extension-manager - en to ar translation catalogue (117 entries)

en: Extension Manager
ar: مدير الامتدادات

en: Manage GNOME Shell Extensions
ar: أدِر امتدادات جنوم شل

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon. Make sure to leave the original strings and add your translations afterwards, so that users can search both in English and your language.
en: extension;manager;shell;
ar: extension;manager;امتداد;مدير;شل;

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions
ar: تصفح ونصِّب وأدِر امتدادات جنوم شل

en: A utility for browsing and installing GNOME Shell Extensions.
ar: أداة تصفح وتنصيب امتدادت جنوم شل.

en: Features:
ar: الميزات:

en: Browse extensions.gnome.org right inside the app
ar: تصفح الامتدادات الموجودة في extensions.gnome.org من داخل التطبيق

en: Manage the extensions you already have installed
ar: أدِر الامتدادات التي نصَّبتها

en: See all the details of your extensions
ar: اطلع على كافة تفاصيل امتداداتك

en: Check your extensions compatibility with the next version of GNOME
ar: تحقق من توافق امتداداتك مع الإصدار التالي من جنوم

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions.
ar: تصفح ونصِّب وأدِر امتدادات جنوم شل.

en: Search for Extensions
ar: ابحث عن امتدادات

en: Enter a keyword to search 'extensions.gnome.org' for GNOME Shell Extensions
ar: أدخل كلمة مفتاحية للبحث في «extensions.gnome.org» عن امتدادات جنوم سل

en: Relevance
ar: الصلة

[ctx: Sort search results]
en: Downloads
ar: التنزيلات

en: Recent
ar: الأخيرة

en: Name
ar: الاسم

en: Sort search results
ar: فرز نتائج البحث

en: _Load More Results
ar: _حمِّل المزيد من النتائج

en: No Results Found
ar: لم يُعثَّر على نتائج

en: Try a different search
ar: جرّب بحثا مختلفا

en: Connection Error
ar: خطأ في الاتصال

en: Check <a href='https://status.gnome.org/'>GNOME infrastructure status</a> and try again later
ar: تحقق من <a href='https://status.gnome.org/'>حالة البنية الأساسية لـ جنوم</a> وحاول مرة أخرى لاحقًا

en: Check your network status and try again
ar: تحقق من حالة الشبكة وحاول مرة أخرى

en: Comments
ar: التعليقات

en: Loading Comments
ar: يُحمِّل التعليقات

en: Author
ar: المطوِّر

en: Loading Details
ar: يُحمِّل التفاصيل

en: An Error Occurred
ar: حدث خطأ

en: No extension details available
ar: لا توجد تفاصيل متاحة لهذا الامتداد

en: Enlarge Image
ar: كبِّر الصورة

en: Description
ar: الوصف

en: Links
ar: الروابط

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Donate
ar: تبرّع

en: View on Extensions
ar: اعرض على موقع الامتدادات

en: User Reviews
ar: تعليقات المستخدمين

en: No comments yet
ar: لا تعليقات حتى الآن

en: _Show All Reviews
ar: ا_عرض جميع التعليقات

note: Translators: '%s' = extension name
en: %s Icon
ar: %s أيقونة

note: Translators: '%s' = extension name
en: %s Screenshot
ar: %s لقطة شاشة

en: Error Report
ar: تقرير خطأ

en: An unexpected error occurred in Extension Manager
ar: حدث خطأ غير متوقع في مدير الامتدادات

en: _Copy to Clipboard
ar: ا_نسخ إلى الحافظة

en: _New Issue
ar: _بلِّغ عن العلة

note: Success indicator
en: Copied
ar: نُسخَت

en: Please open a new issue and attach the following information:
ar: بلِّغ عن العلة وأرفق المعلومات التالية:

note: Translators: '%s' = Name of Distributor (e.g. "Packager123")
en: You are using a third-party build of Extension Manager. Please <span weight="bold">contact the package distributor (%s) first</span> before filing an issue. Be sure to attach the following information:
ar: أنت تستخدم إصدارًا تابعًا لجهة خارجية من مدير الامتدادات. رجاء <spanweight="bold">اتصل بموزع الحزمة (%s) أولاً</span> قبل تقديم أي مشكلة. تأكد من إرفاق المعلومات التالية:

en: Open extension preferences
ar: افتح تفضيلات الامتداد

en: An error occurred while loading this extension
ar: حدث خطأ أثناء تحميل هذا الامتداد

en: This extension is incompatible with your current version of GNOME
ar: هذا الامتداد غير مُتوافِق مع إصدار جنوم لديك

en: A newer version of this extension is available
ar: يُوجَّد إصدار أحدث لهذا الامتداد

en: This extension could be activated in session modes such as the login screen or the lock screen
ar: يمكن تنشيط هذا الامتداد في أوضاع الجلسة مثل شاشة تسجيل الدخول أو شاشة القفل

en: Version
ar: رقم الإصدار

en: Error
ar: خطأ

en: See Details
ar: اعرض التفاصيل

en: Remove…
ar: أزِل…

[ctx: shortcut window]
en: General
ar: عام

[ctx: shortcut window]
en: Show Installed Page
ar: أظهر صفحة المُنصَّب

[ctx: shortcut window]
en: Show Browse Page
ar: أظهر صفحة التصفح

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Search
ar: بدّل البحث

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ar: أظهر اختصارات لوحة المفاتيح

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
ar: أغلق النافذة

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ar: غادر

[ctx: shortcut window]
en: Screenshot View
ar: اعرض لقطة الشاشة

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
ar: قرِّب

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
ar: بعِّد

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
ar: أعد ضبط التكبير

[ctx: Number of downloads]
en: Downloads
ar: عدد التنزيلات

en: Unsupported
ar: غير مُتوافِق

en: Install…
ar: نصِّب…

[ctx: State]
en: Installed
ar: مُنصَّب

en: Unsupported…
ar: غير مُتوافِق…

en: _Log Out…
ar: _اخرج…

en: Use Extensions
ar: فعِّل الامتدادات

en: Extensions can cause performance and stability issues
ar: قد تُسبِّب الامتدادات مشكلات في الأداء وفي الاستقرار

en: User-Installed Extensions
ar: الامتدادات التي نصَّبها المستخدم

en: System Extensions
ar: الامتدادات المُنصَّبة في النظام

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Try a different search or search online
ar: حاول إجراء بحث مختلف أو ابحث عبر الإنترنت

en: _Search Online
ar: ا_بحث على الإنترنت

note: Translators: '%d' = number of extensions that will be updated
en: %d extension will be updated on next login | %d extensions will be updated on next login
ar[0]: لا امتدادات ستُحدَّث في الولوج التالي
ar[1]: سيُحدَّث امتداد واحد في الولوج التالي
ar[2]: سيُحدَّث امتدادان في الولوج التالي
ar[3]: سيُحدَّث %d امتدادات في الولوج التالي
ar[4]: سيُحدَّث %d امتدادًا واحد في الولوج التالي
ar[5]: سيُحدَّث %d امتداد في الولوج التالي

en: Browse
ar: تصفح

en: No User Extensions Installed
ar: لا امتدادات نصَّبها المستخدم

en: No System Extensions Installed
ar: لا امتدادات مُنصَّبة في النظام

en: %i Star | %i Stars
ar[0]: لا نجمة
ar[1]: نجمة واحدة
ar[2]: نجمتان
ar[3]: %i نجوم
ar[4]: %i نجمة
ar[5]: %i نجمة

en: Zoom Out
ar: بعِّد

en: Zoom In
ar: قرِّب

note: Translators: '%s' = extension name, '%s' = extension creator
en: %s by %s
ar: %s بواسطة %s

en: Upgrade Assistant
ar: مساعد الترقية

en: _Check Compatibility
ar: ا_فحص التوافق

en: Checked %d/%d Extensions
ar: فُحِص %d/%d من الامتدادات

note: Set percentage text
en: %d%% Compatible
ar: ؜%d%% مُتوافِقة

en: <b>GNOME %s</b> supports <b>%d out of %d</b> of the extensions currently installed on the system
ar: يتوافق مع <b>جنوم%s</b> ؜<b>%d من أصل %d</b> من الامتدادات المُنصَّبة

en: A compatible version of the extension exists
ar: يُوجَد إصدار مُتوافِق من هذا الامتداد

en: No compatible version of the extension exists
ar: لا يُوجَد إصدار مُتوافِق من هذا الامتداد

en: This extension is not hosted on extensions.gnome.org. Its compatibility cannot be determined.
ar: هذا الامتداد غير مُستضاف على extensions.gnome.org، لذا تعذَّر تحديد توافقه.

en: You are currently running <b>GNOME %s</b>. Select a version of GNOME below and check whether your extensions will continue to be available.
ar: أنت حاليًا تُشغِّل <b>جنوم %s</b>، فاختر إصدارًا آخر أدناه وتحقق من توافقية امتداداتك معه.

en: Search Installed Extensions
ar: ابحث في الامتدادات المنصَّبة

en: Main Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Search for installed extensions
ar: ابحث عن امتدادات مُنصَّبة

[ctx: Navigation]
en: _Installed
ar: ال_مُنصَّبة

[ctx: Navigation]
en: _Browse
ar: _التصفح

note: Translators: the character preceded by "_" should not be the same as others in the same menu
en: Sort _Enabled First
ar: افرز ال_مُفعَّل أولًا

en: _Show Unsupported
ar: ا_عرض غير المتوافق

en: _Upgrade Assistant
ar: _مساعد الترقية

en: _Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات _لوحة المفاتيح

en: _About Extension Manager
ar: _عن

en: Uninstall Extension?
ar: أتُزيل الإضافة؟

en: The extension's features and functionality will no longer be accessible. Are you sure you want to uninstall?
ar: لن تُتاح ميزات ووظائف هذا الامتداد بعد إزالته، فهل أنت متأكد من أنك تريد الإزالة؟

en: _No
ar: _لا

en: _Yes
ar: _نعم

en: Unsupported Extension
ar: امتداد غير مُتوافِق

en: This extension does not support your GNOME Shell version. It may cause errors if installed.
ar: هذا الامتداد غير مُتوافِق مع إصدار جنوم شل لديك، ولو نُصِّب قد يُسبِّب أخطاء.

en: _Install Anyway
ar: _نصِّب على أي حال

en: _Go Back
ar: ا_رجع

en: _Details
ar: ا_لتفاصيل
