extension-manager - en to ja translation catalogue (91 entries)

en: Manage GNOME Shell Extensions
ja: GNOME Shell 拡張機能 を管理します

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions
ja: GNOME Shell 拡張機能 を検索、インストール、管理します

en: A utility for browsing and installing GNOME Shell Extensions.
ja: GNOME Shell 拡張機能 を探せてインストールできるユーティリティです。

en: Features:
ja: 機能:

en: Browse extensions.gnome.org right inside the app
ja: アプリ内で extensions.gnome.org を探索できます

en: Manage the extensions you already have installed
ja: 今までにインストールした拡張機能も管理できます

en: A utility for managing GNOME Shell Extensions
ja: GNOME Shell 拡張機能 を管理するユーティリティ

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions.
ja: GNOME Shell 拡張機能 を検索、インストール、管理します。

en: Search for extensions
ja: 拡張機能を検索

en: Enter a keyword to search 'extensions.gnome.org' for GNOME Shell Extensions.
ja: キーワードを入力すると extensions.gnome.org にある
    GNOME Shell 拡張機能を検索できます。

note: Translators: dropdown items for sorting search results
en: Relevance
ja: 関連度順

[ctx: Sort search results]
en: Downloads
ja: ダウンロード数順

en: Recent
ja: 更新順

en: Name
ja: 名前順

en: _Load More Results
ja: 結果をさらに表示(_L)

en: No Results Found
ja: 結果はありません

note: Translators: - '%s' is an extension e.g. Blur my Shell - Please use unicode quotation marks e.g. “” (not "")
en: e.g. “%s”
ja: 例 “%s”

en: Comments
ja: コメント

en: Loading Comments
ja: コメントを読み込み中

en: An Error Occurred
ja: エラーが発生しました

en: Author
ja: 作者

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Return to view
ja: 画像の拡大表示を閉じる

en: Loading Details
ja: 詳細を読み込み中

en: Enlarge image
ja: 画像を拡大表示

en: Description
ja: 説明

en: Links
ja: リンク

en: Homepage
ja: ホームページ

en: View on Extensions
ja: この拡張機能を extensions.gnome.org で表示

en: User Reviews
ja: レビュー

en: There are no comments.
ja: コメントはありません。

en: _Show All Reviews
ja: すべてのレビューを表示(_S)

en: Error Report
ja: エラーを報告

en: An unexpected error occurred in Extension Manager.
ja: Extension Manager で予期しないエラーが発生しました。

en: _Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー(_C)

en: _New Issue
ja: 問題を報告(_N)

note: Success indicator
en: Copied
ja: コピーしました

en: Please open a new issue and attach the following information:
ja: 問題を報告して、以下の情報を添付してください：

note: Translators: '%s' = Name of Distributor (e.g. "Packager123")
en: You are using a third-party build of Extension Manager. Please <span weight="bold">contact the package distributor (%s) first</span> before filing an issue. Be sure to attach the following information:
ja: お使いの Extension Manager は非公式ビルドです。不具合を報告する前に、<span weight="bold">まずはパッケージ頒布者 (%s) に連絡</span>してください。その際、以下の情報を添付してください：

en: Open extension preferences
ja: 拡張機能の設定を開く

en: An error occurred while loading this extension
ja: この拡張機能の読み込み中にエラーが発生しました

en: This extension is incompatible with your current version of GNOME
ja: この拡張機能は、お使いの GNOME のバージョンには、対応していません

en: A newer version of this extension is available
ja: この拡張機能にアップデートがあります

en: Version
ja: バージョン

en: Error
ja: エラー

en: See Details
ja: 詳細

en: Remove
ja: 削除

[ctx: Number of downloads]
en: Downloads
ja: ダウンロード数

en: Unsupported
ja: 非対応

en: This extension is incompatible with your current version of GNOME.
ja: この拡張機能は、お使いの GNOME のバージョンには、対応していません。

en: Install
ja: インストール

[ctx: State]
en: Installed
ja: インストール済み

en: Use Extensions
ja: GNOME Shell 拡張機能 を使う

en: Extensions can cause performance and stability issues.
ja: 拡張機能を使うと、動作が安定しなくなるかもしれません。

en: User-Installed Extensions
ja: ユーザーがインストールした拡張機能

en: System Extensions
ja: システムの拡張機能

en: Updates are available
ja: アップデートがあります

en: Log Out
ja: ログアウト

note: Translators: '%d' = number of extensions that will be updated
en: One extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
ja[0]: %d個の拡張機能が次回ログイン時にアップデートされます。

en: Browse
ja: 探す

en: There are no user extensions installed.
ja: ユーザーがインストールした拡張機能はありません。

en: There are no system extensions installed.
ja: システムの拡張機能はありません。

en: Upgrade Assistant
ja: アップグレードアシスタント

en: _Check Compatibility
ja: 互換性を確認(_C)

en: Checked %d/%d Extensions
ja: %d/%d の拡張機能を確認済み

note: Set percentage text
en: %d%% Compatible
ja: %d%% 完了

en: <b>GNOME %s</b> supports <b>%d out of %d</b> of the extensions currently installed on the system.
ja: <b>GNOME %s</b> には、<b>%d/%d個</b> の拡張機能が対応しています。

en: Supported
ja: 対応

en: A compatible version of the extension exists.
ja: この拡張機能は、指定した GNOME のバージョンとの互換性があります。

en: No compatible version of the extension exists.
ja: この拡張機能は、指定した GNOME のバージョンとの互換性がありません。

en: Unknown
ja: 不明

en: This extension is not hosted on extensions.gnome.org. Its compatibility cannot be determined.
ja: この拡張機能は、extensions.gnome.org でホストされていません。そのため互換性があるかを判断できません。

en: You are currently running <b>GNOME %s</b>. Select a version of GNOME below and check whether your extensions will continue to be available.
ja: このシステムは <b>GNOME %s</b> を実行しています。プルダウンメニューから GNOME のバージョンを選んで、今使っている拡張機能がそのバージョンでも使えるかを確認できます。

en: Main Menu
ja: メインメニュー

[ctx: Navigation]
en: _Installed
ja: インストール済(_I)

[ctx: Navigation]
en: _Browse
ja: 探す(_B)

en: Sort _Enabled First
ja: 有効な拡張機能を優先表示(_E)

en: _Show Unsupported
ja: 非対応の拡張機能も検索結果に表示(_U)

en: _Upgrade Assistant
ja: アップグレードアシスタント(_U)

en: _About Extension Manager
ja: Extension Manager について(_A)

en: Uninstall Extension?
ja: 拡張機能を削除しますか?

en: The extension's features and functionality will no longer be accessible. Are you sure you want to uninstall?
ja: この拡張機能を利用できなくなります。削除しますか?

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: Unsupported Extension
ja: 非対応の拡張機能

en: This extension does not support your GNOME Shell version. It may cause errors if installed.
ja: この拡張機能は、この GNOME Shell のバージョンに対応していません。インストールすると、エラーが発生する可能性があります。

en: _Install Anyway
ja: 強制的にインストール(_I)

en: _Go Back
ja: 戻る(_G)

en: An error occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: Details
ja: 詳細
