Just Perfection 3 - en to ja translation catalogue (162 entries)

en: Visibility
ja: 視覚

en: Panel
ja: パネル

en: Panel in Overview
ja: オーバービュー時のパネル

en: Activities Button
ja: アクティビティボタン

en: Button in panel to toggle overview visibility
ja: オーバービュー切り替えボタンの表示を切り替えます

en: Clock Menu
ja: 時計メニュー

en: Also known as date menu shows date and time in panel
ja: 日付と時間を表示するパネルのメニューでもあります

en: Keyboard Layout
ja: キーボードレイアウト

en: Keyboard Layout indicator button in panel
ja: パネルにあるキーボードレイアウトインジケーターボタン

en: Accessibility Menu
ja: アクセシビリティメニュー

en: Accessibility Menu indicator button in panel
ja: パネルにあるアクセシビリティメニューインジケーターのボタン

en: Quick Settings
ja: クイックセッティング

en: Quick settings menu in panel
ja: パネルにあるクイックセッティングメニュー

en: Dark Mode Toggle Button
ja: ダーク モード トグル ボタン

en: Dark Mode Toggle Button in Quick settings menu
ja: クイック設定メニューのダーク モード トグル ボタン

en: Night Light Toggle Button
ja: ナイト ライト トグル ボタン

en: Night Light Toggle Button in Quick settings menu
ja: クイック設定メニューのナイト ライト トグル ボタン

en: Airplane Mode Toggle Button
ja: 機内モード トグル ボタン

en: Airplane Mode Toggle Button in Quick settings menu
ja: クイック設定メニューの機内モード トグル ボタン

en: Screen Sharing Indicator
ja: スクリーン共有インジケーター

en: Screen sharing indicator in panel
ja: パネルにあるスクリーン共有インジケーター

en: Screen Recording Indicator
ja: スクリーン録画インジケーター

en: Screen recording indicator in panel
ja: パネルにあるスクリーン録画インジケーター

en: World Clock
ja: 世界時計

en: World clock in clock menu
ja: 時計メニューにある世界時計

en: Weather
ja: 天気

en: Weather in clock menu
ja: 時計メニューにある天気

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Calendar in clock menu
ja: 時計メニューにあるカレンダー

en: Events
ja: イベント

en: Events button in clock menu
ja: 時計メニューにあるイベントのボタン

en: Search
ja: 検索

en: Search entry in overview
ja: オーバービュー内にある検索欄

en: Dash holds favorite and opened applications icons
ja: お気に入りや開いているアプリ表示する Dash

en: Dash Separator
ja: Dash のセパレーター

en: Dash separator line that separates pin apps from unpin apps
ja: ピン留めされているアプリとピン留めされていないアプリを分ける Dash のセパレーター

en: Dash App Running Indicator
ja: ダッシュ実行アプリインジケーター

en: The dot indicator in dash that shows the app is running
ja: アプリが実行中であることをしめすダッシュ内のドット インジケーター

en: Show Applications Button
ja: アプリケーションを表示ボタン

en: Button in dash that toggles applications list visibility
ja: Dash にあるアプリケーションリストを表示するボタン

en: Volume and brightness on screen display when the change happens
ja: 音量や明るさを変更した時にスクリーンディスプレイに表示

en: Workspace Popup
ja: ワークスペースポップアップ

en: Popup that appears on the screen when you change the workspace
ja: ワークスペースを切り替えた時にスクリーン上に表示されるポップアップ

en: Workspace Switcher
ja: ワークスペーススイッチャー

en: Also refers to workspace thumbnails that you see in overview for selecting a workspace
ja: オーバービュー内に表示され、ワークスペースを選択することができる、ワークスペースのサムネイルボタンを指します

en: Workspaces App Grid
ja: アプリグリッド内のワークスペース表示

en: Workspace boxes in app grid
ja: アプリグリッド内に表示されるワークスペースボックス

en: Window Picker Close Button
ja: ウィンドウ選択の“閉じる”ボタン

en: The close button on window preview in overview
ja: オーバービュー内のウィンドウプレビューのウィンドウを閉じるボタン

en: Window Picker Caption
ja: ウィンドウ選択時に表示されるウィンドウタイトル

en: The text under window preview in overview
ja: オーバービュー内のウィンドウプレビューの下に表示されるテキスト

en: Background Menu
ja: バックグラウンドのメニュー

en: When you right click on desktop background
ja: デスクトップ背景を右クリックすると表示されるメニュー

en: Ripple Box
ja: 波紋ボックス

en: Hot corner animation effects
ja: ホットコーナーのアニメーションエフェクト

en: Take Screenshot button in Window Menu
ja: ウィンドウメニューにある “スクリーンショットを撮る” ボタン

en: Take screenshot button in title bar right click menu
ja: タイトルバーを右クリックして表示されるメニューのスクリーンショット撮影ボタン

en: Icons
ja: アイコン

en: Panel Notification Icon
ja: パネル通知アイコン

en: Power Icon
ja: 電源アイコン

en: Window Picker Icon
ja: ウィンドウ選択に表示されるアイコン

en: The icon under window preview in overview
ja: オーバービュー内でウィンドウプレビューの下に表示されるアイコン

en: Behavior
ja: 振る舞い

en: Workspace Wraparound
ja: ワークスペースの切り替え

en: Next workspace will be the first workspace when you are in the last workspace. and previous workspace will be the last workspace when you are in the first workspace.
ja: 最後のワークスペースにいる場合、次のワークスペースに進むと最初のワークスペースに移動します。最初のワークスペースにいる場合、前のワークスペースに戻ると最後のワークスペースに移動します。

en: Workspace Peek
ja: ワークスペースのピーク

en: Whether the next and previous workspace should be visible in overview.
ja: 次と前のワークスペースをオーバービューに表示するかどうか。

en: Workspace Switcher Click to The Main View
ja: ワークスペース スイッチャーをクリックするとメイン ビューに移動します

en: Workspace switcher click always goes to the main view of the workspace.
ja: ワークスペース スイッチャーをクリックすると、常にワークスペースのメイン ビューに移動します。

en: Window Demands Attention Focus
ja: ウィンドウをフォーカスさせる

en: Removes window is ready notification and focus on the window
ja: ウィンドウの準備完了通知をオフにしてウィンドウをフォーカスさせます

en: Window Maximized by Default
ja: デフォルトで最大化されるウィンドウ

en: Maximize all windows on creation
ja: ウィンドウ作成時にすべてのウィンドウを最大化する

en: Type to Search
ja: タイプして検索

en: You can start search without search entry or even focusing on it in overview
ja: オーバービュー内で検索欄や検索欄をフォーカスしたりせずに検索できます

en: Always Show Workspace Switcher
ja: 常にワークスペーススイッチャーを表示

en: Shows workspace switcher even when only one workspace used with dynamic workspaces
ja: 動的ワークスペースで1つのワークスペースしか使用していない場合でも、ワークスペース切り替えを表示します

en: Overlay Key
ja: オーバーレイキー

en: Disable overlay key (super key)
ja: オーバーレイキー（Super キー）を無効にする

en: Double Super to App Grid
ja: Super キーを二回押してアプリグリッドを表示

en: Shows app grid when you double hit super key fast
ja: Super キーを素早く二回押してアプリグリッドを表示します

en: Popup Delay
ja: ポップアップ遅延

en: The delay for all switcher popups like alt-tab, ctrl-alt-tab, keyboard layout, ...
ja: Alt-Tab、Ctrl-Alt-Tab、キーボードレイアウト切り替えなどの、切り替えポップアップの遅延をなくします。

en: Startup Status
ja: 起動時の状態

en: When GNOME Shell is starting up for the first time
ja: GNOME Shell が起動した最初の状態

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Overview
ja: オーバービュー

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Accent Color for Icons
ja: アイコンのアクセント カラー

en: Use accent color for all symbolic icons
ja: すべてのシンボル アイコンにアクセント カラーを使用します

en: Invert Calendar Column Items
ja: カレンダー列項目を反転

en: Invert the positions of the calendar column items in clock menu
ja: 時計メニューのカレンダー列項目の位置を反転します

en: Overview Spacing Size
ja: オーバービューのスペースサイズ

en: The spacing size for controls manager in overview
ja: オーバービューの操作コントロール（ボタンや検索欄）の間の空白サイズ

en: Workspace Background Corner Size
ja: ワークスペースの角のサイズ（丸さ）

en: Workspace background corner size in overview
ja: オーバービューに表示されるワークスペースの壁紙の角のサイズ

en: Panel Size
ja: パネルサイズ

en: Panel Icon Size
ja: パネルアイコン

en: Panel Button Padding Size
ja: パネルボタンのパディングサイズ

en: Panel Indicator Padding Size
ja: パネルインジケーターのパディングサイズ

en: Panel Position
ja: パネルの位置

en: Clock Menu Position
ja: 時計メニューの位置

en: Clock Menu Position Offset
ja: 時計メニューのオフセット

en: Workspace Switcher Size
ja: ワークスペーススイッチャーのサイズ

en: Animation
ja: アニメーション

en: Dash Icon Size
ja: Dash アイコンのサイズ

en: Notification Banner Position
ja: 通知バナーの位置

en: Notification popup position when notifications show up on the screen
ja: 画面に通知が表示される時の通知ポップアップの位置

en: OSD Position
ja: OSD の位置

en: OSD position when on screen display shows up on the screen
ja: スクリーンディスプレイに表示される OSD の位置

en: Alt Tab Window Preview Size
ja: Alt Tab ショートカットのウィンドウプレビューサイズ

en: Alt Tab Window Preview Icon Size
ja: Alt Tab ショートカットのウィンドウプレビューのアイコンサイズ

en: Alt Tab Icon Size
ja: Alt Tab ショートカットのアイコンサイズ

en: Looking Glass Width
ja: Looking Glass の幅

en: Looking Glass Height
ja: Looking Glass の高さ

en: Maximum Displayed Search Results
ja: 検索結果の最大表示数

en: The maximum displayed search result items showing up in the search page
ja: 検索ページに表示される検索結果の最大表示数

en: Default
ja: デフォルト

en: By Shell Theme
ja: Shell テーマ

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Left
ja: 左

en: No Animation
ja: アニメーションなし

en: Default Speed
ja: デフォルトのスピード

en: Almost None
ja: ほとんどなし

en: Fastest
ja: 最高

en: Faster
ja: とても速い

en: Fast
ja: 速い

en: Slow
ja: 遅い

en: Slower
ja: とても遅い

en: Slowest
ja: 最低

en: Top Start
ja: 左上

en: Top Center
ja: 上の中央

en: Top End
ja: 右上

en: Bottom Start
ja: 左下

en: Bottom Center
ja: 下の中央

en: Bottom End
ja: 右下

en: Center Start
ja: 中央の左

en: Center End
ja: 中央の右

en: Profile
ja: プロファイル

en: You can choose between pre-defined profiles or you can simply use your own customized settings
ja: 用意されたプロファイルを使うことができますし、カスタマイズした設定を使うこともできます

en: Custom
ja: カスタム

en: Minimal
ja: ミニマル

en: Super Minimal
ja: 超ミニマル

en: Override
ja: 上書き

en: Shell Theme
ja: Shell テーマ

en: Overrides the shell theme partially to create a minimal desktop
ja: ミニマルデスクトップを適用するために Shell テーマを上書きします

en: Support
ja: サポート

en: Support Via Crypto
ja: Crypto によるサポート

en: Preferred Method
ja: 推奨される方法

en: Copy
ja: コピー

en: Support via Buy Me a Coffee
ja: Buy Me a Coffee で支援

en: Support Notification
ja: サポート通知

en: Manage when the support notification shows up
ja: サポート通知が表示されるタイミングを管理

en: Links
ja: リンク

en: Bug Report
ja: バグを報告

en: YouTube Channel
ja: YouTube チャンネル

en: Never
ja: なし

en: On New Releases
ja: 新リリース時

en: Address copied to the clipboard
ja: アドレスがクリップボードにコピーされました
