gsconnect - en to he_IL translation catalogue (253 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
he_IL: מימוש של KDE Connect ל־GNOME

en: GSConnect Team
he_IL: צוות GSConnect

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
he_IL: ‏GSConnect הוא מימוש שלם של KDE Connect במיוחד עבור מעטפת GNOME עם שילוב קבצים, Chrome ו־Firefox. לצוות של KDE Connect יש יישומים ל־Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS ו־Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
he_IL: עם GSConnect באפשרותך להתחבר בצורה מאובטחת למכשירים הניידים שלך ולשלוחנות עבודה אחרים אל:

en: Share files, links and text
he_IL: שיתוף קבצים, קישורים וטקסט

en: Send and receive messages
he_IL: שליחה וקבלת הודעות

en: Sync clipboard content
he_IL: סנכרון תוכן לוח הגזירים

en: Sync contacts
he_IL: סנכרון אנשי קשר

en: Sync notifications
he_IL: סנכרון התרעות

en: Control media players
he_IL: שליטה בפקדי המדיה

en: Control system volume
he_IL: שליטה בעצמת השמע של המערכת

en: Execute predefined commands
he_IL: הפעלת פקודות מוגדרות מראש

en: And more…
he_IL: ועוד…

en: GSConnect in GNOME Shell
he_IL: GSConnect במעטפת GNOME

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Connect to…
he_IL: התחברות אל…

en: Cancel
he_IL: ביטול

en: Connect
he_IL: התחברות

en: IP Address
he_IL: כתובת IP

en: No contacts
he_IL: אין אנשי קשר

en: Help
he_IL: עזרה

en: Type a phone number or name
he_IL: יש להזין מספר טלפון או שם

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
he_IL: אחרים

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
he_IL: שליחת מסרון SMS

en: Send
he_IL: שליחה

en: Device is disconnected
he_IL: ההתקן מנותק

en: Send Message
he_IL: שליחת הודעה

en: Type a message
he_IL: יש להקליד הודעה

en: Message Entry
he_IL: שדה הודעה

en: Type a message and press Enter to send
he_IL: יש להקליד הודעה וללחוץ Enter לשליחה

en: Messaging
he_IL: הודעות

en: New Conversation
he_IL: התכתבות חדשה

en: No Conversations
he_IL: אין התכתבויות

en: No conversation selected
he_IL: לא נבחרה התכתבות

en: Select or start a conversation
he_IL: יש לבחור או להתחיל התכתבות

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
he_IL: משטח מגע.
    יש לגרור על אזור זה להזזת סמן העכבר.
    נא ללחוץ לזמן ארוך על מנת לגרור ולשחרר את סמן העכבר.
    
    לחיצה פשוטה תישלח למכשיר המצומד.
    כפתור שמאלי, אמצעי וימני, כמו גם גלילה.

en: Edit Command
he_IL: עריכת פקודה

en: Save
he_IL: שמירה

en: Name
he_IL: שם

en: Command Line
he_IL: שורת פקודה

en: Choose an executable
he_IL: בחירת קובץ שניתן להרצה

en: Open
he_IL: פתיחה

en: Desktop
he_IL: שולחן עבודה

en: Clipboard Sync
he_IL: סנכרון לוח הגזירים

en: Media Players
he_IL: פקדי מדיה

en: Mouse & Keyboard
he_IL: עכבר ומקלדת

en: Volume Control
he_IL: עצמת שמע

en: Files
he_IL: קבצים

en: Receive Files
he_IL: קבלת קבצים

en: Save files to
he_IL: שמירת קבצים אל

en: Sharing
he_IL: שיתוף

en: Device Battery
he_IL: סוללת המכשיר

en: Low Battery Notification
he_IL: התרעה על סוללה חלשה

en: Charged Up to Custom Level Notification
he_IL: התרעה על טעינה ברמה מסוימת

en: Fully Charged Notification
he_IL: התרעה על טעינה מלאה

en: System Battery
he_IL: סוללת מערכת

en: Share Statistics
he_IL: סטטיסטיקת שיתוף

en: Battery
he_IL: סוללה

en: Commands
he_IL: פקודות

en: Add Command
he_IL: הוספת פקודה

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
he_IL: שיתוף התרעות

en: Share When Active
he_IL: שיתוף בזמן פעילות

en: Applications
he_IL: יישומים

en: Notifications
he_IL: התרעות

en: Contacts
he_IL: אנשי קשר

en: Incoming Calls
he_IL: שיחות נכנסות

en: Volume
he_IL: עצמת שמע

en: Pause Media
he_IL: השהיית מדיה

en: Ongoing Calls
he_IL: שיחות פעילות

en: Mute Microphone
he_IL: השתקת מיקרופון

en: Telephony
he_IL: טלפוניה

en: Action Shortcuts
he_IL: פעולות לצירופי מקשים

en: Reset All…
he_IL: איפוס הכל…

en: Shortcuts
he_IL: צירופי מקשים

en: Plugins
he_IL: תוספים

en: Experimental
he_IL: ניסיוני

en: Device Cache
he_IL: מטמון מכשיר

en: Clear Cache…
he_IL: ניקוי מטמון…

en: Legacy SMS Support
he_IL: תמיכה ישנה ב־SMS

en: SFTP Automount
he_IL: עיגון SFTP אוטומטי

en: Advanced
he_IL: מתקדם

en: Keyboard Shortcuts
he_IL: צירופי מקשים

en: Device Settings
he_IL: הגדרות מכשיר

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
he_IL: מצומד

en: Device is unpaired
he_IL: המכשיר לא מצומד

en: You may configure this device before pairing
he_IL: יתכן והגדרת מכשיר זה לפני צימוד

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
he_IL: מידע על הצפנה

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
he_IL: ביטול צימוד

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
he_IL: למכשיר

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
he_IL: מהמכשיר

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
he_IL: כלום

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
he_IL: שחזור

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
he_IL: חלש ביותר

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
he_IL: השתקה

en: Set
he_IL: הגדרה

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
he_IL: יש ללחוץ Esc לביטול או Backspace לאיפוס קיצורי המקשים.

en: Device Name
he_IL: שם התקן

en: _Rename
he_IL: _שינוי שם

en: Refresh
he_IL: רענון

en: Mobile Settings
he_IL: הגדרות מכשירים ניידים

en: Service Menu
he_IL: תפריט שירות

en: Device Menu
he_IL: תפריט מכשיר

en: Edit Device Name
he_IL: עריכת שם מכשיר

en: Devices
he_IL: מכשירים

en: Searching for devices…
he_IL: מחפש מכשירים…

en: Extension Settings
he_IL: הגדרות הרחבות

en: GSConnect remains active when GNOME Shell is locked
he_IL: השארת GSConnect בפעולה בזמן נעילת מעטפת GNOME

en: Browser Add-Ons
he_IL: תוספים לדפדפן

en: Enable
he_IL: מאופשר

en: This device is invisible to unpaired devices
he_IL: מכשיר זה בלתי נראה למכשירים שלא מצומדים

en: Discovery Disabled
he_IL: גילוי מושבת

en: Display Mode
he_IL: מצב תצוגה

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
he_IL: לוח

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
he_IL: תפריט משתמש

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
he_IL: יומן תמיכה כללי

en: About GSConnect
he_IL: על אודות GSConnect

en: Select a Device
he_IL: בחירת מכשיר

en: Select
he_IL: בחירה

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
he_IL: לא נמצאו מכשירים

en: Device List
he_IL: רשימת מכשירים

en: Report
he_IL: דיווח

en: Something’s gone wrong
he_IL: משהו השתבש

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
he_IL: ‏GSConnect חווה שגיאה בלתי צפויה. נא לדווח על הבעיה ולצרף כל מידע שעשוי לסייע.

en: Technical Details
he_IL: פרטים טכניים

note: TRANSLATORS: Send to <device_name>, for file manager context menu TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
he_IL: שליחה אל %s

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
he_IL: שליחה למכשיר נייד

en: Sync between your devices
he_IL: סנכרון בין המכשירים שלך

en: %d Connected | %d Connected
he_IL[0]: אחד מחובר
he_IL[2]: %d מכשירים מחוברים
he_IL[3]: %d מחוברים

en: Edit
he_IL: עריכה

en: Remove
he_IL: הסרה

en: Disabled
he_IL: מושבת

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
he_IL: יש להזין צירופי מקשים לשינוי <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
he_IL: ‏%s כבר בשימוש

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
he_IL: יישום מלא של KDE Connect עבור GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
he_IL: החל רישום יומן הודעות לניפוי שגיאות. נא לבצע את הצעדים הנדרשים על מנת לשחזר את הבעיה ולאחר מכן לסקור את היומן.

en: Review Log
he_IL: סקירת יומן

en: Laptop
he_IL: מחשב נייד

en: Smartphone
he_IL: טלפון חכם

en: Tablet
he_IL: מחשב לוח

en: Television
he_IL: טלויזיה

en: Unpaired
he_IL: לא מצומד

en: Disconnected
he_IL: מנותק

en: Connected
he_IL: מחובר

en: Waiting for service…
he_IL: ממתין לשרת…

en: Click for help troubleshooting
he_IL: יש ללחוץ לעזרה בטיפול בבעיות

en: Click for more information
he_IL: יש ללחוץ למידע נוסף

en: Dial Number
he_IL: חיוג מספר

en: Share File
he_IL: שיתוף קובץ

en: List available devices
he_IL: רשימת מכשירים זמינים

en: List all devices
he_IL: רשימת כל המכשירים הזמינים

en: Target Device
he_IL: מכשיר יעד

en: Message Body
he_IL: גוף ההודעה

en: Send Notification
he_IL: שליחת התרעה

en: Notification App Name
he_IL: שם יישום להתרעה

en: Notification Body
he_IL: גוף התרעה

en: Notification Icon
he_IL: סמליל התרעה

en: Notification ID
he_IL: מזהה התרעה

en: Ping
he_IL: פינג

en: Ring
he_IL: צלצול

en: Share Link
he_IL: שיתוף קישור

en: Share Text
he_IL: שיתוף טקסט

en: Show release version
he_IL: הצגת גרסת שחרור

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
he_IL: התקן בלוטות׳ ב־%s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
he_IL: אימות מפתח: %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
he_IL: בקשת צימוד מ־%s

en: Reject
he_IL: דחייה

en: Accept
he_IL: אישור

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
he_IL: הגילוי הושבת עקב מספר המכשירים על הרשת.

en: OpenSSL not found
he_IL: ‏ OpenSSL לא נמצא

en: Port already in use
he_IL: פתחה כבר בשימוש

en: Exchange battery information
he_IL: החלפת המידע על הסוללה

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
he_IL: ‏%s: הסוללה מלאה

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
he_IL: טעינה מלאה

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
he_IL: ‏%s: הסוללה הגיעה לרמת טעינה נבחרת

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
he_IL: ‏%d%% טעון

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
he_IL: ‏%s: הסוללה חלשה

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
he_IL: נותרו %d%%

en: Clipboard
he_IL: לוח הגזירים

en: Share the clipboard content
he_IL: שיתוף תוכן לוח הגזירים

en: Clipboard Push
he_IL: שליחת לוח הגזירים

en: Clipboard Pull
he_IL: קבלת לוח הגזירים

en: Access contacts of the paired device
he_IL: גישה לאנשי הקשר של המכשיר המצומד

en: Find My Phone
he_IL: מציאת הטלפון שלי

en: Ring your paired device
he_IL: צלצול לטלפון המצומד שלך

en: Mousepad
he_IL: משטח לעכבר

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
he_IL: לאפשר מכשיר המצומד לשמש כעכבר ומקלדת מרוחקים

en: Remote Input
he_IL: קלט מרוחק

en: Bidirectional remote media playback control
he_IL: בקרת הפעלת מדיה מרחוק דו־כיוונית

en: Unknown
he_IL: לא ידוע

en: Share notifications with the paired device
he_IL: שיתוף התרעות עם המכשיר המצומד

en: Cancel Notification
he_IL: ביטול התרעה

en: Close Notification
he_IL: סגירת התרעה

en: Reply Notification
he_IL: תגובה בהודעה

en: Activate Notification
he_IL: הפעלת התרעה

en: Send and receive pings
he_IL: שליחה וקבלת אות (פינג)

note: TRANSLATORS: An optional message accompanying a ping, rarely if ever used eg. Ping: A message sent with ping
en: Ping: %s
he_IL: פינג: %s

en: Presentation
he_IL: מצגת

en: Use the paired device as a presenter
he_IL: שימוש במכשיר המצומד כמצגת

en: Run Commands
he_IL: הרצת פקודות

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
he_IL: הרצת פקודות על המכשיר המצומד שלך או לתת למכשר להריץ פקודות מוגדרות מראש על המחשב השולחני הזה

en: Browse the paired device filesystem
he_IL: עיון במערכת הקבצים של המכשיר המצומד

en: Mount
he_IL: עיגון

en: Unmount
he_IL: ביטול עיגון

en: %s reported an error
he_IL: ‏%s דיווח על שגיאה

en: Share
he_IL: שיתוף

en: Share files and URLs between devices
he_IL: שיתוף קבצים וכתובות URL בין מכשירים

en: Transfer Failed
he_IL: ההעברה כשלה

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
he_IL: ‏%s לא מאפשר להעלות קבצים

en: Transferring File
he_IL: מעביר קובץ

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
he_IL: ‏„%s” מתקבל מ־„%s”

en: Transfer Successful
he_IL: ההעברה הצליחה

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
he_IL: ‏„%s” התקבל מ־„%s”

en: Show File Location
he_IL: הצגת מיקום הקובץ

en: Open File
he_IL: פתיחת הקובץ

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
he_IL: ארע כשל בקבלת ‏„%s” מ־„%s”

en: Text Shared By %s
he_IL: טקסט משותף על ידי %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
he_IL: ‏„%s” נשלח כעת אל „%s”

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
he_IL: ‏„%s” נשלח אל „%s”

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
he_IL: אירעה שגיאה בשליחת „%s” אל „%s”

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
he_IL: שליחת קבצים אל %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
he_IL: פתיחה עם סיום

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
he_IL: שליחת קישור אל %s

en: SMS
he_IL: מסרון SMS

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
he_IL: שליחת וקריאת מסרוני SMS של המכשיר המצומד וקבלת התרעות על מסרון חדש

en: New SMS (URI)
he_IL: מסרון SMS חדש (URI)

en: Reply SMS
he_IL: לענות ל־SMS

en: Share SMS
he_IL: שיתוף SMS

en: System Volume
he_IL: עצמת השמע של המערכת

en: Enable the paired device to control the system volume
he_IL: לאפשר למכשיר המצומד לשלוא בעצמת השמע של המערכת

en: PulseAudio not found
he_IL: ‏PulseAudio לא נמצא

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
he_IL: לקבל התרעות על שיחות והתאמת עצמת השמע של המערכת בזמן צלצול או שיחה מתמשכת

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
he_IL: השתקת שיחה

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
he_IL: איש קשר לא ידוע

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
he_IL: שיחה נכנסת

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
he_IL: שיחה פעילה

note: TRANSLATORS: A fax number
en: Fax
he_IL: פקס

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
he_IL: עבודה

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
he_IL: טלפון נייד

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
he_IL: בית

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
he_IL: ממש עכשיו

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
he_IL: אתמול %s

en: %d minute | %d minutes
he_IL[3]: לפני %d דקות

en: Not available
he_IL: לא זמין

en: Group Message
he_IL: הודעה קבוצתית

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
he_IL: אני: %s

en: And %d other contact | And %d others
he_IL[2]: הוספת %d אנשי קשר נוספים
he_IL[3]: ו ־%d אנשי קשר נוספים

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
he_IL: מקלדת מרוחקת על %s אינה פעילה

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
he_IL: ‏‎%d%% (הערכה…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
he_IL: ‏‎%d%% (‎%d∶%02d‎ ‏עד טעינה מלאה)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
he_IL: ‏‎%d%% (‎%d∶%02d‎ ‏נותרו)

en: Reply
he_IL: להשיב

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
he_IL: שיתוף קישורים עם GSConnect, ישירות לדפדפן או על ידי מסרון SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
he_IL: שרת לא זמין

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
he_IL: פתיחה בדפדפן
