gsconnect - en to gl_ES translation catalogue (220 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
gl_ES: Implementación do KDE Connect para GNOME

en: GSConnect Team
gl_ES: Equipo GSConnect

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
gl_ES: Con GSConnect pode conectar con seguranza con dispositivos móbiles e outros escritorio para:

en: Share files, links and text
gl_ES: Compartir ficheiros, ligazóns e texto

en: Send and receive messages
gl_ES: Enviar e recibir mensaxes

en: Sync clipboard content
gl_ES: Sincronizar contido do portapapeis

en: Sync contacts
gl_ES: Sincronizar contactos

en: Sync notifications
gl_ES: Sincronizar notificacións

en: Control media players
gl_ES: Controlar reprodutores multimedia

en: Control system volume
gl_ES: Controla o volume do sistema

en: Execute predefined commands
gl_ES: Executar ordes predefinidas

en: And more…
gl_ES: E máis…

en: GSConnect in GNOME Shell
gl_ES: GSConnect na Shell de GNOME

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
gl_ES: Conectar con…

en: Cancel
gl_ES: Anular

en: Connect
gl_ES: Conectar

en: IP Address
gl_ES: Enderezo IP

en: No contacts
gl_ES: Sen contactos

en: Help
gl_ES: Axuda

en: Type a phone number or name
gl_ES: Escriba o número de teléfono ou nome

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
gl_ES: Outro

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
gl_ES: Enviar SMS

en: Send
gl_ES: Enviar

en: Device is disconnected
gl_ES: O dispositivo está desconectado

en: Send Message
gl_ES: Enviar mensaxe

en: Type a message
gl_ES: Escriba unha mensaxe

en: Message Entry
gl_ES: Entrada de mensaxe

en: Type a message and press Enter to send
gl_ES: Escriba unha mensaxe e prema Intro para enviala

en: Messaging
gl_ES: Mensaxes

en: New Conversation
gl_ES: Nova conversa

en: No Conversations
gl_ES: Sen conversas

en: No conversation selected
gl_ES: Non se seleccionou conversa

en: Select or start a conversation
gl_ES: Seleccionar ou comezar conversa

en: Edit Command
gl_ES: Editar a orde

en: Save
gl_ES: Gardar

en: Name
gl_ES: Nome

en: Command Line
gl_ES: Liña de ordes

en: Choose an executable
gl_ES: Escoller un executábel

en: Open
gl_ES: Abrir

en: Desktop
gl_ES: Escritorio

en: Camera
gl_ES: Cámara

en: Clipboard Sync
gl_ES: Sincronizar portapapeis

en: Media Players
gl_ES: Reprodutores multimedia

en: Mouse & Keyboard
gl_ES: Rato e teclado

en: Volume Control
gl_ES: Control de volume

en: Files
gl_ES: Ficheiros

en: Receive Files
gl_ES: Recibir ficheiros

en: Save files to
gl_ES: Gardar ficheiros en

en: Sharing
gl_ES: Compartindo

en: Device Battery
gl_ES: Batería do dispositivo

en: Low Battery Notification
gl_ES: Notificación de batería baixa

en: Fully Charged Notification
gl_ES: Notificación de batería a tope de carga

en: System Battery
gl_ES: Batería do sistema

en: Share Statistics
gl_ES: Compartir estatísticas

en: Battery
gl_ES: Batería

en: Commands
gl_ES: Ordes

en: Add Command
gl_ES: Engadir orde

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
gl_ES: Compartir notificacións

en: Share When Active
gl_ES: Compartir cando estea activo

en: Applications
gl_ES: Aplicativos

en: Notifications
gl_ES: Notificacións

en: Contacts
gl_ES: Contactos

en: Incoming Calls
gl_ES: Chamadas entrantes

en: Pause Media
gl_ES: Deter reprodución

en: Ongoing Calls
gl_ES: Chamadas saíntes

en: Mute Microphone
gl_ES: Silenciar micrófono

en: Telephony
gl_ES: Telefonía

en: Action Shortcuts
gl_ES: Atallos de acción

en: Reset All…
gl_ES: Reiniciar todo…

en: Shortcuts
gl_ES: Atallos

en: Plugins
gl_ES: Engadidos

en: Device Cache
gl_ES: Caché do dispositivo

en: Clear Cache…
gl_ES: Despexar a caché…

en: Legacy SMS Support
gl_ES: Compatibilidade con SMS herdados

en: SFTP Automount
gl_ES: Montado automático SFTP

en: Advanced
gl_ES: Avanzado

en: Keyboard Shortcuts
gl_ES: Atallos de teclado

en: Device Settings
gl_ES: Configuración do dispositivo

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
gl_ES: Enparellar

en: Device is unpaired
gl_ES: O dispositivo non está emparellado

en: You may configure this device before pairing
gl_ES: Pode configurar este dispositivo antes do emparellado

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
gl_ES: Info de cifrado

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
gl_ES: Desemparellar

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
gl_ES: A dispositivo

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
gl_ES: Do dispositivo

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
gl_ES: Ningún

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
gl_ES: Restaurar

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
gl_ES: Baixar

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
gl_ES: Silencio

en: Set
gl_ES: Definir

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
gl_ES: Premer Esc para anular ou Retroceso para redefinir o atallo de teclado.

en: Device Name
gl_ES: Nome do dispositivo

en: _Rename
gl_ES: _Renomear

en: Refresh
gl_ES: Actualizar

en: Mobile Settings
gl_ES: Configuración móbil

en: Service Menu
gl_ES: Menú de servizo

en: Device Menu
gl_ES: Menú do dispositivo

en: Edit Device Name
gl_ES: Editar o nome do dispositivo

en: Devices
gl_ES: Dispositivos

en: Searching for devices…
gl_ES: Buscando dispositivos…

en: Browser Add-Ons
gl_ES: Engadidos de navegador

en: Enable
gl_ES: Activar

en: This device is invisible to unpaired devices
gl_ES: Este dispositivo é invisíbel para dispositivos non emparellados

en: Discovery Disabled
gl_ES: Descuberta desactivada

en: Display Mode
gl_ES: Modo de visualización

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
gl_ES: Menú do usuario

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
gl_ES: Xerar o rexistro para asistencia

en: About GSConnect
gl_ES: Verbo de GSConnect

en: Select a Device
gl_ES: Seleccionar un dispositivo

en: Select
gl_ES: Seleccionar

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
gl_ES: Non se atopou o dispositivo

en: Device List
gl_ES: Lista do dispositivo

en: Report
gl_ES: Informar

en: Something’s gone wrong
gl_ES: Algo foi mal

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
gl_ES: GSConnect atopou un erro inesperado. Informe do problema e inclúa toda información que poida ser de axuda.

en: Technical Details
gl_ES: Detalles técnicos

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
gl_ES: Enviar a dispositivo móbil

en: Edit
gl_ES: Editar

en: Remove
gl_ES: Retirar

en: Disabled
gl_ES: Desactivado

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
gl_ES: Escribir un novo atallo para cambiar<b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
gl_ES: %s xa está en uso

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
gl_ES: Unha implementación completa de KDE Connect para GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
gl_ES: Estanse a rexistrar as mensaxes de depuración. Faga o necesario para reproducir o problema e logo revise o rexistro.

en: Review Log
gl_ES: Revisar o rexistro

en: Laptop
gl_ES: Portátil

en: Smartphone
gl_ES: Móbil

en: Tablet
gl_ES: Tableta

en: Television
gl_ES: Televisión

en: Unpaired
gl_ES: Desemparellado

en: Disconnected
gl_ES: Desconectado

en: Connected
gl_ES: Conectado

en: Waiting for service…
gl_ES: Agardar polo servizo…

en: Click for help troubleshooting
gl_ES: Prema para obter axuda de solucións

en: Click for more information
gl_ES: Premer para ter máis información

en: Dial Number
gl_ES: Número en dial

en: Share File
gl_ES: Compartir ficheiro

en: List available devices
gl_ES: Lista de dispositivos dispoñíbeis

en: List all devices
gl_ES: Listar todos os dispositivos

en: Target Device
gl_ES: Dispositivo de destino

en: Message Body
gl_ES: Corpo da mensaxe

en: Send Notification
gl_ES: Enviar a notificación

en: Notification App Name
gl_ES: Nome da app notificada

en: Notification Body
gl_ES: Corpo da notificación

en: Notification Icon
gl_ES: Icona da notificación

en: Notification ID
gl_ES: ID de notificación

en: Photo
gl_ES: Foto

en: Ring
gl_ES: Timbre

en: Share Link
gl_ES: Compartir ligazón

en: Share Text
gl_ES: Compartir texto

en: Show release version
gl_ES: Amosar a versión da edición

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
gl_ES: Dispositivo bluetooth en %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
gl_ES: Petición de emparellado desde %s

en: Reject
gl_ES: Rexeitar

en: Accept
gl_ES: Aceptar

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
gl_ES: A descuberta desactivouse debido ao número de dispositivos nesta rede.

en: OpenSSL not found
gl_ES: Non se atopou o OpenSSL

en: Port already in use
gl_ES: O porto xa está sendo utilizado

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
gl_ES: %s: A batería está chea

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
gl_ES: Carga completa

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
gl_ES: %s: A batería está baixa

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
gl_ES: Queda o %d%%

en: Clipboard
gl_ES: Portapapeis

en: Clipboard Push
gl_ES: Entregar do portapapeis

en: Clipboard Pull
gl_ES: Recoller no portapapeis

en: Find My Phone
gl_ES: Atopar o meu teléfono

en: Mousepad
gl_ES: Área de rato

en: Unknown
gl_ES: Descoñecido

en: Cancel Notification
gl_ES: Anular a notificación

en: Close Notification
gl_ES: Pechar a notificación

en: Reply Notification
gl_ES: Responder a notificación

en: Activate Notification
gl_ES: Activar a notificación

en: Transfer Failed
gl_ES: Fallou a transferencia

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
gl_ES: Fallou o envío de "%s" a %s

en: Presentation
gl_ES: Presentación

en: Run Commands
gl_ES: Executar ordes

en: Mount
gl_ES: Montar

en: Unmount
gl_ES: Desmontar

en: Share
gl_ES: Compartir

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
gl_ES: %s non permite cargar ficheiros

en: Transferring File
gl_ES: Transferindo o ficheiro

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
gl_ES: Recibindo "%s" de %s

en: Transfer Successful
gl_ES: Transferencia correcta

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
gl_ES: Recibíronse "%s" desde %s

en: Open File
gl_ES: Abrir ficheiro

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
gl_ES: Fallou a recepción de "%s" desde %s

en: Text Shared By %s
gl_ES: Texto compartido por %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
gl_ES: Enviando "%s" a %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
gl_ES: Enviar "%s" a %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
gl_ES: Enviar ficheiros a %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
gl_ES: Abrir cando estea feito

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
gl_ES: Enviar unha ligazón a %s

en: New SMS (URI)
gl_ES: Novo SMS (URI)

en: Reply SMS
gl_ES: Responder a SMS

en: Share SMS
gl_ES: Compartir SMS

en: System Volume
gl_ES: Volume do sistema

en: PulseAudio not found
gl_ES: Non se atopou PulseAudio

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
gl_ES: Silenciar chamada

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
gl_ES: Contacto descoñecido

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
gl_ES: Chamada entrante

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
gl_ES: Chamada en curso

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
gl_ES: Traballo

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
gl_ES: Móbil

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
gl_ES: Casa

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
gl_ES: Enviar a %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
gl_ES: Agora mesmo

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
gl_ES: Onte・%s

en: %d minute | %d minutes
gl_ES[0]: %d minuto
gl_ES[1]: %d minutos

en: Not available
gl_ES: Non dispoñíbel

en: Group Message
gl_ES: Mensaxe de grupo

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
gl_ES: Vostede: %s

en: And %d other contact | And %d others
gl_ES[0]: E %d outro contacto
gl_ES[1]: E %d outros

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
gl_ES: O teclado remoto de %s non está activo

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
gl_ES: %d%% (Estímase…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
gl_ES: %d%% (%d:%02d Ata completar)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
gl_ES: %d%% (%d:%02d Restante)

en: Reply
gl_ES: Responder

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
gl_ES: Compartir ligazóns con GSConnect, directamente co navegador ou por SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
gl_ES: Servizo non dispoñíbel

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
gl_ES: Abrir no navegador
