extension-manager - en to ar translation catalogue (92 entries)

en: Extension Manager
ar: مدير الإضافة

en: Manage GNOME Shell Extensions
ar: إدارة إضافات جنوم شل

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon. Make sure to leave the original strings and add your translations afterwards, so that users can search both in English and your language.
en: extension;manager;shell;
ar: extension;manager;إضافة;مدير;شل;

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions
ar: تصفح، تثبيت، وإدارة إضافات جنوم شل

en: A utility for browsing and installing GNOME Shell Extensions.
ar: أداة مساعدة لتصفح وتثبيت إضافات جنوم شل.

en: Features:
ar: الميزات:

en: Browse extensions.gnome.org right inside the app
ar: تصفح extension.gnome.org داخل التطبيق مباشرة

en: Manage the extensions you already have installed
ar: إدارة الإضافات التي قمت بتثبيتها بالفعل

en: A utility for managing GNOME Shell Extensions
ar: أداة لإدارة إضافات جنوم شل

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions.
ar: تصفح، تثبيت، وإدارة إضافات جنوم شل.

en: Search for extensions
ar: بحث عن الإضافات

en: Enter a keyword to search 'extensions.gnome.org' for GNOME Shell Extensions.
ar: أدخل كلمة أساسية للبحث في "extensions.gnome.org" عن إضافات جنوم شل.

note: Translators: dropdown items for sorting search results
en: Relevance
ar: الصلة

[ctx: Sort search results]
en: Downloads
ar: تنزيلات

en: Recent
ar: الأخيرة

en: Name
ar: الاسم

en: _Load More Results
ar: _عرض المزيد من النتائج

en: No Results Found
ar: لا توجد نتائج

note: Translators: - '%s' is an extension e.g. Blur my Shell - Please use unicode quotation marks e.g. “” (not "")
en: e.g. “%s”
ar: مثال “%s”

en: Comments
ar: تعليقات

en: Loading Comments
ar: تحميل التعليقات

en: An Error Occurred
ar: حصل خطأ

en: Author
ar: المؤلف

en: Loading Details
ar: تحميل التفاصيل

en: Enlarge image
ar: تكبير الصورة

en: Description
ar: وصف

en: Links
ar: الروابط

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: View on Extensions
ar: عرض على الإضافات

en: User Reviews
ar: مراجعات المستخدم

en: There are no comments.
ar: لا توجد تعليقات.

en: _Show All Reviews
ar: _أظهر جميع التقييمات

en: Error Report
ar: تقرير خطأ

en: An unexpected error occurred in Extension Manager.
ar: حدث خطأ غير متوقع في مدير الإضافة.

en: _Copy to Clipboard
ar: _نسخ إلى الحافظة

en: _New Issue
ar: _مشكلة جديدة

note: Success indicator
en: Copied
ar: منسوخ

en: Please open a new issue and attach the following information:
ar: يرجى فتح مشكلة جديدة وإرفاق المعلومات التالية:

note: Translators: '%s' = Name of Distributor (e.g. "Packager123")
en: You are using a third-party build of Extension Manager. Please <span weight="bold">contact the package distributor (%s) first</span> before filing an issue. Be sure to attach the following information:
ar: أنت تستخدم إصدارًا خاصًا بجهة خارجية من Extension Manager. الرجاء <span weight="bold">اتصل بموزع الحزمة (%s) أولاً</span> قبل جاري تقديم مشكلة. تأكد من إرفاق المعلومات التالية:

en: Open extension preferences
ar: فتح تفضيلات الإضافة

en: An error occurred while loading this extension
ar: حدث خطأ أثناء تحميل هذه الإضافة

en: This extension is incompatible with your current version of GNOME
ar: هذه الإضافة غير متوافقة مع إصدارك الحالي من جنوم

en: A newer version of this extension is available
ar: يتوفر إصدار أحدث من هذه الإضافة

en: Version
ar: الإصدار

en: Error
ar: خطأ

en: See Details
ar: عرض التفاصيل

en: Remove
ar: حذف

[ctx: Number of downloads]
en: Downloads
ar: التنزيلات

en: Unsupported
ar: غير مدعوم

en: This extension is incompatible with your current version of GNOME.
ar: هذه الإضافة غير متوافقة مع إصدارك الحالي من جنوم.

en: Install
ar: تثبيت

[ctx: State]
en: Installed
ar: مثبت

en: Use Extensions
ar: استخدام الإضافات

en: Extensions can cause performance and stability issues.
ar: إضافات قد تسبب مشاكل في الأداء والاستقرار.

en: User-Installed Extensions
ar: إضافات المستخدم المثبتة

en: System Extensions
ar: إضافات النظام

en: Updates are available
ar: تحديثات متوفرة

en: Log Out
ar: خروج

note: Translators: '%d' = number of extensions that will be updated
en: One extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
ar[0]: 0 إضافة سيتم تحديثها عند الدخول التالي .
ar[1]: سيتم تحديث إضافة واحدة عند تسجيل الدخول التالي.
ar[2]: %d إضافات سيتم تحديثها عند الدخول التالي .
ar[3]: %d إضافات سيتم تحديثها عند الدخول التالي .
ar[4]: %d إضافة سيتم تحديثها عند الدخول التالي .
ar[5]: %d إضافة سيتم تحديثها عند الدخول التالي .

en: Browse
ar: تصفح

en: There are no user extensions installed.
ar: لا توجد إضافات للمستخدم مثبتة.

en: There are no system extensions installed.
ar: لا توجد إضافات للنظام مثبتة.

en: Zoom Out
ar: تصغير

en: Zoom In
ar: تكبير

en: Upgrade Assistant
ar: مساعد الترقية

en: _Check Compatibility
ar: _فحص التوافق

en: Checked %d/%d Extensions
ar: تم التحقق مِنْ %d/%d مِنَ الإضافات

note: Set percentage text
en: %d%% Compatible
ar: %d%% متوافق

en: <b>GNOME %s</b> supports <b>%d out of %d</b> of the extensions currently installed on the system.
ar: <b>جنوم %s</b> يدعم <b>%d من اصل %d</b> من الإضافات المثبتة على النظام.

en: Supported
ar: مدعوم

en: A compatible version of the extension exists.
ar: يتوفر إصدار مدعوم من هذه الإضافة.

en: No compatible version of the extension exists.
ar: لا يتوفر إصدار مدعوم من هذه الإضافة.

en: Unknown
ar: مجهول

en: This extension is not hosted on extensions.gnome.org. Its compatibility cannot be determined.
ar: لا يتم استضافة هذه الإضافة على extensions.gnome.org. لا يمكن تحديد توافقها.

en: You are currently running <b>GNOME %s</b>. Select a version of GNOME below and check whether your extensions will continue to be available.
ar: أنت تشغل حاليا <b>جنوم %s</b>. حدد إصدارا من جنوم أدناه وتحقق مما إذا كانت إضافاتك ستظل متاحة.

en: Main Menu
ar: القائمة الرئيسية

[ctx: Navigation]
en: _Installed
ar: _مثبت

[ctx: Navigation]
en: _Browse
ar: _تصفح

note: Translators: the character preceded by "_" should not be the same as others in the same menu
en: Sort _Enabled First
ar: فرز_ المفعل أولا

en: _Show Unsupported
ar: _عرض غير المدعومة

en: _Upgrade Assistant
ar: _مساعد الترقية

en: _About Extension Manager
ar: _حول مدير الإضافة

en: Uninstall Extension?
ar: إلغاء تثبيت الإضافة؟

en: The extension's features and functionality will no longer be accessible. Are you sure you want to uninstall?
ar: لن يكون من الممكن الوصول إلى ميزات الامتداد ووظائفه بعد الآن. هل أنت متأكد أنك تريد إلغاء التثبيت؟

en: _No
ar: _لا

en: _Yes
ar: _نعم

en: Unsupported Extension
ar: إضافة غير مدعومة

en: This extension does not support your GNOME Shell version. It may cause errors if installed.
ar: هذه الإضافة لا تدعم إصدار جنوم شل الخاص بك. قد يسبب ذلك أخطاء في حالة التثبيت.

en: _Install Anyway
ar: _تثبيت على اي حال

en: _Go Back
ar: _رجوع إلى الخلف

en: An error occurred.
ar: حدث خطأ.

en: Details
ar: تفاصيل
