extension-manager - en to nb translation catalogue (91 entries)

en: Manage GNOME Shell Extensions
nb: Installer og administrer utvidelser

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon. Make sure to leave the original strings and add your translations afterwards, so that users can search both in English and your language.
en: extension;manager;shell;
nb: utvidelser;utvidelsesbehandling;utvidelseshåndtering;utvidelsesadministrering;GNOME;shell;skall;

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions
nb: Installer og administrer utvidelser

en: A utility for browsing and installing GNOME Shell Extensions.
nb: Ønsker du å endre oppførselen eller utseendet til GNOME-systemet ditt? Det kan du gjøre med utvidelser.

en: Features:
nb: Med Extension Manager er det lett å komme i gang:

en: Browse extensions.gnome.org right inside the app
nb: Utforsk og last ned nye utvidelser

en: Manage the extensions you already have installed
nb: Administrer og still inn allerede installerte utvidelser

en: A utility for managing GNOME Shell Extensions
nb: Installer og administrer utvidelser

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions.
nb: Installer og administrer utvidelser

en: Search for extensions
nb: Søk etter utvidelser

en: Enter a keyword to search 'extensions.gnome.org' for GNOME Shell Extensions.
nb: Begynn å skrive for å søke etter utvidelser på extensions.gnome.org.

note: Translators: dropdown items for sorting search results
en: Relevance
nb: Relevans

[ctx: Sort search results]
en: Downloads
nb: Nedlastinger

en: Recent
nb: Nylighet

en: Name
nb: Navn

en: _Load More Results
nb: _Last inn mer

en: No Results Found
nb: Ingen treff

note: Translators: - '%s' is an extension e.g. Blur my Shell - Please use unicode quotation marks e.g. “” (not "")
en: e.g. “%s”
nb: F.eks. «%s»

en: Comments
nb: Anmeldelser

en: Loading Comments
nb: Laster inn anmeldelser

en: An Error Occurred
nb: Noe gikk galt

en: Author
nb: Utvikler

en: Loading Details
nb: Laster inn informasjon

en: Enlarge image
nb: Forstørr bilde

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Links
nb: Lenker

en: Homepage
nb: Nettsted

en: View on Extensions
nb: Side på extensions.gnome.org

en: User Reviews
nb: Anmeldelser

en: There are no comments.
nb: Det er ingen anmeldelser ennå.

en: _Show All Reviews
nb: _Vis alle anmeldelser

en: Error Report
nb: Feilmelding

en: An unexpected error occurred in Extension Manager.
nb: Noe gikk galt med Extension Manager.

en: _Copy to Clipboard
nb: _Kopier

en: _New Issue
nb: _Ny sak

note: Success indicator
en: Copied
nb: Kopiert

en: Please open a new issue and attach the following information:
nb: Åpne en ny sak og oppgi følgende informasjon:

note: Translators: '%s' = Name of Distributor (e.g. "Packager123")
en: You are using a third-party build of Extension Manager. Please <span weight="bold">contact the package distributor (%s) first</span> before filing an issue. Be sure to attach the following information:
nb: Du bruker en uoffisielt distribuert versjon av Extension Manager. <span weight="bold">Kontakt leverandøren av pakken (%s) først</span> før du åpner en ny sak. Oppgi følgende informasjon:

en: Open extension preferences
nb: Åpne innstillinger

en: An error occurred while loading this extension
nb: Noe gikk galt under innlastingen

en: This extension is incompatible with your current version of GNOME
nb: Denne utvidelsen er inkompatibel med GNOME-versjonen din

en: A newer version of this extension is available
nb: En nyere versjon av denne utvidelsen er tilgjengelig

en: Version
nb: Versjon

en: Error
nb: Feil

en: See Details
nb: Se detaljer

en: Remove
nb: Fjern

[ctx: Number of downloads]
en: Downloads
nb: Nedlastinger

en: Unsupported
nb: Støttes ikke

en: This extension is incompatible with your current version of GNOME.
nb: Denne utvidelsen er inkompatibel med GNOME-versjonen din

en: Install
nb: Installer

[ctx: State]
en: Installed
nb: Installert

en: Use Extensions
nb: Bruk utvidelser

en: Extensions can cause performance and stability issues.
nb: Utvidelser kan skape problemer med ytelse og stabilitet.

en: User-Installed Extensions
nb: Installert

en: System Extensions
nb: System

en: Updates are available
nb: Oppdateringer tilgjengelig

en: Log Out
nb: Logg ut

note: Translators: '%d' = number of extensions that will be updated
en: One extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
nb[0]: 1 utvidelse vil oppdateres ved neste innlogging
nb[1]: %d utvidelser vil oppdateres ved neste innlogging

en: Browse
nb: Utforsk

en: There are no user extensions installed.
nb: Ingen utvidelser installert.

en: There are no system extensions installed.
nb: Ingen systemutvidelser.

en: Zoom Out
nb: Forminsk

en: Zoom In
nb: Forstørr

en: Upgrade Assistant
nb: Oppdateringssjekk

en: _Check Compatibility
nb: _Sjekk kompatibilitet

en: Checked %d/%d Extensions
nb: Sjekker %d/%d

note: Set percentage text
en: %d%% Compatible
nb: %d %% kompatibelt

en: <b>GNOME %s</b> supports <b>%d out of %d</b> of the extensions currently installed on the system.
nb: <b>GNOME %s</b> støtter <b>%d av %d</b> nåværende utvidelser på systemet.

en: Supported
nb: Støttet

en: A compatible version of the extension exists.
nb: Utvidelsen har en kompatibel versjon

en: No compatible version of the extension exists.
nb: Utvidelsen har ikke en kompatibel versjon

en: Unknown
nb: Ukjent

en: This extension is not hosted on extensions.gnome.org. Its compatibility cannot be determined.
nb: Denne utvidelsen er ikke fra extensions.gnome.org. Kompabiliteten kan ikke sjekkes.

en: You are currently running <b>GNOME %s</b>. Select a version of GNOME below and check whether your extensions will continue to be available.
nb: Du bruker <b>GNOME %s</b>. Velg en GNOME-versjon under for å sjekke om utvidelsene dine fortsatt er tilgjengelige.

en: Main Menu
nb: Hovedmeny

[ctx: Navigation]
en: _Installed
nb: _Installert

[ctx: Navigation]
en: _Browse
nb: _Utforsk

note: Translators: the character preceded by "_" should not be the same as others in the same menu
en: Sort _Enabled First
nb: Vis _påslåtte først

en: _Show Unsupported
nb: Vis _ustøttede

en: _Upgrade Assistant
nb: Oppdaterings_sjekk

en: _About Extension Manager
nb: _Om Extension Manager

en: Uninstall Extension?
nb: Fjerne utvidelse?

en: The extension's features and functionality will no longer be accessible. Are you sure you want to uninstall?
nb: Utvidelsens funksjoner kommer til å fjernes fra systemet, og vil ikke være tilgjengelige lenger

en: _No
nb: _Avbryt

en: _Yes
nb: _Fjern

en: Unsupported Extension
nb: Ustøttet utvidelse

en: This extension does not support your GNOME Shell version. It may cause errors if installed.
nb: Denne utvidelsen støtter ikke GNOME-versjonen din. Den kan skape problemer hvis den installeres.

en: _Install Anyway
nb: _Installer

en: _Go Back
nb: _Avbryt

en: An error occurred.
nb: Noe gikk galt.

en: Details
nb: Informasjon
