Fly-Pie 5 - en to nb_NO translation catalogue (223 entries)

en: Activate Shortcut
nb_NO: Aktiver snarvei

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Simulates a key combination.
nb_NO: Simulerer en tastaturkombinasjon.

en: The <b>Activate Shortcut</b> action simulates a key combination when activated. For example, this can be used to switch virtual desktops, control multimedia playback or to undo / redo operations.
nb_NO: <b>Aktiver snarvei</b>-handlingen simulerer et tastaturtrykk når det er aktivert. For eksempel kan dette brukes til å bytte virtuelle skrivebord, kontrollere multimediaavspilling, eller for å angre/gjenta operasjoner.

en: Shortcut
nb_NO: Snarvei

en: This shortcut will be simulated.
nb_NO: Denne snarveien vil bli simulert.

en: Open File
nb_NO: Åpne fil

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens a file with the default application.
nb_NO: Åpner en fil med forvalgt program.

en: The <b>Open File</b> action will open the file specified above with your system's default application.
nb_NO: <b>Åpne fil</b>-handlingen åpner angitt filen angitt ovenfor med systemets forvalgte program.

en: File
nb_NO: Fil

en: It will be opened with the default app.
nb_NO: Det vil åpnes i forvalgt program.

en: Launch Application
nb_NO: Start program

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Runs any shell command.
nb_NO: Kjører hvilken som helst skallkommando.

en: The <b>Launch Application</b> action executes any given command. This is primarily used to open applications but may have plenty of other use cases as well.
nb_NO: <b>Kjør program</b>-handlingen kjører enhver gitt kommando. Dette brukes primært til å åpne programmer, men det kan brukes til mange andre ting også.

en: Command
nb_NO: Kommando

en: Use the button to list installed apps.
nb_NO: Bruk knappen til å liste opp installerte programmer.

en: Open URI
nb_NO: Åpne URI

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Opens an URI with the default application.
nb_NO: Åpner en URI med forvalgt program.

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Emits a D-Bus signal.
nb_NO: Sender et D-Bus-signal.

en: This will be passed to the D-Bus signal.
nb_NO: Dette vil bli sendt til D-Bus-signalet.

en: Insert Text
nb_NO: Sett inn tekst

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Types some text automatically.
nb_NO: Skriver noe tekst automatisk.

en: Text
nb_NO: Tekst

en: This text will be inserted.
nb_NO: Dette er teksten som vil settes inn.

en: Select File
nb_NO: Velg fil

en: Cancel
nb_NO: Avbryt

en: Select Application
nb_NO: Velg program

note: Translators: If some text is dragged to the menu editor, an insert-text action is created. This is the name of the newly created action, %s will be replaced by the text to insert.
en: Insert: %s
nb_NO: Sett inn: %s

en: Frequently Used
nb_NO: Ofte brukt

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows your frequently used applications.
nb_NO: Viser dine ofte brukte programmer.

en: The <b>System</b> menu shows an items for screen-lock, shutdown, settings, etc.
nb_NO: <b>System</b>-menyen viser et element for skjermlåsing, avstengning, innstillinger, osv.

note: Translators: As in 'Lock the screen.'
en: Lock
nb_NO: Lås

en: Suspend
nb_NO: Hvilemodus

en: Log Out
nb_NO: Logg ut

en: Custom Menu
nb_NO: Egendefinert meny

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: This can contain custom actions and other menus.
nb_NO: Dette kan inneholde egendefinerte handlinger og andre menyer.

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Favorites
nb_NO: Favoritter

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows pinned applications.
nb_NO: Viser festede programmer.

en: Recent Files
nb_NO: Nylige filer

en: The <b>Recent Files</b> menu shows a list of recently used files. For efficient selections, you should limit the maximum number of shown files to about twelve.
nb_NO: <b>Nylige filer</b>-menyen viser en liste over nylig brukte filer. Formålstjenlig bør du begrense antall filer til rundt 12.

en: Devices
nb_NO: Enheter

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows connected devices.
nb_NO: Vis tilkoblede enheter.

en: Main Menu
nb_NO: Hovedmeny

note: Translators: Please keep this short. This is the (short) description shown in the add-new-item-popover.
en: Shows all installed applications.
nb_NO: Viser alle installerte programmer.

en: The <b>Main Menu</b> shows all installed applications. Usually, this is very cluttered as many sections contain too many items to be used efficiently. You should rather set up your own menus!
nb_NO: <b>Hovedmenyen</b> viser alle installerte programmer. Vanligvis er dette uoversiktlig, siden mange deler inneholder for mange elementer for effektiv bruk. Du bør heller sette opp egne menyer.

note: Translators: This is an entry of the default menu. I
en: Running Apps
nb_NO: Kjørende programmer

en: The <b>Running Apps</b> menu shows all currently running applications. This is similar to the Alt+Tab window selection. As the entries change position frequently, this is actually not very effective.
nb_NO: <b>Kjørende programmer</b>-menyen viser alle programmer som kjører. Dette ligner Alt+Tab-vindusvelgeren. Siden oppføringer endrer posisjon ofte, er dette vanligvis ikke veldig effektivt.

en: Window Filter
nb_NO: Vindusfilter

en: See tooltip for details.
nb_NO: Se verktøytips for detaljer.

en: Active Workspace Only
nb_NO: Kun på aktivt arbeidsområde

en: Group by Application
nb_NO: Grupper programvist

en: Bookmarks
nb_NO: Bokmerker

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a vector image.
en: Vector Image
nb_NO: Vektor-bilde

note: Translators: This is shown as item name in the clipboard menu when the user copied a raster image.
en: Raster Image
nb_NO: Raster-bilde

note: Translators: This is the tier 1 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Novice
nb_NO: Nybegynner

note: Translators: This is the tier 2 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Capable
nb_NO: Kapabel

note: Translators: This is the tier 3 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Skilled
nb_NO: Dreven

note: Translators: This is the tier 4 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Expert
nb_NO: Ekspert

note: Translators: This is the tier 5 attribute which will be inserted for each %s in the achievement titles.
en: Master
nb_NO: Mester

note: Translators: The name of the 'Abort a selection %x times.' achievement.
en: %s Cancellor
nb_NO: %s avbryter

note: Translators: The description of the '%s Pielot' achievement.
en: Select %x items.
nb_NO: Velg %x elementer.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in marking mode.' achievement.
en: %s Toplevel Gesture-Selector
nb_NO: %s toppnivåhåndvendingsvelger

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in marking mode.' achievement.
en: %s Subsubmenu Gesture-Selector
nb_NO: %s undermenyhåndvendingsvelger

note: Translators: The description of the 'Gesture-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in marking mode.
nb_NO: Velg %x elementer i %d dybde i markeringsmodus.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Submenu Click-Selector
nb_NO: %s undermenyklikkvelger

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 with mouse clicks.' achievement.
en: %s Subsubmenu Click-Selector
nb_NO: %s under-undermenyklikkvelger

note: Translators: The description of the 'Click-Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d with mouse clicks.
nb_NO: Velg %x elementer i %d dybde med museklikk.

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 1 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Toplevel Selector
nb_NO: %s toppnivåvelger

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 2 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Submenu Selector
nb_NO: %s undermenyvelger

note: Translators: The name of the 'Select %x items at depth 3 in less than %t milliseconds.' achievement.
en: %s Subsubmenu Selector
nb_NO: %s under-undermenyvelger

note: Translators: The description of the 'Selector' achievement.
en: Select %x items at depth %d in less than %t milliseconds.
nb_NO: Velg %x elementer i %d dybde på mindre enn %t millisekunder.

note: Translators: The name of the 'Open the settings dialog %x times.' achievement.
en: The Journey Is The Reward %i
nb_NO: Veien er målets belønning %i

note: Translators: The name of the 'Open %x menus with the D-Bus interface.' achievement.
en: Nerd Alert %i
nb_NO: Nerdeadvarsel %i

note: Translators: The description of the 'Nerd Alert %i' achievement.
en: Open %x menus with the D-Bus interface.
nb_NO: Åpne %x menyer med D-Bus-grensesnittet.

note: Translators: The name of the 'Generate %x random presets.' achievement.
en: Entropie %i
nb_NO: Entropipai %i

en: Generate %x random presets.
nb_NO: Generer %x tilfeldige forhåndsinnstillinger.

note: Translators: The name of the 'Export %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Exporter
nb_NO: %s forhåndsinnstillingseksportør

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement if only one preset needs to be exported.
en: Export a custom preset.
nb_NO: Eksporter en egentilpasset forhåndsinnstilling.

note: Translators: The description of the '%s Preset Exporter' achievement.
en: Export %x custom presets.
nb_NO: Eksporter %x egendefinerte forhåndsinnstillinger.

note: Translators: The name of the 'Import %x custom presets.' achievement.
en: %s Preset Importer
nb_NO: %s forhåndsimportør

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement if only one preset needs to be imported.
en: Import a custom preset.
nb_NO: Importer en egentilpasset forhåndsinnstilling.

note: Translators: The description of the '%s Preset Importer' achievement.
en: Import %x custom presets.
nb_NO: Importer %x egendefinerte forhåndsinnstillinger.

note: Translators: The name of the 'Import %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Importer
nb_NO: %s menyimportør

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement if only one menu needs to be imported.
en: Import a menu configuration.
nb_NO: Importer et menyoppsett.

note: Translators: The description of the '%s Menu Importer' achievement.
en: Import %x menu configurations.
nb_NO: Importer %x menyoppsett.

note: Translators: The name of the 'Export %x menu configurations.' achievement.
en: %s Menu Exporter
nb_NO: %s menyeksportør

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement if only one menu needs to be exported.
en: Export a menu configuration.
nb_NO: Eksporterer et menyoppsett.

note: Translators: The description of the '%s Menu Exporter' achievement.
en: Export %x menu configurations.
nb_NO: Eksporter %x menyoppsett.

note: Translators: The description of the 'There Should Be No More Than Twelve Items…? %i' achievement.
en: Create %x items in the menu editor.
nb_NO: Opprett %x elementer i menyredigereren.

note: Translators: The description of the '%s Menu Designer' achievement.
en: Open a preview menu %x times.
nb_NO: Åpne forhåndsvisningsmenyen %x ganger.

note: Translators: The name of the 'Open the tutorial menu %x times.' achievement. This does not support %s and %i.
en: Grumpie Rookie
nb_NO: Snurt nybegynner

note: Translators: The description of the 'Grumpie Rookie' achievement.
en: Open the tutorial menu %x times.
nb_NO: Åpne veivisningsmenyen %x ganger.

note: Translators: The description of the 'Say Good-Pie!' achievement.
en: Delete all of your menus.
nb_NO: Slett alle dine menyer.

note: Translators: The description of the 'That's Philanthropie!' achievement.
en: Consider becoming a sponsor of Fly-Pie.
nb_NO: Overvei å kronerulle Fly-Pie.

en: All achievements will be lost!
nb_NO: Alle oppnåelser vil gå tapt!

en: No menus configured
nb_NO: Ingen menyer er satt opp

en: Add a new item
nb_NO: Legg til nytt element

en: (None)
nb_NO: (Ingen)

en: JSON Files
nb_NO: JSON-filer

en: All Files
nb_NO: Alle filer

en: Export
nb_NO: Eksporter

en: Import
nb_NO: Importer

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You should try to have no more than twelve items in your menus.
nb_NO: Du bør tilstrebe å ha mindre enn tolv elementer i menyene dine.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Fly-Pie is libre software available on <a href="%s">GitHub</a>.
nb_NO: Fry-Pie er fri programvare tilgjengelig på <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Suggestions can be posted on <a href="%s">GitHub</a>.
nb_NO: Forslag kan innsendes på <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: Bugs can be reported on <a href="%s">GitHub</a>.
nb_NO: Feil kan innrapporteres på <a href="%s">GitHub</a>.

note: Translators: This is one of the hints which are shown in the bottom right corner of the menu editor.
en: You can reorder the menu items on the left via drag and drop.
nb_NO: Du kan omorganisere menyelementene til venstre via dra-og-slipp.

note: Translators: The left-most item of the menu editor bread crumbs.
en: All Menus
nb_NO: Alle menyer

en: Save
nb_NO: Lagre

en: Load
nb_NO: Last inn

en: Failed to load preset!
nb_NO: Klarte ikke å laste inn forhåndsinnstilling!

note: Translators: This is the name of the tutorial menu. Translators: This is the name of the default menu.
en: Example Menu
nb_NO: Eksempelmeny

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cold
nb_NO: Kald

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Hot
nb_NO: Varm

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Wet
nb_NO: Våt

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Deadly
nb_NO: Dødlig

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Smelly
nb_NO: Stinkende

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the first words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Vegan
nb_NO: Vegansk

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Chocolate
nb_NO: Sjokolade-

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cherry
nb_NO: Kirsebær-

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Garlic
nb_NO: Hvitløk-

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Apple
nb_NO: Eple-

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the middle words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pepper
nb_NO: Paprika-

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Pie
nb_NO: pai

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cake
nb_NO: kake

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Muffin
nb_NO: muffin

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Doughnut
nb_NO: smultring

note: Translators: The tutorial menu allows selecting triplets such as "Smelly Chocolate Muffin". This is one of the last words. The three words are directly appended to each other; therefore the trailing space is important. You can also use hyphens if appropriate.
en: Cookie
nb_NO: Kjeks

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Sound
nb_NO: Lyd

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Mute
nb_NO: Forstum

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Play / Pause
nb_NO: Spill av/pause

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Next Title
nb_NO: Neste tittel

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Previous Title
nb_NO: Forrige tittel

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Maximize Window
nb_NO: Maksimer vindu

note: Translators: This is an entry of the default menu.
en: Fly-Pie Settings
nb_NO: Fly-Pie-innstillinger

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Next Workspace
nb_NO: Neste arbeidsområde

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 40 and beyond.
en: Previous Workspace
nb_NO: Forrige arbeidsområde

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Switch Workspace
nb_NO: Bytt arbeidsområde

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Up
nb_NO: Gå oppover

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Go Down
nb_NO: Gå nedover

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window
nb_NO: Flytt vindu

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Up
nb_NO: Flytt vindu oppover

note: Translators: This is an entry of the default menu under GNOME 3.3x only.
en: Move Window Down
nb_NO: Flytt vindu nedover

en: Close
nb_NO: Lukk

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You reached level %i!
nb_NO: Du har nådd nivå %i!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: Fly-Pie Achievement Completed!
nb_NO: Fly-Pie-oppnåelse innvilget!

note: Translators: This is shown in a desktop notifications.
en: You finished the achievement "%s"!
nb_NO: Du har fullført oppnåelsen «%s»!

note: Translators: This is shown on the action button of the notification bubble which is shown once an achievement is unlocked.
en: Show Achievements
nb_NO: Vis oppnåelser

en: Copy left value to right side
nb_NO: Kopier venstre verdi til høyre side

en: Select Icon
nb_NO: Velg ikon

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Icon Theme
nb_NO: Ikondrakt

note: Page title of the icon-select-dialog.
en: Custom Icon
nb_NO: Egendefinert ikon

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Linear
nb_NO: Lineær

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In
nb_NO: Inntoning

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-Out
nb_NO: Uttoning

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Out
nb_NO: Inn- og uttoning

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-Out-Quad
nb_NO: Uttoningskvadruppel

note: A kind of animation. Feel free to use the english term if there is no simple translation to your language.
en: Ease-In-Out-Quad
nb_NO: Inn- og uttoningskvadruppel

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Menus</b>
    Can be submenus or top-level menus.
nb_NO: <b>Menyer</b>
    Kan være undermenyer eller toppnivåmenyer.

note: Heading in the add-new-item-popover of the menu editor.
en: <b>Actions</b>
    Can be added to custom menus.
nb_NO: <b>Handlinger</b>
    Kan legges til egendefinerte menyer.

en: Generate Random Preset
nb_NO: Generer tilfeldig forhåndsinnstilling

note: Caption of the tutorial page in the window's titlebar.
en: Tutorial
nb_NO: Veiledning

note: This is a heading.
en: You can click anywhere!
nb_NO: Du kan klikke hvor som helst!

en: <b>Items are selected by clicking anywhere in their respective wedges</b>.
    
    Also, you do not have to wait for the animation to finish as the submenu wedges will appear instantaneously around the position where you clicked.
    
    Click <b>next</b> for a practice session!
nb_NO: <b>Elementer velges ved å klikke hvor som helst i deres tilhørende kiler</b>.
    
    Du trenger ikke å vente på at animasjonen fullføres, siden undermenykiler vises umiddelbart rundt posisjonen du har klikket.
    
    Klikk <b>Neste</b> for en øvelsesøkt!

note: This is a heading.
en: Practice Session I
nb_NO: Øvingsøkt I

en: For this practice session, open the menu by clicking the big button. Then select "%s" as quickly as possible. Can you get the gold medal?
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn about Fly-Pie's Marking Mode!
nb_NO: I denne øvelsesøkten skal du åpne menyen ved å klikke på den store knappen. Velg "%s" så raskt som mulig. Klarer du gullmedaljen?
    
    Når du er fornøyd med resultatet klikker du <b>Neste</b> for å lære om Fly-Pie sitt markeringsmodus!

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 3000 ms
nb_NO: Opplåst på mindre enn 3000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 2000 ms
nb_NO: Opplåst på mindre enn 2000 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 1000 ms
nb_NO: Opplåst på mindre enn 1000 ms

note: This is a heading.
en: The Marking Mode of Fly-Pie
nb_NO: Markeringsmodus for Fly-Pie

en: The <b>Marking Mode</b> of Fly-Pie allows you to select items by <b>drawing gestures</b>! To enter Marking Mode, click and drag an item. As soon as you pause dragging or make a turn, the item will be selected.
nb_NO: <b>Markeringsmodus</b> for Fly-Pie lar deg velge elementer ved å <b>tegne håndvendinger</b>. For å komme inn i markeringsmodus kan du klikke og dra et element. Så snart du tar en pause eller lager en sving vil elementet bli valgt.

note: This is a heading.
en: Practice Session II
nb_NO: Øvingsøkt II

en: Again, you should select "%s" as quickly as possible. However, as you now learned about the Marking Mode, the time required to get the gold medal is much shorter!
    
    Once you are pleased with your result, click <b>next</b> to learn some final tips and tricks!
nb_NO: Igjen skal du velge "%s" så raskt som mulig. Gullmedaljen er likeledes veldig tidsbegrenset.
    
    Når du er fornøyd klikker du <b>Neste</b> for å lære noen tips og triks til slutt!

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 750 ms
nb_NO: Opplåst på mindre enn 750 ms

note: ms = milliseconds
en: Unlocked at less than 500 ms
nb_NO: Opplåst på mindre enn 500 ms

note: The user finished the tutorial. Yay!
en: Congratulations!
nb_NO: Gratulerer!

note: Button for tutorial navigation. Goes back one page.
en: Previous
nb_NO: Forrige

note: Button for tutorial navigation. Goes to the next page.
en: Next
nb_NO: Neste

note: Caption of the settings page in the window's titlebar.
en: Settings
nb_NO: Innstillinger

en: These settings affect all menu items.
nb_NO: Disse innstillingene har innvirkning på alle menyelementer.

en: Animation Duration
nb_NO: Animasjonsvarighet

en: Background Color
nb_NO: Bakgrunnsfarge

en: Font
nb_NO: Skrift

en: Text Color
nb_NO: Tekstfarge

en: Animation Mode
nb_NO: Animasjonsmodus

en: Size
nb_NO: Størrelse

en: Saturation
nb_NO: Metning

en: Luminance
nb_NO: Luminans

en: Opacity
nb_NO: Dekkevne

note: Keep this very short! Try to use not more than six or seven letters. This is a label of the coloring type radio button group. Fixed = not changing dynamically
en: Fixed
nb_NO: Fast

en: Icon Opacity
nb_NO: Ikon-dekkevne

en: Icon Crop
nb_NO: Ikonbeskjæring

en: Background Image
nb_NO: Bakgrunnsbilde

note: When the mouse pointer is NOT over the item
en: Standard State
nb_NO: Forvalgt tilstand

en: Offset
nb_NO: Forskyvning

en: Inner Radius
nb_NO: Indre radius

note: Keep the individual lines short (around 30 characters max)! You can use up to three lines if you want.
en: Clicking inside the inner radius
    will cancel the selection.
nb_NO: Å klikke i indre radius
    avbryter utvalget.

en: Wedge Color
nb_NO: Kilefarge

en: Color
nb_NO: Farge

en: Minimum Segment Length
nb_NO: Minimumslengde for segmenter

en: Advanced Settings
nb_NO: Avanserte innstillinger

en: Minimum Stroke Angle
nb_NO: Minimumsvinkel for strøk

en: Minimum Stroke Length
nb_NO: Minimumslengde for strøk

en: Selection Timeout
nb_NO: Utvalgstidsavbrudd

en: Load Preset
nb_NO: Last inn forhåndsinnstilling

en: Load settings from a JSON file.
nb_NO: Last inn innstillinger fra en JSON-fil.

en: Save the settings to a JSON file.
nb_NO: Lagre innstillingene i en JSON-fil.

note: Text of a button that opens a preview menu to test setting changes on-the-fly. There's a 'Play' button next to the text, so no need to say "Open Live Preview" or similar.
en: Live Preview
nb_NO: Sanntidsforhåndsvisning

note: Caption of the menu editor page in the window's titlebar.
en: Menu Editor
nb_NO: Menyredigerer

en: Add a new menu item.
nb_NO: Legg til et nytt menyelement.

en: Trash
nb_NO: Papirkurv

en: Drop items here.
nb_NO: Slipp elementer her.

en: Restore menus from a JSON file. This will override your current menus!
nb_NO: Gjenopprett menyer fra en JSON-fil. Dette vil overskrive nåværende menyer.

en: Export all menus to a JSON file.
nb_NO: Eksporter alle menyer til en JSON-fil.

en: Name
nb_NO: Navn

en: Icon
nb_NO: Ikon

en: Fixed Angle
nb_NO: Fast vinkel

en: This will open the menu.
nb_NO: Dette åpner menyen.

en: Show Touch Button
nb_NO: Vis trykk-knapp

en: Open in Screen Center
nb_NO: Åpne i skjermsenter

note: Caption of the achievements page in the window's titlebar.
en: Achievements
nb_NO: Oppnåelser

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: In Progress
nb_NO: Underveis

note: One of the buttons on the bottom of the achievements page.
en: Completed
nb_NO: Fullført

en: Reset all achievements.
nb_NO: Tilbakestill alle oppnåelser.
