gsconnect - en to pt_BR translation catalogue (243 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
pt_BR: Implementação do KDE Connect para o GNOME

en: GSConnect Team
pt_BR: Equipe GSConnect

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
pt_BR: GSConnect é uma implementação completa do KDE Connect especialmente para GNOME Shell com integração com o Nautilus, o Chrome e o Firefox. O time do KDE Connect possui aplicativos para Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS e Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
pt_BR: Com o GSConnect, você pode se conectar de forma segura a dispositivos móveis e outros desktops para:

en: Share files, links and text
pt_BR: Compartilhar arquivos, links e texto

en: Send and receive messages
pt_BR: Enviar e receber mensagens

en: Sync clipboard content
pt_BR: Sincronizar o conteúdo da área de transferência

en: Sync contacts
pt_BR: Sincronizar contatos

en: Sync notifications
pt_BR: Sincronizar notificações

en: Control media players
pt_BR: Controlar reprodutores de mídia

en: Control system volume
pt_BR: Controlar o volume do sistema

en: Execute predefined commands
pt_BR: Executar comandos predefinidos

en: And more…
pt_BR: E mais…

en: GSConnect in GNOME Shell
pt_BR: GSConnect no GNOME Shell

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
pt_BR: Conectar a…

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: IP Address
pt_BR: Endereço IP

en: No contacts
pt_BR: Nenhum contato

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Type a phone number or name
pt_BR: Digite um número de telefone ou nome

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
pt_BR: Outros

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
pt_BR: Enviar SMS

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Device is disconnected
pt_BR: Dispositivo está desconectado

en: Send Message
pt_BR: Enviar mensagem

en: Type a message
pt_BR: Escrever uma mensagem

en: Message Entry
pt_BR: Entrada de mensagem

en: Type a message and press Enter to send
pt_BR: Digite uma mensagem e pressione Enter para enviar

en: Messaging
pt_BR: Mensagens

en: New Conversation
pt_BR: Nova conversa

en: No Conversations
pt_BR: Nenhuma conversa

en: No conversation selected
pt_BR: Nenhuma conversa selecionada

en: Select or start a conversation
pt_BR: Selecionar ou iniciar uma conversa

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
pt_BR: Touchpad.
    Arraste o dedo nesta área para mover o ponteiro do mouse.
    Aperte e arraste para mover o ponteiro do mouse.
    
    Um clique simples será enviado ao aparelho pareado. 
    Botão da esquerda, meio e direita, e scroll do mouse.

en: Edit Command
pt_BR: Editar comando

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Name
pt_BR: Nome

en: Command Line
pt_BR: Linha de comando

en: Choose an executable
pt_BR: Escolher um executável

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Desktop
pt_BR: Computador

en: Clipboard Sync
pt_BR: Sincronização da área de transferência

en: Media Players
pt_BR: Reprodutores de mídia

en: Mouse & Keyboard
pt_BR: Mouse & teclado

en: Volume Control
pt_BR: Controle de volume

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Receive Files
pt_BR: Receber arquivos

en: Save files to
pt_BR: Salvar arquivos em

en: Sharing
pt_BR: Compartilhamento

en: Device Battery
pt_BR: Bateria do dispositivo

en: Low Battery Notification
pt_BR: Notificação de bateria fraca

en: Charged Up to Custom Level Notification
pt_BR: Notificação de nível de carga personalizado

en: Fully Charged Notification
pt_BR: Notificação de bateria carregada

en: System Battery
pt_BR: Bateria do sistema

en: Share Statistics
pt_BR: Compartilhar estatísticas

en: Battery
pt_BR: Bateria

en: Commands
pt_BR: Comandos

en: Add Command
pt_BR: Adicionar comando

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
pt_BR: Compartilhar notificações

en: Share When Active
pt_BR: Compartilhar quanto ativo

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Contacts
pt_BR: Contatos

en: Incoming Calls
pt_BR: Chamadas recebidas

en: Pause Media
pt_BR: Pausar mídia

en: Ongoing Calls
pt_BR: Chamadas em andamento

en: Mute Microphone
pt_BR: Silenciar microfone

en: Telephony
pt_BR: Telefonia

en: Action Shortcuts
pt_BR: Atalhos de ações

en: Reset All…
pt_BR: Redefinir tudo…

en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

en: Device Cache
pt_BR: Cache do dispositivo

en: Clear Cache…
pt_BR: Limpar cache…

en: Legacy SMS Support
pt_BR: Suporte a SMS legado

en: SFTP Automount
pt_BR: Automontagem SFTP

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: Device Settings
pt_BR: Configurações do dispositivo

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
pt_BR: Parear

en: Device is unpaired
pt_BR: O dispositivo não está pareado

en: You may configure this device before pairing
pt_BR: Você pode configurar este dispositivo antes de parear

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
pt_BR: Informação de criptografia

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
pt_BR: Esquecer

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
pt_BR: Para o dispositivo

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
pt_BR: Do dispositivo

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
pt_BR: Nada

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
pt_BR: Restaurar

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
pt_BR: Baixo

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
pt_BR: Silenciar

en: Set
pt_BR: Definir

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
pt_BR: Pressione Esc para cancelar ou Backspace para redefinir o atalho de teclado.

en: Device Name
pt_BR: Nome do dispositivo

en: _Rename
pt_BR: _Renomear

en: Refresh
pt_BR: Recarregar

en: Mobile Settings
pt_BR: Configurações de dispositivos

en: Service Menu
pt_BR: Menu do serviço

en: Device Menu
pt_BR: Menu do dispositivo

en: Edit Device Name
pt_BR: Edita o nome do dispositivo

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Searching for devices…
pt_BR: Procurando dispositivos…

en: Extension Settings
pt_BR: Configurações de Extensão

en: GSConnect remains active when GNOME Shell is locked
pt_BR: O GSConnect continua ativo enquanto o GNOME Shell estiver bloqueado

en: Browser Add-Ons
pt_BR: Complementos para navegadores

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: This device is invisible to unpaired devices
pt_BR: Este dispositivo está invisível para dispositivos não pareados

en: Discovery Disabled
pt_BR: Descoberta desativada

en: Display Mode
pt_BR: Modo de exibição

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
pt_BR: Painel

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
pt_BR: Menu do usuário

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
pt_BR: Gerar log de suporte

en: About GSConnect
pt_BR: Sobre o GSConnect

en: Select a Device
pt_BR: Selecione um dispositivo

en: Select
pt_BR: Selecionar

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
pt_BR: Nenhum dispositivo encontrado

en: Device List
pt_BR: Lista de dispositivos

en: Report
pt_BR: Reportar

en: Something’s gone wrong
pt_BR: Algo está errado

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
pt_BR: GSConnect encontrou um erro inesperado. Por favor, relate o problema e inclua todas as informações que possam ajudar.

en: Technical Details
pt_BR: Detalhes técnicos

note: TRANSLATORS: Send to <device_name>, for file manager context menu TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
pt_BR: Enviar para %s

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
pt_BR: Enviar para dispositivo móvel

en: Sync between your devices
pt_BR: Sincronização entre os seus aparelhos

en: %d Connected | %d Connected
pt_BR[0]: %d conectado
pt_BR[1]: %d conectados

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Disabled
pt_BR: Desativado

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
pt_BR: Digite um novo atalho para mudar <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
pt_BR: %s já está em uso

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
pt_BR: Uma implementação completa do KDE Connect para o GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
pt_BR: Mensagens de depuração estão sendo registradas. Utilize quaisquer etapas necessárias para reproduzir um problema e consulte o log.

en: Review Log
pt_BR: Consultar log

en: Laptop
pt_BR: Notebook

en: Television
pt_BR: Televisão

en: Unpaired
pt_BR: Não pareado

en: Disconnected
pt_BR: Desconectado

en: Connected
pt_BR: Conectado

en: Waiting for service…
pt_BR: Aguardando serviço…

en: Click for help troubleshooting
pt_BR: Clique para ajuda na solução de problemas

en: Click for more information
pt_BR: Clique para mais informação

en: Dial Number
pt_BR: Ligar para número

en: Share File
pt_BR: Compartilhar arquivo

en: List available devices
pt_BR: Listar dispositivos disponíveis

en: List all devices
pt_BR: Listar todos dispositivos

en: Target Device
pt_BR: Dispositivo de destino

en: Message Body
pt_BR: Corpo da mensagem

en: Send Notification
pt_BR: Enviar notificação

en: Notification App Name
pt_BR: Nome do aplicativo de notificação

en: Notification Body
pt_BR: Corpo da notificação

en: Notification Icon
pt_BR: Ícone da notificação

en: Notification ID
pt_BR: ID da notificação

en: Ring
pt_BR: Tocar

en: Share Link
pt_BR: Compartilhar link

en: Share Text
pt_BR: Compartilhar texto

en: Show release version
pt_BR: Mostrar versão de lançamento

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
pt_BR: Dispositivo Bluetooth em %s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
pt_BR: Chave de verificação: %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
pt_BR: Convite de pareamento de %s

en: Reject
pt_BR: Rejeitar

en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
pt_BR: A descoberta foi desativada devido ao número de dispositivos nesta rede.

en: OpenSSL not found
pt_BR: OpenSSL não encontrado

en: Port already in use
pt_BR: A porta já está em uso

en: Exchange battery information
pt_BR: Trocar informações sobre bateria

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
pt_BR: %s: Bateria cheia

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
pt_BR: Carregado

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
pt_BR: %s: Bateria atingiu o nível de carga personalizada

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
pt_BR: %d%% Carregada

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
pt_BR: %s: bateria fraca

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
pt_BR: %d%% restante

en: Clipboard
pt_BR: Área de transferência

en: Share the clipboard content
pt_BR: Compartilhar conteúdo da área de transferência

en: Clipboard Push
pt_BR: Enviar para área de transferência

en: Clipboard Pull
pt_BR: Pegar da área de transferência

en: Access contacts of the paired device
pt_BR: Acessar contatos do aparelho pareado

en: Find My Phone
pt_BR: Encontrar meu smartphone

en: Ring your paired device
pt_BR: Tocar no seu dispositivo pareado

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
pt_BR: Permite que o dispositivo pareado funcione como mouse e teclado remotos

en: Remote Input
pt_BR: Entrada remota

en: Bidirectional remote media playback control
pt_BR: Controle remoto de reprodução multimídia bidirecional

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Share notifications with the paired device
pt_BR: Compartilhar notificações com o dispositivo pareado

en: Cancel Notification
pt_BR: Cancelar notificação

en: Close Notification
pt_BR: Fechar notificação

en: Reply Notification
pt_BR: Responder notificação

en: Activate Notification
pt_BR: Ativar notificação

en: Send and receive pings
pt_BR: Envie e receba pings

en: Presentation
pt_BR: Apresentação

en: Use the paired device as a presenter
pt_BR: Usar dispositivo conectado como apresentador

en: Run Commands
pt_BR: Executar comandos

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
pt_BR: Executar comandos em seu dispositivo conectado ou permitir que o dispositivo execute comandos predefinidos neste PC

en: Browse the paired device filesystem
pt_BR: Navegar pelos arquivos do dispositivo conectado

en: Mount
pt_BR: Montar

en: Unmount
pt_BR: Desmontar

en: %s reported an error
pt_BR: %s relatou um erro

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Share files and URLs between devices
pt_BR: Compartilhar arquivos e URLs entre dispositivos

en: Transfer Failed
pt_BR: Transferência falhou

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
pt_BR: %s não tem permissão para enviar arquivos

en: Transferring File
pt_BR: Transferindo arquivo

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
pt_BR: Recebendo “%s” de %s

en: Transfer Successful
pt_BR: Transferência completa

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
pt_BR: Recebido “%s” de %s

en: Show File Location
pt_BR: Mostrar localização de arquivo

en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
pt_BR: Falha ao receber “%s” de %s

en: Text Shared By %s
pt_BR: Texto compartilhado por %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
pt_BR: Enviando “%s” para %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
pt_BR: Enviado “%s” para %s

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
pt_BR: Falha ao enviar “%s” para %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
pt_BR: Enviar arquivos para %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
pt_BR: Abrir quando terminar

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
pt_BR: Enviar um link para %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
pt_BR: Enviar e ler SMS do dispositivo conectado e ser notificado sobre o novo SMS

en: New SMS (URI)
pt_BR: Novo SMS (URI)

en: Reply SMS
pt_BR: Responder SMS

en: Share SMS
pt_BR: Compartilhar SMS

en: System Volume
pt_BR: Volume do sistema

en: Enable the paired device to control the system volume
pt_BR: Ative o dispositivo emparelhado para controlar o volume do sistema

en: PulseAudio not found
pt_BR: PulseAudio não encontrado

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
pt_BR: Ser notificado sobre chamadas e ajustar o volume do sistema durante chamadas

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
pt_BR: Silenciar chamada

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
pt_BR: Contato desconhecido

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
pt_BR: Recebendo chamada

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
pt_BR: Chamada em andamento

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
pt_BR: Trabalho

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
pt_BR: Celular

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
pt_BR: Residencial

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
pt_BR: Agora

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
pt_BR: Ontem・%s

en: %d minute | %d minutes
pt_BR[0]: %d minuto
pt_BR[1]: %d minutos

en: Not available
pt_BR: Indisponível

en: Group Message
pt_BR: Mensagem de grupo

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
pt_BR: Você: %s

en: And %d other contact | And %d others
pt_BR[0]: E %d outro contato
pt_BR[1]: E %d outros

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
pt_BR: O teclado remoto em %s não está ativo

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
pt_BR: %d%% (Estimando…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
pt_BR: %d%% (%d∶%02d até a carga completa)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
pt_BR: %d%% (%d∶%02d restante)

en: Reply
pt_BR: Responder

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
pt_BR: Compartilhe links com o GSConnect, diretamente no navegador ou por SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
pt_BR: Serviço indisponível

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
pt_BR: Abrir no navegador
