Fly-Pie 6 - en to ru translation catalogue (339 entries)

en: Activate Shortcut
ru: Горячие клавиши

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Simulates a key combination.
ru: Имитирует комбинацию клавиш.

en: The <b>Activate Shortcut</b> action simulates a key combination when activated. For example, this can be used to switch virtual desktops, control multimedia playback or to undo / redo operations.
ru: Действие <b>Активировать сочетание</b> имитирует комбинацию клавиш при активации. Например, это можно использовать для переключения виртуальных рабочих столов, управления воспроизведением мультимедиа или для отмены/повторения операций.

en: Shortcut
ru: Сочетание клавиш

en: This shortcut will be simulated.
ru: Этот сочетание будет симулировано.

en: Open File
ru: Открыть файл

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens a file with the default application.
ru: Открывает файл в приложении по умолчанию.

en: The <b>Open File</b> action will open the file specified above with your system's default application.
ru: Действие <b>Открыть файл</b> открывает файл, указанный выше, с помощью приложения по умолчанию.

en: File
ru: Файл

en: It will be opened with the default app.
ru: Он будет открыт с помощью приложения по умолчанию.

en: Launch Application
ru: Запустить приложение

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Runs any shell command.
ru: Запускает любую команду оболочки.

en: The <b>Launch Application</b> action executes any given command. This is primarily used to open applications but may have plenty of other use cases as well.
ru: Действие <b>Запустить приложение</b> выполняет любую заданную команду. Это в основном используется для открытия приложений, но может иметь и множество других вариантов использования.

en: Command
ru: Команда

en: Use the button to list installed apps.
ru: Используйте кнопку для вывода списка установленных приложений.

en: Open URI
ru: Открыть URI

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens an URI with the default application.
ru: Открывает URI приложением по умолчанию.

en: When the <b>Open URI</b> action is activated, the above URI is opened with the default application. For http URLs, this will be your web browser. However, it is also possible to open other URIs such as "mailto:foo@bar.org".
ru: При выборе действия <b>Открыть URI</b> приложение по умолчанию откроет вышестоящее URI. Для http URL им будет браузер. Можно, однако, открывать и другие URI, например "mailto:foo@bar.org".

en: D-Bus Signal
ru: D-Bus сигнал

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Emits a D-Bus signal.
ru: Посылает сигнал шины D-Bus.

en: The <b>D-Bus Signal</b> action does nothing on its own. But you <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/blob/main/docs/dbus-interface.md">can listen on the D-Bus for its activation</a>. This can be very useful in custom menus opened via the command line.
ru: Действие <b>D-Bus сигнал</b> само по себе ничего не делает. Но вы <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/blob/main/docs/dbus-interface.md">можете прослушивать D-Bus, ожидая этот сигнал</a>. Это может быть очень полезно для пользовательских меню открытых через командную строку.

en: This will be passed to the D-Bus signal.
ru: Это будет передано сигналу D-Bus.

en: Insert Text
ru: Вставить текст

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Types some text automatically.
ru: Автоматически вводит текст.

en: The <b>Insert Text</b> action copies the given text to the clipboard and then simulates a Ctrl+V. This can be useful if you realize that you often write the same things.
ru: Действие <b>Вставить текст</b> копирует вышестоящий текст в буфер обмена, а затем симулирует Ctrl-V. Может быть полезно, если вам часто приходится писать одни и те же вещи.

en: Text
ru: Текст

en: This text will be inserted.
ru: Этот текст будет вставлен.

en: Select File
ru: Выбрать файл

en: Cancel
ru: Отмена

en: Select Application
ru: Выбрать приложение

note: Translators: This is shown on the shortcut-buttons when no shortcut is selected.
en: Not Bound
ru: Нет сочетания

en: Press the shortcut!
    ESC to cancel, BackSpace to unbind
ru: Нажмите сочетание клавиш!
    ESC для отмены, BackSpace для отвязки

note: Translators: If some text is dragged to the menu editor, an insert-text action is created. This is the name of the newly created action, %s will be replaced by the text to insert.
en: Insert: %s
ru: Вставка: %s

en: Frequently Used
ru: Часто используемые

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used applications.
ru: Показывает часто используемые приложения.

en: The <b>Frequently Used</b> menu shows a list of frequently used applications. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown applications to about twelve.
ru: Меню <b>Часто используемые</b> показывает список часто используемых приложений. Ограничьте число показываемых приложений двенадцатью для эргономичного выбора.

en: Max Item Count
ru: Максимум файлов

en: Limits the number of children.
ru: Сочетание клавиш.

en: System
ru: Система

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Allows screen lock, shutdown and other things.
ru: Блокировка экрана, выключение и прочее.

en: The <b>System</b> menu shows an items for screen-lock, shutdown, settings, etc.
ru: Меню <b>Система</b> включает в себя блокировку экрана, выключение, окно настроек и прочее.

note: Translators: As in 'Lock the screen.'
en: Lock
ru: Блокировка

en: Suspend
ru: Ждущий режим

en: Switch User…
ru: Сменить пользователя…

en: Log Out
ru: Завершить сеанс

en: Power Off…
ru: Выключение…

en: Custom Menu
ru: Пользовательское меню

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: This can contain custom actions and other menus.
ru: Здесь могут содержаться пользовательские действия и другие меню.

en: A <b>Custom Menu</b> can contain any number of actions and submenus. However, for precise item selection, a maximum number of twelve items is recommended.
ru: <b>Пользовательское меню</b> может содержать любое число действий и подменю. Для аккуратного выбора рекомендуется иметь не более двенадцати пунктов.

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Favorites
ru: Избранное

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows pinned applications.
ru: Показывает избранные приложения.

en: The <b>Favorites</b> menu shows the applications you have pinned to GNOME Shell's Dash.
ru: Меню <b>Избранное</b> показывает приложения, которые вы добавили в док-станцию GNOME.

en: Recent Files
ru: Недавние файлы

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your recently used files.
ru: Показывает ваши недавние файлы.

en: The <b>Recent Files</b> menu shows a list of recently used files. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown files to about twelve.
ru: Меню <b>Недавние файлы</b> показывает список недавно использованных файлов. Для аккуратного выбора лучше показывать не более двенадцати файлов.

en: Devices
ru: Устройства

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows connected devices.
ru: Показывает подсоединённые устройства.

en: The <b>Devices</b> menu shows an item for each mounted volume, like USB sticks.
ru: Меню <b>Устройства</b> показывает каждый смонтированный том, например USB флэшки.

en: Main Menu
ru: Главное меню

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows all installed applications.
ru: Показывает все установленные приложения.

en: The <b>Main Menu</b> shows all installed applications. Usually, this is very cluttered as many sections contain too many items to be used efficiently. You should rather set up your own menus!
ru: <b>Главное меню</b> показывает все установленные приложения. Чаще оно будет очень загромождённым, из-за слишком большого количества приложений в секциях. Вам стоит сделать свои пользовательские меню!

note: Translators: This is an entry of the default menu. I
en: Running Apps
ru: Текущие приложения

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows the currently running applications.
ru: Показывает запущенные в данный момент приложения.

en: The <b>Running Apps</b> menu shows all currently running applications. This is similar to the Alt+Tab window selection. As the entries change position frequently, this is actually not very effective.
ru: Меню <b>Текущие приложения</b> показывает все запущенные в данный момент приложения по аналогии с тем как их показывает Alt-Tab. Не очень эффективно, поскольку положения приложений не постоянны.

en: You can use this to filter the displayed windows. Regular expressions are supported: Use a simple string like "Fire" to show only windows whose titles contain "Fire" (e.g. Firefox). Use "Fire|Water" to match either "Fire" or "Water". A negation would be "^(?!.*Fire)" to match anything but "Fire". Remember to use the live preview to instantly see the results!
ru: Это поле позволяет фильтровать показываемые окна. Есть поддержка регулярных выражений: простая строка "Fire" покажет только те окна, в названиях которых содержится "Fire" (напр. "Firefox"). "Fire|Water" разрешит совпадение либо с "Fire", либо с "Water". Отрицание через "^(?!.*Fire)" разрешит всё, кроме "Fire". Помните, что предварительный просмотр сразу покажет вам результат!

en: Window Filter
ru: Фильтр окон

en: See tooltip for details.
ru: См. всплывающую подсказку.

en: Active Workspace Only
ru: Только окна текущего workspace

en: Group by Application
ru: Группировать по приложениям

en: Peek on Hover
ru: Показывать окно при наведении

en: Bookmarks
ru: Закладки

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used directories.
ru: Показывает часто используемые папки.

en: The <b>Bookmarks</b> menu shows an item for the trash, your desktop and each bookmarked directory.
ru: Меню <b>Закладки</b> содержит корзину, рабочий стол и все папки в закладках.

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows recently copied things.
ru: Показывает недавно скопированные вещи.

en: The <b>Clipboard</b> menu shows a list of recently copied things.
ru: Меню <b>Буфер обмена</b> показывает список недавно скопированных данных.

en: First Child Angle
ru: Угол первого потомка

en: Direction of the most recent item.
ru: Направление новейшей копии.

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a vector image.
en: Vector Image
ru: Векторное изображение

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a raster image.
en: Raster Image
ru: Растровое изображение

note: Translators: This is the tier 1 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Novice
ru: Начинающий

note: Translators: This is the tier 2 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Capable
ru: Бывалый

note: Translators: This is the tier 3 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Skilled
ru: Искушённый

note: Translators: This is the tier 4 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Expert
ru: Квалифицированный

note: Translators: This is the tier 5 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Master
ru: Непревзойдённый

note: Translators: The name of the 'Abort a selection %x times.' achievement.
en: %s Cancellor
ru: %s отменатор

note: Translators: The description of the '%s Cancellor' achievement.
en: Abort a selection %x times.
ru: Отмените выбор %x раз.

note: Translators: The name of the 'Select %x items.' achievement.
en: %s Pielot
ru: %s пи-рог

note: Translators: The description of the '%s Pielot' achievement.
en: Select %x items.
ru: Сделайте %x выборов.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in marking mode.' achievement.
en: %s Toplevel Gesture-Selector
ru: %s регулировщик

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 in marking mode.' achievement.
en: %s Submenu Gesture-Selector
ru: %s дирижёр

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in marking mode.' achievement.
en: %s Subsubmenu Gesture-Selector
ru: %s престидижитатор

note: Translators: The description of the 'Gesture-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in marking mode.
ru: Сделайте %x выборов на глубине %d используя жесты.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Toplevel Click-Selector
ru: %s кликер главного меню

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Submenu Click-Selector
ru: %s кликер подменю

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Subsubmenu Click-Selector
ru: %s кликер подподменю

note: Translators: The description of the 'Click-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d with mouse clicks.
ru: Выберите %x пунтов меню на глубине %d используя кнопки мыши.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Toplevel Selector
ru: %s селектор главного меню

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Submenu Selector
ru: %s селектор подменю

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Subsubmenu Selector
ru: %s селектор подподменю

note: Translators: The description of the 'Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in less than %t milliseconds.
ru: Выберите %x пунтов на глубине %d менее чем за %t миллисекунд.

note: Translators: The name of the 'Open the settings dialog %x times.' achievement.
en: The Journey Is The Reward %i
ru: Само путешествие - награда %i

note: Translators: The description of the 'The Journey Is The Reward %i' achievement.
en: Open the settings dialog %x times.
ru: Откройте диалог настроек %x раз.

note: Translators: The name of the 'Open %x menus with the D-Bus interface.' achievement.
en: Nerd Alert %i
ru: Внимание, ботан %i

note: Translators: The description of the 'Nerd Alert %i' achievement.
en: Open %x menus with the D-Bus interface.
ru: Откройте %x меню используя D-Bus интерфейс.

note: Translators: The name of the 'Generate %x random presets.' achievement.
en: Entropie %i
ru: ЭнтроПИя %i

en: Generate %x random presets.
ru: Сгенерируйте %x случайных пресетов.

note: Translators: The name of the 'Export %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Exporter
ru: %s экспортёр пресетов

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement if only one preset needs to be exported.
en: Export a custom preset.
ru: Экспортируйте пользовательский пресет.

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement.
en: Export %x custom presets.
ru: Экспортируйте %x пользовательских пресетов.

note: Translators: The name of the 'Import %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Importer
ru: %s импортёр пресетов

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement if only one preset needs to be imported.
en: Import a custom preset.
ru: Импортируйте пользовательский пресет.

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement.
en: Import %x custom presets.
ru: Импортируйте %x пользовательских пресетов.

note: Translators: The name of the 'Import %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Importer
ru: %s импортёр меню

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement if only one menu needs to be imported.
en: Import a menu configuration.
ru: Импортируйте конфигурацию меню.

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement.
en: Import %x menu configurations.
ru: Импортируйте %x конфигураций меню.

note: Translators: The name of the 'Export %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Exporter
ru: %s экспортёр меню

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement if only one menu needs to be exported.
en: Export a menu configuration.
ru: Экспортируйте конфигурацию меню.

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement.
en: Export %x menu configurations.
ru: Экспортируйте %x конфигураций меню.

note: Translators: The name of the 'Create %x items in the menu editor.' achievement.
en: There Should Be No More Than Twelve Items…? %i
ru: Должно быть не больше двенадцати пунктов...? %i

note: Translators: The description of the 'There Should Be No More Than Twelve Items…? %i' achievement.
en: Create %x items in the menu editor.
ru: Создайте %x пунктов в редакторе меню.

note: Translators: The name of the 'Open a preview menu %x times.' achievement.
en: %s Menu Designer
ru: %s дизайнер меню

note: Translators: The description of the '%s Menu Designer' achievement.
en: Open a preview menu %x times.
ru: Откройте предпросмотр меню %x раз.

note: Translators: The name of the 'Open the tutorial menu %x times.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Grumpie Rookie
ru: Придирчивый новичок

note: Translators: The description of the 'Grumpie Rookie' achievement.
en: Open the tutorial menu %x times.
ru: Откройте туториал %x раз.

note: Translators: The name of the 'Get all medals of the tutorial.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Bachelor Pielot
ru: Бакалавр

note: Translators: The description of the 'Bachelor Pielot' achievement.
en: Get all medals of the tutorial.
ru: Получите все связанные с туториалом медали.

note: Translators: The name of the hidden 'Delete all of your menus.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Say Good-Pie!
ru: Скажи "Прощай"!

note: Translators: The description of the 'Say Good-Pie!' achievement.
en: Delete all of your menus.
ru: Удалите все свои меню.

note: Translators: The name of the hidden 'Consider becoming a sponsor of Fly-Pie.' This does not support %s and %i. achievement.
en: That's Philanthropie!
ru: Это филантроПИя!

note: Translators: The description of the 'That's Philanthropie!' achievement.
en: Consider becoming a sponsor of Fly-Pie.
ru: Подумайте о том, чтобы стать спонсором Fly-Pie.

en: Do you really want to reset all statistics?
ru: Вы действительно хотите сбросить всю статистику?

en: All achievements will be lost!
ru: Все достижения будут утеряны!

en: No menus configured
ru: Нет конфигураций меню

en: Create a new menu with the button in the top right corner.
ru: Нажмите на кнопку в правом верхнем углу, чтобы создать новое меню.

en: Add a new item
ru: Добавить

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview. Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag an action in the menu editor to the menu overview.
en: Actions cannot be turned into toplevel menus.
ru: Действие нельзя сделать главным меню.

note: Translators: This is shown as an in-app notification when the user attempts to drag external stuff to the menu editor's overview.
en: You can only create new Action items inside of Custom Menus.
ru: Новые действия можно создать только внутри пользовательских меню.

en: (None)
ru: (Нет)

en: JSON Files
ru: JSON файлы

en: All Files
ru: Все файлы

en: Export
ru: Экспортировать

en: Could not export the menu configuration.
ru: Не получилось экпортировать конфигурацию меню.

en: Import
ru: Импортировать

en: Could not import the menu configuration.
ru: Не получилось импортировать конфигурацию меню.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You should try to have no more than twelve items in your menus.
ru: Не стоит иметь более двенадцати пунктов в ваших меню.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: An even number of entries will make it easier to learn item positions. Four, six and eight are good numbers.
ru: Чётное количество пунктов упростит запоминание их позиций. Четыре, шесть или восемь - хороший выбор.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Fly-Pie is libre software available on <a href="%s">GitHub</a>.
ru: Fly-Pie это свободное программное обеспечение доступное на <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Suggestions can be posted on <a href="%s">GitHub</a>.
ru: Предложения принимаются на <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Bugs can be reported on <a href="%s">GitHub</a>.
ru: Сообщить о багах можно на <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Keep menu hierarchies efficient by putting anything beyond 8 elements into a new menu level.
ru: Поддерживайте эффективность иерархии меню, убирая всё, что выходит за рамки 8 элементов, на новый уровень меню.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: If you delete all menus, log out and log in again, the default configuration will be restored.
ru: Если вы удалите все меню, выйдете и снова войдете в систему, будет восстановлена конфигурация по умолчанию.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can reorder the menu items on the left via drag and drop.
ru: Вы можете изменить порядок пунктов меню слева с помощью перетаскивания.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: It is possible to open a menu with a terminal command. You can read more on <a href="%s">Github</a>.
ru: Меню можно открывать с помощью командной строки. Узнайте больше на <a href="%s">Github</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can drop directories, files, links and desktop files into the menu hierarchy on the left.
ru: В иерархию меню слева можно перетаскивать папки, файлы, ссылки и файлы рабочего стола.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: On Wayland, you can copy menu items by holding the Ctrl key while dragging them to another location.
ru: В Wayland можно копировать пункты меню, перетаскивая их, удерживая клавишу Ctrl.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: <a href="%s">Translate Fly-Pie on Hosted Weblate</a>.
ru: <a href="%s">Помогите перевести Fly-Pie на Hosted Weblate</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: 💕️ Do you want to show your love for Fly-Pie? <a href="%s">Become a sponsor.</a>
ru: 💕️ Хотите выразить благодарность Fly-Pie? <a href="%s">Станьте спонсором.</a>

note: Translators: The left-most item of the menu editor bread crumbs.
en: All Menus
ru: Все меню

en: Save
ru: Сохранить

en: Load
ru: Загрузить

en: Failed to load preset!
ru: Не удалось загрузить пресет!

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Last selection time: <b>%d ms</b></big>
ru: <big>Время последнего выбора: <b>%d мс</b></big>

note: Translators: Do not translate '%d'. ms = milliseconds
en: <big>Best selection time: <b>%d ms</b></big>
ru: <big>Лучшее время выбора: <b>%d мс</b></big>

note: Translators: This is the name of the tutorial menu. Translators: This is the name of the default menu.
en: Example Menu
ru: Пример меню

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cold
ru: Холодный

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Hot
ru: Горячий

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Wet
ru: Мокрый

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Deadly
ru: Смертельный

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Smelly
ru: Пахучий

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Vegan
ru: Веганский

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Chocolate
ru: Шоколадный

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cherry
ru: Вишнёвый

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Garlic
ru: Чесночный

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Apple
ru: Яблочный

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pepper
ru: Перцовый

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pie
ru: Пирог

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cake
ru: Торт

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Muffin
ru: Маффин

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Doughnut
ru: Пончик

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cookie
ru: Коржик

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Sound
ru: Звук

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Mute
ru: Выключить звук

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Play / Pause
ru: Вопроизвести / пауза

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Next Title
ru: Следующий

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Previous Title
ru: Предыдущий

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Maximize Window
ru: Развернуть

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Fly-Pie Settings
ru: Настройки Fly-Pie

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Close Window
ru: Закрыть

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Next Workspace
ru: След. workspace

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Previous Workspace
ru: Пред. workspace

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Switch Workspace
ru: Переключить workspace

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Up
ru: Вверх

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Down
ru: Вниз

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window
ru: Переместить окно

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Up
ru: Переместить окно вверх

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Down
ru: Переместить окно вниз

en: Close
ru: Закрыть

note: Translators: This means 'Change the side of the screen where the Preview menu is opened'.
en: Flip Side
ru: На другую сторону

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Level Up!
ru: Новый уровень Fly-Pie!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You reached level %i!
ru: Вам покорился %i уровень!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Achievement Completed!
ru: Получено достижение Fly-Pie!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You finished the achievement "%s"!
ru: Вы получили достижение "%s"!

note: Translators: This is shown on the action button of the notification bubble which is shown once an achievement is unlocked.
en: Show Achievements
ru: Показать достижения

en: Copy left value to right side
ru: Копировать значение слева направо

en: Select Icon
ru: Выберите значок

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Icon Theme
ru: Тема иконок

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Custom Icon
ru: Пользовательский значок

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Linear
ru: Линейный

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease
ru: Замедление

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In
ru: Замедление в начале

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-Out
ru: Замедление в конце

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Out
ru: Замедление в начале и конце

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Menus</b>
    Can be submenus or top-level menus.
ru: <b>Меню</b>
    Могут быть главными меню или подменю.

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Actions</b>
    Can be added to custom menus.
ru: <b>Действия</b>
    Могут быть добавлены в пользовательские меню.

note: Tooltip of the generate-a-random-preset button
en: Initialize most settings to random values.
ru: Инициализируйте большинство настроек случайными числами.

en: Generate Random Preset
ru: Сгенерировать случайный пресет

en: Fly-Pie requires that GNOME Shell's animations are enabled.
ru: Для Fly-Pie необходимо чтобы анимации оболочки GNOME были включены.

note: Text of the button of the InfoBar which is shown when GNOME Shell's animations are disabled.
en: Enable Animations
ru: Включить анимации

note: Caption of the tutorial page in the window's titlebar.
en: Tutorial
ru: Туториал

note: This is a heading.
en: You can click anywhere!
ru: Щелкайте где угодно!

en: It does not matter whether you click directly on an item or at the edge of your screen as long as your mouse pointer remains in the item's wedge.
ru: Не имеет значения, нажмёте ли вы непосредственно на элемент или на край экрана, пока указатель мыши остаётся в секторе элемента.

en: <b>Items are selected by clicking anywhere in their respective wedges</b>.
    
    Also, you do not have to wait for the animation to finish as the submenu wedges will appear instantaneously around the position where you clicked.
    
    Click <b>next</b> for a practice session!
ru: <b>Элементы выбираются щелчком внутри соответствующих секторов</b>.
    
    Кроме того, вам не нужно ждать завершения анимации, так как секторы подменю мгновенно появятся вокруг того места, где вы щелкнули.
    
    Нажмите <b>далее</b> для тренировки!

note: This is a heading.
en: Practice Session I
ru: Тренировка I

en: For this practice session, open the menu by clicking the big button. Then select "%s" as quickly as possible. Can you get the gold medal?
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn about Fly-Pie's Marking Mode!
ru: Для этой тренировки нажмите на большую кнопку, чтобы открыть меню. Затем выберите "%s" как можно быстрее. Можете ли вы получить золотую медаль?
    
    Как только вы будете довольны своим результатом, нажмите <b>далее</b>, чтобы узнать о "режиме жестов" Fly-Pie!

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 3000 ms
ru: Даётся за менее чем 3000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 2000 ms
ru: Даётся за менее чем 2000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 1000 ms
ru: Даётся за менее чем 1000 ms

note: This is a heading.
en: The Marking Mode of Fly-Pie
ru: Режим жестов Fly-Pie

en: The <b>Marking Mode</b> of Fly-Pie allows you to select items by <b>drawing gestures</b>! To enter Marking Mode, click and drag an item. As soon as you pause dragging or make a turn, the item will be selected.
ru: <b>Режим жестов</b> Fly-Pie позволяет вам выбирать пункты меню <b>рисуя жесты</b>! Чтобы войти в режим жестов, нажмите на пункт и перетащите не отпуская. Как только вы остановитесь или повернёте, пункт будет выбран.

en: Try remembering the path to an item. Open the menu and <b>draw the path with your mouse</b>. You can start with individual segments of the path, put you can also try to draw the entire path!
    
    You may find it more successful if you explicitly try to compose your gesture of straight parts. <b>Do not draw curvy paths but rather expressive zig-zag-lines!</b>
ru: Попробуйте запомнить путь к элементу. Откройте меню и <b>нарисуйте путь с помощью мыши</b>. Вы можете начать с отдельных сегментов пути или попробовать нарисовать весь путь целиком!
    
    Возможно вам будет проще, если явно попытаетесь составить свой жест из прямых отрезков. <b>Рисуйте не извилистые контуры, а выразительные зигзагообразные линии!</b>

note: This is a heading.
en: Practice Session II
ru: Тренировка II

en: Again, you should select "%s" as quickly as possible. However, as you now learned about the Marking Mode, the time required to get the gold medal is much shorter!
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn some final tips and tricks!
ru: Опять же, вы должны выбрать "%s" как можно быстрее. Но теперь, когда вы узнали о режиме жестов, время, необходимое для получения золотой медали, намного короче!
    
    Как только вы будете довольны своим результатом, нажмите <b>далее</b>, чтобы узнать некоторые заключительные советы и рекомендации!

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 750 ms
ru: Даётся за менее чем 750 мс

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 500 ms
ru: Даётся за менее чем 500 мс

note: The user finished the tutorial. Yay!
en: Congratulations!
ru: Поздравляем!

note: Use a similarly bad pun for "Pielot" that works in your language, if you want. Who doesn't love puns? xD
en: Congratulations! If you managed to unlock most of the medals, you will be using Fly-Pie like a master Pielot!
    
    Now you can use the other pages of this settings dialog to configure Fly-Pie to your heart's desire. There are many options! Create as many menus as you want with as deep hierarchies as you want. But try to limit the amount of items per submenu to <b>at most twelve items</b>. Everything above this number will drastically reduce your efficiency.
    
    If you like Fly-Pie, I would be happy if you left a positive review on <a href="https://extensions.gnome.org/extension/3433/fly-pie/">extensions.gnome.org</a>! Whenever you encounter a 🐞️ bug or have feature request, feel free to report this on <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/issues">Github</a>.
ru: Поздравляем! Если вам удалось разблокировать большинство медалей, вы будете использовать Fly-Pie как маэстро пи-рогов!
    
    Теперь вы можете использовать другие страницы этого диалогового окна настроек, чтобы настроить Fly-Pie под себя. Есть много вариантов! Создавайте столько меню, сколько захотите, с настолько глубокими иерархиями, насколько захотите. Но постарайтесь ограничиться <b>максимум двенадцатью элементами</b> в подменю. Больше, и ваша эффективность резко упадёт.
    
    Если вам нравится Fly-Pie, я был бы рад, если бы вы оставили положительный отзыв на <a href="https://extensions.gnome.org/extension/3433/fly-pie/">extensions.gnome.org</a>! Всякий раз, когда вы сталкиваетесь с багом 🐞 ️ или у вас есть запрос на функцию, не стесняйтесь сообщать об этом на <a href="https://github.com/Schneegans/Fly-Pie/issues">Github</a>.

note: Button for tutorial navigation. Goes back one page.
en: Previous
ru: Назад

note: Button for tutorial navigation. Goes to the next page.
en: Next
ru: Вперёд

note: Caption of the settings page in the window's titlebar.
en: Settings
ru: Настройки

en: Global Appearance Settings
ru: Глобальные настройки внешнего вида

en: These settings affect all menu items.
ru: Эти настройки влияют на все пункты меню.

en: Animation Duration
ru: Продолжительность анимации

en: Global Scaling
ru: Глобальный масштаб

note: Please keep this short!
en: Independent of the preset.
ru: Не зависит от пресета.

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Font
ru: Шрифт

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Animation Mode
ru: Режим анимации

en: Center Appearance
ru: Вид центрального элемента

en: The center element shows the currently hovered child's name.
ru: Центральный элемент показывает имя того потомка, на который наведён курсор.

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: With Hovered Child
ru: С наведённым курсором

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: Without Hovered Child
ru: Без наведённого курсора

en: Size
ru: Размер

en: Saturation
ru: Насыщение

en: Luminance
ru: Светность

en: Opacity
ru: Непрозрачность

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Fixed = not changing dynamically
en: Fixed
ru: Фикс.

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Auto = changing dynamically
en: Auto
ru: Авто

en: Icon Opacity
ru: Непрозрачность иконки

en: Icon Scale
ru: Масштаб иконки

en: Icon Crop
ru: Обрезка иконки

en: Background Image
ru: Фоновое изображение

en: Children Appearance
ru: Вид потомков

en: Child items are styled differently when their wedge is hovered.
ru: Потомки выглядят по-другому когда курсор наведён на их сектор.

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Standard State
ru: Без наведения

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item When the mouse pointer is over the item
en: Hovered State
ru: С наведением

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Parent = use the parent's setting
en: Parent
ru: Предок

en: Offset
ru: Выступ

note: Draw above (grand)children items. There's an explanation string below in the application.
en: Draw Above
ru: Рисовать поверх

en: Render children above the center item.
ru: Отрисовывать потомков поверх центрального элемента.

en: Grandchildren Appearance
ru: Вид потомков 2-го поколения

en: Grandchild items are styled differently when their parent item's wedge is hovered.
ru: Потомки 2-го поколения выглядят иначе, когда курсор наведён на сектор их предка.

note: Hovered: When the mouse pointer is over the item
en: With Hovered Parent
ru: С наведением на предка

en: Render grandchildren above children items.
ru: Отрисовывать потомков 2-го поколения над потомками 1-го.

en: Wedge Appearance
ru: Вид сектора

en: Clicking inside a wedge will activate the corresponding item.
ru: Щелчок внутри сектора активирует соответствующий пункт меню.

en: Inner Radius
ru: Внутренний радиус

note: Keep the individual lines short (around 30 characters max)! You can use up to three lines if you want.
en: Clicking inside the inner radius
    will cancel the selection.
ru: Клик по внутреннему радиусу
    отменит выбор.

en: Wedge Separator Color
ru: Цвет разделителя

en: Wedge Separator Thickness
ru: Толщина разделителя

en: Wedge Color
ru: Цвет сектора

en: Wedge Size
ru: Размер сектора

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Inactive State
ru: Неактивное состояние

en: Trace Appearance
ru: Внешний вид следа

en: The trace is the connecting line between selected menu items.
ru: След - это линия, соединяющая выбранные пункты меню.

en: Thickness
ru: Толщина

en: Color
ru: Цвет

en: Minimum Segment Length
ru: Минимальная длина сегмента

en: Touch Button Settings
ru: Настройки сенсорных кнопок

en: You can show a touch button for each of your menus.
ru: Вы можете иметь сенсорную кнопку для каждого из ваших меню.

en: Inactive Opacity
ru: Фоновая непрозрачность

en: Show in Overview Mode
ru: Показывать в режиме обзора

en: Show in Desktop Mode
ru: Показывать в режиме рабочего стола

en: Show above Fullscreen Windows
ru: Показать выше полноэкранных окон

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: These settings are independent of the presets.
ru: Эти настройки не зависят от пресета.

en: Minimum Stroke Angle
ru: Минимальный угол жеста

en: Smaller turns will not lead to selections.
ru: Меньшие повороты не ведут к выбору.

en: Minimum Stroke Length
ru: Минимальная длина жеста

en: Shorter gestures will not lead to selections.
    This is multiplied by the Global Scale value.
ru: Более короткие жесты не приводят к выбору.
    Это значение умножается на значение глобального масштаба.

en: Jitter Threshold
ru: Порог дрожания

en: Smaller movements will not be considered.
    This is multiplied by the Global Scale value.
ru: Меньшие движения не возымеют эффекта.
    Это значение умножается на значение глобального масштаба.

en: Display Timeout
ru: Отсрочка рендеринга

en: Menus will be shown after this many milliseconds.
    Use this to quickly select items without showing the menu.
ru: Меню будет показано через это количество миллисекунд.
    Используйте, чтобы быстро выбирать пункты, не показывая меню.

en: Selection Timeout
ru: Тайм-аут выделения

en: If your pointer is stationary for this many milliseconds, 
    the current item will be selected.
ru: Если указатель неподвижен в течение этого количества миллисекунд,
    текущий элемент будет выбран.

en: Experimental Hover Mode
ru: Экспериментальный режим наведения

en: With this enabled, you no longer have to press a mouse button
    or hold down a modifier key during selections.
ru: В этом режиме вам больше не нужно нажимать кнопку мыши
    или удерживать клавишу-модификатор во время выбора.

en: Show Screencast Mouse
ru: Показывать курсор при записи

en: Shows a big additional mouse pointer visualizing mouse clicks.
    This can be used if you want to capture a video of Fly-Pie.
ru: Показывает большой курсор, визуализируйщий щелчки мыши.
    Используйте, если хотите снять видео с Fly-Pie.

en: Achievement Notifications
ru: Уведомления о достижениях

en: Show a notification whenever you complete an achievement.
ru: Показывать уведомление всякий раз, когда вы выполняете достижение.

en: Load Preset
ru: Загрузить пресет

en: Load settings from a JSON file.
ru: Загрузить настройки из JSON файла.

en: Save the settings to a JSON file.
ru: Сохранить настройки в JSON файл.

note: Text of a button that opens a preview menu to test setting changes on-the-fly. There's a 'Play' button next to the text, so no need to say "Open Live Preview" or similar.
en: Live Preview
ru: Предпросмотр

note: Caption of the menu editor page in the window's titlebar.
en: Menu Editor
ru: Редактор меню

en: Add a new menu item.
ru: Добавить новый элемент меню.

en: Stash
ru: Тайник

en: Store items here and re-use them later.
ru: Хранить элементы здесь и переиспользовать позже.

en: Trash
ru: Корзина

en: Drop items here.
ru: Удалить элемент отсюда.

en: Restore menus from a JSON file. This will override your current menus!
ru: Восстановить меню из JSON файла. Это заменить текущие меню!

en: Export all menus to a JSON file.
ru: Экспорт всех меню в JSON файл.

en: Name
ru: Имя

en: Icon
ru: Иконка

en: The icon can be either an image file path, an icon name from the current icon theme, a base64 encoded data URI, text, or an emoji. You can append "-#rgb" to the icon in order to draw a circle with the given RGB color behind the icon.
ru: Иконка может быть либо путем к файлу изображения, либо именем значка из текущей темы иконок, URI данных в кодировке base64, текстом или смайликом. Вы можете добавить к значку "-#rgb", чтобы нарисовать за значком круг с заданным цветом RGB.

en: Fixed Angle
ru: Фиксированный угол

en: Fixed angles can be used to ensure that an item remains at the same position even if other items are added or removed. This way you can edit a menu even if your muscles already learned the item's direction. However, there is a restriction on the fixed angles. Inside a menu the fixed angles must be monotonically increasing, that is each fixed angle must be larger than any previous fixed angle. In order to prevent weird behavior, fixed angles will be removed if an item is dragged to another position in the menu. Use -1 to disable this feature.
ru: Фиксированные углы можно использовать для обеспечения того, чтобы элемент оставался в том же положении, даже если другие элементы добавляются или удаляются. Таким образом, вы можете редактировать меню, даже если ваши мышцы уже усвоили направление элемента. Однако есть ограничение на фиксированные углы. Внутри меню фиксированные углы должны монотонно увеличиваться, то есть каждый фиксированный угол должен быть больше любого предыдущего фиксированного угла. Чтобы предотвратить странное поведение, фиксированные углы будут удалены, если элемент перетащить в другое место в меню. Используйте -1, чтобы отключить эту функцию.

en: This will open the menu.
ru: Это откроет меню.

en: Usually, Super + Right Mouse Button opens the window menu. With this setting, you can instead open a Fly-Pie menu.
ru: Обычно Super + ПКМ открывает оконное меню. С этой настройкой вместо этого откроется меню Fly-Pie.

en: Bind to Super + RMB
ru: Привязать к Super + ПКМ

en: Show Touch Button
ru: Показать нажатие кнопки

en: Open in Screen Center
ru: Открыть по центру

note: Caption of the achievements page in the window's titlebar.
en: Achievements
ru: Достижения

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: In Progress
ru: В процессе

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: Completed
ru: Завершено

en: Reset all achievements.
ru: Сбросить все достижения.
