gsconnect - en to cs_CZ translation catalogue (247 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
cs_CZ: Implementace KDE Connect pro GNOME

en: GSConnect Team
cs_CZ: Kolektiv GSConnect

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
cs_CZ: GSConnect je kompletní implementace nástroje KDE Connect, určená zejména pro prostředí GNOME Shell s napojením pro správce souborů Nautilus a dále pro webové prohlížeče Chrome a Firefox. Tým KDE Connect má aplikace pro systémy Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS a Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
cs_CZ: Pomocí GSConnect se můžete bezpečně připojit k mobilním zařízením a ostatním stolním počítačům a:

en: Share files, links and text
cs_CZ: Sdílet soubory, odkazy a text

en: Send and receive messages
cs_CZ: Odesílat a přijímat zprávy

en: Sync clipboard content
cs_CZ: Synchronizovat obsah schránky

en: Sync contacts
cs_CZ: Synchronizovat kontakty

en: Sync notifications
cs_CZ: Synchronizovat oznámení

en: Control media players
cs_CZ: Ovládat přehrávání multimédií

en: Control system volume
cs_CZ: Ovládat hlasitost systému

en: Execute predefined commands
cs_CZ: Spouštět předpřipravené příkazy

en: And more…
cs_CZ: A další…

en: GSConnect in GNOME Shell
cs_CZ: GSConnect v GNOME Shell

en: Connect to…
cs_CZ: Připojit k…

en: Cancel
cs_CZ: Storno

en: Connect
cs_CZ: Připojit

en: IP Address
cs_CZ: IP adresa

en: No contacts
cs_CZ: Žádné kontakty

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: Type a phone number or name
cs_CZ: Napište telefonní číslo nebo jméno

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
cs_CZ: Ostatní

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
cs_CZ: Poslat SMS

en: Send
cs_CZ: Poslat

en: Device is disconnected
cs_CZ: Zařízení je odpojeno

en: Send Message
cs_CZ: Odeslat zprávu

en: Type a message
cs_CZ: Napsat zprávu

en: Message Entry
cs_CZ: Zadání zprávy

en: Type a message and press Enter to send
cs_CZ: Napište zprávu a stisknutím klávesy Enter ji odešlete

en: Messaging
cs_CZ: Zasílání zpráv

en: New Conversation
cs_CZ: Nová konverzace

en: No Conversations
cs_CZ: Žádné konverzace

en: No conversation selected
cs_CZ: Nevybrána žádná konverzace

en: Select or start a conversation
cs_CZ: Vybrat nebo zahájit konverzaci

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
cs_CZ: Touchpad.
    Přetáhněte tuto oblast pro přesun kurzoru myši.
    Stiskněte dlouze pro přetažení kurzoru.
    
    Jednoduché kliknutí bude odesláno do spárovaného zařízení.
    Levé, prostřední, pravé a posouvací kolečko.

en: Edit Command
cs_CZ: Upravit příkaz

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Name
cs_CZ: Název

en: Command Line
cs_CZ: Příkazový řádek

en: Choose an executable
cs_CZ: Vyberte spustitelný soubor

en: Open
cs_CZ: Otevřít

en: Desktop
cs_CZ: Počítač

en: Clipboard Sync
cs_CZ: Synchronizace schránky

en: Media Players
cs_CZ: Přehrávače médií

en: Mouse & Keyboard
cs_CZ: Myš a klávesnice

en: Volume Control
cs_CZ: Ovládání hlasitosti

en: Files
cs_CZ: Soubory

en: Receive Files
cs_CZ: Přijmout soubory

en: Save files to
cs_CZ: Uložit soubory do

en: Sharing
cs_CZ: Sdílení

en: Device Battery
cs_CZ: Akumulátor zařízení

en: Low Battery Notification
cs_CZ: Upozornění na téměř vybitý akumulátor

en: Charged Up to Custom Level Notification
cs_CZ: Změněno na uživatelsky určenou úroveň upozorňování

en: Fully Charged Notification
cs_CZ: Oznámení o úplném dobití

en: System Battery
cs_CZ: Systémový akumulátor

en: Share Statistics
cs_CZ: Sdílet statistiky

en: Battery
cs_CZ: Akumulátor

en: Commands
cs_CZ: Příkazy

en: Add Command
cs_CZ: Přidat příkaz

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
cs_CZ: Sdílet oznámení

en: Share When Active
cs_CZ: Sdílet když je aktivní

en: Applications
cs_CZ: Aplikace

en: Notifications
cs_CZ: Oznámení

en: Contacts
cs_CZ: Kontakty

en: Incoming Calls
cs_CZ: Příchozí hovory

en: Volume
cs_CZ: Hlasitost

en: Pause Media
cs_CZ: Pozastavit multimédia

en: Ongoing Calls
cs_CZ: Probíhající hovory

en: Mute Microphone
cs_CZ: Ztlumit mikrofon

en: Telephony
cs_CZ: Telefonie

en: Action Shortcuts
cs_CZ: Klávesové zkratky akcí

en: Reset All…
cs_CZ: Vrátit vše na výchozí hodnoty…

en: Shortcuts
cs_CZ: Klávesové zkratky

en: Plugins
cs_CZ: Zásuvné moduly

en: Experimental
cs_CZ: Experimentální

en: Device Cache
cs_CZ: Mezipaměť zařízení

en: Clear Cache…
cs_CZ: Vymazat mezipaměť…

en: Legacy SMS Support
cs_CZ: Podpora původních SMS zpráv

en: SFTP Automount
cs_CZ: SFTP automatické připojení

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: Keyboard Shortcuts
cs_CZ: Klávesové zkratky

en: Device Settings
cs_CZ: Nastavení zařízení

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
cs_CZ: Spárování

en: Device is unpaired
cs_CZ: Zařízení není spárováno

en: You may configure this device before pairing
cs_CZ: Před spárováním může být třeba toto zařízení nastavit

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
cs_CZ: Informace o šifrování

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
cs_CZ: Zrušit spárování

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
cs_CZ: Do zařízení

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
cs_CZ: Ze zařízení

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
cs_CZ: Nic

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
cs_CZ: Obnovit

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
cs_CZ: Snížit

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
cs_CZ: Ztlumit

en: Set
cs_CZ: Nastavit

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
cs_CZ: Zrušíte stiskem Esc nebo pomocí Backspace vrátíte do původního stavu.

en: Device Name
cs_CZ: Název zařízení

en: _Rename
cs_CZ: _Přejmenovat

en: Refresh
cs_CZ: Obnovit

en: Mobile Settings
cs_CZ: Nastavení telefonu

en: Service Menu
cs_CZ: Nabídka služeb

en: Device Menu
cs_CZ: Nabídka zařízení

en: Edit Device Name
cs_CZ: Upravit název zařízení

en: Devices
cs_CZ: Zařízení

en: Searching for devices…
cs_CZ: Vyhledávání zařízení…

en: Extension Settings
cs_CZ: Nastavení rozšíření

en: GSConnect remains active when GNOME Shell is locked
cs_CZ: GSConnect zůstává aktivní, když je GNOME Shell uzamčen

en: Browser Add-Ons
cs_CZ: Doplňky pro prohlížeče

en: Enable
cs_CZ: Zapnout

en: This device is invisible to unpaired devices
cs_CZ: Toto zařízení je pro nespárovaná zařízení neviditelné

en: Discovery Disabled
cs_CZ: Objevování vypnuto

en: Display Mode
cs_CZ: Režim zobrazení

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
cs_CZ: Uživatelská nabídka

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
cs_CZ: Vytvořit záznam událostí pro podporu

en: About GSConnect
cs_CZ: O GSConnect

en: Select a Device
cs_CZ: Vybrat zařízení

en: Select
cs_CZ: Vybrat

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
cs_CZ: Nenalezeno žádné zařízení

en: Device List
cs_CZ: Seznam zařízení

en: Report
cs_CZ: Hlášení

en: Something’s gone wrong
cs_CZ: Něco se pokazilo

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
cs_CZ: GSConnect narazilo na neočekávanou chybu. Nahlaste prosím problém a přiložte veškeré informace, které mohou pomoci.

en: Technical Details
cs_CZ: Technické podrobnosti

note: TRANSLATORS: Send to <device_name>, for file manager context menu TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
cs_CZ: Poslat na %s

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
cs_CZ: Odeslat do mobilního zařízení

en: Sync between your devices
cs_CZ: Synchronizace mezi zařízeními

en: %d Connected | %d Connected
cs_CZ[0]: %d připojen
cs_CZ[1]: %d připojené
cs_CZ[2]: %d připojených
cs_CZ[3]: %d připojené

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Remove
cs_CZ: Odebrat

en: Disabled
cs_CZ: Vypnuto

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
cs_CZ: Zadejte novou zkratku pro <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
cs_CZ: %s už je používáno

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
cs_CZ: Úplná (re)implementace KDE Connect pro GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
cs_CZ: Ladící zprávy jsou zaznamenávány. Podnikněte kroky, potřebné pro vyvolání problému a pak si záznam prohlédněte.

en: Review Log
cs_CZ: Prohlédnout si záznam událostí

en: Laptop
cs_CZ: Notebook

en: Smartphone
cs_CZ: Chytrý telefon

en: Television
cs_CZ: Televize

en: Unpaired
cs_CZ: Nespárováno

en: Disconnected
cs_CZ: Odpojeno

en: Connected
cs_CZ: Připojeno

en: Waiting for service…
cs_CZ: Čeká se na službu…

en: Click for help troubleshooting
cs_CZ: Kliknutím otevřete nápovědu pro odstraňování potíží

en: Click for more information
cs_CZ: Další informace získáte kliknutím

en: Dial Number
cs_CZ: Vytočit číslo

en: Share File
cs_CZ: Sdílet soubor

en: List available devices
cs_CZ: Vypsat zařízení k dispozici

en: List all devices
cs_CZ: Vypsat všechna zařízení

en: Target Device
cs_CZ: Cílové zařízení

en: Message Body
cs_CZ: Tělo zprávy

en: Send Notification
cs_CZ: Poslat oznámení

en: Notification App Name
cs_CZ: Název oznamovací aplikace

en: Notification Body
cs_CZ: Tělo oznámení

en: Notification Icon
cs_CZ: Ikona oznámení

en: Notification ID
cs_CZ: Identif. oznámení

en: Ring
cs_CZ: Vyzvánění

en: Share Link
cs_CZ: Sdílet odkaz

en: Share Text
cs_CZ: Sdílet text

en: Show release version
cs_CZ: Zobrazit verzi vydání

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
cs_CZ: Bluetooth zařízení na %s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
cs_CZ: Ověřovací klíč: %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
cs_CZ: Žádost o spárování od %s

en: Reject
cs_CZ: Odmítnout

en: Accept
cs_CZ: Přijmout

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
cs_CZ: Kvůli velkému množství zařízení na této síti bylo objevování vypnuto.

en: OpenSSL not found
cs_CZ: OpenSSL nebylo nalezeno

en: Port already in use
cs_CZ: Port už je používán

en: Exchange battery information
cs_CZ: Upřesňující informace o akumulátoru

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
cs_CZ: %s: Akumulátor je nabitý

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
cs_CZ: Plně nabito

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
cs_CZ: %s: Akumulátor dosáhl uživatelsky určené úrovně nabití

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
cs_CZ: %d%% nabito

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
cs_CZ: %s: Akumulátor je téměř vybitý

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
cs_CZ: %d%% zbývá

en: Clipboard
cs_CZ: Schránka

en: Share the clipboard content
cs_CZ: Sdílet obsah schránky

en: Clipboard Push
cs_CZ: Odesílání schránky

en: Clipboard Pull
cs_CZ: Stahování schránky

en: Access contacts of the paired device
cs_CZ: Přistupovat ke kontaktům na spárovaném zařízení

en: Find My Phone
cs_CZ: Najít můj telefon

en: Ring your paired device
cs_CZ: Prozvonit vaše spárované zařízení

en: Mousepad
cs_CZ: Myš

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
cs_CZ: Umožní použít spárované zařízení jako vzdálenou myš a klávesnici

en: Remote Input
cs_CZ: Vzdálený vstup

en: Bidirectional remote media playback control
cs_CZ: Obousměrné dálkové ovládání přehrávání multimédií

en: Unknown
cs_CZ: Neznámé

en: Share notifications with the paired device
cs_CZ: Sdílet oznámení se spárovaným zařízením

en: Cancel Notification
cs_CZ: Zrušit oznámení

en: Close Notification
cs_CZ: Zavřít oznámení

en: Reply Notification
cs_CZ: Odpovědět na oznámení

en: Activate Notification
cs_CZ: Zapnout oznamování

en: Send and receive pings
cs_CZ: Odeslat a přijmout pingy

en: Presentation
cs_CZ: Prezentace

en: Use the paired device as a presenter
cs_CZ: Použít spárované zařízení jako prezentátor

en: Run Commands
cs_CZ: Spustit příkazy

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
cs_CZ: Spustit příkazy na svém spárovaném zařízení nebo nechat zařízení spouštět předem určené příkazy na tomto počítači

en: Browse the paired device filesystem
cs_CZ: Procházet souborový systém spárovaného zařízení

en: Mount
cs_CZ: Připojit

en: Unmount
cs_CZ: Odpojit

en: %s reported an error
cs_CZ: %s nahlásilo chybu

en: Share
cs_CZ: Sdílet

en: Share files and URLs between devices
cs_CZ: Sdílet soubory a URL adresy mezi zařízeními

en: Transfer Failed
cs_CZ: Přenos se nezdařil

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
cs_CZ: %s není umožněno nahrávat soubory

en: Transferring File
cs_CZ: Přenášení souboru

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
cs_CZ: Získávání „%s“ z %s

en: Transfer Successful
cs_CZ: Přenos úspěšný

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
cs_CZ: Obdrženo „%s“ z %s

en: Show File Location
cs_CZ: Zobrazit umístění souboru

en: Open File
cs_CZ: Otevřít soubor

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
cs_CZ: Nepodařilo se přijmout „%s“ od %s

en: Text Shared By %s
cs_CZ: Text sdílený %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
cs_CZ: Posílání „%s“ do %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
cs_CZ: „%s“ odesláno do %s

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
cs_CZ: Nepodařilo se odeslat „%s“ do %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
cs_CZ: Odeslat soubory do %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
cs_CZ: Po dokončení otevřít

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
cs_CZ: Poslat odkaz do %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
cs_CZ: Poslat a číst SMS zprávu ze spárovaného zařízení a být upozorněni na nové SMS

en: New SMS (URI)
cs_CZ: Nová SMS (URI)

en: Reply SMS
cs_CZ: Odpovědět na SMS

en: Share SMS
cs_CZ: Sdílet SMS

en: System Volume
cs_CZ: Hlasitost systému

en: Enable the paired device to control the system volume
cs_CZ: Umožnit ovládat ze spárovaného zařízení hlasitost zvuku na systému

en: PulseAudio not found
cs_CZ: PulseAudio nenalezeno

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
cs_CZ: Dostávejte upozornění na hovory a upravujte hlasitost počítači při vyzvánění / probíhajících hovorech

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
cs_CZ: Umlčet hovor

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
cs_CZ: Neznámý kontakt

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
cs_CZ: Příchozí hovor

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
cs_CZ: Probíhající hovor

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
cs_CZ: Pracovní

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
cs_CZ: Mobilní

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
cs_CZ: Domů

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
cs_CZ: Právě teď

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
cs_CZ: Včera・%s

en: %d minute | %d minutes
cs_CZ[0]: %d minuta
cs_CZ[1]: %d minuty
cs_CZ[2]: %d minut
cs_CZ[3]: %d minut

en: Not available
cs_CZ: Není k dispozici

en: Group Message
cs_CZ: Skupinová zpráva

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
cs_CZ: Vy: %s

en: And %d other contact | And %d others
cs_CZ[0]: A %d další kontakt
cs_CZ[1]: A %d další kontakty
cs_CZ[2]: A %d dalších kontaktů
cs_CZ[3]: A %d další kontakty

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
cs_CZ: Vzdálená klávesnice není na %s aktivní

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
cs_CZ: %d%% (odhaduje se…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
cs_CZ: %d%% (%d∶%02d do úplného nabití)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
cs_CZ: %d%% (%d∶%02d zbývá)

en: Reply
cs_CZ: Odpovědět

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
cs_CZ: Sdílet odkazy pomocí GSConnect, přímo do prohlížeče nebo prostřednictvím SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
cs_CZ: Služba nedostupná

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
cs_CZ: Otevřít v prohlížeči
