Fly-Pie 6 - en to nl translation catalogue (356 entries)

en: Activate Shortcut
nl: Sneltoets activeren

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Simulates a key combination.
nl: Simuleert een toetsencombinatie.

en: The <b>Activate Shortcut</b> action simulates a key combination when activated. For example, this can be used to switch virtual desktops, control multimedia playback or to undo / redo operations.
nl: De <b>Sneltoets activeren</b> actie simuleert het invoeren van een toetsencombinatie. Bijvoorbeeld om te wisselen tussen virtuele bureaubladen, het afspelen van multimedia te regelen of om bewerkingen ongedaan maken / opnieuw doen.

en: Shortcut
nl: Sneltoets

en: This shortcut will be simulated.
nl: Deze sneltoets zal gesimuleerd worden.

en: Open File
nl: Bestand openen

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens a file with the default application.
nl: Open een bestand met de standaardapplicatie.

en: The <b>Open File</b> action will open the file specified above with your system's default application.
nl: De <b>Bestand openen</b>-actie zal het hierboven opgegeven bestand openen met de standaardapp.

en: File
nl: Bestand

en: It will be opened with the default app.
nl: Het zal door de standaardapplicatie geopend worden.

en: Launch Application
nl: Open applicatie

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Runs any shell command.
nl: Voer een shell-commando uit.

en: The <b>Launch Application</b> action executes any given command. This is primarily used to open applications but may have plenty of other use cases as well.
nl: De <b>Open applicatie</b> actie voert een gegeven shell-commando commando uit. Dit dient voornamelijk om applicaties te openen maar je kan het ook voor andere dingen gebruiken.

en: Command
nl: Commando

en: Use the button to list installed apps.
nl: Gebruik de knop om geïnstalleerde applicaties te tonen.

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens an URI with the default application.
nl: Open een URI met de standaardapplicatie.

en: When the <b>Open URI</b> action is activated, the above URI is opened with the default application. For http URLs, this will be your web browser. However, it is also possible to open other URIs such as "mailto:foo@bar.org".
nl: Wanneer de <b>Open URI</b> actie geactiveerd wordt zal de bovenstaande URI in de standaardapplicatie geopend worden. Bijvoorbeeld http-URLs worden met de webbrowser geopend. Het is ook mogelijk om andere URIs te openen zoals "mailto:foo@bar.org".

en: D-Bus Signal
nl: D-Bus signaal

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Emits a D-Bus signal.
nl: Zend een D-Bus signaal uit.

en: The <b>D-Bus Signal</b> action does nothing on its own. But you <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/blob/main/docs/dbus-interface.md">can listen on the D-Bus for its activation</a>. This can be very useful in custom menus opened via the command line.
nl: De <b>D-Bus signaal</b> actie doet zelf niets. Je kan naar de <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/blob/main/docs/dbus-interface.md">D-Bus activiteit</a> luisteren. Dit is nuttig om aangepaste menus te openen via de commandoregel.

en: This will be passed to the D-Bus signal.
nl: Dit zal worden doorgegeven aan het D-Bus-signaal.

en: Insert Text
nl: Tekst invoeren

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Types some text automatically.
nl: Typt tekst automatisch.

en: The <b>Insert Text</b> action copies the given text to the clipboard and then simulates a Ctrl+V. This can be useful if you realize that you often write the same things.
nl: De actie <b>Tekst invoeren</b> kopieert de gegeven tekst naar het klembord en plakt deze vervolgens. Dit kan nuttig zijn als u vaak dezelfde dingen typt.

en: Text
nl: Tekst

en: This text will be inserted.
nl: Deze tekst zal worden ingevoegd.

en: Select File
nl: Bestand selecteren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Select Application
nl: App selecteren

note: Translators: This is shown on the shortcut-buttons when no shortcut is selected.
en: Not Bound
nl: Niet gebonden

en: Press the shortcut!
    ESC to cancel, BackSpace to unbind
nl: Druk op de toetscombinatie!
    Esc om te annuleren, Backspace om te ontbinden

note: Translators: If some text is dragged to the menu editor, an insert-text action is created. This is the name of the newly created action, %s will be replaced by the text to insert.
en: Insert: %s
nl: Invoegen: %s

en: Frequently Used
nl: Vaak gebruikt

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used applications.
nl: Geeft uw veelgebruikte apps weer.

en: The <b>Frequently Used</b> menu shows a list of frequently used applications. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown applications to about twelve.
nl: Het menu <b>Vaak gebruikt</b> geeft een lijst met veelgebruikte apps weer. Voor efficiënte selectie kunt u het best het maximum aantal weergegeven apps limiteren tot ongeveer 12.

en: Max Item Count
nl: Maximaal aantal items

en: Limits the number of children.
nl: Limiteert het aantal subitems.

en: System
nl: Systeem

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Allows screen lock, shutdown and other things.
nl: Vergrendelt het scherm, schakelt uit, en andere dingen.

en: The <b>System</b> menu shows an items for screen-lock, shutdown, settings, etc.
nl: Het menu <b>Systeem</b> geeft items weer voor schermvergrendeling, uitschakelen, instellingen, etc.

note: Translators: As in 'Lock the screen.'
en: Lock
nl: Vergrendelen

en: Suspend
nl: Pauzestand

en: Switch User…
nl: Gebruiker wisselen…

en: Log Out
nl: Uitloggen

en: Power Off…
nl: Uitschakelen…

en: Custom Menu
nl: Aangepast menu

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: This can contain custom actions and other menus.
nl: Kan aangepaste acties en andere menu's bevatten

en: A <b>Custom Menu</b> can contain any number of actions and submenus. However, for precise item selection, a maximum number of twelve items is recommended.
nl: Een <b>Aangepast menu</b> kan een willekeurig aantal acties en submenu's bevatten. Voor een nauwkeurige selectie van items wordt echter een maximum van twaalf items aanbevolen.

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Favorites
nl: Favorieten

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows pinned applications.
nl: Geeft vastgezette apps weer

en: The <b>Favorites</b> menu shows the applications you have pinned to GNOME Shell's Dash.
nl: Het menu <b>Favorieten</b> toont de apps die u aan de dash van GNOME Shell heeft vastgemaakt.

en: Recent Files
nl: Recente bestanden

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your recently used files.
nl: Geeft uw recent gebruikte bestanden weer

en: The <b>Recent Files</b> menu shows a list of recently used files. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown files to about twelve.
nl: Het menu <b>Recente bestanden</b> toont een lijst van recent gebruikte bestanden. Voor efficiënte selecties moet u het maximum aantal getoonde bestanden beperken tot ongeveer twaalf.

en: Devices
nl: Apparaten

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows connected devices.
nl: Geeft verbonden apparaten weer

en: The <b>Devices</b> menu shows an item for each mounted volume, like USB sticks.
nl: Het menu <b>Apparaten</b> toont een item voor elk gekoppeld volume, zoals een USB-stick.

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows all installed applications.
nl: Geeft alle geïnstalleerde apps weer

en: The <b>Main Menu</b> shows all installed applications. Usually, this is very cluttered as many sections contain too many items to be used efficiently. You should rather set up your own menus!
nl: Het <b>Hoofdmenu</b> toont alle geïnstalleerde apps. Meestal is dit erg onoverzichtelijk, omdat veel secties te veel items bevatten om efficiënt te kunnen worden gebruikt. Stel liever uw eigen menu's samen!

note: Translators: This is an entry of the default menu. I
en: Running Apps
nl: Geopende apps

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows the currently running applications.
nl: Geeft de openstaande apps weer

en: The <b>Running Apps</b> menu shows all currently running applications. This is similar to the Alt+Tab window selection. As the entries change position frequently, this is actually not very effective.
nl: Het menu <b>Geopende apps</b> toont alle openstaande apps. Dit is vergelijkbaar met de vensterselectie via Alt+Tab. Aangezien de items vaak van positie veranderen, is dit eigenlijk niet erg effectief.

en: You can use this to filter the displayed windows. Regular expressions are supported: Use a simple string like "Fire" to show only windows whose titles contain "Fire" (e.g. Firefox). Use "Fire|Water" to match either "Fire" or "Water". A negation would be "^(?!.*Fire)" to match anything but "Fire". Remember to use the live preview to instantly see the results!
nl: U kunt dit gebruiken om de weergegeven vensters te filteren. Reguliere expressies worden ondersteund: Gebruik een eenvoudige tekenreeks als ‘Fire’ om alleen vensters te tonen waarvan de titel ‘Fire’ bevat (bijv. Firefox). Gebruik ‘Fire|Water’ om ofwel ‘Fire’ of ‘Water’ weer te geven. Een negatie zou zijn ‘^(?!.*Fire)’ om alles behalve ‘Fire’ weer te geven. Vergeet niet de live-voorvertoning te gebruiken om direct de resultaten te zien!

en: Window Filter
nl: Vensterfilter

en: See tooltip for details.
nl: Zie beschrijving voor details

en: Active Workspace Only
nl: Alleen actief werkblad

en: Group by Application
nl: Apps groeperen

en: Peek on Hover
nl: Voorbeeld bij aanwijzen

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used directories.
nl: Geeft uw veelgebruikte mappen weer

en: The <b>Bookmarks</b> menu shows an item for the trash, your desktop and each bookmarked directory.
nl: Het menu <b>Bladwijzers</b> toont een item voor de prullenbak, uw bureaublad en elke map met bladwijzers.

en: Clipboard
nl: Klembord

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows recently copied things.
nl: Geeft recent gekopieerde items weer

en: The <b>Clipboard</b> menu shows a list of recently copied things.
nl: Het menu <b>Klembord</b> toont een lijst van recent gekopieerde items.

en: First Child Angle
nl: Hoek van eerste subitem

en: Direction of the most recent item.
nl: Richting van het meest recente item

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a vector image.
en: Vector Image
nl: Vectorafbeelding

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a raster image.
en: Raster Image
nl: Rasterafbeelding

note: Translators: This is the tier 1 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Novice
nl: Beginner-

note: Translators: This is the tier 2 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Capable
nl: Gevorderde

note: Translators: This is the tier 3 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Skilled
nl: Competente

note: Translators: This is the tier 4 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Expert
nl: Expert-

note: Translators: This is the tier 5 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Master
nl: Kampioen-

note: Translators: The name of the 'Abort a selection %x times.' achievement.
en: %s Cancellor
nl: %safbreker

note: Translators: The description of the '%s Cancellor' achievement.
en: Abort a selection %x times.
nl: Annuleer een selectie %x keer

note: Translators: The name of the 'Select %x items.' achievement.
en: %s Pielot
nl: %spieloot

note: Translators: The description of the '%s Pielot' achievement.
en: Select %x items.
nl: Selecteer %x items

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in marking mode.' achievement.
en: %s Toplevel Gesture-Selector
nl: %stopniveau-gebaarselecteur

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 in marking mode.' achievement.
en: %s Submenu Gesture-Selector
nl: %ssubmenu-gebaarselecteur

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in marking mode.' achievement.
en: %s Subsubmenu Gesture-Selector
nl: %ssubsubmenu-gebaarselecteur

note: Translators: The description of the 'Gesture-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in marking mode.
nl: Selecteer %x items op diepte %d in markeringsmodus

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Toplevel Click-Selector
nl: %stopniveau-klikselecteur

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Submenu Click-Selector
nl: %ssubmenu-klikselecteur

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Subsubmenu Click-Selector
nl: %ssubsubmenu-klikselecteur

note: Translators: The description of the 'Click-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d with mouse clicks.
nl: Selecteer %x items op diepte %d met muiskliks

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Toplevel Selector
nl: %stopniveau-selecteur

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Submenu Selector
nl: %ssubmenu-selecteur

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Subsubmenu Selector
nl: %ssubsubmenu-selecteur

note: Translators: The description of the 'Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in less than %t milliseconds.
nl: Selecteer %x items op diepte %d in minder dan %t milliseconden

note: Translators: The name of the 'Open the settings dialog %x times.' achievement.
en: The Journey Is The Reward %i
nl: De reis is de beloning %i

note: Translators: The description of the 'The Journey Is The Reward %i' achievement.
en: Open the settings dialog %x times.
nl: Open de instellingendialoog %x keer

note: Translators: The name of the 'Open %x menus with the D-Bus interface.' achievement.
en: Nerd Alert %i
nl: Nerd-waarschuwing %i

note: Translators: The description of the 'Nerd Alert %i' achievement.
en: Open %x menus with the D-Bus interface.
nl: Open %x menu's met de D-Bus-interface

note: Translators: The name of the 'Generate %x random presets.' achievement.
en: Entropie %i
nl: entropiër %i

en: Generate %x random presets.
nl: Genereer %x willekeurige voorinstellingen

note: Translators: The name of the 'Export %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Exporter
nl: %svoorinstellingsexporteur

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement if only one preset needs to be exported.
en: Export a custom preset.
nl: Exporteer een aangepaste voorinstelling

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement.
en: Export %x custom presets.
nl: Exporteer %x aangepaste voorinstellingen

note: Translators: The name of the 'Import %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Importer
nl: %svoorinstellingsimporteur

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement if only one preset needs to be imported.
en: Import a custom preset.
nl: Importeer een aangepaste voorinstelling

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement.
en: Import %x custom presets.
nl: Importeer %x aangepaste voorinstellingen

note: Translators: The name of the 'Import %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Importer
nl: %smenuimporteur

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement if only one menu needs to be imported.
en: Import a menu configuration.
nl: Importeer een menuconfiguratie

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement.
en: Import %x menu configurations.
nl: Importeer %x menuconfiguraties

note: Translators: The name of the 'Export %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Exporter
nl: %smenuexporteur

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement if only one menu needs to be exported.
en: Export a menu configuration.
nl: Exporteer een menuconfiguratie

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement.
en: Export %x menu configurations.
nl: Exporteer %x menuconfiguraties

note: Translators: The name of the 'Create %x items in the menu editor.' achievement.
en: There Should Be No More Than Twelve Items…? %i
nl: Er zouden niet meer dan twaalf items moeten zijn…? %i

note: Translators: The description of the 'There Should Be No More Than Twelve Items…? %i' achievement.
en: Create %x items in the menu editor.
nl: Maak %x items aan in de menubewerker

note: Translators: The name of the 'Open a preview menu %x times.' achievement.
en: %s Menu Designer
nl: %smenuontwerper

note: Translators: The description of the '%s Menu Designer' achievement.
en: Open a preview menu %x times.
nl: Open een voorvertoningsmenu %x keer

note: Translators: The name of the 'Open the tutorial menu %x times.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Grumpie Rookie
nl: Chagrijnig groentje

note: Translators: The description of the 'Grumpie Rookie' achievement.
en: Open the tutorial menu %x times.
nl: Open het tutorial-menu %x keer

note: Translators: The name of the 'Get all medals of the tutorial.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Bachelor Pielot
nl: Bachelor-pieloot

note: Translators: The description of the 'Bachelor Pielot' achievement.
en: Get all medals of the tutorial.
nl: Verzamel alle medailles van de tutorial

note: Translators: The name of the hidden 'Delete all of your menus.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Say Good-Pie!
nl: Zeg maar dag!

note: Translators: The description of the 'Say Good-Pie!' achievement.
en: Delete all of your menus.
nl: Verwijder al uw menu's

note: Translators: The name of the hidden 'Consider becoming a sponsor of Fly-Pie.' This does not support %s and %i. achievement.
en: That's Philanthropie!
nl: Dat is filantropie!

note: Translators: The description of the 'That's Philanthropie!' achievement.
en: Consider becoming a sponsor of Fly-Pie.
nl: Overweeg een sponsor van Fly-Pie te worden

en: Do you really want to reset all statistics?
nl: Weet u zeker dat u alle statistieken wilt resetten?

en: All achievements will be lost!
nl: Alle prestaties zullen verloren gaan!

en: No menus configured
nl: Geen menu's geconfigureerd

en: Create a new menu with the button in the top right corner.
nl: Maak een nieuw menu aan met de knop rechtsboven

en: Add a new item
nl: Voeg nieuw item toe

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview. Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview.
en: Actions cannot be turned into toplevel menus.
nl: Acties kunnen niet worden omgezet in topniveau-menu's

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag external stuff to the menu editor's overview.
en: You can only create new Action items inside of Custom Menus.
nl: U kunt enkel nieuwe actie-items aanmaken binnen aangepaste menu's

en: Gold Sponsors
nl: Gouden sponsoren

en: Silver Sponsors
nl: Zilveren sponsoren

en: Bronze Sponsors
nl: Bronzen sponsoren

en: Past Sponsors
nl: Voormalige sponsoren

en: (None)
nl: (geen)

en: JSON Files
nl: JSON-bestanden

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: Export
nl: Exporteren

en: Could not export the menu configuration.
nl: Kon de menuconfiguratie niet exporteren

en: Import
nl: Importeren

en: Could not import the menu configuration.
nl: Kon de menuconfiguratie niet importeren

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You should try to have no more than twelve items in your menus.
nl: Probeer niet meer dan twaalf items in uw menu's op te nemen

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: An even number of entries will make it easier to learn item positions. Four, six and eight are good numbers.
nl: Een evenaantal items zal het makkelijker maken om item-posities te leren. Vier, zes en acht zijn goede nummers.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Fly-Pie is libre software available on <a href="%s">GitHub</a>.
nl: Fly-Pie is vrije software beschikbaar op <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Suggestions can be posted on <a href="%s">GitHub</a>.
nl: Suggesties kunnen worden gepost op <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Bugs can be reported on <a href="%s">GitHub</a>.
nl: Fouten kunnen worden gerapporteerd op <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Keep menu hierarchies efficient by putting anything beyond 8 elements into a new menu level.
nl: Houd menuhiërarchieën efficiënt door alles boven de 8 elementen in een nieuw menuniveau te plaatsen.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: If you delete all menus, log out and log in again, the default configuration will be restored.
nl: Als u alle menu's verwijdert, uitlogt en weer inlogt, wordt de standaardconfiguratie hersteld.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can reorder the menu items on the left via drag and drop.
nl: U kunt de menu-items aan de linkerkant herschikken via slepen en neerzetten.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: It is possible to open a menu with a terminal command. You can read more on <a href="%s">Github</a>.
nl: Het is mogelijk om een menu te openen met een terminal-opdracht. U kunt meer lezen op <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can drop directories, files, links and desktop files into the menu hierarchy on the left.
nl: U kunt mappen, bestanden, links en bureaubladbestanden naar de menuhiërarchie aan de linkerkant slepen.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: On Wayland, you can copy menu items by holding the Ctrl key while dragging them to another location.
nl: Op Wayland kunt u menu-items kopiëren door de Ctrl-toets ingedrukt te houden terwijl u ze naar een andere locatie sleept.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: <a href="%s">Translate Fly-Pie on Hosted Weblate</a>.
nl: <a href="%s">Vertaal Fly-Pie op Hosted Weblate</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: 💕️ Do you want to show your love for Fly-Pie? <a href="%s">Become a sponsor.</a>
nl: 💕️ Wilt u uw liefde voor Fly-Pie tonen? <a href="%s">Word een sponsor</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: If you cannot use a specific keyboard shortcut, you may check you system settings as it may be used already.
nl: Als u een bepaalde sneltoets niet kunt gebruiken, kunt u de systeeminstellingen controleren, omdat deze misschien al wordt gebruikt.

note: Translators: The left-most item of the menu editor bread crumbs.
en: All Menus
nl: Alle menu's

en: Save
nl: Opslaan

en: Load
nl: Laden

en: Failed to load preset!
nl: Voorinstelling laden mislukt!

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Last selection time: <b>%d ms</b></big>
nl: <big>Laatste selectietijd: <b>%d ms</b></big>

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Best selection time: <b>%d ms</b></big>
nl: <big>Beste selectietijd: <b>%d ms</b></big>

note: Translators: This is the name of the tutorial menu. Translators: This is the name of the default menu.
en: Example Menu
nl: Voorbeeldmenu

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cold
nl: Koude

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Hot
nl: Hete

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Wet
nl: Natte

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Deadly
nl: Dodelijke

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Smelly
nl: Stinkende

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Vegan
nl: Veganistische

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Chocolate
nl: chocolade­

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cherry
nl: kersen­

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Garlic
nl: knoflook­

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Apple
nl: appel­

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pepper
nl: peper­

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pie
nl: taart

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cake
nl: cake

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Muffin
nl: muffin

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Doughnut
nl: donut

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cookie
nl: koek

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Sound
nl: Geluid

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Mute
nl: Dempen

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Play / Pause
nl: Afspelen/pauzeren

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Next Title
nl: Volgende titel

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Previous Title
nl: Vorige titel

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Maximize Window
nl: Venster maximaliseren

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Fly-Pie Settings
nl: Instellingen van Fly-Pie

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Close Window
nl: Venster sluiten

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Next Workspace
nl: Volgende werkblad

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Previous Workspace
nl: Vorig werkblad

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Switch Workspace
nl: Werkblad wisselen

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Up
nl: Omhoog bewegen

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Down
nl: Omlaag bewegen

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window
nl: Venster verplaatsen

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Up
nl: Venster omhoog verplaatsen

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Down
nl: Venster omlaag verplaatsen

en: Close
nl: Sluiten

note: Translators: This means 'Change the side of the screen where the Preview menu is opened'.
en: Flip Side
nl: Rand wisselen

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Level Up!
nl: Fly-Pie  ·  Niveau omhoog!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You reached level %i!
nl: U heeft niveau %i bereikt!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Achievement Completed!
nl: Fly-Pie  ·  Prestatie voltooid!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You finished the achievement "%s"!
nl: U heeft de prestatie ‘%s’ voltooid!

note: Translators: This is shown on the action button of the notification bubble which is shown once an achievement is unlocked.
en: Show Achievements
nl: Prestaties weergeven

en: Visit Homepage
nl: Website bezoeken

en: View Changelog
nl: Wijzigingslogboek bekijken

en: Report a Bug
nl: Probleem melden

en: Translate
nl: Meehelpen vertalen

en: Donate
nl: Doneren

en: About Fly-Pie
nl: Over Fly-Pie

en: Copy left value to right side
nl: Waarde kopiëren naar rechterzijde

en: Select Icon
nl: Pictogram kiezen

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Icon Theme
nl: Pictogramthema

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Custom Icon
nl: Eigen pictogram

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Linear
nl: Lineair

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In
nl: Ease-in

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-Out
nl: Ease-uit

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Out
nl: Ease-in-uit

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Quad
nl: Ease-in-kwadratisch

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-Out-Quad
nl: Ease-uit-kwadratisch

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Out-Quad
nl: Ease-in-uit-kwadratisch

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Back
nl: Ease-in-elastisch

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-Out-Back
nl: Ease-uit-elastisch

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Out-Back
nl: Ease-in-uit-elastisch

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Menus</b>
    Can be submenus or top-level menus.
nl: <b>Menu's</b>
    Dit kunnen onderliggende of bovenliggende menu's zijn.

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Actions</b>
    Can be added to custom menus.
nl: <b>Acties</b>
    Deze kunnen worden toegevoegd aan eigen menu's.

note: Tooltip of the generate-a-random-preset button
en: Initialize most settings to random values.
nl: Stel de meeste voorkeuren in op willekeurige waarden.

en: Generate Random Preset
nl: Willekeurige instellingen

en: Fly-Pie requires that GNOME Shell's animations are enabled.
nl: GNOME Shell-animaties dienen ingeschakeld te zijn om Fly-Pie te kunnen gebruiken.

note: Text of the button of the InfoBar which is shown when GNOME Shell's animations are disabled.
en: Enable Animations
nl: Animaties inschakelen

note: This is a heading.
en: You can click anywhere!
nl: U kunt overal klikken!

en: It does not matter whether you click directly on an item or at the edge of your screen as long as your mouse pointer remains in the item's wedge.
nl: Het maakt niet uit of u rechtstreeks op een item klikt of aan de rand van uw scherm, zolang uw muisaanwijzer in de wig van het item blijft.

en: <b>Items are selected by clicking anywhere in their respective wedges</b>.
    
    Also, you do not have to wait for the animation to finish as the submenu wedges will appear instantaneously around the position where you clicked.
    
    Click <b>next</b> for a practice session!
nl: <b>Items worden geselecteerd door ergens in hun respectieve wiggen te klikken</b>.
    
    U hoeft ook niet te wachten tot de animatie klaar is, want de submenu-wiggen verschijnen onmiddellijk rond de positie waar u klikt.
    
    Druk op <b>Volgende</b> voor een oefensessie!

note: This is a heading.
en: Practice Session I
nl: Oefensessie I

en: For this practice session, open the menu by clicking the big button. Then select "%s" as quickly as possible. Can you get the gold medal?
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn about Fly-Pie's Marking Mode!
nl: Voor deze oefensessie opent u het menu door op de grote knop te drukken. Selecteer dan zo snel mogelijk ‘%s’. Kunt u de gouden medaille behalen?
    
    Zodra u tevreden bent met uw resultaat, druk dan op <b>Volgende</b> om meer te leren over Fly-Pie's markeermodus!

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 3000 ms
nl: Ontgrendeld in minder dan 3000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 2000 ms
nl: Ontgrendeld in minder dan 2000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 1000 ms
nl: Ontgrendeld in minder dan 1000 ms

note: This is a heading.
en: The Marking Mode of Fly-Pie
nl: Fly-Pie's markeermodus

en: The <b>Marking Mode</b> of Fly-Pie allows you to select items by <b>drawing gestures</b>! To enter Marking Mode, click and drag an item. As soon as you pause dragging or make a turn, the item will be selected.
nl: Met de <b>Markeermodus</b> van Fly-Pie kunt u items selecteren door <b>gebaren te tekenen</b>! Om in de Markeermodus te komen, drukt u op een item en sleept u deze. Zodra u stopt met slepen of een draai maakt, wordt het item geselecteerd.

en: Try remembering the path to an item. Open the menu and <b>draw the path with your mouse</b>. You can start with individual segments of the path, put you can also try to draw the entire path!
    
    You may find it more successful if you explicitly try to compose your gesture of straight parts. <b>Do not draw curvy paths but rather expressive zig-zag-lines!</b>
nl: Probeer het pad naar een item te onthouden. Open het menu en <b>teken het pad met uw muis</b>. U kunt beginnen met individuele segmenten van het pad, maar u kunt ook proberen het hele pad te tekenen!
    
    Misschien lukt het beter als u uw gebaar expliciet probeert samen te stellen uit rechte delen. <b>Teken geen kromme paden, maar expressieve zig-zag-lijnen!</b>

note: This is a heading.
en: Practice Session II
nl: Oefensessie II

en: Again, you should select "%s" as quickly as possible. However, as you now learned about the Marking Mode, the time required to get the gold medal is much shorter!
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn some final tips and tricks!
nl: Ook hier is het doel om zo snel mogelijk ‘%s’ te selecteren. Maar omdat u nu heeft geleerd over de markeermodus, is de tijd die nodig is om de gouden medaille te halen veel korter!
    
    Als u tevreden bent met het resultaat, drukt u op <b>Volgende</b> om nog wat laatste tips en trucs te leren!

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 750 ms
nl: Ontgrendeld in minder dan 750 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 500 ms
nl: Ontgrendeld in minder dan 500 ms

note: The user finished the tutorial. Yay!
en: Congratulations!
nl: Gefeliciteerd!

note: Use a similarly bad pun for "Pielot" that works in your language, if you want. Who doesn't love puns? xD
en: Congratulations! If you managed to unlock most of the medals, you will be using Fly-Pie like a master Pielot!
    
    Now you can use the other pages of this settings dialog to configure Fly-Pie to your heart's desire. There are many options! Create as many menus as you want with as deep hierarchies as you want. But try to limit the amount of items per submenu to <b>at most twelve items</b>. Everything above this number will drastically reduce your efficiency.
    
    If you like Fly-Pie, I would be happy if you left a positive review on <a href="https://extensions.gnome.org/extension/3433/fly-pie/">extensions.gnome.org</a>! Whenever you encounter a 🐞️ bug or have feature request, feel free to report this on <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/issues">Github</a>.
nl: Gefeliciteerd! Als het u gelukt is om de meeste medailles vrij te spelen, zult u Fly-Pie gebruiken als een meester-<b>pie</b>loot!
    
    U kunt nu de andere pagina's van deze instellingendialoog gebruiken om Fly-Pie naar hartenlust te configureren. Er zijn veel opties! Creëer zoveel menu's als u wilt met zo diepe hiërarchieën als u maar wilt. Probeer echter het aantal items per submenu te beperken tot <b>maximaal twaalf</b>. Alles boven dit aantal zal uw efficiëntie drastisch verminderen.
    
    Als u fan bent van Fly-Pie, zou ik blij zijn als u een positieve recensie achterlaat op <a href="https://extensions.gnome.org/extension/3433/fly-pie/">extensions.gnome.org</a>! Wanneer u een fout tegenkomt of een functieverzoek heeft, voel u dan vrij om dit te melden op <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/issues">GitHub</a>.

note: Button for tutorial navigation. Goes back one page.
en: Previous
nl: Vorige

note: Button for tutorial navigation. Goes to the next page.
en: Next
nl: Volgende

note: Caption of the settings page in the window's titlebar.
en: Settings
nl: Voorkeuren

en: Global Appearance Settings
nl: Algemene vormgeving

en: These settings affect all menu items.
nl: Deze voorkeuren zijn van toepassing op alle menu-items.

en: Animation Duration
nl: Animatieduur

en: Global Scaling
nl: Algemene grootte

note: Please keep this short!
en: Independent of the preset.
nl: Onafhankelijk van de voorinstelling.

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Font
nl: Lettertype

en: Label Font
nl: Labellettertype

en: Text Color
nl: Tekstkleur

en: Animation Mode
nl: Animatiemodus

en: Center Appearance
nl: Centrumuiterlijk

en: The center element shows the currently hovered child's name.
nl: Het middelste element toont de naam van het geselecteerde item.

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: With Hovered Child
nl: Met aangewezen subitem

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: Without Hovered Child
nl: Zonder aangewezen subitem

en: Size
nl: Afmetingen

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Luminance
nl: Helderheid

en: Opacity
nl: Doorzichtigheid

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Fixed = not changing dynamically
en: Fixed
nl: Eigen

en: Icon Opacity
nl: Pictogramdoorzichtigheid

en: Icon Scale
nl: Pictogramgrootte

en: Icon Crop
nl: Pictogrambijsnijding

en: Background Image
nl: Achtergrondafbeelding

en: Children Appearance
nl: Uiterlijk subitems

en: Child items are styled differently when their wedge is hovered.
nl: Subitems worden anders vormgegeven wanneer hun wig is geselecteerd.

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Standard State
nl: Standaardstaat

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item When the mouse pointer is over the item
en: Hovered State
nl: Aangewezen staat

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Parent = use the parent's setting
en: Parent
nl: Zelfde

en: Offset
nl: Verschuiving

note: Draw above (grand)children items. There's an explanation string below in the application.
en: Draw Above
nl: Bovenaan tonen

en: Render children above the center item.
nl: Toon subitems boven het middelste item.

en: Grandchildren Appearance
nl: Uiterlijk subsubitems

en: Grandchild items are styled differently when their parent item's wedge is hovered.
nl: Subsubitems worden anders vormgegeven wanneer de wig van hun bovenliggende item wordt aangeraakt.

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: With Hovered Parent
nl: Met aangewezen superitem

en: Render grandchildren above children items.
nl: Geef subsubitems boven subitems weer.

en: Wedge Appearance
nl: Wiguiterlijk

en: Clicking inside a wedge will activate the corresponding item.
nl: Klikken in een wig activeert het bijbehorende item.

en: Inner Radius
nl: Binnenstraal

note: Keep the individual lines short (around 30 characters max)! You can use up to three lines if you want.
en: Clicking inside the inner radius
    will cancel the selection.
nl: Klikken binnen de binnenste straal
    annuleert de selectie.

en: Wedge Separator Color
nl: Wiglijnkleur

en: Wedge Separator Thickness
nl: Wiglijndikte

en: Wedge Color
nl: Wigkleur

en: Wedge Size
nl: Wiggrootte

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Inactive State
nl: Inactieve staat

en: Trace Appearance
nl: Verbindingslijnuiterlijk

en: The trace is the connecting line between selected menu items.
nl: De verbindingslijn is de verbindende lijn tussen geselecteerde menu-items.

en: Thickness
nl: Dikte

en: Color
nl: Kleur

en: Minimum Segment Length
nl: Minimumsegmentlengte

en: Touch Button Settings
nl: Instellingen voor aanraakknoppen

en: You can show a touch button for each of your menus.
nl: U kunt voor elk van uw menu's een touch-knop tonen.

en: Inactive Opacity
nl: Inactieve ondoorzichtigheid

en: Show in Overview Mode
nl: Tonen in overzicht

en: Show in Desktop Mode
nl: Tonen op bureaublad

en: Show above Fullscreen Windows
nl: Tonen in volledig scherm

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: These settings are independent of the presets.
nl: Deze instellingen zijn onafhankelijk van de voorinstellingen.

en: Minimum Stroke Angle
nl: Minimale ‘stroke’-hoek

en: Smaller turns will not lead to selections.
nl: Kleinere bochten leiden niet tot selecties.

en: Minimum Stroke Length
nl: Minimale ‘stroke’-lengte

en: Shorter gestures will not lead to selections.
    This is multiplied by the Global Scale value.
nl: Kortere gebaren leiden niet tot selecties.
    Dit wordt vermenigvuldigd met de globale schaalwaarde.

en: Jitter Threshold
nl: Jitter-drempel

en: Smaller movements will not be considered.
    This is multiplied by the Global Scale value.
nl: Kleinere bewegingen worden niet meegenomen.
    Dit wordt vermenigvuldigd met de globale schaalwaarde.

en: Display Timeout
nl: Scherm-time-out

en: Menus will be shown after this many milliseconds.
    Use this to quickly select items without showing the menu.
nl: Menu's worden getoond na dit aantal milliseconden.
    Gebruik dit om snel items te selecteren zonder het menu te tonen.

en: Selection Timeout
nl: Selectie-time-out

en: If your pointer is stationary for this many milliseconds, 
    the current item will be selected.
nl: Als uw aanwijzer dit aantal milliseconden stilstaat wordt het huidige item geselecteerd.

en: Open Windows at the Pointer
nl: Vensters openen bij de aanwijzer

en: With this enabled, Fly-Pie will attempt to open any windows
    at the current pointer position.
nl: Probeert om alle vensters bij de huidige aanwijzerlocatie te openen

en: Experimental Hover Mode
nl: Experimentele aanwijsmodus

en: With this enabled, you no longer have to press a mouse button
    or hold down a modifier key during selections.
nl: Als dit is ingeschakeld, hoeft u niet langer een muisknop in te drukken of een modificatietoets ingedrukt te houden tijdens selecties.

en: Show Screencast Mouse
nl: Schermopnameaanwijzer tonen

en: Shows a big additional mouse pointer visualizing mouse clicks.
    This can be used if you want to capture a video of Fly-Pie.
nl: Toont een grote extra muisaanwijzer die muisklikken visualiseert.
    Dit kan gebruikt worden als u een video wilt opnemen van Fly-Pie.

en: Achievement Notifications
nl: Prestatienotificaties

en: Show a notification whenever you complete an achievement.
nl: Toon een melding wanneer u een prestatie heeft voltooid.

en: Load Preset
nl: Voorinstelling laden

en: Load settings from a JSON file.
nl: Instellingen laden vanuit een JSON-bestand

en: Save the settings to a JSON file.
nl: Instellingen opslaan als een JSON-bestand

note: Text of a button that opens a preview menu to test setting changes on-the-fly. There's a 'Play' button next to the text, so no need to say "Open Live Preview" or similar.
en: Live Preview
nl: Live voorvertoning

note: Caption of the menu editor page in the window's titlebar.
en: Menu Editor
nl: Menubewerker

en: Add a new menu item.
nl: Nieuw menu-item toevoegen

en: Stash
nl: Berging

en: Store items here and re-use them later.
nl: Bewaar items hier en gebruik ze later opnieuw

en: Trash
nl: Prullenbak

en: Drop items here.
nl: Sleep items hiernaartoe

en: Restore menus from a JSON file. This will override your current menus!
nl: Herstel menu's van een JSON-bestand. Dit overschrijft uw huidige menu's!

en: Export all menus to a JSON file.
nl: Alle menu's naar een JSON-bestand exporteren

en: Name
nl: Naam

en: Icon
nl: Pictogram

en: The icon can be either an image file path, an icon name from the current icon theme, a base64 encoded data URI, text, or an emoji. You can append "-#rgb" to the icon in order to draw a circle with the given RGB color behind the icon.
nl: Het pictogram kan een pad naar een afbeeldingsbestand zijn, een pictogramnaam uit het huidige pictogramthema, een base64-gecodeerde gegevens-URI, tekst, of een emoji. U kunt ‘-#rgb’ aan het pictogram toevoegen om een cirkel met de opgegeven RGB-kleur achter het pictogram te tekenen.

en: Fixed Angle
nl: Vaste hoek

en: Fixed angles can be used to ensure that an item remains at the same position even if other items are added or removed. This way you can edit a menu even if your muscles already learned the item's direction. However, there is a restriction on the fixed angles. Inside a menu the fixed angles must be monotonically increasing, that is each fixed angle must be larger than any previous fixed angle. In order to prevent weird behavior, fixed angles will be removed if an item is dragged to another position in the menu. Use -1 to disable this feature.
nl: Vaste hoeken kunnen worden gebruikt om ervoor te zorgen dat een item op dezelfde positie blijft, zelfs als andere items worden toegevoegd of verwijderd. Zo kunt u een menu bewerken, zelfs als uw spieren de richting van het item al hebben geleerd. Er is echter een beperking op de vaste hoeken. Binnen een menu moeten de vaste hoeken monotoon toenemen, dat wil zeggen dat elke vaste hoek groter moet zijn dan elke voorgaande vaste hoek. Om vreemd gedrag te voorkomen worden vaste hoeken verwijderd als een item naar een andere positie in het menu wordt gesleept. Gebruik -1 om deze functie uit te schakelen.

en: This will open the menu.
nl: Opent het menu

en: Usually, Super + Right Mouse Button opens the window menu. With this setting, you can instead open a Fly-Pie menu.
nl: Normaal gesproken opent Super + Rechtermuisknop het venstermenu. Met deze instelling kunt u in plaats daarvan een Fly-Pie menu openen.

en: Bind to Super + RMB
nl: Vastmaken aan Super + rechtermuisknop

en: Show Touch Button
nl: Aanraakknop tonen

en: Open in Screen Center
nl: In het midden van het scherm openen

en: Show Labels
nl: Labels tonen

note: Caption of the achievements page in the window's titlebar.
en: Achievements
nl: Prestaties

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: In Progress
nl: Bezig

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: Completed
nl: Voltooid

en: Reset all achievements.
nl: Alle prestaties resetten
