extension-manager - en to nl translation catalogue (87 entries)

en: Extension Manager
nl: Uitbreidings­beheer

en: Manage GNOME Shell Extensions
nl: Beheer GNOME Shell-uitbreidingen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon. Make sure to leave the original strings and add your translations afterwards, so that users can search both in English and your language.
en: extension;manager;shell;
nl: extension;manager;shell;uitbreiding;extensie;beheer;

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions
nl: Ontdek, installeer en beheer GNOME Shell-uitbreidingen

en: A utility for browsing and installing GNOME Shell Extensions.
nl: Een app voor het ontdekken en installeren van GNOME Shell-uitbreidingen.

en: Features:
nl: Functies:

en: Browse extensions.gnome.org right inside the app
nl: Blader door uitbreidingen van extensions.gnome.org recht­streeks in de app

en: Manage the extensions you already have installed
nl: Beheer de reeds geïnstalleerde uitbreidingen

en: A utility for managing GNOME Shell Extensions
nl: Een app voor het beheren van GNOME Shell-uitbreidingen

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions.
nl: Ontdek, installeer en beheer GNOME Shell-uitbreidingen.

en: Search for extensions
nl: Zoeken naar uitbreidingen

en: Enter a keyword to search 'extensions.gnome.org' for GNOME Shell Extensions.
nl: Voer een zoekterm in om ‘extensions.gnome.org’ te doorzoeken op GNOME Shell-uitbreidingen.

note: Translators: dropdown items for sorting search results
en: Relevance
nl: Relevantie

en: Name
nl: Naam

en: _Load More Results
nl: _Meer resultaten laden

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

note: Translators: - '%s' is an extension e.g. Blur my Shell - Please use unicode quotation marks e.g. “” (not "")
en: e.g. “%s”
nl: bĳv. ‘%s’

en: Comments
nl: Opmerkingen

en: Loading Comments
nl: Opmerkingen laden

en: An Error Occurred
nl: Er is een fout opgetreden

en: Author
nl: Auteur

en: Loading Details
nl: Details laden

en: Enlarge image
nl: Afbeelding vergroten

en: Description
nl: Omschrĳving

en: Homepage
nl: Start­pagina

en: View on Extensions
nl: Uitbreidings­pagina openen

en: User Reviews
nl: Beoordelingen

en: There are no comments.
nl: Er zĳn geen opmerkingen.

en: _Show All Reviews
nl: _Alle beoordelingen tonen

en: Error Report
nl: Fout­melding

en: An unexpected error occurred in Extension Manager.
nl: Er is een onverwachte fout opgetreden in Uitbreidings­beheer.

en: _Copy to Clipboard
nl: _Kopiëren naar klem­bord

en: _New Issue
nl: _Nieuwe issue

note: Success indicator
en: Copied
nl: Gekopieerd

en: Please open a new issue and attach the following information:
nl: Open een nieuwe issue en voeg de volgende informatie toe:

note: Translators: '%s' = Name of Distributor (e.g. "Packager123")
en: You are using a third-party build of Extension Manager. Please <span weight="bold">contact the package distributor (%s) first</span> before filing an issue. Be sure to attach the following information:
nl: U gebruikt een build van Uitbreidings­beheer van derden. <span weight="bold">Neem eerst contact op met de pakket­distributeur (%s)</span> voordat u een probleem indient. Zorg ervoor dat u de volgende informatie bĳvoegt:

en: Open extension preferences
nl: Uitbreidings­voorkeuren openen

en: An error occurred while loading this extension
nl: Er is een fout opgetreden tĳdens het laden

en: This extension is incompatible with your current version of GNOME
nl: Deze uitbreiding is niet compatibel met uw huidige versie van GNOME

en: A newer version of this extension is available
nl: Er is een nieuwe versie beschikbaar

en: Version
nl: Versie

en: Error
nl: Fout

en: See Details
nl: Details tonen

en: Remove
nl: Verwĳderen

en: Unsupported
nl: Niet-ondersteund

en: This extension is incompatible with your current version of GNOME.
nl: Deze uitbreiding is niet compatibel met uw huidige versie van GNOME.

en: Install
nl: Installeren

[ctx: State]
en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Use Extensions
nl: Uitbreidingen gebruiken

en: Extensions can cause performance and stability issues.
nl: Let op: uitbreidingen kunnen de prestaties en stabiliteit van uw systeem beïnvloeden.

en: User-Installed Extensions
nl: Zelf-geïnstalleerde uitbreidingen

en: System Extensions
nl: Systeem­uitbreidingen

en: Updates are available
nl: Er zĳn updates beschikbaar

en: Log Out
nl: Uitloggen

note: Translators: '%d' = number of extensions that will be updated
en: One extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
nl[0]: Na de volgende aanmelding wordt er één uitbreiding bijgewerkt.
nl[1]: Na de volgende aanmelding worden er %d uitbreidingen bĳgewerkt.

en: Browse
nl: Ontdekken

en: There are no user extensions installed.
nl: Er zĳn geen zelf-geïnstalleerde uitbreidingen geïnstalleerd.

en: There are no system extensions installed.
nl: Er zĳn geen systeem­uitbreidingen geïnstalleerd.

en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

en: Zoom In
nl: Inzoomen

en: Upgrade Assistant
nl: Bĳwerk­assistent

en: _Check Compatibility
nl: _Compatibiliteit controleren

en: Checked %d/%d Extensions
nl: %d/%d uitbreidingen gecontroleerd

note: Set percentage text
en: %d%% Compatible
nl: %d%% Compatibel

en: <b>GNOME %s</b> supports <b>%d out of %d</b> of the extensions currently installed on the system.
nl: <b>GNOME %s</b> ondersteunt <b>%d van de %d</b> de op uw systeem aanwezige uitbreidingen.

en: Supported
nl: Ondersteund

en: A compatible version of the extension exists.
nl: Er is een compatibele versie van deze uitbreiding beschikbaar.

en: No compatible version of the extension exists.
nl: Er is geen compatibele versie van deze uitbreiding beschikbaar.

en: Unknown
nl: Onbekend

en: This extension is not hosted on extensions.gnome.org. Its compatibility cannot be determined.
nl: Deze uitbreiding is niet beschikbaar op extensions.gnome.org, waardoor de compatibiliteit niet kan worden vastgesteld.

en: You are currently running <b>GNOME %s</b>. Select a version of GNOME below and check whether your extensions will continue to be available.
nl: U gebruikt momenteel <b>GNOME %s</b>. Kies hieronder een GNOME-versie en controleer of uw uitbreidingen nog beschikbaar zĳn.

en: Main Menu
nl: Hoofd­menu

[ctx: Navigation]
en: _Installed
nl: _Geïnstalleerd

[ctx: Navigation]
en: _Browse
nl: _Bladeren

note: Translators: the character preceded by "_" should not be the same as others in the same menu
en: Sort _Enabled First
nl: _Ingeschakelde bovenaan tonen

en: _Show Unsupported
nl: _Niet-ondersteunde tonen

en: _Upgrade Assistant
nl: _Bĳwerk­assistent

en: _About Extension Manager
nl: _Over Uitbreidings­beheer

en: Uninstall Extension?
nl: Uitbreiding verwĳderen?

en: The extension's features and functionality will no longer be accessible. Are you sure you want to uninstall?
nl: De functionaliteit van de uitbreiding zal niet langer toegankelijk zijn. Weet u zeker dat u deze wilt verwĳderen?

en: _No
nl: _Nee

en: _Yes
nl: _Ja

en: Unsupported Extension
nl: Niet-ondersteunde uitbreiding

en: This extension does not support your GNOME Shell version. It may cause errors if installed.
nl: Deze uitbreiding is niet compatibel met uw huidige GNOME Shell-versie. Er kunnen fouten optreden als u deze installeert.

en: _Install Anyway
nl: Toch _installeren

en: _Go Back
nl: _Terug

en: An error occurred.
nl: Er is een fout opgetreden.
