gsconnect - en to fi_FI translation catalogue (258 entries)

en: KDE Connect implementation for GNOME
fi_FI: KDE Connect -toteutus GNOMElle

en: GSConnect Team
fi_FI: GSConnect-tiimi

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
fi_FI: GSConnectin avulla voit muodostaa turvallisen yhteyden mobiililaitteisiin ja muihin tietokoneisiin:

en: Share files, links and text
fi_FI: Jaa tiedostoja, linkkejä ja tekstiä

en: Send and receive messages
fi_FI: Lähetä ja vastaanota viestejä

en: Sync clipboard content
fi_FI: Synkronoi leikepöydän sisältö

en: Sync contacts
fi_FI: Synkronoi yhteystiedot

en: Sync notifications
fi_FI: Synkronoi ilmoitukset

en: Control media players
fi_FI: Ohjaa mediasoittimia

en: Control system volume
fi_FI: Ohjaa järjestelmän äänenvoimakkuutta

en: Execute predefined commands
fi_FI: Suorita ennaltamäärättyjä komentoja

en: And more…
fi_FI: Ja lisää…

en: GSConnect in GNOME Shell
fi_FI: GSConnect GNOME Shellissä

en: Connect to…
fi_FI: Yhdistä kohteeseen…

en: Cancel
fi_FI: Peru

en: Connect
fi_FI: Yhdistä

en: IP Address
fi_FI: IP-osoite

en: No contacts
fi_FI: Ei yhteystietoja

en: Help
fi_FI: Ohje

en: Type a phone number or name
fi_FI: Kirjoita puhelinnumero tai nimi

note: TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
fi_FI: Muut

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
fi_FI: Lähetä tekstiviestillä

en: Send
fi_FI: Lähetä

en: Device is disconnected
fi_FI: Laite on kytketty irti

en: Send Message
fi_FI: Lähetä viesti

en: Type a message
fi_FI: Kirjoita viesti

en: Message Entry
fi_FI: Viestin syöttö

en: Type a message and press Enter to send
fi_FI: Kirjoita viesti ja paina Enter lähettääksesi

en: Messaging
fi_FI: Viestintä

en: New Conversation
fi_FI: Uusi keskustelu

en: No Conversations
fi_FI: Ei keskusteluja

en: No conversation selected
fi_FI: Ei keskusteluja valittuna

en: Select or start a conversation
fi_FI: Valitse tai aloita keskustelu

en: Edit Command
fi_FI: Muokkaa komentoa

en: Save
fi_FI: Tallenna

en: Name
fi_FI: Nimi

en: Command Line
fi_FI: Komentorivi

en: Choose an executable
fi_FI: Valitse käynnistystiedosto

en: Open
fi_FI: Avaa

en: Desktop
fi_FI: Työpöytä

en: Clipboard Sync
fi_FI: Leikepydän synkronointi

en: Media Players
fi_FI: Mediasoittimet

en: Mouse & Keyboard
fi_FI: Hiiri & näppäimistö

en: Volume Control
fi_FI: Äänenvoimakkuuden säätö

en: Files
fi_FI: Tiedostot

en: Receive Files
fi_FI: Vastaanota tiedostoja

en: Save files to
fi_FI: Tallenna tiedostot nimellä

en: Links
fi_FI: Linkit

en: Automatically open received URLs
fi_FI: Avaa vastaanotetut URL-osoitteet automaattisesti

en: Sharing
fi_FI: Jakaminen

en: Device Battery
fi_FI: Laitteen akku

en: Low Battery Notification
fi_FI: Ilmoitus akun alhaisesta varaustasosta

en: Charged Up to Custom Level Notification
fi_FI: Mukautetun varaustason ilmoitus

en: Fully Charged Notification
fi_FI: Ilmoitus akun täydestä varaustasosta

en: System Battery
fi_FI: Järjestelmän akku

en: Share Statistics
fi_FI: Jaa tilastot

en: Battery
fi_FI: Akku

en: Commands
fi_FI: Komennot

en: Add Command
fi_FI: Lisää komento

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
fi_FI: Jaa ilmoitukset

en: Share When Active
fi_FI: Jaa kun aktiivinen

en: Applications
fi_FI: Sovellukset

en: Notifications
fi_FI: Ilmoitukset

en: Contacts
fi_FI: Yhteystiedot

en: Incoming Calls
fi_FI: Saapuvat puhelut

en: Volume
fi_FI: Äänenvoimakkuus

en: Pause Media
fi_FI: Keskeytä media

en: Ongoing Calls
fi_FI: Meneillään olevat puhelut

en: Mute Microphone
fi_FI: Mykistä mikrofoni

en: Telephony
fi_FI: Puhelinpalvelut

en: Action Shortcuts
fi_FI: Toimintojen pikanäppäimet

en: Reset All…
fi_FI: Nollaa kaikki…

en: Shortcuts
fi_FI: Pikanäppäimet

en: Plugins
fi_FI: Liitännäiset

en: Experimental
fi_FI: Kokeelliset

en: Device Cache
fi_FI: Laitteen välimuisti

en: Clear Cache…
fi_FI: Tyhjennä välimuisti…

en: Legacy SMS Support
fi_FI: Vanhentunut SMS-tuki

en: SFTP Automount
fi_FI: SFTP:n automaattinen liitäntä

en: Advanced
fi_FI: Lisäominaisuudet

en: Keyboard Shortcuts
fi_FI: Pikanäppäimet

en: Device Settings
fi_FI: Laitteen asetukset

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
fi_FI: Muodosta laitepari

en: Device is unpaired
fi_FI: Laitteen paritus on poistettu

en: You may configure this device before pairing
fi_FI: Voit määrittää tämän laitteen ennen pariliitoksen muodostamista

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
fi_FI: Salaustiedot

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
fi_FI: Poista paritus

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
fi_FI: Laitteelle

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
fi_FI: Laitteesta

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
fi_FI: Ei mitään

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
fi_FI: Palauta

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
fi_FI: Madalla

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
fi_FI: Mykistä

en: Set
fi_FI: Aseta

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
fi_FI: Paina Esc peruuttaaksesi tai Backspace nollataksesi pikanäppäimen.

en: Device Name
fi_FI: Laitteen nimi

en: _Rename
fi_FI: _Nimeä uudelleen

en: Refresh
fi_FI: Päivitä

en: Mobile Settings
fi_FI: Mobiiliasetukset

en: Service Menu
fi_FI: Palveluvalikko

en: Device Menu
fi_FI: Laitevalikko

en: Edit Device Name
fi_FI: Muokkaa laitteen nimeä

en: Devices
fi_FI: Laitteet

en: Searching for devices…
fi_FI: Etsitään laitteita…

en: Extension Settings
fi_FI: Laajennuksen asetukset

en: GSConnect remains active when GNOME Shell is locked
fi_FI: GSConnect pysyy aktiivisena, kun Gnome on lukittu

en: Browser Add-Ons
fi_FI: Selainten lisäosat

en: Enable
fi_FI: Ota käyttöön

en: This device is invisible to unpaired devices
fi_FI: Tämä laite on näkymätön laitteille, joiden kanssa ei ole muodostettu laiteparia

en: Discovery Disabled
fi_FI: Laitteiden löytö pois käytöstä

en: Retry
fi_FI: Yritä uudelleen

en: The <tt>openssl</tt> command-line tool does not appear to be installed.
    Use your distro's package manager to install it.
    For more information, visit <a href="https://github.com/gsconnect/gnome-shell-extension-gsconnect/wiki/Error#openssl-not-found">the GSConnect wiki</a>.
fi_FI: Komentorivityökalu <tt>openssl</tt> ei vaikuta olevan asennettu.
    Käytä jakelusi paketinhallintaa asentaaksesi sen.
    Lisätietoja on saatavilla <a href="https://github.com/gsconnect/gnome-shell-extension-gsconnect/wiki/Error#openssl-not-found">GSConnectin wikissä</a>.

en: OpenSSL not found
fi_FI: OpenSSL:ää ei löytynyt

note: TRANSLATORS: Open a dialog to connect to an IP or Bluez device
en: Add device by IP…
fi_FI: Lisää laite IP-osoitteella…

en: Display Mode
fi_FI: Näyttötila

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
fi_FI: Paneeli

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
fi_FI: Käyttäjävalikko

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
fi_FI: Luo tukiloki

en: About GSConnect
fi_FI: Tietoja GSConnectista

en: Select a Device
fi_FI: Valitse laite

en: Select
fi_FI: Valitse

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
fi_FI: Laitetta ei löytynyt

en: Device List
fi_FI: Laiteluettelo

en: Report
fi_FI: Ilmoita

en: Something’s gone wrong
fi_FI: Jokin meni pieleen

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
fi_FI: GSConnect havaitsi odottamattoman virheen. Ilmoita ongelmasta ja liitä mukaan kaikki mahdolliset tiedot.

en: Technical Details
fi_FI: Tekniset yksityiskohdat

note: TRANSLATORS: Send to <device_name>, for file manager context menu TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
fi_FI: Lähetä numeroon %s

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
fi_FI: Lähetä mobiililaitteeseen

en: Sync between your devices
fi_FI: Synkronoi laitteidesi välillä

en: %d Connected | %d Connected
fi_FI[0]: %d yhdistetty
fi_FI[1]: %d yhdistetty

en: Edit
fi_FI: Muokkaa

en: Remove
fi_FI: Poista

en: Disabled
fi_FI: Poistettu käytöstä

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
fi_FI: Anna uusi pikanäppäin muuttaaksesi <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
fi_FI: %s on jo käytössä

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
fi_FI: Täydellinen KDE Connect -toteutus Gnomea varten

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
fi_FI: Vianmääritysviestit kirjataan. Tee kaikki tarvittavat toimenpiteet ongelman toistamiseksi ja tarkista sitten loki.

en: Review Log
fi_FI: Tarkista loki

en: Invalid Device Name
fi_FI: Virheellinen laitteen nimi

en: Laptop
fi_FI: Kannettava

en: Smartphone
fi_FI: Älypuhelin

en: Tablet
fi_FI: Tabletti

en: Television
fi_FI: Televisio

en: Unpaired
fi_FI: Laiteparia ei muodostettu

en: Disconnected
fi_FI: Yhteys katkaistu

en: Connected
fi_FI: Yhdistetty

en: Waiting for service…
fi_FI: Odotetaan palvelua…

en: Click for help troubleshooting
fi_FI: Napsauta tästä vianmääritykseen

en: Click for more information
fi_FI: Napsauta saadaksesi lisätietoja

en: Dial Number
fi_FI: Näppäile numero

en: Share File
fi_FI: Jaa tiedosto

en: List available devices
fi_FI: Listaa saatavilla olevat laitteet

en: List all devices
fi_FI: Listaa kaikki laitteet

en: Target Device
fi_FI: Kohdelaite

en: Message Body
fi_FI: Viestin runko

en: Send Notification
fi_FI: Lähetä ilmoitus

en: Notification App Name
fi_FI: Ilmoitussovelluksen nimi

en: Notification Body
fi_FI: Ilmoituksen runko

en: Notification Icon
fi_FI: Ilmoituksen kuvake

en: Notification ID
fi_FI: Ilmoituksen tunniste

en: Ring
fi_FI: Soita ääni

en: Share Link
fi_FI: Jaa linkki

en: Share Text
fi_FI: Jaa teksti

en: Show release version
fi_FI: Näytä julkaisuversio

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
fi_FI: Bluetooth-laite osoitteessa %s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
fi_FI: Vahvistusavain: %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
fi_FI: Laiteparin muodostuspyyntö laitteelta %s

en: Reject
fi_FI: Hylkää

en: Accept
fi_FI: Hyväksy

note: TRANSLATORS: eg. Failed to pair with Google Pixel
en: Failed to pair with %s
fi_FI: Parin muodostaminen laitteen %s kanssa epäonnistui

en: Device clocks are out of sync
fi_FI: Laitteen kellot eivät ole synkronoituna

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
fi_FI: Laitehaku on poistettu käytöstä tässä verkossa olevien laitteiden lukumäärän vuoksi.

en: Port already in use
fi_FI: Portti on jo käytössä

en: Exchange battery information
fi_FI: Vaihda akkutietoa

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
fi_FI: %s: Akku täynnä

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
fi_FI: Täysin ladattu

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
fi_FI: %s: Akku on saavuttanut mukautetun varaustason

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
fi_FI: %d% % ladattu

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
fi_FI: %s: Akku lähes tyhjä

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
fi_FI: %d% % jäljellä

en: Clipboard
fi_FI: Leikepöytä

en: Share the clipboard content
fi_FI: Jaa leikepöydän sisältö

en: Clipboard Push
fi_FI: Leikepöydän työntö

en: Clipboard Pull
fi_FI: Leikepöydän veto

en: Access contacts of the paired device
fi_FI: Käytä parilaitteen yhteystietoja

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
fi_FI: Tuntematon yhteystieto

en: Find My Phone
fi_FI: Etsi puhelin

en: Ring your paired device
fi_FI: Soita ääni laiteparissa

en: Mousepad
fi_FI: Kosketuslevy

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
fi_FI: Mahdollistaa parilaitteen toimia etähiirenä ja -näppäimistönä

en: Remote Input
fi_FI: Etäsyöte

en: Bidirectional remote media playback control
fi_FI: Kaksisuuntainen etämedian toiston ohjaus

en: Unknown
fi_FI: Tuntematon

en: Share notifications with the paired device
fi_FI: Jaa ilmoitukset parilaitteen kanssa

en: Cancel Notification
fi_FI: Peru ilmoitus

en: Close Notification
fi_FI: Sulje ilmoitus

en: Reply Notification
fi_FI: Vastaa ilmoitukseen

en: Activate Notification
fi_FI: Aktivoi ilmoitus

en: Send and receive pings
fi_FI: Lähetä ja vastaanota pingejä

note: TRANSLATORS: An optional message accompanying a ping, rarely if ever used eg. Ping: A message sent with ping
en: Ping: %s
fi_FI: Pingaa: %s

en: Presentation
fi_FI: Esitys

en: Use the paired device as a presenter
fi_FI: Käytä laiteparia esityslaitteena

en: Run Commands
fi_FI: Suorita komentoja

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
fi_FI: Suorita komennot liitetyllä laitteellasi tai anna laitteen suorittaa etukäteen määriteltyjä komentoja tällä tietokoneella

en: Browse the paired device filesystem
fi_FI: Selaa laiteparin tiedostojärjestelmää

en: Mount
fi_FI: Liitä

en: Unmount
fi_FI: Irrota

en: %s reported an error
fi_FI: %s ilmoitti virheestä

en: Share
fi_FI: Jaa

en: Share files and URLs between devices
fi_FI: Jaa tiedostoja ja URL-osoitteita laitteiden välillä

en: Transfer Failed
fi_FI: Siirto epäonnistui

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
fi_FI: Laitteella %s ei ole lupaa lähettää tiedostoja

en: Transferring File
fi_FI: Siirretään tiedostoa

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
fi_FI: Vastaanotetaan “%s” laitteelta %s

en: Transfer Successful
fi_FI: Siirto valmistui

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
fi_FI: Vastaanotettiin “%s” laitteelta %s

en: Show File Location
fi_FI: Näytä tiedoston sijainti

en: Open File
fi_FI: Avaa tiedosto

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
fi_FI: Tiedoston “%s” vastaanotto laitteelta %s epäonnistui

en: Text Shared By %s
fi_FI: Laitteen %s jakama teksti

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
fi_FI: Lähetetään “%s” laitteelle %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
fi_FI: Lähetettiiin “%s” laitteelle %s

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
fi_FI: Tiedoston “%s” lähettäminen laitteelle %s epäonnistui

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
fi_FI: Lähetä tiedostoja laitteeseen %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
fi_FI: Avaa kun valmis

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
fi_FI: Lähetä linkki laitteeseen %s

en: SMS
fi_FI: Tekstiviesti

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
fi_FI: Lähetä ja lue laiteparin tekstiviestejä ja vastaanota ilmoitus uusista tekstiviesteistä

en: New SMS (URI)
fi_FI: Uusi tekstiviesti (URI)

en: Reply SMS
fi_FI: Vastaa tekstiviestiin

en: Share SMS
fi_FI: Jaa tekstiviesti

en: System Volume
fi_FI: Järjestelmän äänenvoimakkuus

en: Enable the paired device to control the system volume
fi_FI: Käytä laiteparia järjestelmän äänenvoimakkuuden hallintaan

en: PulseAudio not found
fi_FI: PulseAudiota ei löytynyt

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
fi_FI: Vastaanota ilmoitus puheluista ja säädä järjestelmän äänenvoimakkuutta saapuvien ja käynnissä olevien puhelujen aikana

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
fi_FI: Mykistä puhelu

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
fi_FI: Saapuva puhelu

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
fi_FI: Käynnissä oleva puhelu

note: TRANSLATORS: A fax number
en: Fax
fi_FI: Faksi

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
fi_FI: Työ

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
fi_FI: Mobiili

note: TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
fi_FI: Koti

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
fi_FI: Juuri nyt

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
fi_FI: Eilen・%s

en: %d minute | %d minutes
fi_FI[0]: %d minuutti
fi_FI[1]: %d minuuttia

en: Not available
fi_FI: Ei saatavilla

en: Group Message
fi_FI: Ryhmäviesti

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
fi_FI: Sinä: %s

en: And %d other contact | And %d others
fi_FI[0]: Ja %d toinen yhteystieto
fi_FI[1]: Ja %d muuta

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
fi_FI: Etänäppäimistö laitteella %s ei ole aktiivinen

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
fi_FI: %d% % (Arvioidaan…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
fi_FI: %d% % (%d∶%02d kunnes täynnä)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
fi_FI: %d% % (%d∶%02d jäljellä)

en: Reply
fi_FI: Vastaa

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
fi_FI: Jaa linkkejä GSConnectin avulla suoraan selaimeen tai tekstiviestillä.

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
fi_FI: Palvelu ei ole käytettävissä

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
fi_FI: Avaa selaimessa
