gsconnect - en to es_ES translation catalogue (246 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
es_ES: Una implementación de KDE Connect para GNOME

en: GSConnect Team
es_ES: Equipo de GSConnect

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
es_ES: GSConnect es una implementación completa de KDE Connect especialmente para GNOME Shell con integración para Nautilus, Chrome y Firefox. El equipo de KDE Connect tiene aplicaciones para Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS y Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
es_ES: Con GSConnect, puede conectar de manera segura con dispositivos móviles y de escritorio para:

en: Share files, links and text
es_ES: Compartir archivos, enlaces y texto

en: Send and receive messages
es_ES: Enviar y recibir mensajes

en: Sync clipboard content
es_ES: Sincronizar el contenido del portapapeles

en: Sync contacts
es_ES: Sincronizar los contactos

en: Sync notifications
es_ES: Sincronizar las notificaciones

en: Control media players
es_ES: Controlar reproductores multimedia

en: Control system volume
es_ES: Controlar el volumen del sistema

en: Execute predefined commands
es_ES: Ejecutar órdenes predefinidas

en: And more…
es_ES: Y más…

en: GSConnect in GNOME Shell
es_ES: GSConnect en GNOME Shell

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
es_ES: Conectar a…

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Connect
es_ES: Conectar

en: IP Address
es_ES: Dirección IP

en: No contacts
es_ES: No hay ningún contacto

en: Help
es_ES: Ayuda

en: Type a phone number or name
es_ES: Escriba un número telefónico o un nombre

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
es_ES: Otro

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
es_ES: Enviar SMS

en: Send
es_ES: Enviar

en: Device is disconnected
es_ES: El dispositivo está desconectado

en: Send Message
es_ES: Enviar mensaje

en: Type a message
es_ES: Escriba un mensaje

en: Message Entry
es_ES: Entrada de mensaje

en: Type a message and press Enter to send
es_ES: Escriba un mensaje y presione Enter para enviar

en: Messaging
es_ES: Mensajería

en: New Conversation
es_ES: Conversación nueva

en: No Conversations
es_ES: No hay ninguna conversación

en: No conversation selected
es_ES: No se seleccionó ninguna conversación

en: Select or start a conversation
es_ES: Seleccione una conversación o inicie una

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
es_ES: Panel táctil.
    Arrastre en esta zona para mover el cursor del ratón.
    Pulse prolongadamente para arrastrar el cursor del ratón.
    
    Un simple clic se enviará al dispositivo emparejado.
    Botón izquierdo, central, derecho y rueda de desplazamiento.

en: Edit Command
es_ES: Editar orden

en: Save
es_ES: Guardar

en: Name
es_ES: Nombre

en: Command Line
es_ES: Línea de órdenes

en: Choose an executable
es_ES: Elija un ejecutable

en: Open
es_ES: Abrir

en: Desktop
es_ES: Equipo de escritorio

en: Camera
es_ES: Cámara

en: Clipboard Sync
es_ES: Sincronización de portapapeles

en: Media Players
es_ES: Reproductores multimedia

en: Mouse & Keyboard
es_ES: Ratón y teclado

en: Volume Control
es_ES: Control de volumen

en: Files
es_ES: Archivos

en: Receive Files
es_ES: Recibir archivos

en: Save files to
es_ES: Guardar archivos en

en: Sharing
es_ES: Compartición

en: Device Battery
es_ES: Batería del dispositivo

en: Low Battery Notification
es_ES: Notificación de batería baja

en: Charged Up to Custom Level Notification
es_ES: Notificación de nivel de carga personalizado

en: Fully Charged Notification
es_ES: Notificación de carga completa

en: System Battery
es_ES: Batería del sistema

en: Share Statistics
es_ES: Compartir estadísticas

en: Battery
es_ES: Batería

en: Commands
es_ES: Órdenes

en: Add Command
es_ES: Añadir orden

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
es_ES: Compartir notificaciones

en: Share When Active
es_ES: Compartir mientras haya actividad

en: Applications
es_ES: Aplicaciones

en: Notifications
es_ES: Notificaciones

en: Contacts
es_ES: Contactos

en: Incoming Calls
es_ES: Llamadas entrantes

en: Volume
es_ES: Volumen

en: Pause Media
es_ES: Pausar multimedia

en: Ongoing Calls
es_ES: Llamadas en curso

en: Mute Microphone
es_ES: Silenciar micrófono

en: Telephony
es_ES: Telefonía

en: Action Shortcuts
es_ES: Atajos de acciones

en: Reset All…
es_ES: Restablecer todo…

en: Shortcuts
es_ES: Atajos

en: Plugins
es_ES: Complementos

en: Experimental
es_ES: Experimentos

en: Device Cache
es_ES: Antememoria de dispositivo

en: Clear Cache…
es_ES: Vaciar antememoria…

en: Legacy SMS Support
es_ES: Compatibilidad SMS heredada

en: SFTP Automount
es_ES: Montaje automático SFTP

en: Advanced
es_ES: Avanzado

en: Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajos de teclado

en: Device Settings
es_ES: Configuración del dispositivo

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
es_ES: Emparejamiento

en: Device is unpaired
es_ES: El dispositivo no está emparejado

en: You may configure this device before pairing
es_ES: Puede configurar este dispositivo antes de emparejarlo

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
es_ES: Información de cifrado

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
es_ES: Desemparejar

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
es_ES: Al dispositivo

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
es_ES: Del dispositivo

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
es_ES: Nada

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
es_ES: Restaurar

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
es_ES: Disminuir

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
es_ES: Silenciar

en: Set
es_ES: Establecer

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
es_ES: Oprima Esc para cancelar o Retroceso para restablecer el atajo de teclado.

en: Device Name
es_ES: Nombre del dispositivo

en: _Rename
es_ES: _Cambiar nombre

en: Refresh
es_ES: Actualizar

en: Mobile Settings
es_ES: Configuración de móvil

en: Service Menu
es_ES: Menú de servicios

en: Device Menu
es_ES: Menú de dispositivos

en: Edit Device Name
es_ES: Editar nombre de dispositivo

en: Devices
es_ES: Dispositivos

en: Searching for devices…
es_ES: Buscando dispositivos…

en: Browser Add-Ons
es_ES: Complementos para navegadores

en: Enable
es_ES: Activar

en: This device is invisible to unpaired devices
es_ES: Este dispositivo es invisible a dispositivos no emparejados

en: Discovery Disabled
es_ES: Descubrimiento desactivado

en: Display Mode
es_ES: Modo de visualización

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
es_ES: Menú de usuario

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
es_ES: Generar registro para asistencia

en: About GSConnect
es_ES: Acerca de GSConnect

en: Select a Device
es_ES: Seleccione un dispositivo

en: Select
es_ES: Seleccionar

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
es_ES: No se encontró ningún dispositivo

en: Device List
es_ES: Lista de dispositivos

en: Report
es_ES: Informe

en: Something’s gone wrong
es_ES: Algo ha salido mal

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
es_ES: GSConnect encontró un error inesperado. Por favor, informe del problema e incluya cualquier información que pueda ayudar.

en: Technical Details
es_ES: Detalles técnicos

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
es_ES: Enviar a dispositivo móvil

en: Edit
es_ES: Editar

en: Remove
es_ES: Quitar

en: Disabled
es_ES: Desactivado

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
es_ES: Digite un atajo nuevo para cambiar <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
es_ES: Ya está utilizándose %s

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
es_ES: Una completa implementación de KDE Connect para GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
es_ES: Los mensajes de depuración están registrándose. Realice las acciones necesarias para reproducir un problema y, a continuación, revise el registro.

en: Review Log
es_ES: Revisar registro

en: Laptop
es_ES: Equipo portátil

en: Smartphone
es_ES: Teléfono inteligente

en: Tablet
es_ES: Tableta

en: Television
es_ES: Televisión

en: Unpaired
es_ES: Desemparejado

en: Disconnected
es_ES: Desconectado

en: Connected
es_ES: Conectado

en: Waiting for service…
es_ES: Esperando el servicio…

en: Click for help troubleshooting
es_ES: Pulse para obtener información de solución de problemas

en: Click for more information
es_ES: Pulse para más información

en: Dial Number
es_ES: Marcar número

en: Share File
es_ES: Compartir archivo

en: List available devices
es_ES: Enumerar dispositivos disponibles

en: List all devices
es_ES: Enumerar todos los dispositivos

en: Target Device
es_ES: Dispositivo de destino

en: Message Body
es_ES: Cuerpo del mensaje

en: Send Notification
es_ES: Enviar notificación

en: Notification App Name
es_ES: Nombre de la aplicación de la notificación

en: Notification Body
es_ES: Cuerpo de la notificación

en: Notification Icon
es_ES: Icono de la notificación

en: Notification ID
es_ES: Identificador de la notificación

en: Photo
es_ES: Fotografía

en: Ping
es_ES: Prueba de conectividad

en: Ring
es_ES: Timbrar

en: Share Link
es_ES: Compartir enlace

en: Share Text
es_ES: Compartir texto

en: Show release version
es_ES: Mostrar versión

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
es_ES: Dispositivo Bluetooth en %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
es_ES: Solicitud de emparejamiento de %s

en: Reject
es_ES: Rechazar

en: Accept
es_ES: Aceptar

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
es_ES: Se desactivó el descubrimiento debido al número de dispositivos presentes en esta red.

en: OpenSSL not found
es_ES: No se encontró OpenSSL

en: Port already in use
es_ES: Puerto ya en uso

en: Exchange battery information
es_ES: Intercambiar información sobre la batería

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
es_ES: %s: batería cargada

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
es_ES: Carga completa

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
es_ES: %s: batería cargada al nivel personalizado

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
es_ES: %d %% cargada

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
es_ES: %s: batería baja

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
es_ES: %d %% restante

en: Clipboard
es_ES: Portapapeles

en: Share the clipboard content
es_ES: Compartir el contenido del portapapeles

en: Clipboard Push
es_ES: Envío a portapapeles

en: Clipboard Pull
es_ES: Recepción desde portapapeles

en: Access contacts of the paired device
es_ES: Acceder a los contactos del dispositivo emparejado

en: Find My Phone
es_ES: Encontrar mi teléfono

en: Ring your paired device
es_ES: Hacer sonar su dispositivo emparejado

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
es_ES: Permite que el dispositivo emparejado actúe como ratón y teclado remotos

en: Remote Input
es_ES: Entrada remota

en: Bidirectional remote media playback control
es_ES: Control remoto de reproducción multimedia bidireccional

en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: Share notifications with the paired device
es_ES: Compartir notificaciones con el dispositivo emparejado

en: Cancel Notification
es_ES: Cancelar notificación

en: Close Notification
es_ES: Cerrar notificación

en: Reply Notification
es_ES: Notificación de respuesta

en: Activate Notification
es_ES: Activar notificación

en: Request the paired device to take a photo and transfer it to this PC
es_ES: Solicitar al dispositivo emparejado que tome una foto y la transfiera a este equipo

en: Transfer Failed
es_ES: Transferencia fallida

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
es_ES: Falló el envío de «%s» a %s

en: Send and receive pings
es_ES: Enviar y recibir pings

note: TRANSLATORS: An optional message accompanying a ping, rarely if ever used eg. Ping: A message sent with ping
en: Ping: %s
es_ES: Prueba de conectividad: %s

en: Presentation
es_ES: Presentación

en: Use the paired device as a presenter
es_ES: Utilizar el dispositivo emparejado como presentador

en: Run Commands
es_ES: Ejecutar órdenes

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
es_ES: Ejecute órdenes en su dispositivo emparejado o deje que el dispositivo ejecute órdenes predefinidas en este equipo

en: Browse the paired device filesystem
es_ES: Examinar el sistema de archivos del dispositivo emparejado

en: Mount
es_ES: Montar

en: Unmount
es_ES: Desmontar

en: %s reported an error
es_ES: %s informó de un error

en: Share
es_ES: Compartición

en: Share files and URLs between devices
es_ES: Compartir archivos y URLs entre dispositivos

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
es_ES: %s no tiene permitido cargar archivos

en: Transferring File
es_ES: Transfiriendo archivo

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
es_ES: Recibiendo «%s» de %s

en: Transfer Successful
es_ES: Transferencia exitosa

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
es_ES: Se recibió «%s» de %s

en: Open File
es_ES: Abrir archivo

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
es_ES: Falló la recepción de «%s» desde %s

en: Text Shared By %s
es_ES: Texto compartido por %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
es_ES: Enviando «%s» a %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
es_ES: Se envió «%s» a %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
es_ES: Enviar archivos a %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
es_ES: Abrir al terminar

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
es_ES: Enviar un enlace a %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
es_ES: Enviar y leer SMS del dispositivo emparejado y recibir notificaciones de nuevos SMS

en: New SMS (URI)
es_ES: SMS nuevo (URI)

en: Reply SMS
es_ES: Responder a SMS

en: Share SMS
es_ES: Compartir SMS

en: System Volume
es_ES: Volumen del sistema

en: Enable the paired device to control the system volume
es_ES: Habilitar el dispositivo emparejado para controlar el volumen del sistema

en: PulseAudio not found
es_ES: No se encontró PulseAudio

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
es_ES: Ser notificado sobre las llamadas y ajustar el volumen del sistema durante las llamadas que suenan/están en curso

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
es_ES: Silenciar llamada

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
es_ES: Contacto desconocido

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
es_ES: Llamada entrante

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
es_ES: Llamada en curso

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
es_ES: Trabajo

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
es_ES: Móvil

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
es_ES: Residencial

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
es_ES: Enviar a %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
es_ES: Ahora mismo

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
es_ES: Ayer・%s

en: %d minute | %d minutes
es_ES[0]: %d minuto
es_ES[1]: %d minutos

en: Not available
es_ES: No disponible

en: Group Message
es_ES: Mensaje grupal

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
es_ES: Usted: %s

en: And %d other contact | And %d others
es_ES[0]: Y %d contacto más
es_ES[1]: Y %d más

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
es_ES: El teclado remoto de %s no está activo

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
es_ES: %d %% (estimando…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
es_ES: %d %% (%d∶%02d hasta completarse)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
es_ES: %d %% (quedan %d∶%02d)

en: Reply
es_ES: Responder

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
es_ES: Comparta enlaces con GSConnect, directamente al navegador o a través de SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
es_ES: Servicio no disponible

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
es_ES: Abrir en el navegador
