extension-manager - en to it translation catalogue (120 entries)

en: Extension Manager
it: Gestore delle estensioni

en: Manage GNOME Shell Extensions
it: Gestisci le estensioni di GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon. Make sure to leave the original strings and add your translations afterwards, so that users can search both in English and your language.
en: extension;manager;shell;
it: estensione;gestore;shell;

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions
it: Sfoglia, installa e gestisci le estensioni di GNOME

en: A utility for browsing and installing GNOME Shell Extensions.
it: Uno strumento per cercare e installare estensioni per GNOME.

en: Features:
it: Funzionalità:

en: Browse extensions.gnome.org right inside the app
it: Sfoglia extensions.gnome.org direttamente nell'applicazione

en: Manage the extensions you already have installed
it: Gestisci le estensioni già installate

en: See all the details of your extensions
it: Visualizza tutti i dettagli delle tue estensioni

en: Check your extensions compatibility with the next version of GNOME
it: Controlla la compatibilità delle tue estensioni con la prossima versione di GNOME

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions.
it: Sfoglia, installa e gestisci le estensioni di GNOME.

en: Search for Extensions
it: Cerca estensioni

en: Enter a keyword to search 'extensions.gnome.org' for GNOME Shell Extensions
it: Inserire un termine per cercare estensioni su 'extensions.gnome.org'

en: Relevance
it: Rilevanza

[ctx: Sort search results]
en: Downloads
it: Download

en: Recent
it: Recenti

en: Name
it: Nome

en: Sort search results
it: Ordinamento dei risultati di ricerca

en: _Load More Results
it: Carica più risultati

en: No Results Found
it: Nessun risultato

en: Try a different search
it: Prova una ricerca diversa

en: Connection Error
it: Errore di connessione

en: Reviews and Comments
it: Recensioni e commenti

en: Loading
it: Caricamento

en: Author
it: Autore

en: Loading Details
it: Caricamento dei dettagli

en: An Error Occurred
it: Si è verificato un errore

en: No extension details available
it: Nessun dettaglio disponibile sull'estensione

en: Enlarge Image
it: Ingrandisci immagine

en: Description
it: Descrizione

en: Links
it: Link

en: Homepage
it: Home page

en: Donate
it: Donare

en: View on Extensions
it: Pagina di GNOME Extensions

en: Reviews and comments are disabled for this extension
it: Recensioni e commenti sono disabilitati per questa estensione

en: There are no reviews or comments
it: Non ci sono recensioni o commenti

en: _Show All
it: _Mostra tutto

note: Translators: '%s' = extension name
en: %s Icon
it: %s Icona

en: Error Report
it: Rapporto di errore

en: An unexpected error occurred in Extension Manager
it: Si è verificato un errore imprevisto nel gestore delle estensioni

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: _New Issue
it: _Nuovo problema

note: Success indicator
en: Copied
it: Copiato

en: Please open a new issue and attach the following information:
it: Apri una nuova discussione e allega le seguenti informazioni:

note: Translators: '%s' = Name of Distributor (e.g. "Packager123")
en: You are using a third-party build of Extension Manager. Please <span weight="bold">contact the package distributor (%s) first</span> before filing an issue. Be sure to attach the following information:
it: Stai utilizzando una build di terze parti del gestore delle estensioni. Per favore <span Weight="bold">contatta prima il distributore del pacchetto (%s)</span> prima di segnalare un problema. Assicurati di allegare le seguenti informazioni:

note: Translators: Button's tooltip to open extension's preferences dialog
en: Open extension preferences
it: Apri le preferenze dell'estensione

note: Translators: Icon's tooltip when an extension has an error
en: An error occurred while loading this extension
it: Si è verificato un errore durante il caricamento dell'estensione

note: Translators: Icon's tooltip when an extension is incompatible
en: This extension is incompatible with your current version of GNOME
it: L'estensione non è compatibile con la versione attuale di GNOME

note: Translators: Icon's tooltip when an extension update is available
en: A newer version of this extension is available
it: È disponibile una nuova versione di questa estensione

en: Version
it: Versione

en: Session Modes
it: Modalità di sessione

en: Error
it: Errore

en: See Details
it: Dettagli

en: Remove…
it: Rimuovi…

en: Unlock Dialog
it: Sblocca dialogo

note: Translators: Label when an extension runs on both, login and lock screens
en: This extension will run while the screen is locked and no user is logged in
it: Questa estensione verrà eseguita mentre lo schermo è bloccato e nessun utente è connesso

note: Translators: Label when an extension runs on the lock screen
en: This extension will run while the screen is locked
it: Questa estensione verrà eseguita mentre lo schermo è bloccato

note: Translators: Label when an extension runs on the login screen
en: This extension will run while no user is logged in
it: Questa estensione verrà eseguita quando nessun utente è connesso

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show Installed Page
it: Mostra la pagina installata

[ctx: shortcut window]
en: Show Browse Page
it: Mostra la pagina Sfoglia

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Search
it: Attiva ricerca

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
it: Mostra scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
it: Chiudi finestra

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esci

[ctx: shortcut window]
en: Screenshot View
it: Visualizza screenshot

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
it: Ingrandisci

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
it: Resetta zoom

[ctx: Number of downloads]
en: Downloads
it: Download

en: Unsupported
it: Non compatibile

en: Install…
it: Installa…

en: Installing
it: Installazione

[ctx: State]
en: Installed
it: Installata

en: Unsupported…
it: Non compatibile…

en: _Log Out…
it: _Termina sessione…

en: Use Extensions
it: Estensioni

en: Extensions can cause performance and stability issues
it: Le estensioni possono causare problemi di prestazioni e stabilità

en: User-Installed Extensions
it: Estensioni installate dall'utente

en: No User Extensions Installed
it: Nessuna estensione utente installata

en: Browse
it: Sfoglia

en: System Extensions
it: Estensioni integrate

en: No System Extensions Installed
it: Nessuna estensione di sistema installata

note: Translators: Text announced by screen readers when interacting with the list of search results
en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Try a different search or search online
it: Prova una ricerca diversa o cerca online

en: _Search Online
it: _Cerca online

note: Translators: '%d' = number of extensions that will be updated
en: %d extension will be updated on next login | %d extensions will be updated on next login
it[0]: %d l' estensioni sarà aggiornata al prossimo accesso
it[1]: %d le estensioni saranno aggiornate al prossimo accesso

en: %i Star | %i Stars
it[0]: %i Stella
it[1]: %i Stelle

note: Translators: Button's tooltip to zoom out screenshots
en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

note: Translators: Button's tooltip to zoom in screenshots
en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Upgrade Assistant
it: Assistente di aggiornamento

en: _Check Compatibility
it: _Verifica compatibilità

en: _Copy to Clipboard
it: _Copia negli appunti

en: Checked %d/%d Extensions
it: Estensioni %d/%d controllate

note: Set percentage text
en: %d%% Compatible
it: %d%% compatibile

en: <b>GNOME %s</b> supports <b>%d out of %d</b> of the extensions currently installed on the system
it: <b>GNOME %s</b> supporta <b>%d su %d</b> delle estensioni attualmente installate sul sistema

note: Translators: Icon's tooltip when an extension is compatible
en: A compatible version of the extension exists
it: Esiste una versione compatibile dell'estensione

note: Translators: Icon's tooltip when an extension is not compatible
en: No compatible version of the extension exists
it: Non è disponibile una versione compatibile di questa estensione

note: Translators: Icon's tooltip when an extension compatibility is unknown
en: This extension is not hosted on extensions.gnome.org. Its compatibility cannot be determined.
it: Questa estensione non è distribuita su extensions.gnome.org. Non è possibile verificarne la compatibilità.

en: You are currently running <b>GNOME %s</b>. Select a version of GNOME below and check whether your extensions will continue to be available.
it: Attualmente stai usando <b>GNOME %s</b>. Selezionare un'altra versione di GNOME per verificare se le estensioni installate saranno ancora disponibili.

note: Translators: Tooltip of the search icon in the header bar
en: Search Installed Extensions
it: Cerca estensioni installate

en: Main Menu
it: Menu principale

en: Search for installed extensions
it: Cerca estensioni installate

[ctx: Navigation]
en: _Installed
it: _Installate

[ctx: Navigation]
en: _Browse
it: _Sfoglia

note: Translators: the character preceded by "_" should not be the same as others in the same menu
en: Sort _Enabled First
it: Prima_estensioni attive

en: _Show Unsupported
it: _Mostra non compatibili

en: _Upgrade Assistant
it: _Assistente di aggiornamento

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _About Extension Manager
it: _Informazioni

en: Uninstall Extension?
it: Disinstallare l'estensione?

en: The extension's features and functionality will no longer be accessible. Are you sure you want to uninstall?
it: Le caratteristiche e le funzionalità dell'estensione non saranno più accessibili. Sei sicuro di voler disinstallare?

en: _Yes
it: _Si

en: Unsupported Extension
it: Estensione non supportata

en: This extension does not support your GNOME Shell version. It may cause errors if installed.
it: Questa estensione non supporta la tua versione di GNOME. Potrebbe causare errori se installato.

en: _Install Anyway
it: _Installa comunque

en: _Go Back
it: _Torna indietro

en: _Details
it: _Dettagli

en: Check <a href='https://status.gnome.org/'>GNOME infrastructure status</a> and try again later
it: Controlla lo <a href='https://status.gnome.org/'>stato dell'infrastruttura GNOME</a> e riprova più tardi

en: Check your network status and try again
it: Controlla lo stato della tua rete e riprova
