gsconnect - en to fr_FR translation catalogue (243 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
fr_FR: Une implémentation de KDE Connect pour GNOME

en: GSConnect Team
fr_FR: L'équipe de GSConnect

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
fr_FR: GSConnect est une implémentation complète de KDE Connect, en particulier pour GNOME Shell avec l'intégration de Nautilus, Chrome et Firefox. L'équipe KDE Connect à des applications pour Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS et Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
fr_FR: Avec GSConnect, vous pouvez vous connecter en toute sécurité à des appareils mobiles et à d'autres ordinateurs de bureau à :

en: Share files, links and text
fr_FR: Partager des fichiers, des liens et du texte

en: Send and receive messages
fr_FR: Envoyer et recevoir des messages

en: Sync clipboard content
fr_FR: Synchroniser le contenu du presse-papiers

en: Sync contacts
fr_FR: Synchroniser les contacts

en: Sync notifications
fr_FR: Synchroniser les notifications

en: Control media players
fr_FR: Contrôler les lecteurs de médias

en: Control system volume
fr_FR: Contrôle le volume du système

en: Execute predefined commands
fr_FR: Exécuter des commandes prédéfinies

en: And more…
fr_FR: Et bien plus encore…

en: GSConnect in GNOME Shell
fr_FR: GSConnect dans GNOME Shell

en: Connect to…
fr_FR: Se connecter à…

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: No contacts
fr_FR: "Aucun contact"

en: Help
fr_FR: Aide

en: Type a phone number or name
fr_FR: Taper un numéro de téléphone ou un nom

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
fr_FR: Autre

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
fr_FR: Envoyer un SMS

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Device is disconnected
fr_FR: L'appareil est déconnecté

en: Send Message
fr_FR: Envoyer le message

en: Type a message
fr_FR: Taper un message

en: Message Entry
fr_FR: Entrée de message

en: Type a message and press Enter to send
fr_FR: Tapez un message et appuyez sur Entrée pour envoyer

en: Messaging
fr_FR: Messagerie

en: New Conversation
fr_FR: Nouvelle conversation

en: No Conversations
fr_FR: Aucune discussion

en: No conversation selected
fr_FR: Aucune conversation sélectionnée

en: Select or start a conversation
fr_FR: Choisir ou commencer une discussion

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
fr_FR: Touchpad.
    Faites glisser cette zone pour déplacer le curseur de la souris.
    Appuyez sur long pour faire glisser le curseur de la souris.
    
    Un simple clic sera envoyé à un appareil apparié.
    À gauche, au milieu, à droite et à roue.

en: Edit Command
fr_FR: Modifier la commande

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Name
fr_FR: Nom

en: Command Line
fr_FR: Commande

en: Choose an executable
fr_FR: Choisir un exécutable

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Desktop
fr_FR: Ordinateur de bureau

en: Clipboard Sync
fr_FR: Synchroniser le presse-papiers

en: Media Players
fr_FR: Lecteurs multimédia

en: Mouse & Keyboard
fr_FR: Souris et clavier

en: Volume Control
fr_FR: Gestion du volume

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Receive Files
fr_FR: Recevoir les fichiers

en: Save files to
fr_FR: Enregistrer les fichiers dans

en: Sharing
fr_FR: Partage

en: Device Battery
fr_FR: Batterie de l'appareil

en: Low Battery Notification
fr_FR: Notification de batterie faible

en: Charged Up to Custom Level Notification
fr_FR: Notification de batterie à un niveau de charge personnalisé

en: Fully Charged Notification
fr_FR: Notification de batterie entièrement chargée

en: System Battery
fr_FR: Batterie système

en: Share Statistics
fr_FR: Partager des statistiques

en: Battery
fr_FR: Batterie

en: Commands
fr_FR: Commandes

en: Add Command
fr_FR: Ajouter une commande

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
fr_FR: Synchroniser les notifications

en: Share When Active
fr_FR: Partager quand l'appareil est actif

en: Incoming Calls
fr_FR: Appels entrants

en: Pause Media
fr_FR: Mettre les médias en pause

en: Ongoing Calls
fr_FR: Appels en cours

en: Mute Microphone
fr_FR: Mettre le microphone en sourdine

en: Telephony
fr_FR: Téléphonie

en: Action Shortcuts
fr_FR: Raccourcis d'actions

en: Reset All…
fr_FR: Tout réinitialiser…

en: Shortcuts
fr_FR: Raccourcis

en: Plugins
fr_FR: Greffons

en: Experimental
fr_FR: Expérimental

en: Device Cache
fr_FR: Cache de l'appareil

en: Clear Cache…
fr_FR: Vider le cache…

en: Legacy SMS Support
fr_FR: Ancienne gestion des SMS

en: SFTP Automount
fr_FR: Montage automatique SFTP

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Keyboard Shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Device Settings
fr_FR: Paramètres de l'appareil

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
fr_FR: Associer

en: Device is unpaired
fr_FR: L'appareil n'est pas pairé

en: You may configure this device before pairing
fr_FR: Vous pouvez configurer cet appareil avant le pairage

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
fr_FR: Informations de chiffrement

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
fr_FR: Dissocier

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
fr_FR: Vers l'Appareil

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
fr_FR: Depuis l'Appareil

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
fr_FR: Ne rien faire

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
fr_FR: Restaurer

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
fr_FR: Réduire

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
fr_FR: Mettre en sourdine

en: Set
fr_FR: Définir

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
fr_FR: Appuyez sur Echap pour annuler ou sur Retour Arrière pour réinitialiser le raccourci clavier.

en: Device Name
fr_FR: Nom de l'appareil

en: _Rename
fr_FR: _Renommer

en: Refresh
fr_FR: Rafraîchir

en: Mobile Settings
fr_FR: Paramètres

en: Service Menu
fr_FR: Menu du service

en: Device Menu
fr_FR: Menu de l'appareil

en: Edit Device Name
fr_FR: Modifier le nom de l'appareil

en: Devices
fr_FR: Appareils

en: Searching for devices…
fr_FR: Recherche d'appareils…

en: Extension Settings
fr_FR: Paramètres de l'extension

en: GSConnect remains active when GNOME Shell is locked
fr_FR: GSConnect reste actif lorsque le shell GNOME est verrouillé

en: Browser Add-Ons
fr_FR: Extensions du navigateur

en: Enable
fr_FR: Activer

en: This device is invisible to unpaired devices
fr_FR: Cet appareil est invisible par les appareils non pairés

en: Discovery Disabled
fr_FR: Découverte désactivée

en: Display Mode
fr_FR: Mode d'affichage

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
fr_FR: Barre des tâches

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
fr_FR: Menu utilisateur

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
fr_FR: Générer des logs pour le support

en: About GSConnect
fr_FR: À propos de GSConnect

en: Select a Device
fr_FR: Sélectionner un appareil

en: Select
fr_FR: Sélectionner

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
fr_FR: Aucun appareil trouvé

en: Device List
fr_FR: Liste des appareils

en: Report
fr_FR: Signaler

en: Something’s gone wrong
fr_FR: Un problème est survenu

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
fr_FR: GSConnect a rencontré une erreur inattendue. Veuillez signaler le problème et inclure toutes les informations qui pourraient nous aider.

en: Technical Details
fr_FR: Détails techniques

note: TRANSLATORS: Send to <device_name>, for file manager context menu TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
fr_FR: Envoyer vers %s

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
fr_FR: Envoyer vers l'appareil mobile

en: Sync between your devices
fr_FR: Synchronisez entre vos appareils

en: %d Connected | %d Connected
fr_FR[0]: %d Connecté
fr_FR[1]: %d Connectés

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
fr_FR: Entrer un nouveau raccourci pour modifier <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
fr_FR: %s est déjà utilisé

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
fr_FR: Une implémentation complète de KDE Connect pour GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
fr_FR: Les messages de dépannage sont enregistrés. Faites le nécessaire pour reproduire le problème puis vérifiez le fichier de log.

en: Review Log
fr_FR: Vérifier les logs

en: Laptop
fr_FR: Ordinateur portable

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Television
fr_FR: Télévision

en: Unpaired
fr_FR: Dissocié

en: Disconnected
fr_FR: Déconnecté

en: Connected
fr_FR: Connecté

en: Waiting for service…
fr_FR: En attente du service…

en: Click for help troubleshooting
fr_FR: Cliquer pour l'aide de dépannage

en: Click for more information
fr_FR: Cliquer pour plus d'informations

en: Dial Number
fr_FR: Composer le numéro

en: Share File
fr_FR: Partager un fichier

en: List available devices
fr_FR: Liste des appareils disponibles

en: List all devices
fr_FR: Liste de tous les appareils

en: Target Device
fr_FR: Appareil cible

en: Message Body
fr_FR: Corps du message

en: Send Notification
fr_FR: Envoyer la notification

en: Notification App Name
fr_FR: Nom de l'application de la notification

en: Notification Body
fr_FR: Corps de la notification

en: Notification Icon
fr_FR: Icône de la notification

en: Notification ID
fr_FR: ID de la notification

en: Ring
fr_FR: Faire sonner

en: Share Link
fr_FR: Partager un lien

en: Share Text
fr_FR: Partager du texte

en: Show release version
fr_FR: Montrer la sortie de version

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
fr_FR: Périphérique Bluetooth à %s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
fr_FR: Clé de vérification : %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
fr_FR: Demande d'association depuis %s

en: Reject
fr_FR: Rejeter

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
fr_FR: La découverte a été désactivée en raison du nombre de périphériques sur ce réseau.

en: OpenSSL not found
fr_FR: OpenSSL introuvable

en: Port already in use
fr_FR: Port déjà utilisé

en: Exchange battery information
fr_FR: Échanger les informations sur la batterie

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
fr_FR: %s: la batterie est pleine

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
fr_FR: Complètement chargé

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
fr_FR: %s: La batterie a atteint le niveau de charge personnalisé

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
fr_FR: %d%% Chargé

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
fr_FR: %s: la batterie est faible

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
fr_FR: %d %% restant

en: Clipboard
fr_FR: Presse-papiers

en: Share the clipboard content
fr_FR: Partager le contenu du presse-papiers

en: Clipboard Push
fr_FR: Envoyer le presse-papiers

en: Clipboard Pull
fr_FR: Récupérer le presse-papiers

en: Access contacts of the paired device
fr_FR: Accéder aux contacts de l'appareil appairé

en: Find My Phone
fr_FR: Trouver mon téléphone

en: Ring your paired device
fr_FR: Faire sonner l'appareil appairé

en: Mousepad
fr_FR: Pavé tactile

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
fr_FR: Permet à l'appareil appairé d'agir comme une souris et un clavier à distance

en: Remote Input
fr_FR: Entrée distante

en: Bidirectional remote media playback control
fr_FR: Contrôle à distance bidirectionnel de lecture de médias

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Share notifications with the paired device
fr_FR: Partager les notifications avec l'appareil appairé

en: Cancel Notification
fr_FR: Annuler la notification

en: Close Notification
fr_FR: Fermer la notification

en: Reply Notification
fr_FR: Répondre à la notification

en: Activate Notification
fr_FR: Active la notification

en: Send and receive pings
fr_FR: Envoyer et recevoir des pings

note: TRANSLATORS: An optional message accompanying a ping, rarely if ever used eg. Ping: A message sent with ping
en: Ping: %s
fr_FR: Ping : %s

en: Presentation
fr_FR: Présentation

en: Use the paired device as a presenter
fr_FR: Utiliser l'appareil appairé comme présentateur

en: Run Commands
fr_FR: Exécuter des commandes

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
fr_FR: Exécutez des commandes sur votre périphérique appairé ou laissez le périphérique exécuter des commandes prédéfinies sur ce PC

en: Browse the paired device filesystem
fr_FR: Parcourir le système de fichiers de l'appareil appairé

en: Mount
fr_FR: Monter

en: Unmount
fr_FR: Démonter

en: %s reported an error
fr_FR: %s a signalé une erreur

en: Share
fr_FR: Partage

en: Share files and URLs between devices
fr_FR: Partager des fichiers et des URL entre les appareils

en: Transfer Failed
fr_FR: Échec du transfert

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
fr_FR: %s n'est pas autorisé à télécharger des fichiers

en: Transferring File
fr_FR: Transfert du fichier

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
fr_FR: Réception de « %s » depuis %s

en: Transfer Successful
fr_FR: Transfert réussi

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
fr_FR: Reçu « %s » depuis %s

en: Show File Location
fr_FR: Afficher l'emplacement du fichier

en: Open File
fr_FR: Ouvrir le fichier

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
fr_FR: Échec de réception de « %s » depuis %s

en: Text Shared By %s
fr_FR: Texte partagé par %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
fr_FR: Envoi de « %s » vers %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
fr_FR: « %s » envoyé vers %s

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
fr_FR: Échec d'envoi de « %s » vers %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
fr_FR: Envoyer des fichiers vers %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
fr_FR: Ouvrir une fois fini

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
fr_FR: Envoyer un lien vers %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
fr_FR: Envoyer et lire les SMS de l'appareil appairé et être informé des nouveaux SMS

en: New SMS (URI)
fr_FR: Nouveau SMS (URI)

en: Reply SMS
fr_FR: Répondre au SMS

en: Share SMS
fr_FR: Partager le SMS

en: System Volume
fr_FR: Volume du système

en: Enable the paired device to control the system volume
fr_FR: Permettre à l'appareil appairé de contrôler le volume du système

en: PulseAudio not found
fr_FR: PulseAudio introuvable

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
fr_FR: Être notifié des appels et régler le volume du système pendant la sonnerie/les appels en cours

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
fr_FR: Mettre l'appel en sourdine

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
fr_FR: Contact inconnu

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
fr_FR: Appel entrant

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
fr_FR: Appel sortant

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
fr_FR: Professionnel

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
fr_FR: Domicile

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
fr_FR: À l'instant

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
fr_FR: Hier・%s

en: Not available
fr_FR: Indisponible

en: Group Message
fr_FR: Message de groupe

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
fr_FR: Vous: %s

en: And %d other contact | And %d others
fr_FR[0]: Et %d autre contact
fr_FR[1]: Et %d autres

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
fr_FR: Le clavier distant sur %s n'est pas actif

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
fr_FR: %d %% (estimation en cours…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
fr_FR: %d %% (%d∶%02d jusqu'à charge complète)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
fr_FR: %d %% (%d∶%02d restant)

en: Reply
fr_FR: Répondre

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
fr_FR: Partagez des liens avec GSConnect, directement vers le navigateur ou par SMS.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
fr_FR: Service indisponible

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
fr_FR: Ouvrir dans le navigateur
