gsconnect - en to id_ID translation catalogue (181 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
id_ID: Implementasi KDE Connect untuk GNOME

en: GSConnect Team
id_ID: Tim GSConnect

en: Share files, links and text
id_ID: Membagikan berkas, tautan, dan teks

en: Send and receive messages
id_ID: Mengirim serta menerima pesan

en: Sync clipboard content
id_ID: Menyinkronkan isi papan klip

en: Sync contacts
id_ID: Menyinkronkan kontak

en: Sync notifications
id_ID: Menyinkronkan notifikasi

en: Control system volume
id_ID: Mengendalikan volume sistem

en: And more…
id_ID: Dan banyak lagi…

en: GSConnect in GNOME Shell
id_ID: GSConnect di GNOME Shell

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
id_ID: Hubungkan dengan…

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Connect
id_ID: Hubungkan

en: IP Address
id_ID: Alamat IP

en: Help
id_ID: Bantuan

en: Type a phone number or name
id_ID: Ketik nomor telepon atau nama

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
id_ID: Lainnya

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
id_ID: Kirim SMS

en: Send
id_ID: Kirim

en: Device is disconnected
id_ID: Perangkat terputus

en: Send Message
id_ID: Kirim Pesan

en: Type a message
id_ID: Ketik pesan

en: Type a message and press Enter to send
id_ID: Ketik pesan dan tekan Enter untuk mengirim

en: Messaging
id_ID: Perpesanan

en: New Conversation
id_ID: Percakapan Baru

en: No Conversations
id_ID: Tidak Ada Percakapan

en: No conversation selected
id_ID: Tidak ada percakapan yang dipilih

en: Select or start a conversation
id_ID: Pilih atau mulai sebuah percakapan

en: Edit Command
id_ID: Sunting Perintah

en: Save
id_ID: Simpan

en: Name
id_ID: Nama

en: Command Line
id_ID: Baris Perintah

en: Open
id_ID: Buka

en: Camera
id_ID: Kamera

en: Clipboard Sync
id_ID: Sinkronisasi Papan Klip

en: Media Players
id_ID: Pemutar Media

en: Mouse & Keyboard
id_ID: Tetikus & Papan Ketik

en: Files
id_ID: Berkas-berkas

en: Receive Files
id_ID: Terima berkas-berkas

en: Save files to
id_ID: Simpan berkas-berkas di

en: Sharing
id_ID: Berbagi

en: Device Battery
id_ID: Baterai Perangkat

en: Low Battery Notification
id_ID: Notifikasi Baterai Lemah

en: Fully Charged Notification
id_ID: Notifikasi Baterai Terisi Penuh

en: System Battery
id_ID: Baterai Sistem

en: Share Statistics
id_ID: Bagikan Statistik

en: Battery
id_ID: Baterai

en: Add Command
id_ID: Tambahkan Perintah

en: Share Notifications
id_ID: Bagikan Notifikasi

en: Applications
id_ID: Aplikasi-aplikasi

en: Notifications
id_ID: Notifikasi

en: Contacts
id_ID: Kontak

en: Incoming Calls
id_ID: Panggilan Masuk

en: Ongoing Calls
id_ID: Panggilan Aktif

en: Mute Microphone
id_ID: Bisukan Mikrofon

en: Telephony
id_ID: Telepon

en: Action Shortcuts
id_ID: Pintasan Tindakan

en: Shortcuts
id_ID: Pintasan

en: Plugins
id_ID: Plugin-plugin

en: Experimental
id_ID: Eksperimental

en: Device Cache
id_ID: Cache Perangkat

en: Clear Cache…
id_ID: Hapus Cache…

en: Advanced
id_ID: Lanjutan

en: Keyboard Shortcuts
id_ID: Pintasan Papan Ketik

en: Device Settings
id_ID: Pengaturan Perangkat

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
id_ID: Hubungkan

en: Device is unpaired
id_ID: Perangkat tidak terhubung

en: You may configure this device before pairing
id_ID: Anda dapat mengkonfigurasi perangkat ini dulu sebelum menghubungkan

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
id_ID: Informasi Enkripsi

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
id_ID: Putuskan

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
id_ID: Ke Perangkat

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
id_ID: Dari Perangkat

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
id_ID: Tidak Ada

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
id_ID: Pulihkan

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
id_ID: Kecilkan

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
id_ID: Bisukan

en: Device Name
id_ID: Nama Perangkat

en: _Rename
id_ID: Ubah _nama

en: Refresh
id_ID: Muat ulang

en: Service Menu
id_ID: Menu Layanan

en: Device Menu
id_ID: Menu Perangkat

en: Edit Device Name
id_ID: Sunting Nama Perangkat

en: Devices
id_ID: Perangkat-perangkat

en: Searching for devices…
id_ID: Mencari perangkat…

en: Enable
id_ID: Aktifkan

en: This device is invisible to unpaired devices
id_ID: Perangkat ini tidak terlihat pada perangkat yang belum dihubungkan

en: Display Mode
id_ID: Mode Tampilan

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
id_ID: Hasilkan Log Dukungan

en: About GSConnect
id_ID: Tentang GSConnect

en: Select a Device
id_ID: Pilih Perangkat

en: Select
id_ID: Pilih

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
id_ID: Tidak Ada Perangkat Yang Ditemukan

en: Device List
id_ID: Daftar Perangkat

en: Report
id_ID: Laporkan

en: Something’s gone wrong
id_ID: Ada yang salah

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
id_ID: GSConnect mengalami kesalahan yang tak terduga. Harap laporkan masalahnya dan sertakan informasi yang mungkin membantu.

en: Technical Details
id_ID: Keterangan Teknis

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Disabled
id_ID: Dinonaktifkan

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
id_ID: %s sudah digunakan

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
id_ID: Implementasi lengkap KDE Connect untuk GNOME

en: Smartphone
id_ID: Ponsel

en: Television
id_ID: Televisi

en: Unpaired
id_ID: Tidak terhubung

en: Disconnected
id_ID: Terputus

en: Connected
id_ID: Terhubung

en: Waiting for service…
id_ID: Menunggu layanan…

en: Click for more information
id_ID: Klik untuk informasi lebih lanjut

en: Share File
id_ID: Bagikan Berkas

en: Message Body
id_ID: Isi Pesan

en: Send Notification
id_ID: Kirim Notifikasi

en: Notification Body
id_ID: Isi Notifikasi

en: Notification Icon
id_ID: Ikon Notifikasi

en: Notification ID
id_ID: ID Notifikasi

en: Photo
id_ID: Foto

en: Ring
id_ID: Dering

en: Share Link
id_ID: Bagikan Tautan

en: Share Text
id_ID: Bagikan Teks

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
id_ID: Permintaan Dihubungkan dari %s

en: Reject
id_ID: Tolak

en: Accept
id_ID: Terima

en: OpenSSL not found
id_ID: OpenSSL tidak ditemukan

en: Port already in use
id_ID: Port sudah digunakan

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
id_ID: %s: Baterai penuh

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
id_ID: Terisi Penuh

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
id_ID: %d%% Terisi

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
id_ID: %s: Baterai lemah

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
id_ID: %d%% tersisa

en: Clipboard
id_ID: Papan Klip

en: Share the clipboard content
id_ID: Bagikan isi papan klip

en: Clipboard Push
id_ID: Dorong Papan Klip

en: Clipboard Pull
id_ID: Tarik Papan Klip

en: Find My Phone
id_ID: Temukan Ponselku

en: Close Notification
id_ID: Tutup Notifikasi

en: Reply Notification
id_ID: Balas Notifikasi

en: Request the paired device to take a photo and transfer it to this PC
id_ID: Minta perangkat yang terhubung untuk mengambil foto dan mengirimkannya ke PC ini

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
id_ID: Gagal mengirim “%s” ke %s

en: Send and receive pings
id_ID: Kirim dan terima ping

en: Presentation
id_ID: Presentasi

en: Use the paired device as a presenter
id_ID: Gunakan perangkat terhubung sebagai presenter

en: Run Commands
id_ID: Jalankan Perintah

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
id_ID: Jalankan perintah pada perangkat terhubung Anda atau biarkan perangkat tersebut menjalankan perintah yang sudah ditentukan di PC ini

en: Mount
id_ID: Muat

en: %s reported an error
id_ID: %s melaporkan sebuah kesalahan

en: Share
id_ID: Bagikan

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
id_ID: %s tidak diizinkan untuk mengunggah berkas

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
id_ID: Menerima “%s” dari %s

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
id_ID: “%s” dari %s diterima

en: Open File
id_ID: Buka Berkas

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
id_ID: Gagal menerima “%s” dari %s

en: Text Shared By %s
id_ID: Teks Dibagikan Oleh %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
id_ID: Mengirim “%s” ke %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
id_ID: “%s” dikirim ke %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
id_ID: Kirim berkas-berkas ke %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
id_ID: Buka saat selesai

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
id_ID: Kirim tautan ke %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
id_ID: Kirim dan baca SMS di perangkat yang terhubung dan dapatkan notifikasi ketika menerima SMS baru

en: New SMS (URI)
id_ID: SMS Baru (URI)

en: Reply SMS
id_ID: Balas SMS

en: System Volume
id_ID: Volume Sistem

en: PulseAudio not found
id_ID: PulseAudio tidak ditemukan

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
id_ID: Panggilan masuk

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
id_ID: Panggilan aktif

note: TRANSLATORS: A fax number
en: Fax
id_ID: Faks

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
id_ID: Kantor

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
id_ID: Seluler

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
id_ID: Rumah

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
id_ID: Kirim ke %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
id_ID: Baru saja

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
id_ID: Kemarin • %s

en: %d minute | %d minutes
id_ID[0]: %d menit

en: Not available
id_ID: Tidak tersedia

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
id_ID: Anda: %s

en: And %d other contact | And %d others
id_ID[0]: Dan %d kontak lain

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
id_ID: %d%% (Memperkirakan…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
id_ID: %d%% (%d:%02d Sampai Penuh)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
id_ID: %d%% (%d:%02d Tersisa)

en: Reply
id_ID: Balas

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
id_ID: Layanan Tidak Tersedia

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
id_ID: Buka di Browser
