gsconnect - en to it_IT translation catalogue (244 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
it_IT: Implementazione di KDE Connect per GNOME

en: GSConnect Team
it_IT: Team GSConnect

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
it_IT: GSConnect è un'implementazione completa di KDE Connect per GNOME Shell, integrata con Nautilus, Chrome e Firefox. Il team di GSConnect produce applicazioni per Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS e Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
it_IT: Con GSConnect è possibile connettersi in sicurezza a dispositivi mobili e altri computer per:

en: Share files, links and text
it_IT: Condividere file, link e testi

en: Send and receive messages
it_IT: Inviare e ricevere messaggi

en: Sync clipboard content
it_IT: Sincronizzare il contenuto degli appunti

en: Sync contacts
it_IT: Sincronizzare i contatti

en: Sync notifications
it_IT: Sincronizzare le notifiche

en: Control media players
it_IT: Controllare i contenuti multimediali

en: Control system volume
it_IT: Controllare il volume di sistema

en: Execute predefined commands
it_IT: Eseguire comandi predefiniti

en: And more…
it_IT: E altro…

en: GSConnect in GNOME Shell
it_IT: GSConnect su GNOME Shell

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
it_IT: Connetti a…

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Connect
it_IT: Connetti

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: No contacts
it_IT: Nessun contatto

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Type a phone number or name
it_IT: Digita un numero di telefono o un nome

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
it_IT: Altro

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
it_IT: Invia SMS

en: Send
it_IT: Invia

en: Device is disconnected
it_IT: Il dispositivo è disconnesso

en: Send Message
it_IT: Invia un messaggio

en: Type a message
it_IT: Digita un messaggio

en: Message Entry
it_IT: Campo Messaggio

en: Type a message and press Enter to send
it_IT: Digitare un messaggio e premere Invio per inviarlo

en: Messaging
it_IT: Messaggi

en: New Conversation
it_IT: Nuova conversazione

en: No Conversations
it_IT: Nessuna conversazione

en: No conversation selected
it_IT: Nessuna conversazione selezionata

en: Select or start a conversation
it_IT: Seleziona o inizia una conversazione

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
it_IT: Touchpad.
    Trascina su questa area per spostare il cursore del mouse.
    Premi a lungo per trascinare il cursore del mouse.
    
    Un semplice clic verrà inviato al dispositivo accoppiato.
    Sinistra, centrale, tasto destro e rotelle della ruota.

en: Edit Command
it_IT: Comando Modifica

en: Save
it_IT: Salva

en: Name
it_IT: Nome

en: Command Line
it_IT: Linea di comando

en: Choose an executable
it_IT: Seleziona un eseguibile

en: Open
it_IT: Apri

en: Camera
it_IT: Fotocamera

en: Clipboard Sync
it_IT: Sincronizzazione appunti

en: Media Players
it_IT: Riproduzione multimediale

en: Mouse & Keyboard
it_IT: Mouse e tastiera

en: Volume Control
it_IT: Controllo volume

en: Files
it_IT: File

en: Receive Files
it_IT: Ricezione file

en: Save files to
it_IT: Salva i file su

en: Sharing
it_IT: Condivisione

en: Device Battery
it_IT: Batteria del dispositivo

en: Low Battery Notification
it_IT: Notifica di batteria scarica

en: Charged Up to Custom Level Notification
it_IT: Notificare il raggiungimento del livello personalizzato di carica

en: Fully Charged Notification
it_IT: Notifica di ricarica completa

en: System Battery
it_IT: Batteria di sistema

en: Share Statistics
it_IT: Condivisione statistiche

en: Battery
it_IT: Batteria

en: Commands
it_IT: Comandi

en: Add Command
it_IT: Aggiungere comando

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
it_IT: Condividi notifiche

en: Share When Active
it_IT: Condividi quando attivo

en: Applications
it_IT: Applicazioni

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Contacts
it_IT: Contatti

en: Incoming Calls
it_IT: Chiamate in entrata

en: Pause Media
it_IT: Metti in pausa il media

en: Ongoing Calls
it_IT: Chiamate in uscita

en: Mute Microphone
it_IT: Disattiva il microfono

en: Telephony
it_IT: Telefonia

en: Action Shortcuts
it_IT: Scorciatoie azioni

en: Reset All…
it_IT: Ripristina tutte…

en: Shortcuts
it_IT: Scorciatoie

en: Plugins
it_IT: Plugin

en: Experimental
it_IT: Sperimentale

en: Device Cache
it_IT: Cache del dispositivo

en: Clear Cache…
it_IT: Cancella cache…

en: Legacy SMS Support
it_IT: Supporto SMS legacy

en: SFTP Automount
it_IT: Montaggio automatico SFTP

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Keyboard Shortcuts
it_IT: Scorciatoie da tastiera

en: Device Settings
it_IT: Impostazioni dispositivo

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
it_IT: Accoppia

en: Device is unpaired
it_IT: Il dispositivo è disaccoppiato

en: You may configure this device before pairing
it_IT: È possibile configurare questo dispositivo prima dell'accoppiamento

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
it_IT: Informazioni di criptazione

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
it_IT: Disaccoppia

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
it_IT: Al dispositivo

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
it_IT: Dal dispositivo

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
it_IT: Niente

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
it_IT: Ripristina

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
it_IT: Riduci

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
it_IT: Silenzia

en: Set
it_IT: Imposta

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
it_IT: Premi ESC per annullare o Backspace per ripristinare la scorciatoia.

en: Device Name
it_IT: Nome del dispositivo

en: _Rename
it_IT: _Rinomina

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Mobile Settings
it_IT: Impostazioni dispositivi

en: Service Menu
it_IT: Menu Servizio

en: Device Menu
it_IT: Menu Dispositivo

en: Edit Device Name
it_IT: Modifica il nome del dispositivo

en: Devices
it_IT: Dispositivi

en: Searching for devices…
it_IT: Ricerca dei dispositivi…

en: Behavior When Locked
it_IT: Comportamento quando bloccato

en: Keep Alive
it_IT: Mantieni attivo

en: Browser Add-Ons
it_IT: Estensioni browser

en: Enable
it_IT: Abilita

en: This device is invisible to unpaired devices
it_IT: Questo dispositivo è invisibile ai dispositivi disaccoppiati

en: Discovery Disabled
it_IT: Ricerca disattiva

en: Display Mode
it_IT: Modalità di visualizzazione

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
it_IT: Pannello

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
it_IT: Menu utente

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
it_IT: Genera log di supporto

en: About GSConnect
it_IT: Informazioni su GSConnect

en: Select a Device
it_IT: Seleziona un dispositivo

en: Select
it_IT: Seleziona

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
it_IT: Dispositivo non trovato

en: Device List
it_IT: Elenco dispositivi

en: Report
it_IT: Segnalazione

en: Something’s gone wrong
it_IT: Qualcosa è andato storto

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
it_IT: GSConnet ha riscontrato un errore imprevisto. Segnalare il problema e includere le informazioni necessarie.

en: Technical Details
it_IT: Dettagli tecnici

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
it_IT: Invia al dispositivo mobile

en: Sync between your devices
it_IT: Sincronizza tra i dispositivi connessi

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
it_IT: Inserisci una nuova scorciatoia per <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
it_IT: %s già in uso

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
it_IT: Un'implementazione completa di KDE Connect per GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
it_IT: I messaggi di debug vengono registrati. Adotta tutte le misure necessarie per riprodurre un problema, quindi rivedi il registro.

en: Review Log
it_IT: Log delle Revisioni

en: Television
it_IT: Televisione

en: Unpaired
it_IT: Disaccoppiato

en: Disconnected
it_IT: Disconnesso

en: Connected
it_IT: Connesso

en: Waiting for service…
it_IT: In attesa del servizio…

en: Click for help troubleshooting
it_IT: Click per la risoluzione del problema

en: Click for more information
it_IT: Click per altre informazioni

en: Dial Number
it_IT: Componi numero

en: Share File
it_IT: Invia file

en: List available devices
it_IT: Elenco dei dispositivi disponibili

en: List all devices
it_IT: Elenco di tutti i dispositivi

en: Target Device
it_IT: Dispositivo di destinazione

en: Message Body
it_IT: Corpo del messaggio

en: Send Notification
it_IT: Invia notifica

en: Notification App Name
it_IT: Nome app di notifica

en: Notification Body
it_IT: Corpo della notifica

en: Notification Icon
it_IT: Icona di notifica

en: Notification ID
it_IT: ID della notifica

en: Photo
it_IT: Foto

en: Ring
it_IT: Squilla

en: Share Link
it_IT: Condividi collegamento

en: Share Text
it_IT: Invia testo

en: Show release version
it_IT: Mostrare versione di rilascio

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
it_IT: Dispositivo Bluetooth a %s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
it_IT: Chiave di verifica: %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
it_IT: Richiesta di accoppiamento da %s

en: Reject
it_IT: Rifiuta

en: Accept
it_IT: Accetta

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
it_IT: La ricerca è stata disattivata a causa dell'elevato numero di dispositivi nella rete.

en: OpenSSL not found
it_IT: OpenSSL non trovato

en: Port already in use
it_IT: Porta già in uso

en: Exchange battery information
it_IT: Scambiare informazioni sulla batteria

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
it_IT: %s: la batteria è carica

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
it_IT: Completamente carica

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
it_IT: %s: la batteria ha raggiunto il livello di carica impostato

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
it_IT: %d%% carico

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
it_IT: %s: batteria quasi scarica

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
it_IT: %d%% rimanenti

en: Clipboard
it_IT: Appunti

en: Share the clipboard content
it_IT: Condividere il contenuto degli appunti

en: Clipboard Push
it_IT: Invia appunti

en: Clipboard Pull
it_IT: Ricevi appunti

en: Access contacts of the paired device
it_IT: Accedere ai contatti del dispositivo

en: Find My Phone
it_IT: Trova il mio telefono

en: Ring your paired device
it_IT: Fare squillare il dispositivo

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
it_IT: Permette di usare il dispositivo come un mouse e una tastiera

en: Remote Input
it_IT: Immissione remota

en: Bidirectional remote media playback control
it_IT: Controllo di riproduzione multimediale bidirezionale

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Share notifications with the paired device
it_IT: Condividere le notifiche con il dispositivo

en: Cancel Notification
it_IT: Cancella notifica

en: Close Notification
it_IT: Chiudi notifica

en: Reply Notification
it_IT: Rispondi alla notifica

en: Activate Notification
it_IT: Attivare le notifiche

en: Request the paired device to take a photo and transfer it to this PC
it_IT: Richiedere al dispositivo di scattare una foto e trasferirla su questo PC

en: Transfer Failed
it_IT: Trasferimento fallito

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
it_IT: Invio fallito di "%s" a %s

en: Send and receive pings
it_IT: Inviare e ricevere ping

en: Presentation
it_IT: Presentazione

en: Use the paired device as a presenter
it_IT: Usa il dispositivo come presentatore

en: Run Commands
it_IT: Esegui comandi

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
it_IT: Eseguire comandi sul dispositivo o lasciare che il dispositivo esegua comandi predefiniti su questo PC

en: Browse the paired device filesystem
it_IT: Sfogliare il file system del dispositivo

en: Mount
it_IT: Monta

en: Unmount
it_IT: Smonta

en: %s reported an error
it_IT: %s ha segnalato un errore

en: Share
it_IT: Invia file

en: Share files and URLs between devices
it_IT: Condividere file e URL tra dispositivi

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
it_IT: %s non può caricare file

en: Transferring File
it_IT: Trasferimento file

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
it_IT: Ricezione in corso di "%s" da %s

en: Transfer Successful
it_IT: Trasferimento riuscito

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
it_IT: Ricevuto "%s" da %s

en: Show File Location
it_IT: Mostra posizione file

en: Open File
it_IT: Apri file

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
it_IT: Ricezione fallita di "%s" da %s

en: Text Shared By %s
it_IT: Testo condiviso da %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
it_IT: Invio in corso di "%s" a %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
it_IT: "%s" inviato a %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
it_IT: Invia file a %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
it_IT: Apri al termine

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
it_IT: Invia collegamento a %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
it_IT: Inviare e leggere SMS del dispositivo e ricevere le notifiche per nuovi SMS

en: New SMS (URI)
it_IT: Nuovo SMS (URI)

en: Reply SMS
it_IT: Rispondi all'SMS

en: Share SMS
it_IT: Condividi SMS

en: System Volume
it_IT: Volume di sistema

en: Enable the paired device to control the system volume
it_IT: Permettere al dispositivo di controllare il volume del sistema

en: PulseAudio not found
it_IT: PulseAudio non trovato

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
it_IT: Ricevere notifiche sulle telefonate e livellare il volume durante le telefonate

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
it_IT: Silenzia la chiamata in arrivo

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
it_IT: Contatto sconosciuto

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
it_IT: Chiamata in arrivo

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
it_IT: Chiamata in corso

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
it_IT: Lavoro

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
it_IT: Casa

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
it_IT: Invia a %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
it_IT: Proprio ora

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
it_IT: Ieri・%s

en: %d minute | %d minutes
it_IT[0]: %d minuto
it_IT[1]: %d minuti

en: Not available
it_IT: Non disponibile

en: Group Message
it_IT: Messaggio di gruppo

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
it_IT: Tu: %s

en: And %d other contact | And %d others
it_IT[0]: E %d altro contatto
it_IT[1]: E altri %d

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
it_IT: La tastiera remota su %s non è attiva

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
it_IT: %d%% (Stima…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
it_IT: %d%% (%d∶%02d Al completamento)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
it_IT: %d%% (%d∶%02d Rimanenti)

en: Reply
it_IT: Rispondi

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
it_IT: Condividi collegamenti con GSConnect, direttamente nel browser o via SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
it_IT: Servizio non disponibile

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
it_IT: Apri nel browser
