gsconnect - en to ar_SA translation catalogue (257 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
ar_SA: تطبيق KDE Connect لجنوم

en: GSConnect Team
ar_SA: فريق GSConnect

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
ar_SA: GSConnect هو تنفيذ كامل لـ KDE Connect خاصة لـ GNOME Shell مع تكامل Nautilus و Chrome و Firefox. فريق KDE Connect لديه تطبيقات لـ Linux و BSD و Android و Sailfish و iOS و macOS و Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
ar_SA: مع GSConnect يمكنك الاتصال الآمن بالأجهزة المحمولة وغيرها من أجهزة المكتب إلى:

en: Share files, links and text
ar_SA: مشاركة الملفات، الروابط والنص

en: Send and receive messages
ar_SA: إرسال واستقبال الرسائل

en: Sync clipboard content
ar_SA: مزامنة محتوى الحافظة

en: Sync contacts
ar_SA: مزامنة جهات الاتصال

en: Sync notifications
ar_SA: مزامنة الإشعارات

en: Control media players
ar_SA: التحكم في مشغلات الوسائط

en: Control system volume
ar_SA: التحكم في مستوى صوت النظام

en: Execute predefined commands
ar_SA: تنفيذ أوامر محددة مسبقاً

en: And more…
ar_SA: والمزيد…

en: GSConnect in GNOME Shell
ar_SA: GSConnect في صدفة غنوم

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
ar_SA: الاتصال بـ…

en: Cancel
ar_SA: إلغاء

en: Connect
ar_SA: اتصال

en: IP Address
ar_SA: عنوان الـ IP

en: No contacts
ar_SA: لا توجد جهات اتصال

en: Help
ar_SA: المساعدة

en: Type a phone number or name
ar_SA: اكتب رقم هاتف أو اسم

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
ar_SA: أخرى

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
ar_SA: إرسال الرسائل القصيرة

en: Send
ar_SA: إرسال

en: Device is disconnected
ar_SA: الجهاز غير متصل

en: Send Message
ar_SA: إرسال رسالة

en: Type a message
ar_SA: اكتب رسالة

en: Message Entry
ar_SA: إدخال الرسالة

en: Type a message and press Enter to send
ar_SA: اكتب رسالة واضغط على Enter لإرسالها

en: Messaging
ar_SA: المراسة

en: New Conversation
ar_SA: محادثة جديدة

en: No Conversations
ar_SA: لا توجد محادثات

en: No conversation selected
ar_SA: لم يتم تحديد أي محادثة

en: Select or start a conversation
ar_SA: تحديد أو بدء محادثة

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
ar_SA: Touchpad.
    اسحب على هذه المنطقة لتحريك مؤشر الماوس.
    اضغط مطولاً للسحب لسحب مؤشر الماوس.
    
    سيتم إرسال النقر البسيط إلى الجهاز المقترن.
    التمرير من اليسار والوسط واليمين والعجلة.

en: Edit Command
ar_SA: تعديل الأمر

en: Save
ar_SA: حفظ

en: Name
ar_SA: الاسم

en: Command Line
ar_SA: سطر الأوامر

en: Choose an executable
ar_SA: اختر ملف تنفيذي

en: Open
ar_SA: فتح

en: Desktop
ar_SA: سطح المكتب

en: Camera
ar_SA: الكاميرا

en: Clipboard Sync
ar_SA: مزامنة الحافظة

en: Media Players
ar_SA: مشغلات الوسائط

en: Mouse & Keyboard
ar_SA: الفأرة ولوحة المفاتيح

en: Volume Control
ar_SA: التحكم بمستوى الصوت

en: Files
ar_SA: الملفات

en: Receive Files
ar_SA: استلام ملفات

en: Save files to
ar_SA: حفظ الملفات إلى

en: Sharing
ar_SA: المشاركة

en: Device Battery
ar_SA: بطارية الجهاز

en: Low Battery Notification
ar_SA: إشعار انخفاض البطارية

en: Charged Up to Custom Level Notification
ar_SA: شحن حتى إشعار مستوى مخصص

en: Fully Charged Notification
ar_SA: إشعار امتلاء البطارية

en: System Battery
ar_SA: بطارية الجهاز

en: Share Statistics
ar_SA: مشاركة الاحصائيات

en: Battery
ar_SA: البطارية

en: Commands
ar_SA: اﻷوامر

en: Add Command
ar_SA: إضافة أمر

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
ar_SA: مشاركة الإشعارات

en: Share When Active
ar_SA: مشاركة عندما يكون نشطا

en: Applications
ar_SA: التطبيقات

en: Notifications
ar_SA: الإشعارات

en: Contacts
ar_SA: جهات الاتصال

en: Incoming Calls
ar_SA: المكالمات الواردة

en: Volume
ar_SA: مستوى الصوت

en: Pause Media
ar_SA: إيقاف الوسائط

en: Ongoing Calls
ar_SA: المكالمة الحالية

en: Mute Microphone
ar_SA: كتم المايكروفون

en: Telephony
ar_SA: المهاتفة

en: Action Shortcuts
ar_SA: اختصارات اﻹجراءات

en: Reset All…
ar_SA: إعادة تعيين الكل…

en: Shortcuts
ar_SA: الاختصارات

en: Plugins
ar_SA: الإضافات

en: Experimental
ar_SA: تجريبي

en: Device Cache
ar_SA: ذاكرة التخزين المؤقت للجهاز

en: Clear Cache…
ar_SA: مسح التخزين المؤقت…

en: Legacy SMS Support
ar_SA: دعم الرسائل النصية القديم

en: SFTP Automount
ar_SA: توصيل آلي لـ FTP المحمي

en: Advanced
ar_SA: خيارات متقدمة

en: Keyboard Shortcuts
ar_SA: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Device Settings
ar_SA: إعدادات الجهاز

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
ar_SA: اقتران

en: Device is unpaired
ar_SA: الجهاز غير مقترن

en: You may configure this device before pairing
ar_SA: قد تحتاج إلى إعداد هذا الجهاز أولا قبل اﻹقتران

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
ar_SA: معلومات التشفير

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
ar_SA: إلغاء الاقتران

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
ar_SA: إلى الجهاز

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
ar_SA: من الجهاز

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
ar_SA: لا شيء

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
ar_SA: استعادة

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
ar_SA: منخفض

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
ar_SA: كتم

en: Set
ar_SA: تَعيين

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
ar_SA: اضغط على Esc لإلغاء أو إعادة تعيين اختصار لوحة المفاتيح.

en: Device Name
ar_SA: اسم الجهاز

en: _Rename
ar_SA: _إعادة التسمية

en: Refresh
ar_SA: تحديث

en: Mobile Settings
ar_SA: إعدادات الجهاز

en: Service Menu
ar_SA: قائمة الخدمة

en: Device Menu
ar_SA: قائمة الجهاز

en: Edit Device Name
ar_SA: تعديل اسم الجهاز

en: Devices
ar_SA: الأجهزة

en: Searching for devices…
ar_SA: جارٍ البحث عن أجهزة…

en: Behavior When Locked
ar_SA: السلوك عند القفل

en: Keep Alive
ar_SA: الإبقاء قَيْد التشغيل

en: Browser Add-Ons
ar_SA: إضافات المتصفح

en: Enable
ar_SA: تمكين

en: This device is invisible to unpaired devices
ar_SA: هذا الجهاز غير مرئي للأجهزة غير المقترنة

en: Discovery Disabled
ar_SA: اكتشاف معطل

en: Display Mode
ar_SA: وضع العرض

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
ar_SA: لوحة

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
ar_SA: قائمة المستخدم

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
ar_SA: إنشاء سجل الدعم

en: About GSConnect
ar_SA: حول GSConnect

en: Select a Device
ar_SA: تحديد جهاز

en: Select
ar_SA: تحديد

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
ar_SA: لم يتم العثور على أي جهاز

en: Device List
ar_SA: قائمة الأجهزة

en: Report
ar_SA: تقرير

en: Something’s gone wrong
ar_SA: حدث خطأ ما

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
ar_SA: واجه GSConnect خطأ غير متوقع. يرجى الإبلاغ عن المشكلة وإدراج أي معلومات قد تساعد.

en: Technical Details
ar_SA: التفاصيل التقنية

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
ar_SA: إرسال إلى جهاز الجوال

en: Sync between your devices
ar_SA: المزامنة بين أجهزتك

en: Edit
ar_SA: تعديل

en: Remove
ar_SA: إزالة

en: Disabled
ar_SA: معطّل

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
ar_SA: أدخل اختصار جديد لتغيير <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
ar_SA: %s قيد الاستخدام بالفعل

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
ar_SA: تطبيق KDE كامل لربط GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
ar_SA: يتم تسجيل رسائل تصحيح الأخطاء. اتخاذ أي خطوات ضرورية لإعادة تكرار مشكلة ثم مراجعة السجل.

en: Review Log
ar_SA: سجل المراجعة

en: Laptop
ar_SA: حاسوب محمول

en: Smartphone
ar_SA: الهاتف الذكي

en: Tablet
ar_SA: الكمبيوتر اللوحي

en: Television
ar_SA: تلفاز

en: Unpaired
ar_SA: غير مقترن

en: Disconnected
ar_SA: غير متصل

en: Connected
ar_SA: متصل

en: Waiting for service…
ar_SA: في انتظار الخدمة…

en: Click for help troubleshooting
ar_SA: انقر للمساعدة في استكشاف الأخطاء

en: Click for more information
ar_SA: انقر للحصول على مزيد من المعلومات

en: Dial Number
ar_SA: رقم الطلب

en: Share File
ar_SA: مشاركة الملف

en: List available devices
ar_SA: قائمة الأجهزة المتاحة

en: List all devices
ar_SA: قائمة جميع الأجهزة

en: Target Device
ar_SA: الجهاز المستهدف

en: Message Body
ar_SA: نص الرسالة

en: Send Notification
ar_SA: إرسال إشعار

en: Notification App Name
ar_SA: اسم تطبيق الإشعارات

en: Notification Body
ar_SA: نص الإشعار

en: Notification Icon
ar_SA: أيقونة الإشعار

en: Notification ID
ar_SA: معرف الإشعار

en: Photo
ar_SA: صورة

en: Ping
ar_SA: بينغ

en: Ring
ar_SA: رنين

en: Share Link
ar_SA: مشاركة الرابط

en: Share Text
ar_SA: مشاركة النص

en: Show release version
ar_SA: إظهار رقم الإصدار

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
ar_SA: جهاز البلوتوث في %s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
ar_SA: مفتاح التحقق: %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
ar_SA: طلب الاقتران من %s

en: Reject
ar_SA: رفض

en: Accept
ar_SA: قبول

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
ar_SA: تم تعطيل الاكتشاف بسبب عدد الأجهزة على هذه الشبكة.

en: OpenSSL not found
ar_SA: لم يتم العثور على OpenSSL

en: Port already in use
ar_SA: المنفذ قيد الاستخدام بالفعل

en: Exchange battery information
ar_SA: تبادل معلومات البطارية

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
ar_SA: %s: البطارية ممتلئة

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
ar_SA: مشحونة بالكامل

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
ar_SA: %s: البطارية وصلت إلى مستوى الشحن المخصص

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
ar_SA: %d%% مشحون

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
ar_SA: %s: البطارية منخفضة

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
ar_SA: %d%% متبقي

en: Clipboard
ar_SA: الحافظة

en: Share the clipboard content
ar_SA: مشاركة محتوى الحافظة

en: Clipboard Push
ar_SA: دفع الحافظة

en: Clipboard Pull
ar_SA: سحب الحافظة

en: Access contacts of the paired device
ar_SA: الوصول إلى جهات الاتصال من الجهاز المقترن

en: Find My Phone
ar_SA: العثور على هاتفي

en: Ring your paired device
ar_SA: شغّل رنين جهازك المقترن

en: Mousepad
ar_SA: لوحة الفأرة

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
ar_SA: تمكين الجهاز المقترن للعمل كفأرة عن بعد ولوحة المفاتيح

en: Remote Input
ar_SA: الإدخال عن بعد

en: MPRIS
ar_SA: MPRIS مواصفات واجهة مشغل الوسائط عن بعد

en: Bidirectional remote media playback control
ar_SA: التحكم في تشغيل الوسائط عن بعد ثنائي الاتجاه

en: Unknown
ar_SA: غير معروف

en: Share notifications with the paired device
ar_SA: مشاركة الإشعارات مع الجهاز المقترن

en: Cancel Notification
ar_SA: إلغاء الإشعارات

en: Close Notification
ar_SA: إغلاق الإشعارات

en: Reply Notification
ar_SA: الرد على الإشعارات

en: Activate Notification
ar_SA: تفعيل الإشعارات

en: Request the paired device to take a photo and transfer it to this PC
ar_SA: اطلب من الجهاز المقترن التقاط صورة وتحويلها إلى هذا الكمبيوتر

en: Transfer Failed
ar_SA: فشل التحويل

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
ar_SA: فشل إرسال "%s" إلى %s

en: Send and receive pings
ar_SA: إرسال واستقبال الوخزات

note: TRANSLATORS: An optional message accompanying a ping, rarely if ever used eg. Ping: A message sent with ping
en: Ping: %s
ar_SA: الوخز: %s

en: Presentation
ar_SA: عرض

en: Use the paired device as a presenter
ar_SA: استخدم الجهاز المقترن كمقدم عرض

en: Run Commands
ar_SA: تشغيل الأوامر

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
ar_SA: تشغيل الأوامر على جهازك المقترن أو السماح للجهاز بتشغيل الأوامر المحددة مسبقاً على هذا الكمبيوتر

en: SFTP
ar_SA: اتصال FTP محمى

en: Browse the paired device filesystem
ar_SA: تصفح نظام ملفات الجهاز المقترن

en: Mount
ar_SA: توصيل

en: Unmount
ar_SA: إلغاء التوصيل

en: %s reported an error
ar_SA: %s التبليغ عن خطأ

en: Share
ar_SA: مشاركة

en: Share files and URLs between devices
ar_SA: مشاركة الملفات والروابط بين الأجهزة

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
ar_SA: %s غير مسموح له برفع الملفات

en: Transferring File
ar_SA: نقل الملف

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
ar_SA: تلقي "%s" من %s

en: Transfer Successful
ar_SA: تم التحويل بنجاح

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
ar_SA: تلقى "%s" من %s

en: Show File Location
ar_SA: إظهار موقع الملف

en: Open File
ar_SA: فتح ملف

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
ar_SA: فشل تلقي "%s" من %s

en: Text Shared By %s
ar_SA: نص مشترك من قبل %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
ar_SA: إرسال "%s" إلى %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
ar_SA: أرسلت "%s" إلى %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
ar_SA: إرسال ملفات إلى %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
ar_SA: فتح عند الانتهاء

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
ar_SA: إرسال رابط إلى %s

en: SMS
ar_SA: الرسائل القصيرة

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
ar_SA: إرسال وقراءة الرسائل القصيرة للجهاز المقترن مع إعلامك بالرسائل القصيرة الجديدة

en: New SMS (URI)
ar_SA: رسالة نصية جديدة (الرابط)

en: Reply SMS
ar_SA: الرد كرسالة

en: Share SMS
ar_SA: مشاركة الرسائل القصيرة

en: System Volume
ar_SA: مستوى صوت النظام

en: Enable the paired device to control the system volume
ar_SA: تمكين الجهاز المقترن للتحكم في مستوى صوت النظام

en: PulseAudio not found
ar_SA: لم يتم العثور على PulseAudio

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
ar_SA: يتم إشعاره بالمكالمات وتعديل مستوى صوت النظام أثناء الرنين / المكالمات الجارية

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
ar_SA: كتم المكالمة

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
ar_SA: جهة اتصال غير معروفة

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
ar_SA: مكالمة واردة

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
ar_SA: مكالمة جارية

note: TRANSLATORS: A fax number
en: Fax
ar_SA: فاكس

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
ar_SA: العمل

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
ar_SA: الجوال

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
ar_SA: الصفحة الرئيسية

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
ar_SA: إرسال إلى %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
ar_SA: للتو الآن

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
ar_SA: أمس، %s

en: %d minute | %d minutes
ar_SA[0]: %d دقيقة
ar_SA[1]: %d دقيقة
ar_SA[2]: %d دقائق
ar_SA[3]: %d دقائق
ar_SA[4]: %d دقائق
ar_SA[5]: %d دقائق

en: Not available
ar_SA: غير مُـتوفـّر

en: Group Message
ar_SA: رسالة جماعية

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
ar_SA: أنت: %s

en: And %d other contact | And %d others
ar_SA[0]: و %d جهة اتصال أخرى
ar_SA[1]: و %d جهة اتصال أخرى
ar_SA[2]: و %d آخرين
ar_SA[3]: و %d آخرين
ar_SA[4]: و %d آخرين
ar_SA[5]: و %d آخرين

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
ar_SA: لوحة المفاتيح البعيدة في %s غير نشطة

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
ar_SA: %d%% (تقدير…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
ar_SA: %d%% (%d∶%02d حتى الاكتمال)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
ar_SA: %d%% (%d∶%02d متبقي)

en: Reply
ar_SA: الرد

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
ar_SA: مشاركة الروابط مع GSConnect، مباشرة إلى المتصفح أو بواسطة الرسائل القصيرة.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
ar_SA: الخدمة غير متاحة

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
ar_SA: فتح في المتصفح
