gsconnect - en to da_DK translation catalogue (199 entries)

en: GSConnect Team
da_DK: GSConnect hold

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
da_DK: Med GSConnect du kan tilslut sikkert til mobil enheder og andre stationær computer til:

en: Send and receive messages
da_DK: Send og modtag beskeder

en: Sync clipboard content
da_DK: Synkroniser udklipsholder indhold

en: Sync contacts
da_DK: Synkroniser kontakter

en: Sync notifications
da_DK: Synkroniser notifikationer

en: And more…
da_DK: Og mere…

en: GSConnect in GNOME Shell
da_DK: GSConnect i GNOME Shell

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
da_DK: Forbind til…

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Connect
da_DK: Forbind

en: IP Address
da_DK: IP adresse

en: No contacts
da_DK: Ingen kontakter

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Type a phone number or name
da_DK: Indtast et telefonnummer eller navn

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
da_DK: Andre

en: Device is disconnected
da_DK: Enheden er afbrudt

en: Send Message
da_DK: Send Meddelelse

en: Type a message
da_DK: Skriv en meddelelse

en: Message Entry
da_DK: Besked Input

en: New Conversation
da_DK: Ny Samtale

en: No Conversations
da_DK: Ingen Samtaler

en: No conversation selected
da_DK: Ingen samtaler valgt

en: Select or start a conversation
da_DK: Vælg eller start en samtale

en: Edit Command
da_DK: Rediger Kommando

en: Save
da_DK: Gem

en: Name
da_DK: Navn

en: Command Line
da_DK: Kommandolinje

en: Choose an executable
da_DK: Vælg en eksekverbar

en: Open
da_DK: Åbn

en: Desktop
da_DK: Stationær Computer

en: Camera
da_DK: Kamera

en: Clipboard Sync
da_DK: Udklipsholder synkroniseres

en: Media Players
da_DK: Medieafspillere

en: Mouse & Keyboard
da_DK: Mus & Tastatur

en: Volume Control
da_DK: Lydstyring

en: Files
da_DK: Filer

en: Receive Files
da_DK: Modtag Filer

en: Save files to
da_DK: Gem filer til

en: Sharing
da_DK: Deling

en: Device Battery
da_DK: Enhedens Batteri

en: Low Battery Notification
da_DK: Lavt Batteri Notifikation

en: Fully Charged Notification
da_DK: Fuldt Opladet Notifikation

en: System Battery
da_DK: System Batteri

en: Share Statistics
da_DK: Del Statistikker

en: Battery
da_DK: Batteri

en: Commands
da_DK: Kommandoer

en: Add Command
da_DK: Tilføj Kommando

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
da_DK: Del Notifikationer

en: Share When Active
da_DK: Del Når Aktiv

en: Applications
da_DK: Applikationer

en: Notifications
da_DK: Notifikationer

en: Contacts
da_DK: Kontakter

en: Incoming Calls
da_DK: Indgående Opkald

en: Volume
da_DK: Lydstryke

en: Ongoing Calls
da_DK: Igangværende Opkald

en: Mute Microphone
da_DK: Stum Mikrofon

en: Telephony
da_DK: Telefoni

en: Action Shortcuts
da_DK: Handlings Genveje

en: Reset All…
da_DK: Nulstil Alle…

en: Shortcuts
da_DK: Genveje

en: Experimental
da_DK: Eksperimentel

en: Device Cache
da_DK: Enhed Cache

en: Clear Cache…
da_DK: Ryd Cache…

en: Legacy SMS Support
da_DK: Arv SMS

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Keyboard Shortcuts
da_DK: Tastaturgenveje

en: Device Settings
da_DK: Enhed Indstillinger

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
da_DK: Par

en: Device is unpaired
da_DK: Enheden er uparret

en: You may configure this device before pairing
da_DK: Du kan konfigurere denne enhed før parring

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
da_DK: Kryptering Info

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
da_DK: Koble fra en enhed

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
da_DK: Til Apparat

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
da_DK: Fra Enhed

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
da_DK: Intet

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
da_DK: Gendan

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
da_DK: Reducere

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
da_DK: Lydløs

en: Set
da_DK: Indstil

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
da_DK: Tryk på Esc at annullere eller backspace-nøgle for at nulstille tastaturgenvejen.

en: Device Name
da_DK: Enheds Navn

en: _Rename
da_DK: _Omdøbe

en: Refresh
da_DK: Opdater

en: Mobile Settings
da_DK: Mobile Indstillinger

en: Device Menu
da_DK: Enhedsmenu

en: Edit Device Name
da_DK: Rediger Enheds Navn

en: Devices
da_DK: Enheder

en: Searching for devices…
da_DK: Søger efter enheder…

en: Browser Add-Ons
da_DK: Webbrowser Tilføj-Ons

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: This device is invisible to unpaired devices
da_DK: Denne enhed er usynlig til ikke parret enheder

en: Discovery Disabled
da_DK: Discovery Deaktiveret

en: Display Mode
da_DK: Visningstilstand

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
da_DK: Bruger Menu

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
da_DK: Generere Underbygge Log

en: About GSConnect
da_DK: Om GSConnect

en: Select a Device
da_DK: Vælg en mobil enhed

en: Select
da_DK: Vælg

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
da_DK: Ingen Enhed Fundet

en: Device List
da_DK: Enhedsliste

en: Report
da_DK: Anmeld

en: Technical Details
da_DK: Tekniske Detaljer

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
da_DK: Send til Mobil Enhed

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Remove
da_DK: Fjerne

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
da_DK: Indtast en ny genvej for at ændre <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
da_DK: %s er allerede bliver brugt

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
da_DK: En komplet KDE Connect implementering for GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
da_DK: Fejlmeddelelser er logges. Tage de nødvendige skridt til at reproducere et problem, og gennemgå loggen.

en: Review Log
da_DK: Gennemgå Loggen

en: Laptop
da_DK: Bærbar

en: Television
da_DK: Fjernsyn

en: Unpaired
da_DK: Ikke parret

en: Disconnected
da_DK: Frakoblet

en: Connected
da_DK: Tilsluttet

en: Waiting for service…
da_DK: Venter på service…

en: Click for help troubleshooting
da_DK: Klik for hjælp fejlfinding

en: Click for more information
da_DK: Klik for mere information

en: Dial Number
da_DK: Opkaldsnummer

en: Share File
da_DK: Del Fil

en: List available devices
da_DK: Liste over tilgængelige enheder

en: List all devices
da_DK: Liste alle enheder

en: Target Device
da_DK: Målet Enhed

en: Message Body
da_DK: Beskedkrop

en: Send Notification
da_DK: Send Notifikation

en: Notification Icon
da_DK: Notifikation Ikon

en: Notification ID
da_DK: Notifikation ID

en: Photo
da_DK: Foto

en: Share Link
da_DK: Del Link

en: Share Text
da_DK: Del tekst

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
da_DK: Bluetooth enhed på %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
da_DK: Paranmodning fra %s

en: Reject
da_DK: Afvise

en: Accept
da_DK: Acceptere

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
da_DK: Opdagelse er deaktiveret på grund af antallet af enheder på dette netværk.

en: OpenSSL not found
da_DK: OpenSSL ikke fundet

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
da_DK: %s: Batteriet er fyldt

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
da_DK: Fuldt Opladet

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
da_DK: %s: Batteriet er lavt

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
da_DK: %d%% tilbage

en: Clipboard
da_DK: Udklipsholder

en: Clipboard Push
da_DK: Udklipsholder Tryk

en: Clipboard Pull
da_DK: Udklipsholder Trække

en: Find My Phone
da_DK: Find min telefon

en: Mousepad
da_DK: Musemåtte

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Cancel Notification
da_DK: Annullere Besked

en: Close Notification
da_DK: Luk Besked

en: Reply Notification
da_DK: Svar Notifikation

en: Activate Notification
da_DK: Aktiver Notifikation

en: Transfer Failed
da_DK: Overførsel mislykkedes

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
da_DK: Kunne ikke send "%s" til %s

en: Presentation
da_DK: Præsentation

en: Run Commands
da_DK: Udføre Kommando

en: Mount
da_DK: Monter

en: Unmount
da_DK: Afmonter

en: Share
da_DK: Del

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
da_DK: %s er ikke tilladt at uploade filer

en: Transferring File
da_DK: Overfører Fil

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
da_DK: Modtager "%s" fra %s

en: Transfer Successful
da_DK: Overførsel Succesfuld

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
da_DK: Modtaget "%s" fra %s

en: Open File
da_DK: Åben fil

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
da_DK: Kunne ikke modtage "%s" fra %s

en: Text Shared By %s
da_DK: Tekst Deles Af %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
da_DK: Sende "%s" til %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
da_DK: Sendt "%s" til %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
da_DK: Send filer til %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
da_DK: Åbne, når færdig

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
da_DK: Send et link til %s

en: New SMS (URI)
da_DK: Ny SMS (URI)

en: Reply SMS
da_DK: Besvar SMS

en: Share SMS
da_DK: Del SMS

en: System Volume
da_DK: Systemlydstyrke

en: PulseAudio not found
da_DK: PulseAudio ikke fundet

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
da_DK: Stum Opkald

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
da_DK: Ukendt Kontakt

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
da_DK: Indgående Opkald

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
da_DK: Igangværende Opkald

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
da_DK: Arbejde

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
da_DK: Mobil

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
da_DK: Hjem

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
da_DK: Send til %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
da_DK: Lige Nu

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
da_DK: I går・%s

en: %d minute | %d minutes
da_DK[0]: %d minut
da_DK[1]: %d minutter

en: Not available
da_DK: Ikke Tilgængelig

en: Group Message
da_DK: Gruppebesked

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
da_DK: Du: %s

en: And %d other contact | And %d others
da_DK[0]: Og %d andre kontakt
da_DK[1]: Og %d andre

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
da_DK: %d%% (Estimering…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
da_DK: %d%% (%d:%02d Indtil Fuld)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
da_DK: %d%% (%d:%02d Resterende)

en: Reply
da_DK: Svar

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
da_DK: Dele links med GSConnect, direkte til browseren eller via SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
da_DK: Tjenesten er ikke tilgængelig

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
da_DK: Åbn i browser
