gsconnect - en to sr@latin translation catalogue (172 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
sr@latin: Potpuna implementacija KDE Konekta za Gnom

en: Sync contacts
sr@latin: Nema kontakata

en: Sync notifications
sr@latin: Pošalji obaveštenje

en: Control media players
sr@latin: Medijski plejeri

en: Control system volume
sr@latin: Sistemska jačina

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
sr@latin: Poveži se sa…

en: Cancel
sr@latin: Otkaži

en: Connect
sr@latin: Poveži

en: IP Address
sr@latin: IP adresa

en: No contacts
sr@latin: Nema kontakata

en: Help
sr@latin: Pomoć

en: Type a phone number or name
sr@latin: Uneite broj telefona ili ime

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
sr@latin: Drugo

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
sr@latin: Pošalji SMS

en: Send
sr@latin: Pošalji

en: Device is disconnected
sr@latin: Uređaj nije povezan

en: Send Message
sr@latin: Pošalji poruku

en: Type a message
sr@latin: Unesite poruku

en: Message Entry
sr@latin: Nova poruka

en: Messaging
sr@latin: Poruke

en: New Conversation
sr@latin: Novi razgovor

en: No Conversations
sr@latin: Nema razgovora

en: No conversation selected
sr@latin: Nije izabran razgovor

en: Select or start a conversation
sr@latin: Izaberite ili započnite razgovor

en: Edit Command
sr@latin: Naredbe

en: Save
sr@latin: Snimi

en: Name
sr@latin: Ime

en: Command Line
sr@latin: Komandna linija

en: Choose an executable
sr@latin: Izaberite izvršni fajl

en: Open
sr@latin: Otvori

en: Desktop
sr@latin: Radna površ

en: Camera
sr@latin: Kamera

en: Clipboard Sync
sr@latin: Sinhronizacija ostave

en: Media Players
sr@latin: Medijski plejeri

en: Mouse & Keyboard
sr@latin: Miš i tastatura

en: Volume Control
sr@latin: Jačina zvuka

en: Files
sr@latin: Fajlovi

en: Receive Files
sr@latin: Primi fajlove

en: Save files to
sr@latin: Pošalji fajlove na

en: Sharing
sr@latin: Deljenje

en: Battery
sr@latin: Батерија

en: Commands
sr@latin: Наредбе

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
sr@latin: Дели обавештења

en: Applications
sr@latin: Програми

en: Notifications
sr@latin: Обавештења

en: Contacts
sr@latin: Контакти

en: Incoming Calls
sr@latin: Долазни позиви

en: Volume
sr@latin: Јачина

en: Pause Media
sr@latin: Паузирај медије

en: Ongoing Calls
sr@latin: Текућии позиви

en: Mute Microphone
sr@latin: Утишај микрофон

en: Telephony
sr@latin: Телефонија

en: Action Shortcuts
sr@latin: Пречице радњи

en: Reset All…
sr@latin: Ресетуј све…

en: Shortcuts
sr@latin: Пречице

en: Plugins
sr@latin: Прикључци

en: Advanced
sr@latin: Напредно

en: Keyboard Shortcuts
sr@latin: Пречице тастатуре

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
sr@latin: Упари

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
sr@latin: Распари

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
sr@latin: На уређај

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
sr@latin: Са уређаја

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
sr@latin: Ништа

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
sr@latin: Утишај

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
sr@latin: Утишај

en: Set
sr@latin: Постави

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
sr@latin: Притисните Есц да откажете или Повратник да ресетујете пречицу тастатуре.

en: _Rename
sr@latin: _Preimenuj

en: Refresh
sr@latin: Osveži

en: Mobile Settings
sr@latin: Podešavanje

en: Service Menu
sr@latin: Servis

en: Device Menu
sr@latin: Naziv uređaja

en: Edit Device Name
sr@latin: Uredi naziv uređaja

en: Devices
sr@latin: Uređaji

en: Searching for devices…
sr@latin: Tražim uređaje…

en: Browser Add-Ons
sr@latin: Dodaci za pregledače

en: Enable
sr@latin: Omogući

en: This device is invisible to unpaired devices
sr@latin: Ovaj uređaj je nevidljiv neuparenim uređajima

en: Discovery Disabled
sr@latin: Otkrivanje je onemogućeno

en: Display Mode
sr@latin: Režim prikaza

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
sr@latin: Korisnički meni

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
sr@latin: Napravi dnevnik za podršku

en: About GSConnect
sr@latin: O programu

en: Select a Device
sr@latin: Izaberite uređaj

en: Select
sr@latin: Izaberite

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
sr@latin: Nema nađenih uređaja

en: Device List
sr@latin: Uređaji

en: Report
sr@latin: Prijavi

en: Technical Details
sr@latin: Tehnički detalјi

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
sr@latin: Pošalji na mobilni uređaj

en: Edit
sr@latin: Uredi

en: Remove
sr@latin: Ukloni

en: Disabled
sr@latin: Onemogućen

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
sr@latin: Unesite novu prečicu da zamenite <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
sr@latin: %s je spreman za upotrebu

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
sr@latin: Potpuna implementacija KDE Konekta za Gnom

en: Smartphone
sr@latin: Pametni telefon

en: Disconnected
sr@latin: Nepovezan

en: Connected
sr@latin: Povezan

en: Waiting for service…
sr@latin: Čekam na servis…

en: Click for help troubleshooting
sr@latin: Kliknite za pomoć u otklanjanju

en: Click for more information
sr@latin: Kliknite za više informacija

en: Dial Number
sr@latin: Biraj broj

en: Share File
sr@latin: Deli fajl

en: List available devices
sr@latin: Nije dostupno

en: List all devices
sr@latin: Mobilni uređaji

en: Target Device
sr@latin: Na uređaj

en: Message Body
sr@latin: Tijelo poruke

en: Send Notification
sr@latin: Pošalji obaveštenje

en: Notification App Name
sr@latin: Obaveštenja

en: Notification ID
sr@latin: ID broj obaveštenja

en: Photo
sr@latin: Fotografija

en: Ring
sr@latin: Pozvoni

en: Share Link
sr@latin: Podeli vezu

en: Share Text
sr@latin: Deli tekst

en: Show release version
sr@latin: Dodajte osobe da započnete razgovor

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
sr@latin: Blutut uređaj na %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
sr@latin: Zahtev za uparivanje od %s

en: Reject
sr@latin: Odbij

en: Accept
sr@latin: Prihvati

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
sr@latin: Otkrivanje je onemogućeno usled broja uređaja u ovoj mreži.

en: Port already in use
sr@latin: %s je spreman za upotrebu

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
sr@latin: %s: baterija je pri kraju

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
sr@latin: Potpuno puna

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
sr@latin: %s: baterija je pri kraju

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
sr@latin: %d%% preostaje

en: Clipboard
sr@latin: Ostava

en: Clipboard Push
sr@latin: Слање у оставу

en: Clipboard Pull
sr@latin: Довлачење из оставе

en: Find My Phone
sr@latin: Нађи ми телефон

en: Mousepad
sr@latin: Подлога за миша

en: MPRIS
sr@latin: МПРИС

en: Cancel Notification
sr@latin: Откажи обавештење

en: Close Notification
sr@latin: Затвори обавештење

en: Reply Notification
sr@latin: Обавештење о оддговору

en: Transfer Failed
sr@latin: Пренос није успео

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
sr@latin: Неуспело слање „%s“ на %s

en: Run Commands
sr@latin: Извршавање нареби

en: SFTP
sr@latin: СФТП

en: Mount
sr@latin: Монтирај

en: Unmount
sr@latin: Демонтирај

en: Share
sr@latin: Дељење

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
sr@latin: Примам „%s“ од %s

en: Transfer Successful
sr@latin: Успешан пренос

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
sr@latin: Примих „%s“ од %s

en: Open File
sr@latin: Отвори фајл

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
sr@latin: Неуспешан пријем „%s“ од %s

en: Text Shared By %s
sr@latin: Дељени текст од %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
sr@latin: Слање „%s“ за %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
sr@latin: Послах „%s“ за %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
sr@latin: Пошаљи фајлове на %s

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
sr@latin: Пошаљи везе на %s

en: SMS
sr@latin: СМС

en: New SMS (URI)
sr@latin: Нови СМС (УРИ)

en: Reply SMS
sr@latin: Одговори на СМС

en: Share SMS
sr@latin: Дели СМС

en: System Volume
sr@latin: Системска јачина

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
sr@latin: Утишај позив

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
sr@latin: Непознат контакт

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
sr@latin: Долазни позив

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
sr@latin: Текући позив

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
sr@latin: Пошаљи на %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
sr@latin: Управо сада

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
sr@latin: Јуче・%s

en: Not available
sr@latin: Nije dostupno

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
sr@latin: %d%% (Procenjujem…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
sr@latin: %d%% (%d∶%02d do pune)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
sr@latin: %d%% (%d∶%02d preostaje)

en: Reply
sr@latin: Odgovori

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
sr@latin: Deli veze GSKonektom, direktno u pregldač ili putem SMS-a.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
sr@latin: Servis nije dostupan

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
sr@latin: Otvori u pregledaču
