org.gnome.Shell.Extensions.GSConnect - en to fi translation catalogue (223 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
fi: KDE Connect -toteutus GNOMElle

en: GSConnect Team
fi: GSConnect -tiimi

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
fi: GSConnectin avulla voit muodostaa turvallisen yhteyden mobiililaitteisiin ja muihin tietokoneisiin:

en: Share files, links and text
fi: Jaa tiedostoja, linkkejä ja tekstiä

en: Send and receive messages
fi: Lähetä ja vastaanota viestejä

en: Sync clipboard content
fi: Synkronoi leikepöydän sisältö

en: Sync contacts
fi: Synkronoi yhteystiedot

en: Sync notifications
fi: Synkronoi ilmoitukset

en: Control media players
fi: Ohjaa mediasoittimia

en: Control system volume
fi: Ohjaa järjestelmän äänenvoimakkuutta

en: Execute predefined commands
fi: Suorita ennaltamäärättyjä komentoja

en: And more…
fi: Ja lisää…

en: GSConnect in GNOME Shell
fi: GSConnect GNOME Shell:issä

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
fi: Yhdistä kohteeseen…

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Connect
fi: Yhdistä

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: No contacts
fi: Ei yhteystietoja

en: Help
fi: Apua

en: Type a phone number or name
fi: Kirjoita puhelinnumero tai nimi

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
fi: Muut

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
fi: Lähetä tekstiviestillä

en: Send
fi: Lähetä

en: Device is disconnected
fi: Laite on kytketty irti

en: Send Message
fi: Lähetä viesti

en: Type a message
fi: Kirjoita viesti

en: Message Entry
fi: Viestin syöttö

en: Type a message and press Enter to send
fi: Kirjoita viesti ja paina Enteriä lähettääksesi

en: Messaging
fi: Viestintä

en: New Conversation
fi: Uusi Keskustelu

en: No Conversations
fi: Ei Keskusteluja

en: No conversation selected
fi: Ei Valittuja Keskusteluja

en: Select or start a conversation
fi: Valitse tai aloita keskustelu

en: Edit Command
fi: Muokkaa komentoa

en: Save
fi: Tallenna

en: Name
fi: Nimi

en: Command Line
fi: Komentorivi

en: Choose an executable
fi: Valitse käynnistystiedosto

en: Open
fi: Avaa

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Camera
fi: Kamera

en: Clipboard Sync
fi: Leikepydän Synkronointi

en: Media Players
fi: Mediasoittimet

en: Mouse & Keyboard
fi: Hiiri & Näppäimistö

en: Volume Control
fi: Äänenvoimakkuuden Säätö

en: Files
fi: Tiedostot

en: Receive Files
fi: Vastaanota Tiedostoja

en: Save files to
fi: Tallenna tiedostot nimellä

en: Sharing
fi: Jakaminen

en: Device Battery
fi: Laitteen Akku

en: Low Battery Notification
fi: Ilmoitus Akun Alhaisesta Varaustasosta

en: Fully Charged Notification
fi: Ilmoitus Akun Täydestä Varaustasosta

en: System Battery
fi: Järjestelmän Akku

en: Share Statistics
fi: Jaa Tilastot

en: Battery
fi: Akku

en: Commands
fi: Komennot

en: Add Command
fi: Lisää komento

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
fi: Jaa Ilmoitukset

en: Share When Active
fi: Jaa, Kun Aktiivinen

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Incoming Calls
fi: Tulevat Puhelut

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Pause Media
fi: Keskeytä Media

en: Ongoing Calls
fi: Meneillään Olevat Puhelut

en: Mute Microphone
fi: Mykistä Mikrofoni

en: Telephony
fi: Puhelinpalvelut

en: Action Shortcuts
fi: Toiminto-pikanäppäimet

en: Reset All…
fi: Nollaa Kaikki…

en: Shortcuts
fi: Pikakomennot

en: Plugins
fi: Lisäosat

en: Experimental
fi: Kokeelliset

en: Device Cache
fi: Laitteen Välimuisti

en: Clear Cache…
fi: Tyhjennä Välimuisti…

en: Legacy SMS Support
fi: Vanhentunut SMS-tuki

en: SFTP Automount
fi: SFTP:n Automaattinen Liitäntä

en: Advanced
fi: Lisäominaisuudet

en: Keyboard Shortcuts
fi: Näppäimistön Pikanäppäimet

en: Device Settings
fi: Laitteen Asetukset

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
fi: Parita

en: Device is unpaired
fi: Laitteen paritus on poistettu

en: You may configure this device before pairing
fi: Voit määrittää tämän laitteen ennen pariliitoksen muodostamista

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
fi: Salaustiedot

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
fi: Poista Paritus

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
fi: Laitteelle

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
fi: Laitteesta

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
fi: Ei mitään

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
fi: Palauta

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
fi: Alenna

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
fi: Mykistä

en: Set
fi: Aseta

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
fi: Paina Esc peruuttaaksesi tai Backspace nollataksesi pikanäppäimen.

en: Device Name
fi: Laitteen Nimi

en: _Rename
fi: _Uudelleennimeä

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Mobile Settings
fi: Mobiiliasetukset

en: Service Menu
fi: Palvelun Valikko

en: Device Menu
fi: Laitteen Valikko

en: Edit Device Name
fi: Muokkaa Laitteen Nimeä

en: Devices
fi: Laitteet

en: Searching for devices…
fi: Etsitään laitteita…

en: Browser Add-Ons
fi: Selain-lisäosat

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: This device is invisible to unpaired devices
fi: Tämä laite on näkymätön parittomille laitteille

en: Discovery Disabled
fi: Laitteiden löytö pois käytöstä

en: Display Mode
fi: Näyttötila

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
fi: Paneeli

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
fi: Käyttäjävalikko

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
fi: Luo tukiloki

en: About GSConnect
fi: Tietoja GSConnectista

en: Select a Device
fi: Valitse Laite

en: Select
fi: Valitse

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
fi: Laitetta Ei Löytynyt

en: Device List
fi: Laiteluettelo

en: Report
fi: Ilmoita

en: Something’s gone wrong
fi: Jokin meni pieleen

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
fi: GSConnect havaitsi odottamattoman virheen. Ilmoita ongelmasta ja liitä mukaan kaikki mahdolliset tiedot.

en: Technical Details
fi: Tekniset yksityiskohdat

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
fi: Lähetä mobiililaitteeseen

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Remove
fi: Poista

en: Disabled
fi: Poistettu Käytöstä

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
fi: Kirjoita uusi pikanäppäin muuttaaksesi <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
fi: %s on jo käytössä

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
fi: Täydellinen KDE Connect -toteutus GNOMEa varten

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
fi: Vianmääritysviestit kirjataan. Tee kaikki tarvittavat toimenpiteet ongelman toistamiseksi ja tarkista sitten loki.

en: Review Log
fi: Tarkista loki

en: Laptop
fi: Kannettava

en: Smartphone
fi: Älypuhelin

en: Tablet
fi: Tabletti

en: Television
fi: Televisio

en: Unpaired
fi: Epäparitettu

en: Disconnected
fi: Yhteys katkennut

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Waiting for service…
fi: Odotetaan palvelua…

en: Dial Number
fi: Näppäile Numero

en: Share File
fi: Jaa Tiedosto

en: List available devices
fi: Listaa saatavilla olevat laitteet

en: List all devices
fi: Listaa kaikki laitteet

en: Target Device
fi: Kohdelaite

en: Message Body
fi: Viestin runko

en: Send Notification
fi: Lähetä Ilmoitus

en: Notification App Name
fi: Ilmoitussovelluksen nimi

en: Notification Body
fi: Ilmoituksen Runko

en: Notification Icon
fi: Ilmoituksen Kuvake

en: Notification ID
fi: Ilmoituksen Tunnus

en: Photo
fi: Kuva

en: Ring
fi: Soita Ääni

en: Share Link
fi: Jaa Linkki

en: Share Text
fi: Jaa Teksti

en: Show release version
fi: Näytä julkaisuversio

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
fi: Parituspyyntö kohteelta %s

en: Reject
fi: Hylkää

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
fi: Laitehaku on poistettu käytöstä tässä verkossa olevien laitteiden lukumäärän vuoksi.

en: OpenSSL not found
fi: OpenSSL:ää ei löytynyt

en: Port already in use
fi: Portti on jo käytössä

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
fi: %s: Akku täynnä

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
fi: Täysin Ladattu

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
fi: %s: Akku lähes tyhjä

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
fi: %d%% jäljellä

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: Clipboard Push
fi: Leikepöydän Työntö

en: Clipboard Pull
fi: Leikepöydän Veto

en: Find My Phone
fi: Löydä Puhelimeni

en: Mousepad
fi: Hiirimatto

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Cancel Notification
fi: Peruuta Ilmoitus

en: Close Notification
fi: Sulje Ilmoitus

en: Reply Notification
fi: Vastaa Ilmoitukseen

en: Activate Notification
fi: Aktivoi Ilmoitus

en: Transfer Failed
fi: Siirto Epäonnistui

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
fi: “%s” lähettäminen kohteelle %s epäonnistui

note: TRANSLATORS: An optional message accompanying a ping, rarely if ever used eg. Ping: A message sent with ping
en: Ping: %s
fi: Pingaa: %s

en: Presentation
fi: Esitys

en: Run Commands
fi: Suorita Komentoja

en: Mount
fi: Liitä

en: Unmount
fi: Irroita

en: Share
fi: Jaa

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
fi: Kohteella %s ei ole lupaa lähettää tiedostoja

en: Transferring File
fi: Siirretään Tiedostoa

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
fi: Vastaanotetaan  “%s” kohteelta %s

en: Transfer Successful
fi: Siirto Onnistui

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
fi: Vastaanotettiin “%s” kohteelta %s

en: Open File
fi: Avaa Tiedosto

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
fi: “%s” vastaanotto kohteelta %s epäonnistui

en: Text Shared By %s
fi: Teksti, jonka on jakanut %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
fi: Lähetetään “%s” kohteelle %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
fi: Lähetettiiin “%s” kohteelle %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
fi: Lähetä tiedostoja kohteelle %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
fi: Avaa, kun valmis

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
fi: Lähetä linkki kohteelle %s

en: SMS
fi: Tekstiviesti

en: New SMS (URI)
fi: Uusi Tekstiviesti (URI)

en: Reply SMS
fi: Vastaa Tekstiviestiin

en: Share SMS
fi: Jaa Tekstiviesti

en: System Volume
fi: Järjestelmän Äänenvoimakkuus

en: PulseAudio not found
fi: PulseAudiota ei löytynyt

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
fi: Mykistä Puhelu

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
fi: Tuntematon Yhteystieto

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
fi: Tuleva Puhelu

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
fi: Meneillään oleva puhelu

note: TRANSLATORS: A fax number
en: Fax
fi: Faxi

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
fi: Työ

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
fi: Mobiili

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
fi: Koti

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
fi: Lähetä kohteelle %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
fi: Juuri nyt

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
fi: Eilen・%s

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: Not available
fi: Ei saatavilla

en: Group Message
fi: Ryhmäviesti

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
fi: Sinä: %s

en: And %d other contact | And %d others
fi[0]: Ja %d toinen yhteystieto
fi[1]: Ja %d muuta

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
fi: Etänäppäimistö kohteella %s ei ole aktiivinen

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
fi: %d%% (Arvioidaan…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
fi: %d%% (%d∶%02d Kunnes Täynnä)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
fi: %d%% (%d∶%02d Jäljellä)

en: Reply
fi: Vastaa

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
fi: Jaa linkkejä GSConnectin avulla suoraan selaimeen tai tekstiviestillä.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
fi: Palvelu ei ole käytettävissä

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
fi: Avaa Selaimessa
