gsconnect - en to pl_PL translation catalogue (249 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
pl_PL: Implementacja KDE Connect dla środowiska GNOME

en: GSConnect Team
pl_PL: Zespół GSConnect

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
pl_PL: GSConnect to pełna implementacja KDE Connect specjalnie dla Powłoki GNOME z integracją z programami Nautilus, Chrome i Firefox. Zespół KDE Connect ma aplikacje dla systemów Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS i Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
pl_PL: Za pomocą GSConnect można bezpiecznie połączyć się z telefonem i innymi komputerami, aby:

en: Share files, links and text
pl_PL: Udostępniać pliki, odnośniki i teksty

en: Send and receive messages
pl_PL: Wysyłać i odbierać wiadomości

en: Sync clipboard content
pl_PL: Synchronizować zawartość schowka

en: Sync contacts
pl_PL: Synchronizować kontakty

en: Sync notifications
pl_PL: Synchronizować powiadomienia

en: Control media players
pl_PL: Sterować odtwarzaczami multimedialnymi

en: Control system volume
pl_PL: Sterować głośnością systemową

en: Execute predefined commands
pl_PL: Wykonywać wcześniej określone polecenia

en: And more…
pl_PL: I wiele więcej…

en: GSConnect in GNOME Shell
pl_PL: GSConnect w Powłoce GNOME

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
pl_PL: Połącz z…

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Connect
pl_PL: Połącz

en: IP Address
pl_PL: Adres IP

en: No contacts
pl_PL: Brak kontaktów

en: Help
pl_PL: Pomoc

en: Type a phone number or name
pl_PL: Numer telefonu lub nazwa kontaktu

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
pl_PL: Inny

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
pl_PL: Wyślij SMS

en: Send
pl_PL: Wyślij

en: Device is disconnected
pl_PL: Urządzenie jest rozłączone

en: Send Message
pl_PL: Wysyła wiadomość

en: Type a message
pl_PL: Napisz wiadomość

en: Message Entry
pl_PL: Pole wpisywania wiadomości

en: Type a message and press Enter to send
pl_PL: Proszę wpisać wiadomość i nacisnąć klawisz Enter, aby ją wysłać

en: Messaging
pl_PL: Wiadomości

en: New Conversation
pl_PL: Nowa rozmowa

en: No Conversations
pl_PL: Brak rozmów

en: No conversation selected
pl_PL: Nie wybrano rozmowy

en: Select or start a conversation
pl_PL: Wybierz lub rozpocznij rozmowę

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
pl_PL: Panel dotykowy.
    Przeciągnięcie na tym obszarze przeniesie kursor myszy.
    Długie naciśnięcie przeciągnie kursor myszy.
    
    Proste kliknięcie zostanie wysłane do połączonego urządzenia.
    Lewy, środkowy, prawy przycisk i przewinięcia kółkiem.

en: Edit Command
pl_PL: Modyfikacja polecenia

en: Save
pl_PL: Zapisuje

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Command Line
pl_PL: Wiersz poleceń

en: Choose an executable
pl_PL: Wybiera plik wykonywalny

en: Open
pl_PL: Otwórz

en: Desktop
pl_PL: Komputer stacjonarny

en: Camera
pl_PL: Aparat

en: Clipboard Sync
pl_PL: Synchronizacja schowka

en: Media Players
pl_PL: Odtwarzacze multimediów

en: Mouse & Keyboard
pl_PL: Mysz i klawiatura

en: Volume Control
pl_PL: Sterowanie głośnością

en: Files
pl_PL: Pliki

en: Receive Files
pl_PL: Odbieranie plików

en: Save files to
pl_PL: Zapisywanie plików w

en: Sharing
pl_PL: Udostępnianie

en: Device Battery
pl_PL: Akumulator urządzenia

en: Low Battery Notification
pl_PL: Powiadomienie o niskim poziomie naładowania akumulatora

en: Charged Up to Custom Level Notification
pl_PL: Powiadomienie o naładowaniu do danego poziomu

en: Fully Charged Notification
pl_PL: Powiadomienie o pełnym naładowaniu

en: System Battery
pl_PL: Akumulator komputera

en: Share Statistics
pl_PL: Udostępnianie statystyk

en: Battery
pl_PL: Akumulator

en: Commands
pl_PL: Polecenia

en: Add Command
pl_PL: Dodaj polecenie

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
pl_PL: Udostępnianie powiadomień

en: Share When Active
pl_PL: Udostępnianie podczas aktywności

en: Applications
pl_PL: Programy

en: Notifications
pl_PL: Powiadomienia

en: Contacts
pl_PL: Kontakty

en: Incoming Calls
pl_PL: Połączenia przychodzące

en: Volume
pl_PL: Głośność

en: Pause Media
pl_PL: Wstrzymywanie multimediów

en: Ongoing Calls
pl_PL: Trwające połączenia

en: Mute Microphone
pl_PL: Wyciszanie mikrofonu

en: Telephony
pl_PL: Komunikacja

en: Action Shortcuts
pl_PL: Skróty działań

en: Reset All…
pl_PL: Przywróć wszystko…

en: Shortcuts
pl_PL: Skróty

en: Plugins
pl_PL: Wtyczki

en: Experimental
pl_PL: Eksperymentalne

en: Device Cache
pl_PL: Pamięć podręczna urządzenia

en: Clear Cache…
pl_PL: Wyczyść pamięć podręczną…

en: Legacy SMS Support
pl_PL: Obsługa SMS (poprzednia wersja)

en: SFTP Automount
pl_PL: Automatyczne montowanie SFTP

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Keyboard Shortcuts
pl_PL: Skróty klawiszowe

en: Device Settings
pl_PL: Ustawienia urządzenia

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
pl_PL: Powiąż

en: Device is unpaired
pl_PL: Urządzenie jest niepowiązane

en: You may configure this device before pairing
pl_PL: Można skonfigurować to urządzenie przed powiązaniem

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
pl_PL: Informacje o szyfrowaniu

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
pl_PL: Odwiąż

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
pl_PL: Do urządzenia

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
pl_PL: Z urządzenia

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
pl_PL: Nic

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
pl_PL: Przywróć

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
pl_PL: Ciszej

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
pl_PL: Wycisz

en: Set
pl_PL: Ustaw

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
pl_PL: Klawisz Esc anuluje, a Backspace przywróci skrót klawiszowy.

en: Device Name
pl_PL: Nazwa urządzenia

en: _Rename
pl_PL: _Zmień nazwę

en: Refresh
pl_PL: Odśwież

en: Mobile Settings
pl_PL: Ustawienia urządzeń mobilnych

en: Service Menu
pl_PL: Menu usługi

en: Device Menu
pl_PL: Menu urządzenia

en: Edit Device Name
pl_PL: Modyfikuje nazwę urządzenia

en: Devices
pl_PL: Urządzenia

en: Searching for devices…
pl_PL: Wyszukiwanie urządzeń…

en: Behavior When Locked
pl_PL: Zachowanie po zablokowaniu

en: Keep Alive
pl_PL: Bez wyłączania

en: Browser Add-Ons
pl_PL: Dodatki do przeglądarek

en: Enable
pl_PL: Włącz

en: This device is invisible to unpaired devices
pl_PL: To urządzenie jest niewidoczne dla niepowiązanych urządzeń

en: Discovery Disabled
pl_PL: Wykrywanie jest wyłączone

en: Display Mode
pl_PL: Tryb wyświetlania

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
pl_PL: Menu użytkownika

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
pl_PL: Utwórz dziennik wsparcia

en: About GSConnect
pl_PL: O programie

en: Select a Device
pl_PL: Wybór urządzenia

en: Select
pl_PL: Wybierz

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
pl_PL: Nie odnaleziono żadnego urządzenia

en: Device List
pl_PL: Lista urządzeń

en: Report
pl_PL: Zgłoś

en: Something’s gone wrong
pl_PL: Coś się nie powiodło

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
pl_PL: Wystąpił nieoczekiwany błąd w GSConnect. Proszę go zgłosić i dołączyć wszelkie informacje, które mogą pomóc.

en: Technical Details
pl_PL: Informacje techniczne

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
pl_PL: Wyślij na urządzenie mobilne

en: Sync between your devices
pl_PL: Synchronizacja pomiędzy urządzeniami

en: Edit
pl_PL: Modyfikuje

en: Remove
pl_PL: Usuwa

en: Disabled
pl_PL: Wyłączone

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
pl_PL: Proszę wprowadzić nowy skrót, aby zmienić „<b>%s</b>”

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
pl_PL: %s jest już używane

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
pl_PL: Pełna implementacja KDE Connect dla środowiska GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
pl_PL: Komunikaty debugowania są zapisywane w dzienniku. Proszę podjąć działania niezbędne do powtórzenia problemu, a następnie przejrzeć dziennik.

en: Review Log
pl_PL: Przejrzyj dziennik

en: Smartphone
pl_PL: Smartfon

en: Television
pl_PL: Telewizor

en: Unpaired
pl_PL: Niepowiązane

en: Disconnected
pl_PL: Rozłączone

en: Connected
pl_PL: Połączone

en: Waiting for service…
pl_PL: Oczekiwanie na usługę…

en: Click for help troubleshooting
pl_PL: Uzyskaj pomoc w rozwiązaniu problemu

en: Click for more information
pl_PL: Więcej informacji

en: Dial Number
pl_PL: Zadzwoń

en: Share File
pl_PL: Udostępnij plik

en: List available devices
pl_PL: Wyświetla listę dostępnych urządzeń

en: List all devices
pl_PL: Wyświetla listę wszystkich urządzeń

en: Target Device
pl_PL: Urządzenie docelowe

en: Message Body
pl_PL: Treść wiadomości

en: Send Notification
pl_PL: Wyślij powiadomienie

en: Notification App Name
pl_PL: Nazwa aplikacji powiadomienia

en: Notification Body
pl_PL: Treść powiadomienia

en: Notification Icon
pl_PL: Ikona powiadomienia

en: Notification ID
pl_PL: Identyfikator powiadomienia

en: Photo
pl_PL: Zdjęcie

en: Ring
pl_PL: Zadzwoń

en: Share Link
pl_PL: Udostępnij odnośnik

en: Share Text
pl_PL: Udostępnij tekst

en: Show release version
pl_PL: Wyświetla wersję wydania

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
pl_PL: Urządzenie Bluetooth pod adresem %s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
pl_PL: Klucz weryfikacji: %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
pl_PL: Prośba o powiązanie z urządzenia %s

en: Reject
pl_PL: Odrzuć

en: Accept
pl_PL: Przyjmij

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
pl_PL: Wykrywanie zostało wyłączone z powodu liczby urządzeń w tej sieci.

en: OpenSSL not found
pl_PL: Nie odnaleziono biblioteki OpenSSL

en: Port already in use
pl_PL: Port jest już używany

en: Exchange battery information
pl_PL: Wymiana informacji o naładowaniu akumulatora

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
pl_PL: %s: akumulator jest w pełni naładowany

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
pl_PL: W pełni naładowane

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
pl_PL: %s: akumulator został naładowany do danego poziomu

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
pl_PL: Naładowano %d%%

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
pl_PL: %s: poziom naładowania akumulatora jest niski

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
pl_PL: Pozostało %d%%

en: Clipboard
pl_PL: Schowek

en: Share the clipboard content
pl_PL: Udostępnianie zawartości schowka

en: Clipboard Push
pl_PL: Wysyłanie do schowka

en: Clipboard Pull
pl_PL: Odbieranie ze schowka

en: Access contacts of the paired device
pl_PL: Dostęp do kontaktów powiązanego urządzenia

en: Find My Phone
pl_PL: Znajdź mój telefon

en: Ring your paired device
pl_PL: Dzwonienie na powiązane urządzenie

en: Mousepad
pl_PL: Podkładka pod mysz

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
pl_PL: Umożliwienie używania powiązanego urządzenia jako zdalnej myszy i klawiatury

en: Remote Input
pl_PL: Zdalne sterowanie

en: Bidirectional remote media playback control
pl_PL: Dwukierunkowe zdalne sterowanie odtwarzaniem multimediów

en: Unknown
pl_PL: Nieznany

en: Share notifications with the paired device
pl_PL: Udostępnianie powiadomień powiązanemu urządzeniu

en: Cancel Notification
pl_PL: Anuluj powiadomienie

en: Close Notification
pl_PL: Zamknij powiadomienie

en: Reply Notification
pl_PL: Odpowiedz na powiadomienie

en: Activate Notification
pl_PL: Aktywuj powiadomienie

en: Request the paired device to take a photo and transfer it to this PC
pl_PL: Powiązane urządzenie robi zdjęcie i przesyła je do komputera

en: Transfer Failed
pl_PL: Przesłanie się nie powiodło

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
pl_PL: Wysłanie „%s” do urządzenia %s się nie powiodło

en: Send and receive pings
pl_PL: Wysyłanie i odbieranie sygnałów ping

en: Presentation
pl_PL: Prezentacja

en: Use the paired device as a presenter
pl_PL: Używanie powiązanego urządzenia jako prezentera

en: Run Commands
pl_PL: Wykonywanie poleceń

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
pl_PL: Wykonywanie poleceń na powiązanym urządzeniu lub umożliwienie urządzeniu wykonywania wcześniej ustalonych poleceń na tym komputerze

en: Browse the paired device filesystem
pl_PL: Przeglądanie systemu plików powiązanego urządzenia

en: Mount
pl_PL: Zamontuj

en: Unmount
pl_PL: Odmontuj

en: %s reported an error
pl_PL: Urządzenie %s zgłosiło błąd

en: Share
pl_PL: Udostępnij

en: Share files and URLs between devices
pl_PL: Udostępnianie plików i adresów URL między urządzeniami

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
pl_PL: Urządzenie %s nie może wysyłać plików

en: Transferring File
pl_PL: Przesyłanie pliku

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
pl_PL: Odbieranie „%s” z urządzenia %s

en: Transfer Successful
pl_PL: Pomyślnie przesłano

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
pl_PL: Odebrano „%s” z urządzenia %s

en: Show File Location
pl_PL: Wyświetl położenie pliku

en: Open File
pl_PL: Otwórz plik

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
pl_PL: Odebranie „%s” z urządzenia %s się nie powiodło

en: Text Shared By %s
pl_PL: Tekst udostępniony przez: %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
pl_PL: Wysyłanie „%s” do urządzenia %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
pl_PL: Wysłano „%s” do urządzenia %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
pl_PL: Wysłanie plików do urządzenia %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
pl_PL: Otwarcie po ukończeniu

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
pl_PL: Wysyła odnośnik do urządzenia %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
pl_PL: Wysyłanie i odczytywanie wiadomości SMS powiązanego urządzenia i powiadamianie o nowych SMS-ach

en: New SMS (URI)
pl_PL: Nowy SMS (adres URI)

en: Reply SMS
pl_PL: Odpowiedz na SMS

en: Share SMS
pl_PL: Udostępnij SMS

en: System Volume
pl_PL: Głośność systemu

en: Enable the paired device to control the system volume
pl_PL: Umożliwienie powiązanemu urządzeniu sterowania głośnością systemu

en: PulseAudio not found
pl_PL: Nie odnaleziono usługi PulseAudio

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
pl_PL: Powiadamianie o połączeniach i dostosowywanie głośności systemu podczas oczekujących/trwających połączeń

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
pl_PL: Wycisz połączenie

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
pl_PL: Nieznany kontakt

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
pl_PL: Połączenie przychodzące

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
pl_PL: Trwające połączenie

note: TRANSLATORS: A fax number
en: Fax
pl_PL: Faks

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
pl_PL: Służbowy

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
pl_PL: Komórkowy

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
pl_PL: Domowy

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
pl_PL: Wyślij do „%s”

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
pl_PL: Przed chwilą

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
pl_PL: Wczoraj・%s

en: %d minute | %d minutes
pl_PL[0]: %d minuta
pl_PL[1]: %d minuty
pl_PL[2]: %d minut
pl_PL[3]: %d minut

en: Not available
pl_PL: Niedostępne

en: Group Message
pl_PL: Wiadomość grupowa

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
pl_PL: Ja: %s

en: And %d other contact | And %d others
pl_PL[0]: I %d inny kontakt
pl_PL[1]: I %d inne kontakty
pl_PL[2]: I %d innych kontaktów
pl_PL[3]: I %d innych kontaktów

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
pl_PL: Zdalna klawiatura na urządzeniu %s nie jest aktywna

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
pl_PL: %d%% (obliczanie…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
pl_PL: %d%% (do naładowania: %d∶%02d)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
pl_PL: %d%% (pozostało: %d∶%02d)

en: Reply
pl_PL: Odpowiedz

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
pl_PL: Udostępnianie odnośników za pomocą GSConnect, bezpośrednio do przeglądarki lub przez wiadomość SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
pl_PL: Usługa jest niedostępna

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
pl_PL: Otwórz w przeglądarce
