gsconnect - en to de_DE translation catalogue (247 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
de_DE: KDE-Connect-Implementierung für GNOME

en: GSConnect Team
de_DE: GSConnect-Team

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
de_DE: GSConnect ist eine vollständige Implementierung von KDE Connect für GNOME Shell, insbesondere mit Nautilus-, Chrome- und Firefox-Integration. Das KDE-Connect-Team stellt für Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS und Windows Anwendungen bereit.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
de_DE: Mit GSConnect können Sie mobile Geräte und andere Desktops sicher verbinden mit:

en: Share files, links and text
de_DE: Dateien, Links und Text teilen

en: Send and receive messages
de_DE: Nachrichten senden und abrufen

en: Sync clipboard content
de_DE: Inhalt der Zwischenablage abgleichen

en: Sync contacts
de_DE: Kontakte synchronisieren

en: Sync notifications
de_DE: Benachrichtigungen synchronisieren

en: Control media players
de_DE: Medienwiedergaben steuern

en: Control system volume
de_DE: Systemlautstärke steuern

en: Execute predefined commands
de_DE: Vordefinierte Befehle ausführen

en: And more…
de_DE: Und mehr …

en: GSConnect in GNOME Shell
de_DE: GSConnect in der GNOME Shell

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
de_DE: Verbinden mit …

en: Cancel
de_DE: Abbruch

en: Connect
de_DE: Verbinden

en: IP Address
de_DE: IP-Adresse

en: No contacts
de_DE: Keine Kontakte

en: Help
de_DE: Hilfe

en: Type a phone number or name
de_DE: Telefonnummer oder Name eingeben

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
de_DE: Andere

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
de_DE: SMS senden

en: Send
de_DE: Senden

en: Device is disconnected
de_DE: Gerät ist getrennt

en: Send Message
de_DE: Nachricht senden

en: Type a message
de_DE: Eine Nachricht verfassen

en: Message Entry
de_DE: Nachrichteneintrag

en: Type a message and press Enter to send
de_DE: Tippen Sie eine Nachricht, zum Senden die Eingabetaste drücken

en: Messaging
de_DE: Nachrichten

en: New Conversation
de_DE: Neue Unterhaltung

en: No Conversations
de_DE: Keine Unterhaltungen

en: No conversation selected
de_DE: Keine Unterhaltung ausgewählt

en: Select or start a conversation
de_DE: Eine Unterhaltung auswählen oder starten

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
de_DE: Tastfeld.
    Streichen Sie über diesen Bereich, um den Mauszeiger zu bewegen.
    Wenn Sie länger drücken, können Sie Objekte mit dem Mauszeiger bewegen.
    
    Einfaches Klicken wird an das gekoppelte Gerät gesendet.
    Links-, Mittel-, Rechtsklick und Radrollen.

en: Edit Command
de_DE: Befehl bearbeiten

en: Save
de_DE: Speichern

en: Command Line
de_DE: Befehlszeile

en: Choose an executable
de_DE: Ein ausführbares Programm auswählen

en: Open
de_DE: Öffnen

en: Desktop
de_DE: Schreibtisch

en: Camera
de_DE: Kamera

en: Clipboard Sync
de_DE: Zwischenablagesynchronisierung

en: Media Players
de_DE: Medienwiedergaben

en: Mouse & Keyboard
de_DE: Maus & Tastatur

en: Volume Control
de_DE: Lautstärkeregler

en: Files
de_DE: Dateien

en: Receive Files
de_DE: Dateien empfangen

en: Save files to
de_DE: Dateien speichern unter

en: Sharing
de_DE: Teilen

en: Device Battery
de_DE: Geräteakku

en: Low Battery Notification
de_DE: Benachrichtigung bei geringem Akkustand

en: Charged Up to Custom Level Notification
de_DE: »Benutzerdefinierter Ladestand erreicht«-Benachrichtigung

en: Fully Charged Notification
de_DE: »Vollständig geladen«-Benachrichtigung

en: System Battery
de_DE: Systemakku

en: Share Statistics
de_DE: Statistik teilen

en: Battery
de_DE: Akku

en: Commands
de_DE: Befehle

en: Add Command
de_DE: Befehl hinzufügen

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
de_DE: Benachrichtigungen freigeben

en: Share When Active
de_DE: Teilen wenn aktiv

en: Applications
de_DE: Anwendungen

en: Notifications
de_DE: Benachrichtigungen

en: Contacts
de_DE: Kontakte

en: Incoming Calls
de_DE: Eingehende Anrufe

en: Volume
de_DE: Lautstärke

en: Pause Media
de_DE: Medienwiedergabe pausieren

en: Ongoing Calls
de_DE: Laufende Anrufe

en: Mute Microphone
de_DE: Mikrofon stummschalten

en: Telephony
de_DE: Telefonie

en: Action Shortcuts
de_DE: Aktionstastenkürzel

en: Reset All…
de_DE: Alles zurücksetzen …

en: Shortcuts
de_DE: Tastenkürzel

en: Plugins
de_DE: Module

en: Experimental
de_DE: Experimentell

en: Device Cache
de_DE: Gerätezwischenspeicher

en: Clear Cache…
de_DE: Zwischenspeicher leeren …

en: Legacy SMS Support
de_DE: Alte SMS-Unterstützung

en: SFTP Automount
de_DE: Automatisches SFTP-Einhängen

en: Advanced
de_DE: Erweitert

en: Keyboard Shortcuts
de_DE: Tastenkürzel

en: Device Settings
de_DE: Geräteeinstellungen

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
de_DE: Koppeln

en: Device is unpaired
de_DE: Gerät ist nicht gekoppelt

en: You may configure this device before pairing
de_DE: Sie können dieses Gerät vor dem Koppeln konfigurieren

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
de_DE: Verschlüsselungsinfo

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
de_DE: Entkoppeln

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
de_DE: Zum Gerät

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
de_DE: Vom Gerät

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
de_DE: Nichts

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
de_DE: Wiederherstellen

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
de_DE: Leiser

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
de_DE: Stummschalten

en: Set
de_DE: Festlegen

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
de_DE: Zum Abbrechen ESC oder die Rücktaste drücken, um das Tastenkürzel zurückzusetzen.

en: Device Name
de_DE: Gerätename

en: _Rename
de_DE: _Umbenennen

en: Refresh
de_DE: Auffrischen

en: Mobile Settings
de_DE: Mobile Einstellungen

en: Service Menu
de_DE: Dienstmenü

en: Device Menu
de_DE: Gerätemenü

en: Edit Device Name
de_DE: Gerätenamen bearbeiten

en: Devices
de_DE: Geräte

en: Searching for devices…
de_DE: Geräte werden gesucht…

en: Behavior When Locked
de_DE: Verhalten bei Sperrung

en: Keep Alive
de_DE: Verbindung aufrecht halten

en: Browser Add-Ons
de_DE: Browser-Erweiterungen

en: Enable
de_DE: Aktivieren

en: This device is invisible to unpaired devices
de_DE: Dieses Gerät ist für nicht gekoppelte Geräte unsichtbar

en: Discovery Disabled
de_DE: Erkennen deaktiviert

en: Display Mode
de_DE: Anzeigemodus

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
de_DE: Leiste

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
de_DE: Benutzermenü

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
de_DE: Hilfeprotokoll generieren

en: About GSConnect
de_DE: Info zu GSConnect

en: Select a Device
de_DE: Gerät auswählen

en: Select
de_DE: Auswählen

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
de_DE: Kein Gerät gefunden

en: Device List
de_DE: Geräteliste

en: Report
de_DE: Bericht

en: Something’s gone wrong
de_DE: Etwas ist schiefgelaufen

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
de_DE: GSConnect hatte ein unerwartetes Problem. Bitte melden Sie den Fehler und stellen Sie nützliche Informationen bereit.

en: Technical Details
de_DE: Technische Details

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
de_DE: An Mobilgerät senden

en: Sync between your devices
de_DE: Geräte synchronisieren

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
de_DE: Ein neues Tastenkürzel eingeben, um <b>%s</b> zu ändern

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
de_DE: %s wird bereits verwendet

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
de_DE: Eine vollständige KDE-Connect-Implementierung für GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
de_DE: Debug-Meldungen werden protokolliert. Führen Sie alle erforderlichen Schritte aus, um ein Problem zu reproduzieren und überprüfen Sie dann das Protokoll.

en: Review Log
de_DE: Protokoll überprüfen

en: Television
de_DE: Fernseher

en: Unpaired
de_DE: Ungekoppelt

en: Disconnected
de_DE: Getrennt

en: Connected
de_DE: Verbunden

en: Waiting for service…
de_DE: Auf Dienst wird gewartet …

en: Click for help troubleshooting
de_DE: Für Hilfe bei der Fehlerbehebung hier klicken

en: Click for more information
de_DE: Für mehr Informationen klicken

en: Dial Number
de_DE: Nummer wählen

en: Share File
de_DE: Datei freigeben

en: List available devices
de_DE: Alle verfügbaren Geräte anzeigen

en: List all devices
de_DE: Alle Geräte anzeigen

en: Target Device
de_DE: Zielgerät

en: Message Body
de_DE: Nachrichtentext

en: Send Notification
de_DE: Benachrichtigung senden

en: Notification App Name
de_DE: Name der Benachrichtigungs-App

en: Notification Body
de_DE: Benachrichtigungsinhalt

en: Notification Icon
de_DE: Benachrichtigungssymbol

en: Notification ID
de_DE: Benachrichtigungs-ID

en: Photo
de_DE: Foto

en: Ring
de_DE: Klingeln

en: Share Link
de_DE: Link freigeben

en: Share Text
de_DE: Text teilen

en: Show release version
de_DE: Neuste Version zeigen

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
de_DE: Bluetooth-Gerät bei %s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
de_DE: Bestätigungsschlüssel: %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
de_DE: Kopplung von %s angefordert

en: Reject
de_DE: Ablehnen

en: Accept
de_DE: Annehmen

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
de_DE: Erkennen wurde aufgrund der Anzahl an Geräten in diesem Netzwerk deaktiviert.

en: OpenSSL not found
de_DE: OpenSSL nicht gefunden

en: Port already in use
de_DE: Port wird bereits verwendet

en: Exchange battery information
de_DE: Akku-Informationen austauschen

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
de_DE: %s: Akku ist voll

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
de_DE: Vollständig geladen

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
de_DE: %s: Akku hat beutzerdefinierten Ladestand erreicht

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
de_DE: %d%% geladen

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
de_DE: %s: Akku ist leer

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
de_DE: %d%% verbleibend

en: Clipboard
de_DE: Zwischenablage

en: Share the clipboard content
de_DE: Inhalt der Zwischenablage freigeben

en: Clipboard Push
de_DE: Zwischenablage senden

en: Clipboard Pull
de_DE: Zwischenablage laden

en: Access contacts of the paired device
de_DE: Auf Kontakte des verbundenen Gerätes zugreifen

en: Find My Phone
de_DE: Mein Handy finden

en: Ring your paired device
de_DE: Das verbundene Gerät klingeln lassen

en: Mousepad
de_DE: Mauspad

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
de_DE: Das verbundene Gerät als entfernte Maus und Tastatur verwenden

en: Remote Input
de_DE: Eingaben aus der Ferne

en: Bidirectional remote media playback control
de_DE: Bidirektionale Steuerung der Medienwiedergabe

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Share notifications with the paired device
de_DE: Benachrichtigungen für das verbundene Gerät freigeben

en: Cancel Notification
de_DE: Benachrichtigung abbrechen

en: Close Notification
de_DE: Benachrichtigung schließen

en: Reply Notification
de_DE: Auf Benachrichtigung antworten

en: Activate Notification
de_DE: Benachrichtigung aktivieren

en: Request the paired device to take a photo and transfer it to this PC
de_DE: Das verbundene Gerät anweisen, ein Foto schießen und es an diesen PC zu übertragen

en: Transfer Failed
de_DE: Übertragung gescheitert

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
de_DE: Senden von »%s« an %s gescheitert

en: Send and receive pings
de_DE: Pings senden und empfangen

en: Presentation
de_DE: Präsentation

en: Use the paired device as a presenter
de_DE: Das verbundene Gerät als Präsentations-Fernbedienung nutzen

en: Run Commands
de_DE: Befehle ausführen

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
de_DE: Befehle auf dem verbundenen Gerät ausführen oder das Gerät vordefinierte Befehle auf diesem Rechner ausführen lassen

en: Browse the paired device filesystem
de_DE: Das Dateisystem des verbundenen Gerätes durchsuchen

en: Mount
de_DE: Einhängen

en: Unmount
de_DE: Aushängen

en: %s reported an error
de_DE: %s meldete einen Fehler

en: Share
de_DE: Teilen

en: Share files and URLs between devices
de_DE: Dateien und URLs zwischen Geräten freigeben

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
de_DE: %s besitzt keine Berechtigung, Dateien hochzuladen

en: Transferring File
de_DE: Datei wird übertragen

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
de_DE: »%s« wird von %s empfangen

en: Transfer Successful
de_DE: Übertragung erfolgreich

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
de_DE: »%s« von %s empfangen

en: Show File Location
de_DE: Speicherort der Datei anzeigen

en: Open File
de_DE: Datei öffnen

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
de_DE: Empfang von »%s« von %s gescheitert

en: Text Shared By %s
de_DE: Text von %s freigegeben

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
de_DE: »%s« wird an %s gesendet

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
de_DE: »%s« an %s gesendet

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
de_DE: Dateien an %s senden

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
de_DE: Öffnen wenn abgeschlossen

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
de_DE: Verweis an %s senden

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
de_DE: SMS über das verbundene Gerät senden/empfangen und über neue SMS benachrichtigt werden

en: New SMS (URI)
de_DE: Neue SMS (URI)

en: Reply SMS
de_DE: Auf SMS antworten

en: Share SMS
de_DE: SMS freigeben

en: System Volume
de_DE: Systemlautstärke

en: Enable the paired device to control the system volume
de_DE: Dem verbundenen Gerät die Steuerung der Systemlautstärke erlauben

en: PulseAudio not found
de_DE: PulseAudio nicht gefunden

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
de_DE: Über Anrufe benachrichtigt werden und Systemlautstärke während klingelnden/laufenden Anrufen anpassen

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
de_DE: Anruf stummschalten

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
de_DE: Unbekannter Kontakt

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
de_DE: Eingehender Anruf

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
de_DE: Laufender Anruf

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
de_DE: Arbeit

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
de_DE: Mobil

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
de_DE: Zuhause

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
de_DE: An %s senden

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
de_DE: Gerade jetzt

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
de_DE: Gestern・%s

en: %d minute | %d minutes
de_DE[0]: %d Minute
de_DE[1]: %d Minuten

en: Not available
de_DE: Nicht verfügbar

en: Group Message
de_DE: Gruppennachricht

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
de_DE: Sie: %s

en: And %d other contact | And %d others
de_DE[0]: Und %d anderer Kontakt
de_DE[1]: Und %d andere

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
de_DE: Tastaturfernsteuerung auf %s ist nicht aktiv

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
de_DE: %d%% (wird geschätzt …)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
de_DE: %d%% (%d:%02d bis vollständig aufgeladen)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
de_DE: %d%% (%d∶%02d verbleibend)

en: Reply
de_DE: Antworten

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
de_DE: Verweise mit GSConnect direkt an den Browser oder per SMS freigeben.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
de_DE: Dienst nicht verfügbar

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
de_DE: Im Browser öffnen
