gsconnect - en to ru_RU translation catalogue (253 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
ru_RU: Реализация KDE Connect для GNOME

en: GSConnect Team
ru_RU: Команда GSConnect

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
ru_RU: GSConnect - это полная реализация KDE Connect для GNOME Shell с интеграцией в Nautilus, Chrome и Firefox. Команда KDE Connect также имеет приложения для Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS и Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
ru_RU: С помощью GSConnect вы можете безопасно подключиться к мобильным устройствам и другим компьютерам:

en: Share files, links and text
ru_RU: Поделиться файлами, ссылками и текстом

en: Send and receive messages
ru_RU: Отправить и получить сообщения

en: Sync clipboard content
ru_RU: Синхронизировать буфер обмена

en: Sync contacts
ru_RU: Синхронизировать контакты

en: Sync notifications
ru_RU: Синхронизировать уведомления

en: Control media players
ru_RU: Управлять проигрывателями

en: Control system volume
ru_RU: Управлять системной громкостью

en: Execute predefined commands
ru_RU: Выполнять заданные команды

en: And more…
ru_RU: И другое…

en: GSConnect in GNOME Shell
ru_RU: GSConnect в GNOME Shell

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
ru_RU: Подключиться к…

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Connect
ru_RU: Подключиться

en: IP Address
ru_RU: IP адрес

en: No contacts
ru_RU: Нет контактов

en: Help
ru_RU: Помощь

en: Type a phone number or name
ru_RU: Наберите номер или имя

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
ru_RU: Другие

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
ru_RU: Отправить СМС

en: Send
ru_RU: Отправить

en: Device is disconnected
ru_RU: Устройство отключено

en: Send Message
ru_RU: Отправить сообщение

en: Type a message
ru_RU: Набрать сообщение

en: Message Entry
ru_RU: Сообщение

en: Type a message and press Enter to send
ru_RU: Введите сообщение и нажмите Enter для отправки

en: Messaging
ru_RU: Сообщение

en: New Conversation
ru_RU: Новый диалог

en: No Conversations
ru_RU: Нет диалогов

en: No conversation selected
ru_RU: Не выбран диалог

en: Select or start a conversation
ru_RU: Выберите или начните диалог

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
ru_RU: Тачпад
    Для управления курсором удерживайте ЛКМ и перемещайте мышь.
    
    Одинарный клик будет отправлен на сопряжённое устройство.
    Используйте левую, среднюю и правую кнопку мыши, а также колесо прокрутки.

en: Edit Command
ru_RU: Изменить команду

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Name
ru_RU: Имя

en: Command Line
ru_RU: Командная строка

en: Choose an executable
ru_RU: Выберите исполняемый файл

en: Open
ru_RU: Открыть

en: Desktop
ru_RU: Компьютер

en: Camera
ru_RU: Камера

en: Clipboard Sync
ru_RU: Синхронизация буфера обмена

en: Media Players
ru_RU: Проигрыватели

en: Mouse & Keyboard
ru_RU: Мышь и клавиатура

en: Volume Control
ru_RU: Управление громкостью

en: Files
ru_RU: Файлы

en: Receive Files
ru_RU: Принять файлы

en: Save files to
ru_RU: Сохранить файлы в

en: Sharing
ru_RU: Общий доступ и обмен

en: Device Battery
ru_RU: Батарея устройства

en: Low Battery Notification
ru_RU: Уведомление о низком уровне заряда

en: Charged Up to Custom Level Notification
ru_RU: Уведомление о зарядке до пользовательского уровня

en: Fully Charged Notification
ru_RU: Уведомление о полной зарядке

en: System Battery
ru_RU: Системная батарея

en: Share Statistics
ru_RU: Поделиться статистикой

en: Battery
ru_RU: Батарея

en: Commands
ru_RU: Команды

en: Add Command
ru_RU: Добавить команду

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
ru_RU: Отправлять уведомления

en: Share When Active
ru_RU: Поделиться при доступности

en: Applications
ru_RU: Приложения

en: Notifications
ru_RU: Уведомления

en: Contacts
ru_RU: Контакты

en: Incoming Calls
ru_RU: При входящем вызове

en: Volume
ru_RU: Громкость

en: Pause Media
ru_RU: Приостановить плеер

en: Ongoing Calls
ru_RU: При исходящем вызове

en: Mute Microphone
ru_RU: Выключить микрофон

en: Telephony
ru_RU: Телефония

en: Action Shortcuts
ru_RU: Комбинации клавиш

en: Reset All…
ru_RU: Сбросить все…

en: Shortcuts
ru_RU: Комбинации клавиш

en: Plugins
ru_RU: Плагины

en: Experimental
ru_RU: Экспериментальное

en: Device Cache
ru_RU: Кеш устройства

en: Clear Cache…
ru_RU: Очистить кеш…

en: Legacy SMS Support
ru_RU: Устаревшая поддержка SMS

en: SFTP Automount
ru_RU: Автомонтирование SFTP

en: Advanced
ru_RU: Дополнительные

en: Keyboard Shortcuts
ru_RU: Комбинации клавиш

en: Device Settings
ru_RU: Настройки устройства

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
ru_RU: Сопряжение

en: Device is unpaired
ru_RU: Устройство не сопряжено

en: You may configure this device before pairing
ru_RU: Вы можете настроить это устройство перед сопряжением

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
ru_RU: Информация о шифровании

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
ru_RU: Забыть

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
ru_RU: На устройство

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
ru_RU: С устройства

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
ru_RU: Ничего

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
ru_RU: Вернуть

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
ru_RU: Тише

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
ru_RU: Выключить

en: Set
ru_RU: Выбор

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
ru_RU: Нажмите Esc для отмены или Backspace чтобы сбросить комбинацию.

en: Device Name
ru_RU: Название устройства

en: _Rename
ru_RU: _Переименовать

en: Refresh
ru_RU: Обновить

en: Mobile Settings
ru_RU: Настройки

en: Service Menu
ru_RU: Сервисное меню

en: Device Menu
ru_RU: Меню устройства

en: Edit Device Name
ru_RU: Редактировать название устройства

en: Devices
ru_RU: Устройства

en: Searching for devices…
ru_RU: Поиск устройств…

en: Behavior When Locked
ru_RU: Поведение при блокировке

en: Browser Add-Ons
ru_RU: Расширения браузера

en: Enable
ru_RU: Включить

en: This device is invisible to unpaired devices
ru_RU: Это устройство является невидимым для неспаренных устройств

en: Discovery Disabled
ru_RU: Обнаружение выключено

en: Display Mode
ru_RU: Режим отображения

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
ru_RU: Панель

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
ru_RU: Меню пользователя

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
ru_RU: Сгенерировать журнал

en: About GSConnect
ru_RU: О GSConnect

en: Select a Device
ru_RU: Выберите устройство

en: Select
ru_RU: Выбор

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
ru_RU: Устройства не найдены

en: Device List
ru_RU: Список устройств

en: Report
ru_RU: Отзыв

en: Something’s gone wrong
ru_RU: Что-то пошло не так

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
ru_RU: Возникла непредвиденная ошибка. Пожалуйста, сообщите о проблеме, по возможности предоставьте дополнительную информацию.

en: Technical Details
ru_RU: Техническая информация

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
ru_RU: Отправить на устройство

en: Sync between your devices
ru_RU: Синхронизируйтесь между своими устройствами

en: Edit
ru_RU: Изменить

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Disabled
ru_RU: Отключено

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
ru_RU: Введите новую комбинацию клавиш для <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
ru_RU: %s уже используется

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
ru_RU: Полная реализация KDE Connect для GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
ru_RU: Отладочные сообщения будут записаны. Произведите действия при которых произошла проблема, затем посмотрите журнал.

en: Review Log
ru_RU: Посмотреть журнал

en: Laptop
ru_RU: Ноутбук

en: Smartphone
ru_RU: Смартфон

en: Tablet
ru_RU: Планшет

en: Television
ru_RU: Телевидение

en: Unpaired
ru_RU: Не сопряжен

en: Disconnected
ru_RU: Отключено

en: Connected
ru_RU: Подключено

en: Waiting for service…
ru_RU: Ожидание службы…

en: Click for help troubleshooting
ru_RU: Нажмите для решения проблем

en: Click for more information
ru_RU: Нажмите для получения информации

en: Dial Number
ru_RU: Вызвать номер

en: Share File
ru_RU: Поделиться файлом

en: List available devices
ru_RU: Список доступных устройств

en: List all devices
ru_RU: Список всех устройств

en: Target Device
ru_RU: Целевое устройство

en: Message Body
ru_RU: Текст сообщения

en: Send Notification
ru_RU: Отправить

en: Notification App Name
ru_RU: Имя приложения

en: Notification Body
ru_RU: Текст уведомления

en: Notification Icon
ru_RU: Иконка уведомления

en: Notification ID
ru_RU: ID уведомления

en: Photo
ru_RU: Фото

en: Ping
ru_RU: Пинг

en: Ring
ru_RU: Найти

en: Share Link
ru_RU: Поделиться ссылкой

en: Share Text
ru_RU: Поделиться текстом

en: Show release version
ru_RU: Показать версию программы

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
ru_RU: Bluetooth устройство на %s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
ru_RU: Ключ проверки: %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
ru_RU: Запрос сопряжения от %s

en: Reject
ru_RU: Отклонить

en: Accept
ru_RU: Принять

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
ru_RU: Обнаружение было выключено из-за количества устройств в этой сети.

en: OpenSSL not found
ru_RU: OpenSSL не найден

en: Port already in use
ru_RU: Порт уже используется

en: Exchange battery information
ru_RU: Оповещать о состоянии батареи

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
ru_RU: %s: Аккумулятор заряжен

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
ru_RU: Полностью заряжено

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
ru_RU: %s: Уровень заряда батареи достиг пользовательской отметки

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
ru_RU: %d%% заряжено

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
ru_RU: %s: Аккумулятор разряжен

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
ru_RU: %d%% осталось

en: Clipboard
ru_RU: Буфер обмена

en: Share the clipboard content
ru_RU: Поделиться содержимым буфера обмена

en: Clipboard Push
ru_RU: Отправить Буфер обмена

en: Clipboard Pull
ru_RU: Запросить Буфер обмена

en: Access contacts of the paired device
ru_RU: Получить доступ к контактам сопряжённого устройства

en: Find My Phone
ru_RU: Найти мой смартфон

en: Ring your paired device
ru_RU: Сделать гудок вашим устройством

en: Mousepad
ru_RU: Тачпад

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
ru_RU: Позволяет сопряжённому устройству удалённо работать мышью и клавиатурой

en: Remote Input
ru_RU: Удалённый Ввод

en: Bidirectional remote media playback control
ru_RU: Двунаправлённое управление воспроизведением

en: Unknown
ru_RU: Неизвестно

en: Share notifications with the paired device
ru_RU: Поделиться уведомлениями с сопряжённым устройством

en: Cancel Notification
ru_RU: Отменить уведомление

en: Close Notification
ru_RU: Закрыть уведомление

en: Reply Notification
ru_RU: Ответить

en: Activate Notification
ru_RU: Активировать уведомление

en: Request the paired device to take a photo and transfer it to this PC
ru_RU: Запросить устройство сделать снимок и отправить его на этот ПК

en: Transfer Failed
ru_RU: Передача не удалась

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
ru_RU: Не удалось отправить «%s» на %s

en: Send and receive pings
ru_RU: Отправка и получение пингов

note: TRANSLATORS: An optional message accompanying a ping, rarely if ever used eg. Ping: A message sent with ping
en: Ping: %s
ru_RU: Пинг: %s

en: Presentation
ru_RU: Презентация

en: Use the paired device as a presenter
ru_RU: Использовать сопряжённое устройство для презентации

en: Run Commands
ru_RU: Отправить Команду

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
ru_RU: Выполнить команды на сопряжённом устройстве или позволить ему запустить определённые команды на этом ПК

en: Browse the paired device filesystem
ru_RU: Просмотреть файловую систему сопряжённого устройства

en: Mount
ru_RU: Примонтировать

en: Unmount
ru_RU: Размонтировать

en: %s reported an error
ru_RU: %s сообщил об ошибке

en: Share
ru_RU: Поделиться

en: Share files and URLs between devices
ru_RU: Делиться файлами и ссылками между устройствами

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
ru_RU: %s не разрешено загружать файлы

en: Transferring File
ru_RU: Передача файла

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
ru_RU: Получение «%s» от %s

en: Transfer Successful
ru_RU: Передача завершена

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
ru_RU: Получен «%s» от %s

en: Show File Location
ru_RU: Показать Расположение Файла

en: Open File
ru_RU: Открыть файл

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
ru_RU: Не удалось получить«%s» от %s

en: Text Shared By %s
ru_RU: Текст получен с %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
ru_RU: Отправка «%s» на %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
ru_RU: Отправлено «%s» на %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
ru_RU: Отправить файлы на %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
ru_RU: Открыть при завершении

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
ru_RU: Отправить ссылку на %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
ru_RU: Отправка и чтение SMS с устройства и получение уведомлений о новых SMS

en: New SMS (URI)
ru_RU: Новое сообщение (URI)

en: Reply SMS
ru_RU: Ответить на SMS

en: Share SMS
ru_RU: Отправить SMS

en: System Volume
ru_RU: Громкость

en: Enable the paired device to control the system volume
ru_RU: Разрешить сопряжённому устройству управлять громкостью системы

en: PulseAudio not found
ru_RU: PulseAudio не найден

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
ru_RU: Уведомлять о звонках и регулировать громкость системы во время звонков

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
ru_RU: Отключить звонок

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
ru_RU: Неизвестный контакт

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
ru_RU: Входящий звонок

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
ru_RU: Исходящий звонок

note: TRANSLATORS: A fax number
en: Fax
ru_RU: Факс

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
ru_RU: Рабочий

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
ru_RU: Мобильный

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
ru_RU: Домашний

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
ru_RU: Отправить на %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
ru_RU: Только что

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
ru_RU: Вчера・%s

en: %d minute | %d minutes
ru_RU[0]: %d минута
ru_RU[1]: %d минуты
ru_RU[2]: %d минут
ru_RU[3]: %d минуты

en: Not available
ru_RU: Недоступно

en: Group Message
ru_RU: Групповое сообщение

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
ru_RU: Вы: %s

en: And %d other contact | And %d others
ru_RU[0]: И %d другой контакт
ru_RU[1]: И %d других
ru_RU[2]: И %d других
ru_RU[3]: И %d других

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
ru_RU: Удаленная клавиатура на %s не активна

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
ru_RU: %d%% (Осталось…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
ru_RU: %d%% (%d∶%02d До полного заряда)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
ru_RU: %d%% (%d∶%02d Осталось)

en: Reply
ru_RU: Ответить

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
ru_RU: Отправлять ссылки в веб браузер или по SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
ru_RU: Сервис недоступен

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
ru_RU: Открыть в браузере
