org.gnome.Shell.Extensions.GSConnect - en to nl_BE translation catalogue (124 entries)

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
nl_BE: Verbind met…

en: Cancel
nl_BE: Annuleer

en: Connect
nl_BE: Verbind

en: Help
nl_BE: Hulp

en: Type a phone number or name
nl_BE: Typ een telefoonnummer of naam

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
nl_BE: Ander

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
nl_BE: Verzend SMS

en: Send
nl_BE: Verzend

en: Device is disconnected
nl_BE: Toestel is niet geconnecteerd

en: Type a message
nl_BE: Typ een bericht

en: Messaging
nl_BE: Berichten

en: Name
nl_BE: Naam

en: Command Line
nl_BE: Commandoregel

en: Choose an executable
nl_BE: Kies een uitvoerbaar bestand

en: Clipboard Sync
nl_BE: Klembordsynchronisatie

en: Media Players
nl_BE: Mediaspelers

en: Mouse & Keyboard
nl_BE: Muis en klavier

en: Volume Control
nl_BE: Volumebeheer

en: Files
nl_BE: Bestanden

en: Sharing
nl_BE: Deling

en: Battery
nl_BE: Accu

en: Commands
nl_BE: Commando's

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
nl_BE: Deelnotificaties

en: Applications
nl_BE: Apps

en: Notifications
nl_BE: Notificaties

en: Contacts
nl_BE: Contacten

en: Incoming Calls
nl_BE: Inkomende oproepen

en: Pause Media
nl_BE: Pauzeer media

en: Ongoing Calls
nl_BE: In gesprek

en: Mute Microphone
nl_BE: Microfoon toedoen

en: Telephony
nl_BE: Telefonie

en: Action Shortcuts
nl_BE: Actie-sneltoetsen

en: Reset All…
nl_BE: Herstel alles…

en: Shortcuts
nl_BE: Sneltoetsen

en: Plugins
nl_BE: Invoegtoepassingen

en: Advanced
nl_BE: Geavanceerd

en: Keyboard Shortcuts
nl_BE: Sneltoetsen

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
nl_BE: Koppel aan

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
nl_BE: Encryptie-info

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
nl_BE: Koppel af

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
nl_BE: Naar GSM

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
nl_BE: Van GSM

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
nl_BE: Niets

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
nl_BE: Verlagen

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
nl_BE: Toedoen

en: Set
nl_BE: Stel in

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
nl_BE: Druk op Esc om te annuleren of op Backspace om de sneltoets terug te zetten.

en: Refresh
nl_BE: Herlaad

en: Mobile Settings
nl_BE: GSM-instellingen

en: Browser Add-Ons
nl_BE: Browser-add-ons

en: Discovery Disabled
nl_BE: Herkenning uitgeschakeld

en: Display Mode
nl_BE: Weergavemodus

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
nl_BE: Paneel

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
nl_BE: Gebruikersmenu

en: Select a Device
nl_BE: Kies een GSM

en: Select
nl_BE: Kies

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
nl_BE: Geen toestel gevonden

en: Report
nl_BE: Rapporteer

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
nl_BE: Verzend naar GSM

en: Disabled
nl_BE: Uitgeschakeld

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
nl_BE: Voer een nieuwe sneltoets in voor het wijzigen van <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
nl_BE: %s is al in gebruik

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
nl_BE: Volledige KDE Connect-implementatie voor GNOME

en: Click for help troubleshooting
nl_BE: Klik voor probleemoplossing

en: Click for more information
nl_BE: Klik voor meer informatie

en: Dial Number
nl_BE: Telefoonoproep

en: Share File
nl_BE: Deel bestand

en: Send Notification
nl_BE: Verzendnotificatie

en: Share Link
nl_BE: Deel link

en: Share Text
nl_BE: Deel tekst

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
nl_BE: Bluetooth-toestel op %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
nl_BE: Koppelaanvraag van %s

en: Reject
nl_BE: Verwerp

en: Accept
nl_BE: Accepteer

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
nl_BE: Herkenning is uitgeschakeld vanwege het aantal toestellen op dit netwerk.

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
nl_BE: Volledig opgeladen

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
nl_BE: %s: batterij is laag

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
nl_BE: %d%% resterend

en: Clipboard
nl_BE: Klembord

en: Clipboard Push
nl_BE: Verstuur klembord

en: Clipboard Pull
nl_BE: Haal klembord op

en: Find My Phone
nl_BE: Vind mijn telefoon

en: Mousepad
nl_BE: Touchpad

en: Cancel Notification
nl_BE: Annuleer notificatie

en: Close Notification
nl_BE: Sluit notificatie

en: Reply Notification
nl_BE: Antwoordnotificatie

en: Transfer Failed
nl_BE: Overzetten niet gelukt

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
nl_BE: Kon “%s” niet verzenden naar %s

en: Run Commands
nl_BE: Voer commando's uit

en: Mount
nl_BE: Koppel aan

en: Unmount
nl_BE: Koppel af

en: Share
nl_BE: Deel

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
nl_BE: “%s” ontvangen van %s

en: Transfer Successful
nl_BE: Met succes overgezet

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
nl_BE: “%s” ontvangen van %s

en: Open File
nl_BE: Open bestand

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
nl_BE: Kon “%s” niet ontvangen van %s

en: Text Shared By %s
nl_BE: Tekst, gedeeld door %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
nl_BE: “%s” verzenden naar %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
nl_BE: “%s” verzonden naar %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
nl_BE: Verzend bestanden naar %s

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
nl_BE: Verzend een link naar %s

en: New SMS (URI)
nl_BE: Nieuwe SMS (URI)

en: Reply SMS
nl_BE: Beantwoord SMS

en: Share SMS
nl_BE: Deel SMS

en: System Volume
nl_BE: Systeemvolume

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
nl_BE: Demp oproep

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
nl_BE: Onbekend contact

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
nl_BE: Inkomende oproep

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
nl_BE: In gesprek

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
nl_BE: Job

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
nl_BE: GSM

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
nl_BE: Thuis

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
nl_BE: Verzend naar %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
nl_BE: Zopas

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
nl_BE: Gisteren - %s

en: %d minute | %d minutes
nl_BE[0]: %d minuut
nl_BE[1]: %d minuten

en: Not available
nl_BE: Onbeschikbaar

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
nl_BE: %d%% (berekenen...)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
nl_BE: %d%% (%d%02d tot volledig opgeladen)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
nl_BE: %d%% (%d%02d resterend)

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
nl_BE: Deel links met GSConnect, direct naar de browser of per SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
nl_BE: Dienst onbeschikbaar

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
nl_BE: Open in browser
