gsconnect - en to sv_SE translation catalogue (240 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
sv_SE: Implementering av KDE Connect för GNOME

en: GSConnect Team
sv_SE: GSConnect-gruppen

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
sv_SE: GSConnect är en komplett implementering av KDE Connect speciellt för GNOME Shell med Nautilus, Chrome och Firefox integration. KDE Connect-teamet har applikation för Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS och Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
sv_SE: Med GSConnect kan du säkert ansluta till mobila enheter och andra skrivbord till:

en: Share files, links and text
sv_SE: Dela filer, länkar och text

en: Send and receive messages
sv_SE: Skicka och ta emot meddelanden

en: Sync clipboard content
sv_SE: Synkronisera urklippets innehåll

en: Sync contacts
sv_SE: Synkronisera kontakter

en: Sync notifications
sv_SE: Synkronisera aviseringar

en: Control media players
sv_SE: Styr mediaspelare

en: Control system volume
sv_SE: Styr systemets volym

en: Execute predefined commands
sv_SE: Kör fördefinierade kommandon

en: And more…
sv_SE: Och mer…

en: GSConnect in GNOME Shell
sv_SE: GSConnect i GNOME Shell

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
sv_SE: Anslut till…

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: IP Address
sv_SE: Ip-adress

en: No contacts
sv_SE: Inga kontakter

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Type a phone number or name
sv_SE: Skriv in ett telefonnummer eller namn

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
sv_SE: Övrigt

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
sv_SE: Skicka SMS

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Device is disconnected
sv_SE: Enheten är frånkopplad

en: Send Message
sv_SE: Skicka meddelande

en: Type a message
sv_SE: Skriv ett meddelande

en: Message Entry
sv_SE: Meddelandepost

en: Type a message and press Enter to send
sv_SE: Skriv ett meddelande och tryck på Enter för att skicka

en: Messaging
sv_SE: Meddelanden

en: New Conversation
sv_SE: Ny konversation

en: No Conversations
sv_SE: Inga konversationer

en: No conversation selected
sv_SE: Ingen konversation vald

en: Select or start a conversation
sv_SE: Välj eller starta en konversation

en: Edit Command
sv_SE: Redigera kommando

en: Save
sv_SE: Spara

en: Name
sv_SE: Namn

en: Command Line
sv_SE: Kommandorad

en: Choose an executable
sv_SE: Välj en körbar fil

en: Open
sv_SE: Öppna

en: Desktop
sv_SE: Skrivbord

en: Camera
sv_SE: Kamera

en: Clipboard Sync
sv_SE: Urklippssynkronisering

en: Media Players
sv_SE: Mediaspelare

en: Mouse & Keyboard
sv_SE: Mus & tangentbord

en: Volume Control
sv_SE: Volymkontroll

en: Files
sv_SE: Filer

en: Receive Files
sv_SE: Ta emot filer

en: Save files to
sv_SE: Spara filer till

en: Sharing
sv_SE: Delning

en: Device Battery
sv_SE: Batteri för enhet

en: Low Battery Notification
sv_SE: Avisering vid låg batterinivå

en: Charged Up to Custom Level Notification
sv_SE: Avisering när uppladdning når inställd nivå

en: Fully Charged Notification
sv_SE: Avisering när fulladdad

en: System Battery
sv_SE: Systemets batteri

en: Share Statistics
sv_SE: Dela statistik

en: Battery
sv_SE: Batteri

en: Commands
sv_SE: Kommandon

en: Add Command
sv_SE: Lägg till kommando

en: Share Notifications
sv_SE: Dela aviseringar

en: Share When Active
sv_SE: Dela när aktiv

en: Applications
sv_SE: Program

en: Notifications
sv_SE: Aviseringar

en: Contacts
sv_SE: Kontakter

en: Incoming Calls
sv_SE: Inkommande samtal

en: Volume
sv_SE: Volym

en: Pause Media
sv_SE: Pausa media

en: Ongoing Calls
sv_SE: Pågående samtal

en: Mute Microphone
sv_SE: Stäng av mikrofonen

en: Telephony
sv_SE: Telefon

en: Action Shortcuts
sv_SE: Genvägar för åtgärd

en: Reset All…
sv_SE: Återställ alla…

en: Shortcuts
sv_SE: Genvägar

en: Plugins
sv_SE: Insticksmoduler

en: Experimental
sv_SE: Experimentellt

en: Device Cache
sv_SE: Enhetscache

en: Clear Cache…
sv_SE: Rensa cache…

en: Legacy SMS Support
sv_SE: Äldre SMS-stöd

en: SFTP Automount
sv_SE: SFTP-automontering

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Keyboard Shortcuts
sv_SE: Tangentbordsgenvägar

en: Device Settings
sv_SE: Enhetsinställningar

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
sv_SE: Para ihop

en: Device is unpaired
sv_SE: Enheten är oparad

en: You may configure this device before pairing
sv_SE: Du kan konfigurera den här enheten innan ihopparning

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
sv_SE: Krypteringsinformation

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
sv_SE: Ta bort ihopparning

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
sv_SE: Till enhet

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
sv_SE: Från enhet

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
sv_SE: Inget

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
sv_SE: Återställ

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
sv_SE: Sänk

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
sv_SE: Stäng av ljud

en: Set
sv_SE: Ange

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
sv_SE: Tryck på Esc för att avbryta eller Backspace för att återställa tangentbordsgenvägen.

en: Device Name
sv_SE: Enhetsnamn

en: _Rename
sv_SE: _Ändra namn

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

note: Service Menu -> "Mobile Settings"
en: Mobile Settings
sv_SE: Mobilinställningar

en: Service Menu
sv_SE: Servicemeny

en: Device Menu
sv_SE: Enhetsmeny

en: Edit Device Name
sv_SE: Redigera enhetsnamn

en: Devices
sv_SE: Enheter

en: Searching for devices…
sv_SE: Söker efter enheter…

en: Browser Add-Ons
sv_SE: Webbläsartillägg

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: This device is invisible to unpaired devices
sv_SE: Den här enheten är osynlig för enheter som inte är ihopparade

en: Discovery Disabled
sv_SE: Upptäckt inaktiverat

en: Display Mode
sv_SE: Visningsläge

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
sv_SE: Användarmeny

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
sv_SE: Skapa supportlogg

en: About GSConnect
sv_SE: Om GSConnect

en: Select a Device
sv_SE: Välj en enhet

en: Select
sv_SE: Välj

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
sv_SE: Ingen enhet hittades

en: Device List
sv_SE: Enhetslista

en: Report
sv_SE: Rapport

en: Something’s gone wrong
sv_SE: Något gick fel

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
sv_SE: GSConnect stötte på ett oväntat fel. Rapportera problemet och inkludera all information som kan hjälpa.

en: Technical Details
sv_SE: Teknisk information

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
sv_SE: Skicka till mobil enhet

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
sv_SE: Ange en ny genväg för att ändra <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
sv_SE: %s används redan

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
sv_SE: En fullständig implementation av KDE Connect för GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
sv_SE: Felsökningsmeddelanden loggas. Utför de åtgärder som krävs för att återskapa problemet och granska sedan loggen.

en: Review Log
sv_SE: Granska logg

en: Laptop
sv_SE: Bärbar dator

en: Tablet
sv_SE: Surfplatta

en: Television
sv_SE: TV

en: Unpaired
sv_SE: Inte ihopparad

en: Disconnected
sv_SE: Bortkopplad

en: Connected
sv_SE: Ansluten

en: Waiting for service…
sv_SE: Väntar på tjänst…

en: Click for help troubleshooting
sv_SE: Klicka för att få hjälp med felsökning

en: Click for more information
sv_SE: Klicka här för mer information

en: Dial Number
sv_SE: Slå nummer

en: Share File
sv_SE: Dela fil

en: List available devices
sv_SE: Visa tillgängliga enheter

en: List all devices
sv_SE: Visa alla enheter

en: Target Device
sv_SE: Målenhet

en: Message Body
sv_SE: Meddelande-text

en: Send Notification
sv_SE: Skicka avisering

en: Notification App Name
sv_SE: Namn på aviseringsapp

en: Notification Body
sv_SE: Aviseringstext

en: Notification Icon
sv_SE: Aviseringsikon

en: Notification ID
sv_SE: Aviserings-ID

en: Photo
sv_SE: Foto

en: Share Link
sv_SE: Dela länk

en: Share Text
sv_SE: Dela text

en: Show release version
sv_SE: Visa utgåvans version

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
sv_SE: Bluetooth-enhet på %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
sv_SE: Begäran om ihopparning från %s

en: Reject
sv_SE: Avvisa

en: Accept
sv_SE: Acceptera

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
sv_SE: Upptäckt har inaktiverats på grund av antalet enheter på detta nätverk.

en: OpenSSL not found
sv_SE: OpenSSL kunde inte hittas

en: Port already in use
sv_SE: Porten används redan

en: Exchange battery information
sv_SE: Utbyt batteriinformation

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
sv_SE: %s: Batteriet är fullt

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
sv_SE: Fulladdad

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
sv_SE: %s: Batteriet har nått anpassad laddningsnivå

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
sv_SE: %d%% laddat

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
sv_SE: %s: Låg batterinivå

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
sv_SE: %d%% kvar

en: Clipboard
sv_SE: Urklipp

en: Share the clipboard content
sv_SE: Dela urklippets innehåll

en: Clipboard Push
sv_SE: Skicka urklipp

en: Clipboard Pull
sv_SE: Hämta urklipp

en: Access contacts of the paired device
sv_SE: Få tillgång till kontakter från den parkopplade enheten

en: Find My Phone
sv_SE: Hitta min telefon

en: Ring your paired device
sv_SE: Ring din ihopparade enhet

en: Mousepad
sv_SE: Musmatta

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
sv_SE: Gör det möjligt för den ihopparade enheten att fungera som en fjärrmus och tangentbord

en: Bidirectional remote media playback control
sv_SE: Dubbelriktad fjärrstyrning för medieuppspelning

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Share notifications with the paired device
sv_SE: Dela aviseringar med den ihopparade enheten

en: Cancel Notification
sv_SE: Avbryt avisering

en: Close Notification
sv_SE: Stäng avisering

en: Reply Notification
sv_SE: Svara på avisering

en: Activate Notification
sv_SE: Aktivera avisering

en: Request the paired device to take a photo and transfer it to this PC
sv_SE: Be den ihopparade enheten att ta ett foto och överföra det till den här datorn

en: Transfer Failed
sv_SE: Överföring misslyckades

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
sv_SE: Det gick inte att skicka ”%s” till %s

en: Send and receive pings
sv_SE: Skicka och ta emot pingar

en: Use the paired device as a presenter
sv_SE: Använd den ihopparade enheten som presentatör

en: Run Commands
sv_SE: Kör kommandon

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
sv_SE: Kör kommandon på din ihopparade enhet eller låt enheten köra fördefinierade kommandon på den här datorn

en: Browse the paired device filesystem
sv_SE: Bläddra i den ihopparade enhetens filsystem

en: Mount
sv_SE: Montera

en: Unmount
sv_SE: Avmontera

en: %s reported an error
sv_SE: %s rapporterade ett felmeddelande

en: Share
sv_SE: Dela

en: Share files and URLs between devices
sv_SE: Dela filer och webbadresser mellan enheter

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
sv_SE: %s får inte ladda upp filer

en: Transferring File
sv_SE: Överför fil

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
sv_SE: Tar emot ”%s” från %s

en: Transfer Successful
sv_SE: Överföringen klar

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
sv_SE: Tog emot ”%s” från %s

en: Open File
sv_SE: Öppna fil

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
sv_SE: Det gick inte att ta emot ”%s” från %s

en: Text Shared By %s
sv_SE: Text delad av %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
sv_SE: Skickar ”%s” till %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
sv_SE: Skickade ”%s” till %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
sv_SE: Skicka filer till %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
sv_SE: Öppna när det är klart

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
sv_SE: Skicka en länk till %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
sv_SE: Skicka och läs SMS från den ihopparade enheten och bli meddelad om nya SMS

en: New SMS (URI)
sv_SE: Nytt SMS (URI)

en: Reply SMS
sv_SE: Svara SMS

en: Share SMS
sv_SE: Dela SMS

en: System Volume
sv_SE: Systemvolym

en: Enable the paired device to control the system volume
sv_SE: Gör det möjligt för den ihopparade enheten att styra systemets volym

en: PulseAudio not found
sv_SE: PulseAudio kunde inte hittas

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
sv_SE: Få meddelande om samtal och justera systemets volym vid ringande/pågående samtal

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
sv_SE: Tysta samtal

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
sv_SE: Okänd kontakt

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
sv_SE: Inkommande samtal

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
sv_SE: Pågående samtal

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
sv_SE: Arbete

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
sv_SE: Mobil

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
sv_SE: Hem

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
sv_SE: Skicka till %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
sv_SE: Precis nu

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
sv_SE: Igår・%s

en: %d minute | %d minutes
sv_SE[0]: %d minut
sv_SE[1]: %d minuter

en: Not available
sv_SE: Inte tillgänglig

en: Group Message
sv_SE: Gruppmeddelande

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
sv_SE: Du: %s

en: And %d other contact | And %d others
sv_SE[0]: Och %d annan kontakt
sv_SE[1]: Och %d andra

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
sv_SE: Fjärrtangentbordet på %s är inte aktivt

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
sv_SE: %d%% (beräknar…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
sv_SE: %d%% (%d:%02d tills fullt)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
sv_SE: %d%% (%d:%02d kvar)

en: Reply
sv_SE: Svara

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
sv_SE: Dela länkar med GSConnect, direkt till webbläsaren eller med SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
sv_SE: Tjänsten är inte tillgänglig

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
sv_SE: Öppna i webbläsare
