gsconnect - en to tr_TR translation catalogue (226 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
tr_TR: GNOME için KDE Connect uygulaması

en: GSConnect Team
tr_TR: GSConnect Takımı

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
tr_TR: GSConnect ile mobil cihazlara ve diğer masaüstlerine bağlanarak şunları yapabilirsiniz:

en: Share files, links and text
tr_TR: Dosyaları, bağlantıları ve metni paylaş

en: Send and receive messages
tr_TR: Mesaj gönder ve al

en: Sync clipboard content
tr_TR: Pano içeriğini eşitle

en: Sync contacts
tr_TR: Kişileri eşitle

en: Sync notifications
tr_TR: Bildirimleri eşitle

en: Control media players
tr_TR: Medya oynatıcıları kontrol et

en: Control system volume
tr_TR: Sistem sesini kontrol et

en: Execute predefined commands
tr_TR: Ön tanımlı komutları yürüt

en: And more…
tr_TR: Ve daha fazlası…

en: GSConnect in GNOME Shell
tr_TR: GNOME Kabuğunda GSConnect

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
tr_TR: Bağlan…

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Connect
tr_TR: Bağlan

en: IP Address
tr_TR: IP Adresi

en: No contacts
tr_TR: Kişi yok

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Type a phone number or name
tr_TR: Telefon numarası veya isim yaz

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
tr_TR: Diğer

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
tr_TR: SMS Gönder

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Device is disconnected
tr_TR: Cihaz çevrim dışı

en: Send Message
tr_TR: Mesaj Gönder

en: Type a message
tr_TR: Bir Mesaj Yaz

en: Message Entry
tr_TR: Mesaj Girdisi

en: Type a message and press Enter to send
tr_TR: Bir mesaj yazın ve göndermek için Enter tuşuna basın

en: Messaging
tr_TR: Mesajlaşma

en: New Conversation
tr_TR: Yeni Sohbet

en: No Conversations
tr_TR: Sohbet yok

en: No conversation selected
tr_TR: Hiçbir sohbet seçilmedi

en: Select or start a conversation
tr_TR: Sohbet seç ya da başlat

en: Edit Command
tr_TR: Komutu Düzenle

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Name
tr_TR: İsim

en: Command Line
tr_TR: Komut Satırı

en: Choose an executable
tr_TR: Yürütülebilir dosya seç

en: Open
tr_TR: Aç

en: Desktop
tr_TR: Masaüstü

en: Camera
tr_TR: Kamera

en: Clipboard Sync
tr_TR: Pano Eşleşmesi

en: Media Players
tr_TR: Medya Oynatıcılar

en: Mouse & Keyboard
tr_TR: Fare & Klavye

en: Volume Control
tr_TR: Ses Kontrolü

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Receive Files
tr_TR: Alınan Dosyalar

en: Save files to
tr_TR: Dosyaları şuraya kaydet

en: Sharing
tr_TR: Paylaşım

en: Device Battery
tr_TR: Cihaz Bataryası

en: Low Battery Notification
tr_TR: Düşük Batarya Bildirimi

en: Fully Charged Notification
tr_TR: Tam Şarj Bildirimi

en: System Battery
tr_TR: Sistem Bataryası

en: Share Statistics
tr_TR: İstatistikleri Paylaş

en: Battery
tr_TR: Batarya

en: Commands
tr_TR: Komutlar

en: Add Command
tr_TR: Komut Ekle

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
tr_TR: Bildirimleri Paylaş

en: Share When Active
tr_TR: Aktif Olduğunda Paylaş

en: Applications
tr_TR: Uygulamalar

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: Contacts
tr_TR: Kişiler

en: Incoming Calls
tr_TR: Gelen Çağrılar

en: Volume
tr_TR: Ses

en: Pause Media
tr_TR: Medyayı Duraklat

en: Ongoing Calls
tr_TR: Devam Eden Çağrılar

en: Mute Microphone
tr_TR: Mikrofonu Sustur

en: Telephony
tr_TR: Telefon

en: Action Shortcuts
tr_TR: Kısayol Eylemleri

en: Reset All…
tr_TR: Tümünü Sıfırla…

en: Shortcuts
tr_TR: Kısayollar

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: Experimental
tr_TR: Deneysel

en: Device Cache
tr_TR: Cihaz Önbelleği

en: Clear Cache…
tr_TR: Önbelleği Temizle…

en: Legacy SMS Support
tr_TR: Eski SMS Desteği

en: SFTP Automount
tr_TR: SFTP Otomatik Bağla

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Keyboard Shortcuts
tr_TR: Klavye Kısayolları

en: Device Settings
tr_TR: Cihaz Ayarları

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
tr_TR: Eşleştir

en: Device is unpaired
tr_TR: Cihaz eşleşmemiş

en: You may configure this device before pairing
tr_TR: Eşleşmeden önce cihazı yapılandır

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
tr_TR: Şifreleme Bilgisi

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
tr_TR: Eşleştirmeyi Bitir

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
tr_TR: Cihaza

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
tr_TR: Cihazdan

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
tr_TR: Hiç Biri

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
tr_TR: Geri yükle

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
tr_TR: Düşük

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
tr_TR: Sessiz

en: Set
tr_TR: Ayarla

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
tr_TR: Klavye kısayolunu sıfırlamak için iptal, geri almak için ESC tuşuna bas.

en: Device Name
tr_TR: Cihaz Adı

en: _Rename
tr_TR: _Adlandır

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Mobile Settings
tr_TR: Mobil Ayarları

en: Service Menu
tr_TR: Servis Menüsü

en: Device Menu
tr_TR: Cihaz Menüsü

en: Edit Device Name
tr_TR: Cihaz Adını Düzenle

en: Devices
tr_TR: Cihazlar

en: Searching for devices…
tr_TR: Cihazlar aranıyor…

en: Browser Add-Ons
tr_TR: Tarayıcı Eklentileri

en: Enable
tr_TR: Etkin

en: This device is invisible to unpaired devices
tr_TR: Bu cihaz eşleştirme yapılmayan cihazlara görünmez

en: Discovery Disabled
tr_TR: Keşif Devre Dışı

en: Display Mode
tr_TR: Görünüm Kipi

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
tr_TR: Sistem Paneli

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
tr_TR: Kullanıcı Menüsü

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
tr_TR: Destek Günlüğü Oluştur

en: About GSConnect
tr_TR: GSConnect Hakkında

en: Select a Device
tr_TR: Cihaz Seç

en: Select
tr_TR: Seç

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
tr_TR: Cihaz Bulunamadı

en: Device List
tr_TR: Cihaz Listesi

en: Report
tr_TR: Rapor

en: Something’s gone wrong
tr_TR: Bir şeyler ters gitti

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
tr_TR: GSConnect beklenmedik bir hatayla karşılaştı. Lütfen sorunu bildirin ve yardımcı olabilecek tüm bilgileri ekleyin.

en: Technical Details
tr_TR: Teknik Ayrıntılar

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
tr_TR: Mobil Cihaza Gönder

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
tr_TR: Değiştirmek için yeni bir kısayol gir <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
tr_TR: %s zaten kullanılıyor

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
tr_TR: GNOME için eksiksiz bir KDE Connect uygulaması

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
tr_TR: Hata ayıklama mesajları kaydediliyor. Sorunu yeniden oluşturmak için gerekli adımları izleyin ve günlüğü inceleyin.

en: Review Log
tr_TR: Günlüğü Gözden Geçir

en: Laptop
tr_TR: Dizüstü

en: Smartphone
tr_TR: Telefon

en: Television
tr_TR: Televizyon

en: Unpaired
tr_TR: Eşleşmemiş

en: Disconnected
tr_TR: Bağlantı kesildi

en: Connected
tr_TR: Bağlı

en: Waiting for service…
tr_TR: Hizmet bekleniyor…

en: Click for help troubleshooting
tr_TR: Sorun giderme konusunda yardım için tıkla

en: Click for more information
tr_TR: Daha fazla bilgi için tıkla

en: Dial Number
tr_TR: Numarayı Çevir

en: Share File
tr_TR: Dosya Paylaşımı

en: List available devices
tr_TR: Kullanılabilir cihazları listele

en: List all devices
tr_TR: Tüm cihazları listele

en: Target Device
tr_TR: Hedef Cihaz

en: Message Body
tr_TR: Mesaj Metni

en: Send Notification
tr_TR: Bildirim Gönder

en: Notification App Name
tr_TR: Bildirim Uygulama Adı

en: Notification Body
tr_TR: Bildirim Metni

en: Notification Icon
tr_TR: Bildirim Simgesi

en: Notification ID
tr_TR: Bildirim Kimliği

en: Photo
tr_TR: Fotoğraf

en: Ping
tr_TR: Yokla

en: Ring
tr_TR: Çaldır

en: Share Link
tr_TR: Bağlantıyı Paylaş

en: Share Text
tr_TR: Metni Paylaş

en: Show release version
tr_TR: Sürüm versiyonunu göster

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
tr_TR: Bluetooth cihazı %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
tr_TR: %s tarafından Gelen Eşleşme İsteği

en: Reject
tr_TR: Reddet

en: Accept
tr_TR: Kabul et

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
tr_TR: Bu ağdaki cihazların sayısı nedeniyle keşif devre dışı bırakıldı.

en: OpenSSL not found
tr_TR: OpenSSL bulunamadı

en: Port already in use
tr_TR: Bağlantı noktası zaten kullanılıyor

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
tr_TR: %s: Batarya dolu

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
tr_TR: Şarj Oldu

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
tr_TR: %s: Düşük batarya

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
tr_TR: %d%% kaldı

en: Clipboard
tr_TR: Pano

en: Clipboard Push
tr_TR: Panoya Gönder

en: Clipboard Pull
tr_TR: Panodan Al

en: Find My Phone
tr_TR: Telefonumu Bul

en: Mousepad
tr_TR: Fare Desteği

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Cancel Notification
tr_TR: Bildirimi İptal Et

en: Close Notification
tr_TR: Bildirimi Kapat

en: Reply Notification
tr_TR: Bildirimi Yanıtla

en: Activate Notification
tr_TR: Bildirimi Etkinleştir

en: Transfer Failed
tr_TR: Aktarım Başarısız

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "photo.jpg" to Google Pixel TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
tr_TR: Gönderilemedi “%s” hedef %s

note: TRANSLATORS: An optional message accompanying a ping, rarely if ever used eg. Ping: A message sent with ping
en: Ping: %s
tr_TR: Yokla: %s

en: Presentation
tr_TR: Sunum

en: Run Commands
tr_TR: Komutları Çalıştır

en: Mount
tr_TR: Bağla

en: Unmount
tr_TR: Ayır

en: %s reported an error
tr_TR: %s bir hata bildirdi

en: Share
tr_TR: Paylaş

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
tr_TR: %s dosya yükleme iznine sahip değil

en: Transferring File
tr_TR: Dosya Aktarımı

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
tr_TR: Alınıyor “%s” kaynak %s

en: Transfer Successful
tr_TR: Aktarım Başarılı

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
tr_TR: Alınan “%s” kaynak %s

en: Open File
tr_TR: Dosyayı Aç

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
tr_TR: Alım başarısız “%s” kaynak %s

en: Text Shared By %s
tr_TR: Paylaşılan Metin %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
tr_TR: Gönderiliyor “%s” hedef %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
tr_TR: Gönderildi “%s” hedef %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
tr_TR: Dosyaları gönder %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
tr_TR: Tamamlandığında aç

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
tr_TR: Bağlantı gönder %s

en: New SMS (URI)
tr_TR: Yeni SMS (URI)

en: Reply SMS
tr_TR: SMS Yanıtla

en: Share SMS
tr_TR: SMS Paylaş

en: System Volume
tr_TR: Sistem Sesi

en: PulseAudio not found
tr_TR: PulseAudio bulunamadı

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
tr_TR: Sesi Kapat

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
tr_TR: Bilinmeyen Kişi

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
tr_TR: Gelen çağrı

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
tr_TR: Devam eden çağrı

note: TRANSLATORS: A fax number
en: Fax
tr_TR: Faks

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
tr_TR: İş

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
tr_TR: Mobil

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
tr_TR: Ev

note: TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
tr_TR: Gönder %s

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
tr_TR: Hemen şimdi

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
tr_TR: Dün %s

en: %d minute | %d minutes
tr_TR[0]: %d dakika
tr_TR[1]: %d dakika

en: Not available
tr_TR: Müsait Değil

en: Group Message
tr_TR: Grup Mesajı

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
tr_TR: Sen: %s

en: And %d other contact | And %d others
tr_TR[0]: Ve %d başka kişi
tr_TR[1]: Ve %d başkaları

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
tr_TR: %s üzerindeki uzak klavye etkin değil

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
tr_TR: %d%% (Tahmini…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
tr_TR: %d%% (Dolma Süresi %d∶%02d)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
tr_TR: %d%% (Kalan Süre %d∶%02d)

en: Reply
tr_TR: Yanıtla

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
tr_TR: GSConnect ile bağlantıları doğrudan tarayıcı veya SMS ile paylaş.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
tr_TR: Servis Mevcut Değil

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
tr_TR: Tarayıcıda Aç
