Fly-Pie 6 - en to pt_BR translation catalogue (49 entries)

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: (None)
pt_BR: (Nenhuma)

en: Copy left value to right side
pt_BR: Copiar o valor esquerdo para o lado direito

en: Select Icon
pt_BR: Selecionar Ícone

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Icon Theme
pt_BR: Tema de Ícones

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Custom Icon
pt_BR: Ícone Personalizado

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Menus</b>
    Can be submenus or top-level menus.
pt_BR: <b>Menus</b>
    Podem ser submenus ou menus de nível superior.

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Actions</b>
    Can be added to custom menus.
pt_BR: <b>Ações</b>
    Você pode adicionar menus personalizados.

en: Generate Random Preset
pt_BR: Gerar Predefinição Aleatória

en: Fly-Pie requires that GNOME Shell's animations are enabled.
pt_BR: Fly-Pie precisa que as animações da GNOME Shell estejam ativadas.

note: Text of the button of the InfoBar which is shown when GNOME Shell's animations are disabled.
en: Enable Animations
pt_BR: Ativar Animações

note: This is a heading.
en: You can click anywhere!
pt_BR: Você pode clicar em qualquer lugar!

en: It does not matter whether you click directly on an item or at the edge of your screen as long as your mouse pointer remains in the item's wedge.
pt_BR: Não importa se você clicar diretamente em um item ou na borda da tela, desde que o cursor do mouse permaneça na fatia do item.

en: <b>Items are selected by clicking anywhere in their respective wedges</b>.
    
    Also, you do not have to wait for the animation to finish as the submenu wedges will appear instantaneously around the position where you clicked.
    
    Click <b>next</b> for a practice session!
pt_BR: <b>Os itens são selecionados clicando em qualquer lugar em suas respectivas fatias</b>.
    
    Além disso, você não precisa esperar que a animação termine, pois as fatias do submenu aparecerão instantaneamente ao redor da posição onde você clicou.
    
    Clique <b>next</b> para uma sessão de prática!

note: This is a heading.
en: Practice Session I
pt_BR: Sessão de Prática I

en: For this practice session, open the menu by clicking the big button. Then select "%s" as quickly as possible. Can you get the gold medal?
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn about Fly-Pie's Marking Mode!
pt_BR: Para esta sessão de prática, abra o menu clicando no botão grande. Então selecione "%s" o mais rápido possível. Você consegue ganhar uma medalha de ouro?
    
    Assim que estiver satisfeito com seu resultado, clique <b>nexg</b> para saber sobre o Modo Marcação do Fly-Pie!

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 3000 ms
pt_BR: Desbloqueado ao fazer em menos de 3000ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 2000 ms
pt_BR: Desbloqueado ao fazer em menos de 2000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 1000 ms
pt_BR: Desbloqueado ao fazer em menos de 1000 ms

note: This is a heading.
en: The Marking Mode of Fly-Pie
pt_BR: O Modo Marcação do Fly-Pie

en: The <b>Marking Mode</b> of Fly-Pie allows you to select items by <b>drawing gestures</b>! To enter Marking Mode, click and drag an item. As soon as you pause dragging or make a turn, the item will be selected.
pt_BR: O <b>Modo Marcação</b> do Fly-Pie permite que você selecione itens <b>desenhando gestos</b>! Para entrar no Modo Marcação, clique e arraste um item. Assim que você arrastar ou virar, o item será selecionado.

en: Try remembering the path to an item. Open the menu and <b>draw the path with your mouse</b>. You can start with individual segments of the path, put you can also try to draw the entire path!
    
    You may find it more successful if you explicitly try to compose your gesture of straight parts. <b>Do not draw curvy paths but rather expressive zig-zag-lines!</b>
pt_BR: Tente lembrar-se do caminho para um item. Abra o menu e <b> desenhe o caminho com o seu mouse </b>. Você pode começar com segmentos individuais do caminho, mas você também pode tentar desenhar o caminho inteiro!
    
    Você pode achá-lo mais intuitivo se você tentar explicitamente criar seu gesto com partes retas. <b>Não desenhe caminhos curvados, mas sim linhas em zig-zag expressivas!</b>

note: This is a heading.
en: Practice Session II
pt_BR: Sessão de Prática II

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 750 ms
pt_BR: Desbloqueado ao fazer em menos de 750 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 500 ms
pt_BR: Desbloqueado ao fazer em menos de 500 ms

note: The user finished the tutorial. Yay!
en: Congratulations!
pt_BR: Parabéns!

note: Button for tutorial navigation. Goes back one page.
en: Previous
pt_BR: Página Anterior

note: Button for tutorial navigation. Goes to the next page.
en: Next
pt_BR: Próxima Página

en: Global Appearance Settings
pt_BR: Configuração de Aparência Global

en: These settings affect all menu items.
pt_BR: Estas configurações afetam todos os itens do menu.

en: Animation Duration
pt_BR: Duração da Animação

en: Global Scaling
pt_BR: Escala Global

note: Please keep this short!
en: Independent of the preset.
pt_BR: Independente da predefinição.

en: Background Color
pt_BR: Cor de Fundo

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Animation Mode
pt_BR: Modo de Animação

en: Center Appearance
pt_BR: Aparência do Centro

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Saturation
pt_BR: Saturação

en: Luminance
pt_BR: Luminância

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Fixed = not changing dynamically
en: Fixed
pt_BR: Fixado

en: Icon Opacity
pt_BR: Opacidade do Ícone

en: Icon Scale
pt_BR: Escala do Ícone

en: Background Image
pt_BR: Imagem de Fundo

en: Children Appearance
pt_BR: Aparência das Crianças

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Standard State
pt_BR: Estado Padrão

en: Render children above the center item.
pt_BR: Renderizar as crianças acima do item central.
