</b>. Vous pouvez commencer avec des segments individuels du chemin, mais vous pouvez aussi essayer de dessiner le chemin entier !
    
    Vous y arriverez sans doute mieux si vous essayez de composer vos mouvements avec des traits droits. <b>Ne dessinez pas des chemins courbes mais plutôt des lignes en zig-zag expressives !</b>

note: This is a heading.
en: Practice Session II
fr_FR: Session d'entraînement II

en: Again, you should select "%s" as quickly as possible. However, as you now learned about the Marking Mode, the time required to get the gold medal is much shorter!
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn some final tips and tricks!
fr_FR: Encore une fois, essayez de sélectionner "%s" le plus vite possible. Cependant, comme vous avez maintenant appris le Mode Tracé, le temps requis pour obtenir lamédaille d'or est bien plus court !
    
    Une fois satisfait•e de votre résultat, cliquez sur <b>suivant</b> pour apprendre quelques derniers conseils et astuces !

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 750 ms
fr_FR: Débloqué à moins de 750 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 500 ms
fr_FR: Débloqué à moins de 500 ms

note: The user finished the tutorial. Yay!
en: Congratulations!
fr_FR: Félicitations !

note: Use a similarly bad pun for "Pielot" that works in your language, if you want. Who doesn't love puns? xD
en: Congratulations! If you managed to unlock most of the medals, you will be using Fly-Pie like a master Pielot!
    
    Now you can use the other pages of this settings dialog to configure Fly-Pie to your heart's desire. There are many options! Create as many menus as you want with as deep hierarchies as you want. But try to limit the amount of items per submenu to <b>at most twelve items</b>. Everything above this number will drastically reduce your efficiency.
    
    If you like Fly-Pie, I would be happy if you left a positive review on <a href="https://extensions.gnome.org/extension/3433/fly-pie/">extensions.gnome.org</a>! Whenever you encounter a 🐞️ bug or have feature request, feel free to report this on <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/issues">Github</a>.
fr_FR: Félicitations ! Si vous avez réussi à débloquer la plupart des médailles, vous utiliserez Fly-Pie comme un PieLote professionel !
    
    Vous pouvez maintenant utiliser les autres page de cette boîte de dialogue de paramétrage pour configurer Fly-Pie à l'envi. Il y a de nombreuses options ! Créez autant de menus que vous le désirez avec des hiérarchies aussi profondes que vous voulez. Mais essayez de limiter le nombre d'éléments par sous-menu à <b>douze éléments au plus</b>. Toute quantité au dessus de ce nombre réduira votre efficacité.
    
    Si vous aimez Flye-Pie, je serais heureux que vous laissiez un avis positif sur <a href="https://extensions.gnome.org/extension/3433/fly-pie/">extensions.gnome.org</a> ! Lorsque vous rencontrez un 🐞️ bogue ou désirez une fonctionalité, n'hésitez pas à le signaler sur <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/issues">Github</a>.

note: Button for tutorial navigation. Goes back one page.
en: Previous
fr_FR: Précédent

note: Button for tutorial navigation. Goes to the next page.
en: Next
fr_FR: Suivant

note: Caption of the settings page in the window's titlebar.
en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Global Appearance Settings
fr_FR: Paramètres d'Apparence Globale

en: These settings affect all menu items.
fr_FR: Ces paramètres affectent tous les éléments du menu.

en: Animation Duration
fr_FR: Durée d'Animation

en: Global Scaling
fr_FR: Échelle Globale

note: Please keep this short!
en: Independent of the preset.
fr_FR: Indépendant des préréglages.

en: Background Color
fr_FR: Couleur de Fond

en: Font
fr_FR: Police

en: Label Font
fr_FR: Police de l'étiquette

en: Text Color
fr_FR: Couleur du Texte

en: Animation Mode
fr_FR: Mode d'Animation

en: Center Appearance
fr_FR: Apparence du Centre

en: The center element shows the currently hovered child's name.
fr_FR: L'élément central affiche le nom de l'enfant actuellement survolé.

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: With Hovered Child
fr_FR: Avec Passage de la Souris sur l'Enfant

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: Without Hovered Child
fr_FR: Sans le Passage de la Souris sur l'Enfant

en: Size
fr_FR: Taille

en: Luminance
fr_FR: Luminosité

en: Opacity
fr_FR: Opacité

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Fixed = not changing dynamically
en: Fixed
fr_FR: Fixe

en: Icon Opacity
fr_FR: Opacité de l'Icône

en: Icon Scale
fr_FR: Échelle de l'Icône

en: Icon Crop
fr_FR: Cadrage de l'Icône

en: Background Image
fr_FR: Image de Fond

en: Children Appearance
fr_FR: Apparence des Enfants

en: Child items are styled differently when their wedge is hovered.
fr_FR: Les éléments enfants apparaissent différemment quand on survole leur coin.

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Standard State
fr_FR: État de Base

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item When the mouse pointer is over the item
en: Hovered State
fr_FR: État Survolé

en: Offset
fr_FR: Décalage

note: Draw above (grand)children items. There's an explanation string below in the application.
en: Draw Above
fr_FR: Dessiner au Dessus

en: Render children above the center item.
fr_FR: Afficher les enfants au dessus de l'élément central.

en: Grandchildren Appearance
fr_FR: Apparence des Petits Enfants

en: Grandchild items are styled differently when their parent item's wedge is hovered.
fr_FR: Les éléments petits enfants apparaissent différemment quand le coin de leur élément parent est survolé.

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: With Hovered Parent
fr_FR: Avec Parent Survolé

en: Render grandchildren above children items.
fr_FR: Afficher les petits enfants au dessus des éléments enfants.

en: Wedge Appearance
fr_FR: Apparence des Coins

en: Clicking inside a wedge will activate the corresponding item.
fr_FR: Cliquer à l'intérieur d'un angle activera l'élément correspondant.

en: Inner Radius
fr_FR: Rayon Intérieur

note: Keep the individual lines short (around 30 characters max)! You can use up to three lines if you want.
en: Clicking inside the inner radius
    will cancel the selection.
fr_FR: Cliquer dans le rayon intérieur
    annulera la sélection.

en: Wedge Separator Color
fr_FR: Couleur du Séparateur de Coin

en: Wedge Separator Thickness
fr_FR: Épaisseur du Séparateur de Coin

en: Wedge Color
fr_FR: Couleur de Coin

en: Wedge Size
fr_FR: Taille de Coin

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Inactive State
fr_FR: État Inactif

en: Trace Appearance
fr_FR: Apparence de la Trace

en: The trace is the connecting line between selected menu items.
fr_FR: La trace est la ligne qui connecte les éléments du menu sélectionnés.

en: Thickness
fr_FR: Épaisseur

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Minimum Segment Length
fr_FR: Longueur Minimale de Segment

en: Touch Button Settings
fr_FR: Paramètres du Bouton Tactile

en: You can show a touch button for each of your menus.
fr_FR: Vous pouvez afficher un bouton tactile pour chacun de vos menus.

en: Inactive Opacity
fr_FR: Opacité Inactive

en: Show in Overview Mode
fr_FR: Afficher en Mode Aperçu

en: Show in Desktop Mode
fr_FR: Afficher en Mode Bureau

en: Show above Fullscreen Windows
fr_FR: Afficher au Dessus des Fenêtres en Plein Écran

en: Advanced Settings
fr_FR: Paramètres Avancés

en: These settings are independent of the presets.
fr_FR: Ces paramètres sont indépendants des préréglages.

en: Minimum Stroke Angle
fr_FR: Angle de Mouvement Minimum

en: Smaller turns will not lead to selections.
fr_FR: Les petits virages n'activeront pas les sélections.

en: Minimum Stroke Length
fr_FR: Longueur de Mouvement Minimum

en: Shorter gestures will not lead to selections.
    This is multiplied by the Global Scale value.
fr_FR: De courts mouvements n'activeront pas les sélections.
    Ceci est multiplié par la Valeur d'Échelle Globale.

en: Jitter Threshold
fr_FR: Seuil de Secousse

en: Smaller movements will not be considered.
    This is multiplied by the Global Scale value.
fr_FR: Les petits mouvements ne seront pas pris en compte.
    Cela sera multiplié par la Valeur d'Échelle Globale.

en: Display Timeout
fr_FR: Temps d'Affichage

en: Menus will be shown after this many milliseconds.
    Use this to quickly select items without showing the menu.
fr_FR: Les menus seront affichés après ce temps en millisecondes.
    Utilisez ceci pour rapidement sélectionner des éléments sans afficher le menu.

en: Selection Timeout
fr_FR: Temps de Sélection

en: If your pointer is stationary for this many milliseconds, 
    the current item will be selected.
fr_FR: Si votre pointeur reste sur place pendant ce temps en millisecondes, 
    l'élément courant sera sélectionné.

en: Open Windows at the Pointer
fr_FR: Ouvrir les fenêtres sur le pointeur

en: With this enabled, Fly-Pie will attempt to open any windows
    at the current pointer position.
fr_FR: Quand activé, Fly-Pie essaiera d'ouvrir toutes les fenêtres à
    l'emplacement actuel du pointeur.

en: Experimental Hover Mode
fr_FR: Mode Survol de Souris Éxpérimental

en: With this enabled, you no longer have to press a mouse button
    or hold down a modifier key during selections.
fr_FR: Quand activé, vous n'avez plus à appuyer sur un bouton de la souris
    ou à maintenir une touche pendant les sélections.

en: Show Screencast Mouse
fr_FR: Afficher la Souris à l'Écran

en: Shows a big additional mouse pointer visualizing mouse clicks.
    This can be used if you want to capture a video of Fly-Pie.
fr_FR: Affiche un gros pointeur de souris et une visualisation des clics.
    Cela peut être utile si vous voulez capturer une vidéo de Fly-Pie.

en: Achievement Notifications
fr_FR: Notification des Succès

en: Show a notification whenever you complete an achievement.
fr_FR: Afficher une notification chaque fois que vous complétez un succès.

en: Load Preset
fr_FR: Charger un Préréglage

en: Load settings from a JSON file.
fr_FR: Charger des paramètres depuis un fichier JSON.

en: Save the settings to a JSON file.
fr_FR: Sauvegarder les paramètres dans un fichier JSON.

note: Text of a button that opens a preview menu to test setting changes on-the-fly. There's a 'Play' button next to the text, so no need to say "Open Live Preview" or similar.
en: Live Preview
fr_FR: Prévisualisation

note: Caption of the menu editor page in the window's titlebar.
en: Menu Editor
fr_FR: Éditeur de Menu

en: Add a new menu item.
fr_FR: Ajouter un nouvel élément de menu.

en: Stash
fr_FR: Stocker

en: Store items here and re-use them later.
fr_FR: Stocker les éléments ici et les ré-utiliser plus tard.

en: Trash
fr_FR: Corbeille

en: Drop items here.
fr_FR: Déposer les éléments ici.

en: Restore menus from a JSON file. This will override your current menus!
fr_FR: Réstaurer les menus depuis un fichier JSON. Cela écrasera vos menus actuels !

en: Export all menus to a JSON file.
fr_FR: Exporter tous les menus vers un fichier JSON.

en: Name
fr_FR: Nom

en: Icon
fr_FR: Icône

en: The icon can be either an image file path, an icon name from the current icon theme, a base64 encoded data URI, text, or an emoji. You can append "-#rgb" to the icon in order to draw a circle with the given RGB color behind the icon.
fr_FR: L'icône peut être un chemin de fichier image, un nom d'icône du thème d'icônes actuel, une URI de données encodées en base64, ou un émoji. Vous pouvez ajouter "-#rgb" à l'icône pour dessiner un cercle derrière l'icône avec la couleur RGB donnée.

en: Fixed Angle
fr_FR: Angle Fixe

en: Fixed angles can be used to ensure that an item remains at the same position even if other items are added or removed. This way you can edit a menu even if your muscles already learned the item's direction. However, there is a restriction on the fixed angles. Inside a menu the fixed angles must be monotonically increasing, that is each fixed angle must be larger than any previous fixed angle. In order to prevent weird behavior, fixed angles will be removed if an item is dragged to another position in the menu. Use -1 to disable this feature.
fr_FR: Les angles fixes peuvent servir à s'assurer qu'un élément reste à la même position, même si d'autres éléments sont ajoutés ou retirés. De cette façon vous pouvez éditer un menu même si vos muscles ont déjà appris la direction des éléments. Il y a cependant une limitation aux angles fixes. À l'intérieur d'un menu les angles fixes doivent augmenter de façon monotone. C'est à dire que chaque angle fixe doit être plus grand que le précédent angle fixe. De façon à éviter des comportements étranges, les angles fixes seront supprimés si un élément est glissé vers une autre position dans le menu. Utilisez -1 pour désactiver cette fonctionalité.

en: This will open the menu.
fr_FR: Ceci ouvrira le menu.

en: Usually, Super + Right Mouse Button opens the window menu. With this setting, you can instead open a Fly-Pie menu.
fr_FR: Habituellemennt, Super + Clic Droit ouvre le menu de fenêtre. Avec ce paramètre, vous pouvez à la place ouvrir un menu Fly-Pie.

en: Bind to Super + RMB
fr_FR: Lier à Super + Clic Droit

en: Show Touch Button
fr_FR: Afficher le Bouton Tactile

en: Open in Screen Center
fr_FR: Ouvrir au Centre de l'Écran

en: Show Labels
fr_FR: Montrer les étiquettes

note: Caption of the achievements page in the window's titlebar.
en: Achievements
fr_FR: Succès

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: In Progress
fr_FR: En Cours

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: Completed
fr_FR: Complétés

en: Reset all achievements.
fr_FR: Réinitialiser tous les Succès.
