Fly-Pie 6 - en to pt translation catalogue (86 entries)

en: Activate Shortcut
pt: Ativar Atalho

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Simulates a key combination.
pt: Simula uma combinação de tecla.

en: Shortcut
pt: Atalho

en: Open File
pt: Abrir ficheiro

en: File
pt: Ficheiro

en: Launch Application
pt: Iniciar aplicaçao

en: Command
pt: Comando

en: Insert Text
pt: Inserir texto

en: Text
pt: Texto

en: Select File
pt: Selecionar ficheiro

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Select Application
pt: Selecionar aplicação

note: Translators: This is shown on the shortcut-buttons when no shortcut is selected.
en: Not Bound
pt: Não vinculado

en: System
pt: Sistema

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Allows screen lock, shutdown and other things.
pt: Permite o bloqueio de ecrã, encerramento e outras coisas.

en: The <b>System</b> menu shows an items for screen-lock, shutdown, settings, etc.
pt: O menu <b>Sistema</b> mostra um item para bloqueio de ecrã, encerramento, definições, etc.

note: Translators: As in 'Lock the screen.'
en: Lock
pt: Bloquear

en: Suspend
pt: Suspender

en: Switch User…
pt: Mudar de utilizador…

en: Log Out
pt: Sair

en: Power Off…
pt: Desligar…

en: Custom Menu
pt: Menu personalizado

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Favorites
pt: Favoritos

en: Recent Files
pt: Ficheiros recentes

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Window Filter
pt: Filtro de janela

en: Active Workspace Only
pt: Apenas área de trabalho ativa

en: Group by Application
pt: Agrupar por aplicação

en: Peek on Hover
pt: Espreitar ao pairar

en: Bookmarks
pt: Marcadores

note: Translators: This is the tier 1 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Novice
pt: Novato

note: Translators: This is the tier 3 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Skilled
pt: Especializado

note: Translators: This is the tier 4 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Expert
pt: Especialista

note: Translators: This is the tier 5 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Master
pt: Mestre

en: (None)
pt: (Nenhum)

en: JSON Files
pt: Ficheiros JSON

en: All Files
pt: Todos os ficheiros

en: Export
pt: Exportar

en: Import
pt: Importar

note: Translators: The left-most item of the menu editor bread crumbs.
en: All Menus
pt: Todos os menus

en: Save
pt: Guardar

en: Load
pt: Carregar

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Doughnut
pt: Rosquinha

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cookie
pt: Bolacha

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Sound
pt: Som

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Mute
pt: Silenciar

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Play / Pause
pt: Reproduzir / Pausa

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Maximize Window
pt: Maximizar janela

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Close
pt: Fechar

note: Translators: This is shown on the action button of the notification bubble which is shown once an achievement is unlocked.
en: Show Achievements
pt: Mostrar conquistas

en: Copy left value to right side
pt: Copiar valor à esquerda para a direita

en: Select Icon
pt: Selecionar ícone

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Icon Theme
pt: Tema de ícones

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Custom Icon
pt: Ícone personalizado

note: Text of the button of the InfoBar which is shown when GNOME Shell's animations are disabled.
en: Enable Animations
pt: Ativar animações

note: The user finished the tutorial. Yay!
en: Congratulations!
pt: Parabéns!

note: Button for tutorial navigation. Goes back one page.
en: Previous
pt: Anterior

note: Button for tutorial navigation. Goes to the next page.
en: Next
pt: Seguinte

note: Caption of the settings page in the window's titlebar.
en: Settings
pt: Definições

en: Animation Duration
pt: Duração da animação

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Font
pt: Letra

en: Text Color
pt: Cor de texto

en: Size
pt: Tamanho

en: Saturation
pt: Saturação

en: Opacity
pt: Opacidade

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Fixed = not changing dynamically
en: Fixed
pt: Fixo

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Auto = changing dynamically
en: Auto
pt: Automático

en: Icon Crop
pt: Recorte de ícone

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Parent = use the parent's setting
en: Parent
pt: Principal

en: Offset
pt: Desvio

en: Thickness
pt: Espessura

en: Color
pt: Cor

en: Advanced Settings
pt: Definições avançadas

en: Load Preset
pt: Carregar predefinição

note: Text of a button that opens a preview menu to test setting changes on-the-fly. There's a 'Play' button next to the text, so no need to say "Open Live Preview" or similar.
en: Live Preview
pt: Visualização ao vivo

note: Caption of the menu editor page in the window's titlebar.
en: Menu Editor
pt: Editor de menu

en: Stash
pt: Esconderijo

en: Trash
pt: Lixo

en: Icon
pt: Ícone

note: Caption of the achievements page in the window's titlebar.
en: Achievements
pt: Conquistas

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: In Progress
pt: Em curso

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: Completed
pt: Concluído
