gsconnect - en to be_BY translation catalogue (246 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
be_BY: Рэалізацыя KDE Connect для GNOME

en: GSConnect Team
be_BY: Каманда GSConnect

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
be_BY: З дапамогай GSConnect вы можаце бяспечна падключацца да мабільных і іншых стацыянарных прылады, каб:

en: Share files, links and text
be_BY: Абагульваць файлы, спасылкі і тэкст

en: Send and receive messages
be_BY: Адпраўляць і прымаць паведамленні

en: Sync clipboard content
be_BY: Сінхранізаваць змесціва буфера абмену

en: Sync contacts
be_BY: Сінхранізаваць кантакты

en: Sync notifications
be_BY: Сінхранізаваць апавяшчэнні

en: Control media players
be_BY: Кіраваць медыяпрайгравальнікамі

en: Control system volume
be_BY: Кіраваць гучнасцю сістэмы

en: Execute predefined commands
be_BY: Выконваць папярэдне зададзеныя каманды

en: And more…
be_BY: І іншае…

en: GSConnect in GNOME Shell
be_BY: GSConnect у GNOME Shell

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
be_BY: Падлучыцца да…

en: Cancel
be_BY: Скасаваць

en: Connect
be_BY: Злучэнне

en: IP Address
be_BY: IP-адрас

en: No contacts
be_BY: Няма кантактаў

en: Help
be_BY: Даведка

en: Type a phone number or name
be_BY: Увесці нумар тэлефона або імя

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
be_BY: Іншае

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
be_BY: Адправіць SMS

en: Send
be_BY: Адправіць

en: Device is disconnected
be_BY: Прылада адлучана

en: Send Message
be_BY: Адправіць паведамленне

en: Type a message
be_BY: Напісаць паведамлене

en: Message Entry
be_BY: Запіс паведамлення

en: Type a message and press Enter to send
be_BY: Увядзіце паведамленне націсніце Enter для адпраўкі

en: Messaging
be_BY: Паведамленні

en: New Conversation
be_BY: Новая размова

en: No Conversations
be_BY: Няма размоў

en: No conversation selected
be_BY: Не выбрана размова

en: Select or start a conversation
be_BY: Выберыце або пачніце размову

en: Edit Command
be_BY: Рэдагаваць каманду

en: Save
be_BY: Захаваць

en: Name
be_BY: Назва

en: Command Line
be_BY: Камандны радок

en: Choose an executable
be_BY: Выбраць выконвальны файл

en: Open
be_BY: Адкрыць

en: Desktop
be_BY: Камп'ютар

en: Camera
be_BY: Камера

en: Clipboard Sync
be_BY: Сінхранізацыя буферу абмену

en: Media Players
be_BY: Медыяпрайгравальнікі

en: Mouse & Keyboard
be_BY: Мыш і клавіятура

en: Volume Control
be_BY: Кіраванне гучнасцю

en: Files
be_BY: Файлы

en: Receive Files
be_BY: Атрымліваць файлы

en: Save files to
be_BY: Захаваць файлы ў

en: Sharing
be_BY: Абагульванне

en: Device Battery
be_BY: Акумулятар прылады

en: Low Battery Notification
be_BY: Апавяшчэнне пра нізкі ўзровень зараду акумулятара

en: Charged Up to Custom Level Notification
be_BY: Апавяшчаць пра зададзены ўзровень зараду

en: Fully Charged Notification
be_BY: Апавяшчэнне пра поўнасцю зараджаны акумулятар

en: System Battery
be_BY: Сістэмны акумулятар

en: Share Statistics
be_BY: Абагульваць статыстыку

en: Battery
be_BY: Акумулятар

en: Commands
be_BY: Каманды

en: Add Command
be_BY: Дадаць каманду

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
be_BY: Абагульваць апавяшчэнні

en: Share When Active
be_BY: Абагульваць, калі актыўны

en: Applications
be_BY: Праграмы

en: Notifications
be_BY: Апавяшчэнні

en: Contacts
be_BY: Кантакты

en: Incoming Calls
be_BY: Уваходныя выклікі

en: Volume
be_BY: Гук

en: Pause Media
be_BY: Прыпыніць прайграванне

en: Ongoing Calls
be_BY: Выходныя выклікі

en: Mute Microphone
be_BY: Адключыць мікрафон

en: Telephony
be_BY: Тэлефанія

en: Action Shortcuts
be_BY: Спалучэнні клавіш для дзеянняў

en: Reset All…
be_BY: Скінуць усе…

en: Shortcuts
be_BY: Спалучэнні клавіш

en: Plugins
be_BY: Убудовы

en: Experimental
be_BY: Эксперыментальныя

en: Device Cache
be_BY: Кэш прылады

en: Clear Cache…
be_BY: Ачыстка кэшу…

en: Legacy SMS Support
be_BY: Падтрымка SMS (ранейшая версія)

en: SFTP Automount
be_BY: Аўтападлучэнне SFTP

en: Advanced
be_BY: Пашыраныя

en: Keyboard Shortcuts
be_BY: Спалучэнні клавіш

en: Device Settings
be_BY: Налады прылады

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
be_BY: Спалучыць

en: Device is unpaired
be_BY: Прылада разлучана

en: You may configure this device before pairing
be_BY: Вы можаце наладзіць гэту прыладу перад спалучэннем

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
be_BY: Інфармацыя пра шыфраванне

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
be_BY: Разлучыць

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
be_BY: На прыладу

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
be_BY: З прылады

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
be_BY: Нічога

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
be_BY: Аднавіць

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
be_BY: Ніжэйшы

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
be_BY: Выключыць гук

en: Set
be_BY: Задаць

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
be_BY: Націсніце Esc, каб скасаваць або Прабел, каб скінуць спалучэнне клавіш.

en: Device Name
be_BY: Назва прылады

en: _Rename
be_BY: _Перайменаваць

en: Refresh
be_BY: Абнавіць

en: Mobile Settings
be_BY: Налады прылад

en: Service Menu
be_BY: Сэрвіснае меню

en: Device Menu
be_BY: Меню прылады

en: Edit Device Name
be_BY: Рэдагаваць назву прылады

en: Devices
be_BY: Прылады

en: Searching for devices…
be_BY: Пошук прылад…

en: Browser Add-Ons
be_BY: Пашырэнні для браўзера

en: Enable
be_BY: Уключана

en: This device is invisible to unpaired devices
be_BY: Гэта прылада нябачная для разлучаных прылад

en: Discovery Disabled
be_BY: Знаходжанне адключана

en: Display Mode
be_BY: Рэжым паказу

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
be_BY: Панэль

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
be_BY: Меню карыстальніка

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
be_BY: Стварыць журнал для падтрымкі

en: About GSConnect
be_BY: Пра GSConnect

en: Select a Device
be_BY: Выбраць прыладу

en: Select
be_BY: Выбраць

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
be_BY: Не знойдзена прылад

en: Device List
be_BY: Спіс прылад

en: Report
be_BY: Справаздача

en: Something’s gone wrong
be_BY: Нешта пайшло не так

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
be_BY: У GSConnect адбылася нечаканая памылка. Паведаміце аб праблеме разам з любой інфармацыяй, якая можа дапамагчы.

en: Technical Details
be_BY: Тэхнічныя падрабязнасці

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
be_BY: Адправіць на мабільную прыладу

en: Edit
be_BY: Рэдагаваць

en: Remove
be_BY: Выдаліць

en: Disabled
be_BY: Адключана

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
be_BY: Увядзіце новыя спалучэнні, каб змяніць <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
be_BY: %s ужо выкарыстоўваецца

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
be_BY: Паўнавартасная рэалізацыя KDE Connect для GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
be_BY: Паведамленні адладкі былі запісаны ў журнал. Зрабіце любыя крокі неабходныя для ўзнаўлення праблемы і затым праглядзіце журнал.

en: Review Log
be_BY: Праверыць журнал

en: Laptop
be_BY: Ноўтбук

en: Smartphone
be_BY: Смартфон

en: Tablet
be_BY: Планшэт

en: Television
be_BY: Тэлебачанне

en: Unpaired
be_BY: Разлучана

en: Disconnected
be_BY: Адлучана

en: Connected
be_BY: Падлучана

en: Waiting for service…
be_BY: Чаканне сэрвісу…

en: Click for help troubleshooting
be_BY: Націсніце для дапамогі ў выпраўленні непаладак

en: Click for more information
be_BY: Націсніце для большай інфармацыі

en: Dial Number
be_BY: Набраць нумар

en: Share File
be_BY: Абагуліць файл

en: List available devices
be_BY: Спіс даступных прылад

en: List all devices
be_BY: Спіс усіх прылад

en: Target Device
be_BY: Мэтавая прылада

en: Message Body
be_BY: Змест паведамлення

en: Send Notification
be_BY: Адправіць апавяшчэнне

en: Notification App Name
be_BY: Назва праграмы ў апавяшчэнні

en: Notification Body
be_BY: Змест апавяшчэння

en: Notification Icon
be_BY: Значок апавяшчэння

en: Notification ID
be_BY: Ідэнтыфікатар апавяшчэння

en: Photo
be_BY: Фота

en: Ping
be_BY: Пінг

en: Ring
be_BY: Званок

en: Share Link
be_BY: Абагуліць спасылку

en: Share Text
be_BY: Абагуліць тэкст

en: Show release version
be_BY: Паказаць версію праграмы

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
be_BY: Bluetooth прылада па %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
be_BY: Запыт спалучэння ад %s

en: Reject
be_BY: Адхіліць

en: Accept
be_BY: Прыняць

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
be_BY: Знаходжанне было адключана праз колькасць прылад у гэтай сетцы.

en: OpenSSL not found
be_BY: OpenSSL не знойдзены

en: Port already in use
be_BY: Порт ужо выкарыстоўваецца

en: Exchange battery information
be_BY: Абмен інфармацыяй пра акумулятар

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
be_BY: %s: акумулятар зараджаны

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
be_BY: Зараджана цалкам

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
be_BY: %s: акумулятар дасягнуў зададзенага ўзроўню зараду

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
be_BY: %d%% зараджана

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
be_BY: %s: нізкі зарад акумулятара

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
be_BY: %d%% засталося

en: Clipboard
be_BY: Буфер абмену

en: Share the clipboard content
be_BY: Абагульваць змесціва буфера абмену

en: Clipboard Push
be_BY: Адправіць буфер абмену

en: Clipboard Pull
be_BY: Запрасіць буфер абмену

en: Access contacts of the paired device
be_BY: Доступ да кантактаў спалучанай прылады

en: Find My Phone
be_BY: Адшукаць мой тэлефон

en: Ring your paired device
be_BY: Адгукацца спалучанай прыладай

en: Mousepad
be_BY: Тачпад

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
be_BY: Дазваляе спалучанай прыладзе дзейнічаць як аддаленай мышшу і клавіятурай

en: Bidirectional remote media playback control
be_BY: Двухнакіраванае аддаленае кіраванне прайграваннем

en: Unknown
be_BY: Невядомы

en: Share notifications with the paired device
be_BY: Абагульваць апавяшчэнні са спалучанымі прыладамі

en: Cancel Notification
be_BY: Скасаваць апавяшчэнне

en: Close Notification
be_BY: Закрыць апавяшчэнне

en: Reply Notification
be_BY: Адказаць на апавяшчэнне

en: Activate Notification
be_BY: Актываваць апавяшчэнне

en: Request the paired device to take a photo and transfer it to this PC
be_BY: Запытваць спалучаную прыладу на здымку фота і перадачу яго на гэты ПК

en: Transfer Failed
be_BY: Збой перадачы

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
be_BY: Збой адпраўкі “%s” у %s

en: Send and receive pings
be_BY: Адпраўляць і атрымліваць пінг

note: TRANSLATORS: An optional message accompanying a ping, rarely if ever used eg. Ping: A message sent with ping
en: Ping: %s
be_BY: Пінг: %s

en: Presentation
be_BY: Прэзентацыя

en: Use the paired device as a presenter
be_BY: Выкарыстоўваць спалучаную прыладу для прэзентацыі

en: Run Commands
be_BY: Запускаць каманды

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
be_BY: Запускаць каманды на спалучанай прыладзе або дазволіць ёй запускаць прадвызначаныя каманды на гэтым ПК

en: Browse the paired device filesystem
be_BY: Праглядаць файлавую сістэму спалучанай прылады

en: Mount
be_BY: Падлучыць

en: Unmount
be_BY: Адлучыць

en: %s reported an error
be_BY: %s паведаміў пра памылку

en: Share
be_BY: Абагуліць

en: Share files and URLs between devices
be_BY: Абагульваць файлы і спасылкі паміж прыладамі

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
be_BY: %s не дазваляе запампоўваць файлы

en: Transferring File
be_BY: Перадача файла

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
be_BY: Атрыманне “%s” з %s

en: Transfer Successful
be_BY: Паспяхова перададзена

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
be_BY: Атрымана “%s” з %s

en: Open File
be_BY: Адкрыць файл

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
be_BY: Не ўдалося атрымаць “%s” з %s

en: Text Shared By %s
be_BY: Тэкст абагулены %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
be_BY: Адпраўка “%s” у %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
be_BY: Адпраўлена “%s” у %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
be_BY: Адправіць файлы ў %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
be_BY: Адкрыць па сканчэнні

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
be_BY: Адправіць спасылку ў %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
be_BY: Адпраўляць і чытаць SMS на спалучанай прыладзе, апавяшчаць пра новыя SMS

en: New SMS (URI)
be_BY: Новае SMS (URI)

en: Reply SMS
be_BY: Адказаць на SMS

en: Share SMS
be_BY: Абагуліць SMS

en: System Volume
be_BY: Сістэмная гучнасць

en: Enable the paired device to control the system volume
be_BY: Дазволіць спалучанай прыладзе кіраваць гучнасцю сістэмы

en: PulseAudio not found
be_BY: PulseAudio не знойдзены

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
be_BY: Апавяшчаць пра выклікі і рэгуляваць гучнасць сістэмы падчас выклікаў

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
be_BY: Адкл. гук выкліку

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
be_BY: Невядомы кантакт

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
be_BY: Уваходны выклік

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
be_BY: Выходны выклік

note: TRANSLATORS: A fax number
en: Fax
be_BY: Факс

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
be_BY: Працоўны

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
be_BY: Мабільны

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
be_BY: Дамашні

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
be_BY: Адправіць у %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
be_BY: Толькі што

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
be_BY: Учора・%s

en: %d minute | %d minutes
be_BY[0]: %d хвіліна
be_BY[1]: %d хвіліны
be_BY[2]: %d хвілін
be_BY[3]: %d хвіліны

en: Not available
be_BY: Недаступны

en: Group Message
be_BY: Групавое паведамленне

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
be_BY: Вы: %s

en: And %d other contact | And %d others
be_BY[0]: І яшчэ %d кантакт
be_BY[1]: І %d іншыя кантакты
be_BY[2]: І %d іншых кантактаў
be_BY[3]: І %d іншых

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
be_BY: Аддаленая клавіятура %s не актыўная

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
be_BY: %d%% (Ацэнка…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
be_BY: %d%% (%d∶%02d Да поўнага зараду)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
be_BY: %d%% (%d∶%02d застаецца)

en: Reply
be_BY: Адказаць

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
be_BY: Абагульвайце спасылкі з GSConnect, напрамую ў браўзер або праз SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
be_BY: Сэрвіс недаступны

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
be_BY: Адкрыць у браўзеры
