org.gnome.Shell.Extensions.GSConnect - en to nl_NL translation catalogue (237 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
nl_NL: KDE Connect-implementatie voor GNOME

en: GSConnect Team
nl_NL: GSConnect-team

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
nl_NL: Met GSConnect kun je veilig verbinden met mobiele apparaten en computers om:

en: Share files, links and text
nl_NL: Bestanden, links en tekst te delen

en: Send and receive messages
nl_NL: Berichten te versturen en ontvangen

en: Sync clipboard content
nl_NL: De klembordinhoud te synchroniseren

en: Sync contacts
nl_NL: Contactpersonen te synchroniseren

en: Sync notifications
nl_NL: Meldingen te synchroniseren

en: Control media players
nl_NL: Mediaspelers te bedienen

en: Control system volume
nl_NL: Het volumeniveau van het systeem aan te passen

en: Execute predefined commands
nl_NL: Opgegeven opdrachten uit te voeren

en: And more…
nl_NL: En nog veel meer…

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
nl_NL: Verbinden met…

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Connect
nl_NL: Verbinden

en: IP Address
nl_NL: IP-adres

en: No contacts
nl_NL: Contactpersonen

en: Help
nl_NL: Hulp

en: Type a phone number or name
nl_NL: Typ een telefoonnummer of naam

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
nl_NL: Overig

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
nl_NL: SMS versturen

en: Send
nl_NL: Versturen

en: Device is disconnected
nl_NL: Apparaat is niet verbonden

en: Send Message
nl_NL: Bericht versturen

en: Type a message
nl_NL: Typ een bericht

en: Message Entry
nl_NL: Berichtinhoud

en: Type a message and press Enter to send
nl_NL: Typ een bericht en druk op enter om te versturen

en: Messaging
nl_NL: Berichten

en: New Conversation
nl_NL: Nieuw gesprek

en: No Conversations
nl_NL: Geen gesprekken

en: No conversation selected
nl_NL: Geen gesprek gekozen

en: Select or start a conversation
nl_NL: Kies of begin een gesprek

en: Edit Command
nl_NL: Opdracht aanpassen

en: Save
nl_NL: Opslaan

en: Name
nl_NL: Naam

en: Command Line
nl_NL: Opdrachtregel

en: Choose an executable
nl_NL: Kies een uitvoerbaar bestand

en: Open
nl_NL: Openen

en: Desktop
nl_NL: Computer

en: Clipboard Sync
nl_NL: Klembordsynchronisatie

en: Media Players
nl_NL: Mediaspelers

en: Mouse & Keyboard
nl_NL: Muis en toetsenbord

en: Volume Control
nl_NL: Volumebeheer

en: Files
nl_NL: Bestanden

en: Receive Files
nl_NL: Bestanden ontvangen

en: Save files to
nl_NL: Bestanden opslaan in

en: Sharing
nl_NL: Delen

en: Device Battery
nl_NL: Apparaataccu

en: Low Battery Notification
nl_NL: Melding bij laag accuniveau

en: Charged Up to Custom Level Notification
nl_NL: Melding bij ingesteld accuniveau

en: Fully Charged Notification
nl_NL: Melding bij 100% accuniveau

en: System Battery
nl_NL: Systeemaccu

en: Share Statistics
nl_NL: Statistieken delen

en: Battery
nl_NL: Accu

en: Commands
nl_NL: Opdrachten

en: Add Command
nl_NL: Opdracht toevoegen

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
nl_NL: Meldingen omtrent delen

en: Share When Active
nl_NL: Delen indien actief

en: Applications
nl_NL: Toepassingen

en: Notifications
nl_NL: Meldingen

en: Contacts
nl_NL: Contactpersonen

en: Incoming Calls
nl_NL: Inkomende oproepen

en: Pause Media
nl_NL: Media onderbreken

en: Ongoing Calls
nl_NL: Actieve gesprekken

en: Mute Microphone
nl_NL: Microfoon dempen

en: Telephony
nl_NL: Telefoon

en: Action Shortcuts
nl_NL: Actiesneltoetsen

en: Reset All…
nl_NL: Standaardwaarden…

en: Shortcuts
nl_NL: Sneltoetsen

en: Plugins
nl_NL: Plug-ins

en: Experimental
nl_NL: Experimenteel

en: Device Cache
nl_NL: Apparaatcache

en: Clear Cache…
nl_NL: Cache legen…

en: Legacy SMS Support
nl_NL: Verouderde sms-ondersteuning

en: SFTP Automount
nl_NL: SFTP automatisch aankoppelen

en: Advanced
nl_NL: Geavanceerd

en: Keyboard Shortcuts
nl_NL: Sneltoetsen

en: Device Settings
nl_NL: Apparaatinstellingen

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
nl_NL: Koppelen

en: Device is unpaired
nl_NL: Apparaat is niet gekoppeld

en: You may configure this device before pairing
nl_NL: Je kunt dit apparaat instellen alvorens het te koppelen

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
nl_NL: Versleutelingsinformatie

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
nl_NL: Ontkoppelen

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
nl_NL: Naar apparaat

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
nl_NL: Van apparaat

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
nl_NL: Niets

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
nl_NL: Herstellen

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
nl_NL: Verlagen

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
nl_NL: Dempen

en: Set
nl_NL: Instellen

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
nl_NL: Druk op Esc om te annuleren of Backspace om de standaard sneltoets te herstellen.

en: Device Name
nl_NL: Apparaatnaam

en: _Rename
nl_NL: _Naam wijzigen

en: Refresh
nl_NL: Verversen

en: Mobile Settings
nl_NL: Mobiele instellingen

en: Service Menu
nl_NL: Dienstmenu

en: Device Menu
nl_NL: Apparaatmenu

en: Edit Device Name
nl_NL: Apparaatnaam wijzigen

en: Devices
nl_NL: Apparaten

en: Searching for devices…
nl_NL: Bezig met zoeken naar apparaten…

en: Browser Add-Ons
nl_NL: Browseradd-ons

en: Enable
nl_NL: Inschakelen

en: This device is invisible to unpaired devices
nl_NL: Dit apparaat is onzichtbaar voor niet-gekoppelde apparaten

en: Discovery Disabled
nl_NL: Herkenning uitgeschakeld

en: Display Mode
nl_NL: Weergavemodus

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
nl_NL: Paneel

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
nl_NL: Gebruikersmenu

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
nl_NL: Ondersteuningslogboek samenstellen

en: About GSConnect
nl_NL: Over GSConnect

en: Select a Device
nl_NL: Kies een apparaat

en: Select
nl_NL: Kiezen

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
nl_NL: Geen apparaat gevonden

en: Device List
nl_NL: Apparatenlijst

en: Report
nl_NL: Melden

en: Something’s gone wrong
nl_NL: Er is iets misgegaan

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
nl_NL: Er is een onverwachte fout opgetreden. Meld dit probleem aan de ontwikkelaar en beschrijf wat je deed ten tijde van de fout.

en: Technical Details
nl_NL: Technische gegevens

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
nl_NL: Versturen naar mobiel apparaat

en: Edit
nl_NL: Bewerken

en: Remove
nl_NL: Verwijderen

en: Disabled
nl_NL: Uitgeschakeld

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
nl_NL: Druk op een nieuwe sneltoets voor <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
nl_NL: %s is al in gebruik

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
nl_NL: Een volledige KDE Connect-implementatie voor GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
nl_NL: Foutopsporingsberichten worden gelogd. Doe alles wat nodig is om het probleem aan te tonen en kijk dan het logboek na.

en: Review Log
nl_NL: Logboek nakijken

en: Television
nl_NL: Televisie

en: Unpaired
nl_NL: Ontkoppeld

en: Disconnected
nl_NL: Niet verbonden

en: Connected
nl_NL: Verbonden

en: Waiting for service…
nl_NL: Bezig met wachten op dienst…

en: Click for help troubleshooting
nl_NL: Klik voor probleemoplossing

en: Click for more information
nl_NL: Klik voor meer informatie

en: Dial Number
nl_NL: Nummer bellen

en: Share File
nl_NL: Bestand delen

en: List available devices
nl_NL: Beschikbare apparaten tonen

en: List all devices
nl_NL: Alle apparaten tonen

en: Target Device
nl_NL: Doelapparaat

en: Message Body
nl_NL: Berichtinhoud

en: Send Notification
nl_NL: Melding versturen

en: Notification App Name
nl_NL: Appnaam op melding

en: Notification Body
nl_NL: Meldingsinhoud

en: Notification Icon
nl_NL: Meldingspictogram

en: Notification ID
nl_NL: Meldingsid

en: Photo
nl_NL: Foto

en: Ring
nl_NL: Over laten gaan

en: Share Link
nl_NL: Link delen

en: Share Text
nl_NL: Tekst delen

en: Show release version
nl_NL: Uitgaveversie tonen

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
nl_NL: Bluetoothapparaat op %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
nl_NL: Koppelverzoek van %s

en: Reject
nl_NL: Weigeren

en: Accept
nl_NL: Accepteren

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
nl_NL: Herkenning is uitgeschakeld vanwege het aantal apparaten op dit netwerk.

en: OpenSSL not found
nl_NL: OpenSSL is niet aangetroffen

en: Port already in use
nl_NL: Deze poort is al in gebruik

en: Exchange battery information
nl_NL: Accu-informatie uitwisselen

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
nl_NL: %s: de accu is opgeladen

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
nl_NL: Volledig opgeladen

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
nl_NL: %s: de accu heeft het ingestelde oplaadniveau bereikt

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
nl_NL: %d%% opgeladen

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
nl_NL: %s: het accuniveau is laag

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
nl_NL: %d%% resterend

en: Clipboard
nl_NL: Klembord

en: Share the clipboard content
nl_NL: Klembordinhoud delen

en: Clipboard Push
nl_NL: Klembord versturen

en: Clipboard Pull
nl_NL: Klembord ophalen

en: Access contacts of the paired device
nl_NL: Toegang tot contactpersonen van het gekoppelde apparaat

en: Find My Phone
nl_NL: Zoek mijn telefoon

en: Ring your paired device
nl_NL: Gekoppeld apparaat laten rinkelen

en: Mousepad
nl_NL: Touchpad

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
nl_NL: Laat het gekoppelde apparaat fungeren als externe muis en toetsenbord

en: Bidirectional remote media playback control
nl_NL: Media twee kanten op bedienen

en: Unknown
nl_NL: Onbekend

en: Share notifications with the paired device
nl_NL: Meldingen delen met het gekoppelde apparaat

en: Cancel Notification
nl_NL: Melding annuleren

en: Close Notification
nl_NL: Melding sluiten

en: Reply Notification
nl_NL: Antwoordmelding

en: Activate Notification
nl_NL: Melding inschakelen

en: Request the paired device to take a photo and transfer it to this PC
nl_NL: Verzoek het gekoppelde apparaat een foto te maken en deze naar de pc te sturen

en: Transfer Failed
nl_NL: Overdracht mislukt

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
nl_NL: Versturen van “%s” naar %s mislukt

en: Send and receive pings
nl_NL: Pings ontvangen en versturen

en: Presentation
nl_NL: Presentatie

en: Use the paired device as a presenter
nl_NL: Gekoppeld apparaat laten fungeren als presentatiescherm

en: Run Commands
nl_NL: Opdrachten uitvoeren

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
nl_NL: Voer opdrachten uit op het gekoppelde apparaat of laat het apparaat vooraf ingestelde opdrachten uitvoeren op deze pc

en: Browse the paired device filesystem
nl_NL: Bladeren door het bestandssysteem van het gekoppelde apparaat

en: Mount
nl_NL: Aankoppelen

en: Unmount
nl_NL: Ontkoppelen

en: %s reported an error
nl_NL: %s: er is een fout opgetreden

en: Share
nl_NL: Delen

en: Share files and URLs between devices
nl_NL: Bestanden en url's uitwisselen tussen apparaten

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
nl_NL: %s mag geen bestanden sturen

en: Transferring File
nl_NL: Bestandsoverdracht

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
nl_NL: Bezig met ontvangen van “%s” van %s

en: Transfer Successful
nl_NL: Overdracht voltooid

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
nl_NL: “%s” ontvangen van %s

en: Open File
nl_NL: Bestand openen

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
nl_NL: Ontvangen van “%s” van %s mislukt

en: Text Shared By %s
nl_NL: Tekst van %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
nl_NL: Bezig met versturen van “%s” naar %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
nl_NL: “%s” is verstuurd naar %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
nl_NL: Bestanden versturen naar %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
nl_NL: Openen na overdracht

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
nl_NL: Link versturen naar %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
nl_NL: Lees en verstuur sms'jes van het gekoppelde apparaat en ontvang sms-meldingen

en: New SMS (URI)
nl_NL: Nieuwe sms (uri)

en: Reply SMS
nl_NL: SMS beantwoorden

en: Share SMS
nl_NL: SMS delen

en: System Volume
nl_NL: Volumeniveau van systeem

en: Enable the paired device to control the system volume
nl_NL: Laat het gekoppelde apparaat het systeemvolume aanpassen

en: PulseAudio not found
nl_NL: PulseAudio is niet aangetroffen

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
nl_NL: Ontvang meldingen omtrent oproepen en volume-aanpassingen tijdens rinkelen/actieve gesprekken

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
nl_NL: Oproep dempen

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
nl_NL: Onbekende contactpersoon

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
nl_NL: Inkomende oproep

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
nl_NL: Actief gesprek

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
nl_NL: Werk

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
nl_NL: Mobiel

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
nl_NL: Thuis

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
nl_NL: Versturen naar %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
nl_NL: Zojuist

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
nl_NL: Gisteren - %s

en: %d minute | %d minutes
nl_NL[0]: %d minuut
nl_NL[1]: %d minuten

en: Not available
nl_NL: Niet beschikbaar

en: Group Message
nl_NL: Groepsbericht

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
nl_NL: Ik: %s

en: And %d other contact | And %d others
nl_NL[0]: En %d andere contactpersoon
nl_NL[1]: En %d anderen

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
nl_NL: Het externe toetsenbord op '%s' is inactief

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
nl_NL: %d%% (bezig met berekenen…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
nl_NL: %d%% (%d:%02d tot volledig opgeladen)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
nl_NL: %d%% (%d:%02d resterend)

en: Reply
nl_NL: Beantwoorden

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
nl_NL: Deel links met GSConnect, direct naar de browser of via sms.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
nl_NL: Dienst niet beschikbaar

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
nl_NL: Openen in browser
