Hibernate Status Button - en to it translation catalogue (11 entries)

en: Hibernate
it: Iberna

en: Hybrid Sleep
it: Sospensione ibrida

en: Do you really want to hibernate the system?
it: Vuoi davvero ibernare il sistema?

en: Cancel
it: Cancella

en: Hibernate button: Systemd Missing
it: Systemd non installato

en: Systemd seems to be missing and is required.
it: Systemd non è installato ed è necessario

en: Disable Extension
it: Disabilita estensione

en: Hibernate button: Hibernate failed
it: Ibernazione fallita

en: Looks like hibernation failed.
    On some linux distributions hibernation is disabled
    because not all hardware supports it well;
    please check your distribution documentation
    on how to enable it.
it: Sembra che l'ibernazione sia fallita.
    In alcune distribuzioni Linux l'ibernazione è disabilitata
    perchè non ben supportata da tutte le tipologie di hardware;
    Verifica la documentazione della tua distribuzione
    per abilitarla.

en: You are wrong, don't check this anymore!
it: Ti sbagli, va tutto bene, non fare più questa verifica

en: This extension has no settings available
it: Questa estensione non ha impostazioni disponibili
