gsconnect - en to pt_PT translation catalogue (247 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
pt_PT: Implementação do KDE Connect para o GNOME

en: GSConnect Team
pt_PT: Equipa do GSConnect

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
pt_PT: O GSConnect é uma implementação completa do KDE Connect especialmente para a GNOME Shell com integração Nautilus, Chrome e Firefox. A equipa do KDE Connect tem aplicações para Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS e Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
pt_PT: Com o GSConnect pode ligar-se de forma segura a dispositivos móveis e outros ambientes de trabalho para:

en: Share files, links and text
pt_PT: Partilhar ficheiros, ligações e texto

en: Send and receive messages
pt_PT: Enviar e receber mensagens

en: Sync clipboard content
pt_PT: Sinconizar conteúdo da área de transferência

en: Sync contacts
pt_PT: Sincronizar contactos

en: Sync notifications
pt_PT: Sincronizar notificações

en: Control media players
pt_PT: Controlar leitores multimédia

en: Control system volume
pt_PT: Controlar volume do sistema

en: Execute predefined commands
pt_PT: Executar comandos predefinidos

en: And more…
pt_PT: E mais…

en: GSConnect in GNOME Shell
pt_PT: GSConnect na GNOME Shell

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
pt_PT: Ligar a…

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Connect
pt_PT: Ligar

en: IP Address
pt_PT: Endereço de IP

en: No contacts
pt_PT: Nenhum contacto

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Type a phone number or name
pt_PT: Introduza um número de telefone ou nome

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
pt_PT: Outros

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
pt_PT: Enviar SMS

en: Send
pt_PT: Enviar

en: Device is disconnected
pt_PT: O dispositivo está desligado

en: Send Message
pt_PT: Enviar mensagem

en: Type a message
pt_PT: Escreva uma mensagem

en: Message Entry
pt_PT: Entrada de mensagens

en: Type a message and press Enter to send
pt_PT: Escreva uma mensagem e prima Enter para enviar

en: Messaging
pt_PT: Mensagens

en: New Conversation
pt_PT: Nova conversa

en: No Conversations
pt_PT: Sem conversas

en: No conversation selected
pt_PT: Nenhuma conversa selecionada

en: Select or start a conversation
pt_PT: Selecionar ou iniciar uma conversa

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
pt_PT: Touchpad.
    Arraste esta área para mover o cursor do rato.
    Pressione para arrastar e arrastar o cursor do rato
    
    Clique simples será enviado para o dispositivo emparelhado.
    Botão esquerdo, meio, direito e deslocamentos com a roda.

en: Edit Command
pt_PT: Editar comando

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Name
pt_PT: Nome

en: Command Line
pt_PT: Linha de comandos

en: Choose an executable
pt_PT: Escolha um executável

en: Open
pt_PT: Abrir

en: Desktop
pt_PT: Área de trabalho

en: Camera
pt_PT: Câmara

en: Clipboard Sync
pt_PT: Sincronizar a área de transferência

en: Media Players
pt_PT: Leitores multimédia

en: Mouse & Keyboard
pt_PT: Rato e Teclado

en: Volume Control
pt_PT: Controlo de volume

en: Files
pt_PT: Ficheiros

en: Receive Files
pt_PT: Receber ficheiros

en: Save files to
pt_PT: Guardar ficheiros para

en: Sharing
pt_PT: Partilhar

en: Device Battery
pt_PT: Bateria do dispositivo

en: Low Battery Notification
pt_PT: Notificação de bateria fraca

en: Charged Up to Custom Level Notification
pt_PT: Carregado até à notificação de nível personalizada

en: Fully Charged Notification
pt_PT: Notificação de carga completa

en: System Battery
pt_PT: Bateria do sistema

en: Share Statistics
pt_PT: Partilhar estatísticas

en: Battery
pt_PT: Bateria

en: Commands
pt_PT: Comandos

en: Add Command
pt_PT: Adicionar comando

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
pt_PT: Partilhar notificações

en: Share When Active
pt_PT: Partilhar quando ativo

en: Applications
pt_PT: Aplicações

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Contacts
pt_PT: Contactos

en: Incoming Calls
pt_PT: Chamadas recebidas

en: Pause Media
pt_PT: Colocar em pausa

en: Ongoing Calls
pt_PT: Chamadas em curso

en: Mute Microphone
pt_PT: Silenciar microfone

en: Telephony
pt_PT: Telefonia

en: Action Shortcuts
pt_PT: Atalhos de ação

en: Reset All…
pt_PT: Repor tudo…

en: Shortcuts
pt_PT: Atalhos

en: Plugins
pt_PT: Extensões

en: Device Cache
pt_PT: Cache do dispositivo

en: Clear Cache…
pt_PT: Limpar cache…

en: Legacy SMS Support
pt_PT: Suporte por SMS antigo

en: SFTP Automount
pt_PT: Montagem automática SFTP

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Keyboard Shortcuts
pt_PT: Teclas de atalho

en: Device Settings
pt_PT: Definições do dispositivo

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
pt_PT: Emparelhar

en: Device is unpaired
pt_PT: O dispositivo não está emparelhado

en: You may configure this device before pairing
pt_PT: Pode configurar este dispositivo antes de emparelhar

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
pt_PT: Informação de encriptação

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
pt_PT: Desemparelhar

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
pt_PT: Para o dispositivo

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
pt_PT: Do dispositivo

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
pt_PT: Nada

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
pt_PT: Restaurar

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
pt_PT: Baixo

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
pt_PT: Silenciar

en: Set
pt_PT: Definir

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
pt_PT: Prima Esc para cancelar ou Backspace para repor a tecla de atalho.

en: Device Name
pt_PT: Nome do dispositivo

en: _Rename
pt_PT: _Mudar o nome

en: Refresh
pt_PT: Recarregar

en: Mobile Settings
pt_PT: Definições móveis

en: Service Menu
pt_PT: Menu de serviço

en: Device Menu
pt_PT: Menu de dispositivos

en: Edit Device Name
pt_PT: Editar nome do dispositivo

en: Devices
pt_PT: Dispositivos

en: Searching for devices…
pt_PT: A procurar por dispositivos…

en: Behavior When Locked
pt_PT: Comportamento quando bloqueado

en: Keep Alive
pt_PT: Manter vivo

en: Browser Add-Ons
pt_PT: Add-Ons do navegador

en: Enable
pt_PT: Ativar

en: This device is invisible to unpaired devices
pt_PT: Este dispositivo é invisível a dispositivos não emparelhados

en: Discovery Disabled
pt_PT: Detecção desativada

en: Display Mode
pt_PT: Modo de visualização

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
pt_PT: Painel

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
pt_PT: Menu do utilizador

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
pt_PT: Gerar registo de suporte

en: About GSConnect
pt_PT: Acerca do GSConnect

en: Select a Device
pt_PT: Selecione um dispositivo

en: Select
pt_PT: Selecionar

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
pt_PT: Nenhum dispositivo encontrado

en: Device List
pt_PT: Lista de dispositivos

en: Report
pt_PT: Reportar

en: Something’s gone wrong
pt_PT: Alguma coisa correu mal

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
pt_PT: O GSConnect encontrou um erro inesperado. Reporte o problema e inclua todas as informações que possam ajudar.

en: Technical Details
pt_PT: Informação técnica

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
pt_PT: Enviar para dispositivo móvel

en: Sync between your devices
pt_PT: Sincronize entre os seus dispositivos

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Disabled
pt_PT: Desativado

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
pt_PT: Introduza um novo atalho para alterar <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
pt_PT: O %s já está a ser usado

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
pt_PT: Uma implementação completa do KDE Connect para o GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
pt_PT: As mensagens de depuração estão a ser registadas. Tomar todas as medidas necessárias para reproduzir um problema e depois rever o registo.

en: Review Log
pt_PT: Registo de revisão

en: Laptop
pt_PT: Portátil

en: Television
pt_PT: Televisão

en: Unpaired
pt_PT: Desemparelhado

en: Disconnected
pt_PT: Desligado

en: Connected
pt_PT: Ligado

en: Waiting for service…
pt_PT: À espera de serviço…

en: Click for help troubleshooting
pt_PT: Clique para ajudar a solucionar problemas

en: Click for more information
pt_PT: Clique para mais informação

en: Dial Number
pt_PT: Marcar número

en: Share File
pt_PT: Partilhar ficheiro

en: List available devices
pt_PT: Listar dispositivos disponíveis

en: List all devices
pt_PT: Listar todos os dispositivos

en: Target Device
pt_PT: Para o dispositivo

en: Message Body
pt_PT: Corpo da mensagem

en: Send Notification
pt_PT: Enviar notificação

en: Notification App Name
pt_PT: Nome da aplicação de notificação

en: Notification Body
pt_PT: Corpo da notificação

en: Notification Icon
pt_PT: Ícone de notificação

en: Notification ID
pt_PT: ID da notificação

en: Photo
pt_PT: Foto

en: Ring
pt_PT: Toque

en: Share Link
pt_PT: Partilhar ligação

en: Share Text
pt_PT: Partilhar texto

en: Show release version
pt_PT: Mostrar versão de lançamento

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
pt_PT: Dispositivo Bluetooth em %s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
pt_PT: Chave de verificação: %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
pt_PT: Pedido para emparelhar de %s

en: Reject
pt_PT: Rejeitar

en: Accept
pt_PT: Aceitar

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
pt_PT: A deteção foi desativada devido ao número de dispositivos nesta rede.

en: OpenSSL not found
pt_PT: OpenSSL não encontrado

en: Port already in use
pt_PT: Porta já em utilização

en: Exchange battery information
pt_PT: Trocar informações de bateria

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
pt_PT: %s: Bateria está carregada

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
pt_PT: Totalmente carregado

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
pt_PT: %s: Bateria atingiu o nível de carga personalizada

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
pt_PT: %d%% Carregada

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
pt_PT: %s: A bateria está fraca

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
pt_PT: %d%% restante

en: Clipboard
pt_PT: Área de transferência

en: Share the clipboard content
pt_PT: Partilhar o conteúdo da área de transferência

en: Clipboard Push
pt_PT: Enviar da área de transferência

en: Clipboard Pull
pt_PT: Carregar da área de transferência

en: Access contacts of the paired device
pt_PT: Aceder a contactos do dispositivo emparelhado

en: Find My Phone
pt_PT: Encontrar o meu telefone

en: Ring your paired device
pt_PT: Tocar no seu dispositivo emparelhado

en: Mousepad
pt_PT: Tapete de rato

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
pt_PT: Permite que o dispositivo emparelhado funcione como um rato e teclado remotos

en: Remote Input
pt_PT: Entrada remota

en: Bidirectional remote media playback control
pt_PT: Controlo remoto bidirecional de reprodução multimédia

en: Unknown
pt_PT: Desconhecida

en: Share notifications with the paired device
pt_PT: Partilhar notificações com o dispositivo emparelhado

en: Cancel Notification
pt_PT: Cancelar notificação

en: Close Notification
pt_PT: Fechar notificação

en: Reply Notification
pt_PT: Enviar notificação

en: Activate Notification
pt_PT: Ativar notificações

en: Request the paired device to take a photo and transfer it to this PC
pt_PT: Solicitar ao dispositivo emparelhado para tirar uma fotografia e transferi-la para este PC

en: Transfer Failed
pt_PT: Falha ao transferir

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
pt_PT: Falha ao enviar “%s” para %s

en: Send and receive pings
pt_PT: Envie e receba pings

en: Presentation
pt_PT: Apresentação

en: Use the paired device as a presenter
pt_PT: Usar o dispositivo emparelhado como apresentador

en: Run Commands
pt_PT: Executar comandos

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
pt_PT: Executar comandos no dispositivo emparelhado ou permitir que o dispositivo execute comandos predefinidos neste PC

en: Browse the paired device filesystem
pt_PT: Navegar pelo sistema de ficheiros do dispositivo emparelhado

en: Mount
pt_PT: Montar

en: Unmount
pt_PT: Desmontar

en: %s reported an error
pt_PT: %s relatou um erro

en: Share
pt_PT: Partilha

en: Share files and URLs between devices
pt_PT: Partilhar ficheiros e URLs entre dispositivos

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
pt_PT: %s não tem permissão para carregar ficheiros

en: Transferring File
pt_PT: A transferir ficheiro

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
pt_PT: A receber "%s" de %s

en: Transfer Successful
pt_PT: Transferência bem sucedida

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
pt_PT: Recebeu "%s" de %s

en: Show File Location
pt_PT: Mostrar localização do ficheiro

en: Open File
pt_PT: Abrir ficheiro

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
pt_PT: Falha ao receber “%s” de %s

en: Text Shared By %s
pt_PT: Texto partilhado por %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
pt_PT: A enviar "%s" para %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
pt_PT: Enviou "%s" para %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
pt_PT: Enviar ficheiros para %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
pt_PT: Abrir quando terminar

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
pt_PT: Enviar um ligação para %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
pt_PT: Enviar e ler SMS do dispositivo emparelhado e ser notificado sobre o novo SMS

en: New SMS (URI)
pt_PT: Novo SMS (URI)

en: Reply SMS
pt_PT: Responder SMS

en: Share SMS
pt_PT: Partilhar SMS

en: System Volume
pt_PT: Volume do sistema

en: Enable the paired device to control the system volume
pt_PT: Ativar o dispositivo emparelhado para controlar o volume do sistema

en: PulseAudio not found
pt_PT: PulseAudio não encontrado

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
pt_PT: Ser notificado sobre as chamadas e ajustar o volume do sistema durante o toque/chamadas em curso

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
pt_PT: Silenciar chamada

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
pt_PT: Contacto desconhecido

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
pt_PT: Chamada recebida

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
pt_PT: Chamada em curso

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
pt_PT: Trabalho

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
pt_PT: Telemóvel

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
pt_PT: Casa

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
pt_PT: Enviar para %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
pt_PT: Agora mesmo

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
pt_PT: Ontem・%s

en: %d minute | %d minutes
pt_PT[0]: %d minuto
pt_PT[1]: %d minutos

en: Not available
pt_PT: Não disponível

en: Group Message
pt_PT: Mensagem para grupo

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
pt_PT: Você: %s

en: And %d other contact | And %d others
pt_PT[0]: E %d outro contacto
pt_PT[1]: E %d outros

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
pt_PT: Teclado remoto na %s não está ativo

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
pt_PT: %d%% (a estimar…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
pt_PT: %d%% (%d∶%02d até ficar carregada)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
pt_PT: %d%% (%d∶%02d restante)

en: Reply
pt_PT: Responder

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
pt_PT: Partilhar ligações com o GSConnect, diretamente para o navegador ou por SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
pt_PT: Serviço indisponível

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
pt_PT: Abrir no navegador
