gamemode-extension - en to fr translation catalogue (12 entries)

en: %d active client | %d active clients
fr[0]: %d client actif
fr[1]: %d clients actifs

en: Active icon tint
fr: Teinte d'icône active

en: Always show the icon
fr: Toujours afficher l'icône

en: Computer performance is now optimized for playing games
fr: Les performances de l'ordinateur sont maintenant optimisées pour vos jeux

en: Computer performance is reset for normal usage
fr: Les performances de l'ordinateur ont été remis à leurs valeurs normales

en: Display the icon even if GameMode is currently not active.
fr: Afficher l'icône même si le GameMode est éteint.

en: Emit notifications when the global GameMode status changes.
fr: Émettre des notifications quand le statut du GameMode change.

en: GameMode is active
fr: GameMode est actif

en: GameMode is off
fr: GameMode est éteint

en: No active clients
fr: Aucun client actif

en: The color to use tinting the icon.
fr: La couleur utilisé pour teinter l'icône.

en: Tint the icon with a color when GameMode is active.
fr: Teinte l'icône d'une couleur quand le GameMode est actif.
