Just Perfection 3 - en to nl translation catalogue (163 entries)

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Panel
nl: Bovenbalk

en: Panel in Overview
nl: Bovenbalk op overzicht

en: Activities Button
nl: Activiteitenknop

en: Button in panel to toggle overview visibility
nl: De knop op de bovenbalk om het overzicht te tonen of verbergen.

en: Clock Menu
nl: Klokmenu

en: Also known as date menu shows date and time in panel
nl: Het menu op de bovenbalk met de datum en tijd.

en: Keyboard Layout
nl: Toetsenbordindeling

en: Keyboard Layout indicator button in panel
nl: De toetsenbordindelingindicator op de bovenbalk.

en: Accessibility Menu
nl: Toegankelijkheidsmenu

en: Accessibility Menu indicator button in panel
nl: De toegankelijkheidsmenu-indicator op de bovenbalk.

en: Quick Settings
nl: Snelle instellingen

en: Quick settings menu in panel
nl: Snel instellingenmenu in paneel

en: Dark Mode Toggle Button
nl: Donkere modus-schakelknop

en: Dark Mode Toggle Button in Quick settings menu
nl: Donkere modus-schakelknop in het menu Snelle instellingen

en: Night Light Toggle Button
nl: Nachtlamp-schakelknop

en: Night Light Toggle Button in Quick settings menu
nl: Nachtlamp-schakelknop in het menu Snelle instellingen

en: Airplane Mode Toggle Button
nl: Vliegtuigmodus-schakelknop

en: Airplane Mode Toggle Button in Quick settings menu
nl: Vliegtuigmodus-schakelknop in het menu Snelle instellingen

en: Screen Sharing Indicator
nl: Indicator voor scherm delen

en: Screen sharing indicator in panel
nl: Indicator voor scherm delen in paneel

en: Screen Recording Indicator
nl: Schermopname-indicator

en: Screen recording indicator in panel
nl: Schermopname-indicator in paneel

en: World Clock
nl: Wereldklok

en: World clock in clock menu
nl: De wereldklok in het klokmenu.

en: Weather
nl: Weer

en: Weather in clock menu
nl: Het weerbericht in het klokmenu.

en: Calendar
nl: Kalender

en: Calendar in clock menu
nl: Kalender in klokmenu

en: Events
nl: Evenementen

en: Events button in clock menu
nl: Evenementenknop in klokmenu

en: Search
nl: Zoeken

en: Search entry in overview
nl: Het zoekvak op het overzicht.

en: Dash
nl: Vensteroverzicht

en: Dash holds favorite and opened applications icons
nl: Het overzicht met favoriete en geopende vensters.

en: Dash Separator
nl: streepjesscheidingsteken

en: Dash separator line that separates pin apps from unpin apps
nl: Scheidingslijn streepjescode die apps scheidt van apps losmaken

en: Dash App Running Indicator
nl: Dash App Running-indicator

en: The dot indicator in dash that shows the app is running
nl: De puntindicator in het streepje geeft aan dat de app actief is

en: Show Applications Button
nl: Toepassingenknop tonen

en: Button in dash that toggles applications list visibility
nl: De knop op het overzicht waarmee u de toepassingenlijst kunt tonen of verbergen.

en: On Screen Display (OSD)
nl: Meldingen

en: Volume and brightness on screen display when the change happens
nl: Toon volume- en helderheidsmeldingen bij het aanpassen ervan.

en: Workspace Popup
nl: Werkbladmeldingen

en: Popup that appears on the screen when you change the workspace
nl: De melding die wordt getoond na het wisselen van werkblad.

en: Workspace Switcher
nl: Werkbladwisselaar

en: Also refers to workspace thumbnails that you see in overview for selecting a workspace
nl: Ook van toepassing op de werkbladminiaturen die op het overzicht worden getoond.

en: Workspaces App Grid
nl: Werkbladoverzicht

en: Workspace boxes in app grid
nl: Het werkbladoverzicht op het toepassingenrooster.

en: Window Picker Close Button
nl: Sluitknop op vensteroverzicht

en: The close button on window preview in overview
nl: De sluitknop op venstervoorvertoningen op het overzicht.

en: Window Picker Caption
nl: Vensternamen

en: The text under window preview in overview
nl: De tekst onder venstervoorvertoningen op het overzicht.

en: Background Menu
nl: Achtergrondmenu

en: When you right click on desktop background
nl: Het rechtermuisknopmenu van het bureaublad.

en: Ripple Box
nl: Rimpeling

en: Hot corner animation effects
nl: Animaties van de snelhoek

en: Take Screenshot button in Window Menu
nl: Knop Screenshot maken in venstermenu

en: Take screenshot button in title bar right click menu
nl: Maak een screenshot-knop in de titelbalk rechtsklikmenu

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Panel Notification Icon
nl: Meldingspictogram op bovenbalk

en: Power Icon
nl: Energiepictogram

en: Window Picker Icon
nl: Vensterkeuzepijl

en: The icon under window preview in overview
nl: Het pictogram onder venstervoorvertoningen op het overzicht.

en: Behavior
nl: Gedrag

en: Workspace Wraparound
nl: Doorlopende werkbladwisseling

en: Next workspace will be the first workspace when you are in the last workspace. and previous workspace will be the last workspace when you are in the first workspace.
nl: Als u op het laatste werkblad bent, dan is het volgende werkblad het eerste en vice-versa.

en: Workspace Peek
nl: Werkruimte Kijk

en: Whether the next and previous workspace should be visible in overview.
nl: Of de volgende en vorige werkruimte in het overzicht zichtbaar moeten zijn.

en: Workspace Switcher Click to The Main View
nl: Werkruimte-switcher Klik op de hoofdweergave

en: Workspace switcher click always goes to the main view of the workspace.
nl: Met de werkruimte-switcherklik gaat u altijd naar de hoofdweergave van de werkruimte.

en: Window Demands Attention Focus
nl: Geen focus leggen op vensters die aandacht vereisen

en: Removes window is ready notification and focus on the window
nl: Toont geen melding ‘Venster is gereed’ en legt geen focus meer op zulke vensters.

en: Window Maximized by Default
nl: Venster standaard gemaximaliseerd

en: Maximize all windows on creation
nl: Maximaliseer alle vensters bij het maken

en: Type to Search
nl: Typ om te zoeken

en: You can start search without search entry or even focusing on it in overview
nl: U kunt een zoekopdracht starten zonder dat het zoekveld of overzicht zichtbaar is.

en: Always Show Workspace Switcher
nl: Werkbladwisselaar altijd tonen

en: Shows workspace switcher even when only one workspace used with dynamic workspaces
nl: Toon de werkbladwisselaar óók als er slechts één werkblad is.

en: Overlay Key
nl: Overlay-sleutel

en: Disable overlay key (super key)
nl: Overlay-toets uitschakelen (supertoets)

en: Double Super to App Grid
nl: Eénknopssneltoets voor toepassingenlijst

en: Shows app grid when you double hit super key fast
nl: Toon de toepassingenlijst door tweemaal snel achter elkaar op de Super-toets te drukken.

en: Popup Delay
nl: Pop-upvertraging

en: The delay for all switcher popups like alt-tab, ctrl-alt-tab, keyboard layout, ...
nl: Verwijdert de vertraging voor alle switcher-pop-ups zoals alt-tab, ctrl-alt-tab, toetsenbordindeling, ...

en: Startup Status
nl: Opstarten

en: When GNOME Shell is starting up for the first time
nl: Na een koude start beginnen op het

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Overview
nl: Overzicht

en: Customize
nl: Aanpassen

en: Accent Color for Icons
nl: Accentkleur voor pictogrammen

en: Use accent color for all symbolic icons
nl: Gebruik accentkleur voor alle symbolische pictogrammen

en: Invert Calendar Column Items
nl: Kalenderkolomitems omkeren

en: Invert the positions of the calendar column items in clock menu
nl: Kalenderkolomitems in het klokmenu omkeren

en: Overview Spacing Size
nl: Overzicht Afstandsmaat

en: The spacing size for controls manager in overview
nl: De afstandsmaat voor controls manager in overzicht

en: Workspace Background Corner Size
nl: Hoekgrootte van werkbladachtergrond

en: Workspace background corner size in overview
nl: De hoekgrootte van de werkbladachtergrond op het overzicht.

en: Panel Size
nl: Bovenbalkgrootte

en: Panel Icon Size
nl: Bovenbalk-pictogramgrootte

en: Panel Button Padding Size
nl: Opvulling van bovenbalkknoppen

en: Panel Indicator Padding Size
nl: Opvulling van bovenbalkindicators

en: Panel Position
nl: Bovenbalkpositie

en: Clock Menu Position
nl: Klokmenulocatie

en: Clock Menu Position Offset
nl: Klokmenuverschuiving

en: Workspace Switcher Size
nl: Grootte van werkbladwisselaar

en: Animation
nl: Animatie

en: Dash Icon Size
nl: Pictogramgrootte op vensteroverzicht

en: Notification Banner Position
nl: Meldingslocatie

en: Notification popup position when notifications show up on the screen
nl: De locatie op het scherm waar meldingen worden getoond.

en: OSD Position
nl: OSD-positie

en: OSD position when on screen display shows up on the screen
nl: OSD-positie wanneer de weergave op het scherm op het scherm verschijnt

en: Alt Tab Window Preview Size
nl: Alt-Tab Venster Voorbeeldgrootte

en: Alt Tab Window Preview Icon Size
nl: Alt-Tab Venster Voorbeeld Pictogram Grootte

en: Alt Tab Icon Size
nl: Alt-Tab-pictogramgrootte

en: Looking Glass Width
nl: Breedte kijkglas

en: Looking Glass Height
nl: Kijkglas Hoogte

en: Maximum Displayed Search Results
nl: Maximum aantal weergegeven zoekresultaten

en: The maximum displayed search result items showing up in the search page
nl: Het maximum aantal weergegeven zoekresultaten dat op de zoekpagina wordt weergegeven

en: Default
nl: Standaard

en: By Shell Theme
nl: Afhankelijk van Shell-thema

en: Top
nl: Bovenaan

en: Bottom
nl: Onderaan

en: Center
nl: Midden

en: Right
nl: Rechts

en: Left
nl: Links

en: No Animation
nl: Geen animatie

en: Default Speed
nl: Standaard

en: Almost None
nl: Bijna geen

en: Fastest
nl: Snelst

en: Faster
nl: Sneller

en: Fast
nl: Snel

en: Slow
nl: Langzaam

en: Slower
nl: Langzamer

en: Slowest
nl: Langzaamst

en: Top Start
nl: Linksboven

en: Top Center
nl: Midden-boven

en: Top End
nl: Rechtsboven

en: Bottom Start
nl: Linksonder

en: Bottom Center
nl: Midden-onder

en: Bottom End
nl: Rechtsonder

en: Center Start
nl: Midden start

en: Center End
nl: Midden einde

en: Profile
nl: Profiel

en: You can choose between pre-defined profiles or you can simply use your own customized settings
nl: U kunt kiezen tussen vooraf ingestelde profielen of uw eigen voorkeuren.

en: Custom
nl: Aangepast

en: Minimal
nl: Minimalistisch

en: Super Minimal
nl: Alleen het broodnodige

en: Override
nl: Afdwingen

en: Shell Theme
nl: Shell-thema

en: Overrides the shell theme partially to create a minimal desktop
nl: Dwing een ander Shell-thema af om een minimale werkomgeving op te zetten.

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Support Via Crypto
nl: Ondersteuning via crypto

en: Preferred Method
nl: Voorkeursmethode

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Support via Buy Me a Coffee
nl: Ondersteunen op Buy Me a Coffee

en: Support Notification
nl: Ondersteuningsmelding

en: Manage when the support notification shows up
nl: Beheer wanneer de ondersteuningsmelding wordt weergegeven

en: Bug Report
nl: Bug melden

en: YouTube Channel
nl: YouTube-kanaal

en: Never
nl: Nooit

en: On New Releases
nl: Bij nieuwe releases

en: Address copied to the clipboard
nl: Adres gekopieerd naar klembord
