org.gnome.Shell.Extensions.GSConnect - en to fa translation catalogue (236 entries)

note: TRANSLATORS: Extension name
en: GSConnect
fa: جی‌اس‌کانکت

en: KDE Connect implementation for GNOME
fa: پیاده‌سازی کی‌دی‌ای کانکت برای گنوم

en: GSConnect Team
fa: گروه جی‌اس‌کانکت

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
fa: با جی‌اس‌کانکت می‌توانید به صورت امن به افزاره‌های همراه و دیگر میزکارهایتان وصل شوید تا:

en: Share files, links and text
fa: پرونده‌ها، پیوندها و متن را هم‌رسانی کنید

en: Send and receive messages
fa: پیام‌ها را فرستاده و دریافت کنید

en: Sync clipboard content
fa: محتوای تخته‌گیره را همگام کنید

en: Sync contacts
fa: آشنایان را همگام کنید

en: Sync notifications
fa: آگاهی‌ها را همگام کنید

en: Control media players
fa: پخش‌کننده‌های رسانه را وابپایید

en: Control system volume
fa: حجم صدای سامانه را وابپایید

en: Execute predefined commands
fa: دستورهای از پیش تعریف‌شده را اجرا کنید

en: And more…
fa: و بیش‌تر…

en: GSConnect in GNOME Shell
fa: جی‌اس‌کانکت در پوستهٔ گنوم

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
fa: وصل شدن به…

en: Cancel
fa: لغو

en: Connect
fa: وصل شدن

en: IP Address
fa: نشانی آی‌پی

en: No contacts
fa: بدون آشنا

en: Help
fa: راهنما

en: Type a phone number or name
fa: شماره تلفن یا نامی را بیازمایید

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
fa: دیگر

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
fa: فرستادن پیامک

en: Send
fa: فرستادن

en: Device is disconnected
fa: افزاره قطع است

en: Send Message
fa: فرستادن پیام

en: Type a message
fa: نوشتن یک پیام

en: Message Entry
fa: ورودی پیام

en: Type a message and press Enter to send
fa: پیامی نوشته و برای فرستادن، ورود را بزنید

en: Messaging
fa: پیام‌رسانی

en: New Conversation
fa: گفت‌وگوی جدید

en: No Conversations
fa: بدون گفت‌وگو

en: No conversation selected
fa: گفت‌وگوی گزیده نشده

en: Select or start a conversation
fa: گفت‌وگویی را برگیده یا آغاز کنید

en: Edit Command
fa: ویرایش دستور

en: Save
fa: ذخیره

en: Name
fa: نام

en: Command Line
fa: خط فرمان

en: Choose an executable
fa: پروندهٔ اجرایی‌ای برگزینید

en: Open
fa: گشودن

en: Desktop
fa: میزکار

en: Camera
fa: دوربین

en: Clipboard Sync
fa: همگام‌سازی تخته‌گیره

en: Media Players
fa: پخش‌کننده‌های رسانه

en: Mouse & Keyboard
fa: موشی و صفحه‌کلید

en: Volume Control
fa: واپایش حجم صدا

en: Files
fa: پرونده‌ها

en: Receive Files
fa: دریافت پرونده‌ها

en: Save files to
fa: ذخیرهٔ پرونده‌ها در

en: Sharing
fa: هم‌رسانی

en: Device Battery
fa: باتری افزاره

en: Low Battery Notification
fa: آگاهی کم بودن باتری

en: Charged Up to Custom Level Notification
fa: تا آگاهی سطح سفارشی شارژ می‌شود

en: Fully Charged Notification
fa: آگاهی پر شدن کامل

en: System Battery
fa: باتری سامانه

en: Share Statistics
fa: هم‌رسانی آمار

en: Battery
fa: باتری

en: Commands
fa: دستورها

en: Add Command
fa: افزودن دستور

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
fa: هم‌رسانی آگاهی‌ها

en: Share When Active
fa: هم‌رسانی هنگام فعّال بودن در نشست

en: Applications
fa: برنامه‌ها

en: Notifications
fa: آگاهی‌ها

en: Contacts
fa: آشنایان

en: Incoming Calls
fa: تماس‌های دریافتی

en: Volume
fa: حجم صدا

en: Pause Media
fa: مکث رسانه

en: Ongoing Calls
fa: تماس‌های در حال انجام

en: Mute Microphone
fa: خموشی میکروفون

en: Telephony
fa: تلفن

en: Action Shortcuts
fa: افزودن میان‌بر

en: Reset All…
fa: بازنشانی همه…

en: Shortcuts
fa: میان‌برها

en: Plugins
fa: افزایه‌ها

en: Experimental
fa: آزمایشی

en: Device Cache
fa: انبارهٔ افزاره

en: Clear Cache…
fa: پاک‌سازی انباره…

en: Legacy SMS Support
fa: پشتیابن پیامک قدیمی

en: SFTP Automount
fa: سوار کردن خودکار SFTP

en: Advanced
fa: پیش‌رفته

en: Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه‌کلید

en: Device Settings
fa: تنظیمات افزاره

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
fa: جفت کردن

en: Device is unpaired
fa: افزاره جدا شده

en: You may configure this device before pairing
fa: ممکن است بخواهید پیش از جفت کردن، این افزاره را پیکربندی کنید

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
fa: اطّلاعات رمزنگاری

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
fa: جدا سازی

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
fa: به افزاره

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
fa: از افزاره

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
fa: هیچ

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
fa: بازگردانی

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
fa: کم کردن

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
fa: خموش

en: Set
fa: تنظیم

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
fa: برای بازنشانی میان‌بر صفحه‌کلید، گریز یا پس‌بر را بزنید.

en: Device Name
fa: نام افزاره

en: _Rename
fa: _تغییر نام

en: Refresh
fa: نوسازی

en: Mobile Settings
fa: تنظیمات تلفن همراه

en: Service Menu
fa: فهرست خدمت

en: Device Menu
fa: فهرست افزاره

en: Edit Device Name
fa: ویرایش نام افزاره

en: Devices
fa: افزاره‌ها

en: Searching for devices…
fa: در جست‌وجوی افزاره‌ها…

en: Browser Add-Ons
fa: افزونه‌های مرورگر

en: Enable
fa: به کار انداختن

en: This device is invisible to unpaired devices
fa: این افزاره برای افزاره‌های جفت نشده، نامریی است

en: Discovery Disabled
fa: کشف از کار افتاد

en: Display Mode
fa: حالت نمایش

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
fa: تابلو

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
fa: فهرست کاربر

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
fa: ایجاد گزارش پشتیبانی

en: About GSConnect
fa: دربارهٔ جی‌اس‌کانکت

en: Select a Device
fa: افزاره‌ای را برگزینید

en: Select
fa: گزینش

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
fa: هیچ افزاره‌ای پیدا نشد

en: Device List
fa: فهرست افزاره

en: Report
fa: گزارش

en: Something’s gone wrong
fa: چیزی اشتباه شد

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
fa: جی‌ای‌کانکت با خطایی غیرمنتظره روبه‌رو شد. لطفاً مشکل را گزارش داده و هر اطّلاعاتی که ممکن است کمک کند را بدهید.

en: Technical Details
fa: جزییات فنی

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
fa: فرستادن به افزارهٔ همراه

en: Edit
fa: ویرایش

en: Remove
fa: برداشتن

en: Disabled
fa: از کار افتاده

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
fa: برای تغییر <b>%s</b> میان‌بر جدیدی وارد کنید

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
fa: %s از پیش در حال استفاده است

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
fa: پیاده‌سازی کامل کی‌دی‌ای کانکت برای گنوم

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
fa: پیام‌های رفع اشکال ثبت شده‌اند. هر اقدامی که برای بازتولید مشکل لازم است را انجام داده، سپس گزارش را بررسی کنید.

en: Review Log
fa: بازبینی گزارش

en: Laptop
fa: لپ‌تاپ

en: Smartphone
fa: تلفن هوشمند

en: Tablet
fa: رایانک

en: Television
fa: تلویزیون

en: Unpaired
fa: جدا شده

en: Disconnected
fa: قطع شده

en: Connected
fa: وصل شده

en: Waiting for service…
fa: در انتظار خدمت…

en: Click for help troubleshooting
fa: برای راهنمایی برای عیب‌یابی کلیک کنید

en: Click for more information
fa: برای اطّلاعات بیشتر کلیک کنید

en: Dial Number
fa: شماره‌گیری

en: Share File
fa: هم رسانی پرونده

en: List available devices
fa: فهرست افزاره‌های موجود

en: List all devices
fa: فهرست تمامی افزاره‌ها

en: Target Device
fa: افزارهٔ هدف

en: Message Body
fa: متن پیام

en: Send Notification
fa: فرستادن آگاهی

en: Notification App Name
fa: نام کارهٔ آگاهی

en: Notification Body
fa: متن آگاهی

en: Notification Icon
fa: نقشک آگاهی

en: Notification ID
fa: شناسهٔ آگاهی

en: Photo
fa: عکس

en: Ping
fa: پینگ

en: Ring
fa: زنگ

en: Share Link
fa: هم‌رسانی پیوند

en: Share Text
fa: هم‌رسانی متن

en: Show release version
fa: نمایش نگارش ارائه

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
fa: دستگاه بلوتوث در %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
fa: درخواست جفت کردن از %s

en: Reject
fa: رد کردن

en: Accept
fa: پذیرش

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
fa: به خاطر تعداد افزاره‌های روی این شبکه، کشف از کار افتاد.

en: OpenSSL not found
fa: اوپن‌اس‌اس‌ال پیدا نشد

en: Port already in use
fa: درگاه از پیش در حال استفاده است

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
fa: %s: باتری پر است

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
fa: شارژ کامل شد

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
fa: ⁦%d٪⁩ شارژ شد

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
fa: %s: باتری کم است

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
fa: ⁦%d٪⁩ مانده

en: Clipboard
fa: تخته‌گیره

en: Share the clipboard content
fa: محتوای تخته‌گیره را هم‌رسانی کنید

en: Clipboard Push
fa: فرستادن به تخته‌گیره

en: Clipboard Pull
fa: گرفتن از تخته‌گیره

en: Access contacts of the paired device
fa: به مخاطبین دستگاه جفت‌سازی شده دسترسی پیدا کنید

en: Find My Phone
fa: تلفنم را بیاب

en: Ring your paired device
fa: زنگ خوردن دستگاه جفت شده شما

en: Mousepad
fa: صفحهٔ موشی

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Cancel Notification
fa: لغو آگاهی

en: Close Notification
fa: بستن آگاهی

en: Reply Notification
fa: پاسخ به آگاهی

en: Activate Notification
fa: فعال سازی آگاهی

en: Transfer Failed
fa: جابه‌جایی شکست خورد

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
fa: شکست در فرستادن «%s» به %s

en: Send and receive pings
fa: پینگ‌ها را فرستاده و دریافت کنید

note: TRANSLATORS: An optional message accompanying a ping, rarely if ever used eg. Ping: A message sent with ping
en: Ping: %s
fa: پینگ: %s

en: Presentation
fa: ارائه

en: Run Commands
fa: اجرای دستورها

en: Mount
fa: سوار کردن

en: Unmount
fa: پیاده کردن

en: %s reported an error
fa: %s خطایی گزارش کرد

en: Share
fa: هم‌رسانی

en: Share files and URLs between devices
fa: هم‌رسانی پرونده‌ها و نشانی‌ها میان دستگاه‌ها

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
fa: %s اجازهٔ بارگذاری پرونده‌ها را ندارد

en: Transferring File
fa: در حال جابه‌جایی پرونده‌ها

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
fa: در حال دریافت «%s» از %s

en: Transfer Successful
fa: جابه‌جایی موفق

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
fa: «%s» از %s دریافت شد

en: Open File
fa: گشودن پرونده

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
fa: شکست در گرفتن «%s» از %s

en: Text Shared By %s
fa: متن هم‌رسانده از %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
fa: در حال فرستادن «%s» به %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
fa: «%s» به %s فرستاده شد

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
fa: فرستادن پرونده‌ها به %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
fa: گشودن هنگام اتمام

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
fa: فرستادن پیوندی به %s

en: SMS
fa: پیامک

en: New SMS (URI)
fa: پیامک جدید (نشانی)

en: Reply SMS
fa: پاسخ به پیامک

en: Share SMS
fa: هم‌رسانی پیامک

en: System Volume
fa: حجم صدای سامانه

en: PulseAudio not found
fa: پالس‌آدیو پیدا نشد

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
fa: خموشی تماس

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
fa: آشنای ناشناس

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
fa: تماس دریافتی

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
fa: تماس جاری

note: TRANSLATORS: A fax number
en: Fax
fa: دورنگار

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
fa: کاری

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
fa: همراه

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
fa: خانه

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
fa: فرستادن به %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
fa: هم‌اکنون

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
fa: دیروز ・%s

en: %d minute | %d minutes
fa[0]: %d دقیقه
fa[1]: %d دقیقه

en: Not available
fa: ناموجود

en: Group Message
fa: پیام گروهی

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
fa: شما: %s

en: And %d other contact | And %d others
fa[0]: و %d آشنای دیگر
fa[1]: و %d آشنای دیگر

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
fa: صفحه‌کلید دوردست روی %s فعّال نیست

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
fa: ⁦%d٪⁩ (در حال محاسبه…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
fa: ⁦%d٪⁩ (⁦%d:%02d⁩ تا پر شدن)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
fa: ⁦%d٪⁩ (⁦%d:%02d⁩ مانده)

en: Reply
fa: پاسخ

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
fa: با جی‌اس کانکت، پیوندها را با پیامک یا مستقیماً در مرورگر هم‌رسانی کنید.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
fa: خدمت ناموجود

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
fa: گشودن در مرورگر
