extension-manager - en to sv translation catalogue (124 entries)

en: Extension Manager
sv: Tilläggshanterare

en: Manage GNOME Shell Extensions
sv: Hantera GNOME-tillägg

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon. Make sure to leave the original strings and add your translations afterwards, so that users can search both in English and your language.
en: extension;manager;shell;
sv: Tilläggshanterare;skal;

en: Install GNOME Extensions
sv: Installera GNOME tillägg

en: Browse and install GNOME Shell extensions to customise your desktop.
sv: Bläddra bland och installera GNOME tillägg för att anpassa skrivbordet.

en: Features:
sv: Funktioner:

en: Browse extensions.gnome.org right inside the app
sv: Bläddra extensions.gnome.org direkt i appen

en: Manage the extensions you already have installed
sv: Hantera installerade tillägg

en: See all the details of your extensions
sv: Se alla detaljer om dina tillägg

en: Check your extensions compatibility with the next version of GNOME
sv: Kontrollera att tilläggen är kompatibla med nästa version av GNOME

en: Browse, install, and manage GNOME Shell Extensions.
sv: Bläddra, installera och hantera GNOME-tillägg.

en: Search for Extensions
sv: Sök efter tillägg

en: Enter a keyword to search 'extensions.gnome.org' for GNOME Shell Extensions
sv: Ange ett nyckelord för att söka på "extensions.gnome.org" efter GNOME-skaltillägg

en: Descending Order
sv: Fallande ordning

[ctx: Sort search results]
en: Downloads
sv: Hämtningar

en: Created
sv: Skapad

en: Popularity
sv: Populäritet

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Sort search results
sv: Sortering av sökresultat

en: _Load More Results
sv: _Hämta fler resultat

en: No Results Found
sv: Hittade inga resultat

en: Try a different search
sv: Prova en annan sökning

en: Connection Error
sv: Anslutningsfel

en: Ascending Order
sv: Stigande ordning

en: Reviews and Comments
sv: Recensioner och kommentarer

en: Loading
sv: Laddar

en: Author
sv: Författare

en: Loading Details
sv: Hämtar Detaljer

en: An Error Occurred
sv: Ett fel inträffade

en: No extension details available
sv: Inge uppgifter om tillägg är tillgängligt

en: Name
sv: Namn

en: Enlarge Image
sv: Förstora bild

en: Description
sv: Beskrivning

en: Links
sv: Länkar

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Donate
sv: Donera

en: View on Extensions
sv: Se på Extensions

en: Reviews and comments are disabled for this extension
sv: Recensioner och kommentarer är inaktiverade för detta tillägg

en: There are no reviews or comments
sv: Det finns inga recensioner eller kommentarer

en: _Show All
sv: _Visa alla

en: Unsupported
sv: Stöds ej

note: Translators: '%s' = extension name
en: %s Icon
sv: %s Ikon

note: Translators: '%s' = extension name
en: %s Screenshot
sv: %s Skärmbild

en: Error Report
sv: Fel rapport

en: An unexpected error occurred in Extension Manager
sv: Ett oväntat fel inträffade i tilläggshanterare

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: _New Issue
sv: _Nytt fel

note: Success indicator
en: Copied
sv: Kopierad

en: Please open a new issue and attach the following information:
sv: Vänligen öppna ett nytt ärende och bifoga följande information:

note: Translators: '%s' = Name of Distributor (e.g. "Packager123")
en: You are using a third-party build of Extension Manager. Please <span weight="bold">contact the package distributor (%s) first</span> before filing an issue. Be sure to attach the following information:
sv: Du använder en tredjepartsversion av tilläggshanteraren. Vänligen <span weight="bold">kontakta paketdistributören (%s) först</span> innan du lämnar in ett ärende. Var noga med att bifoga följande information:

note: Translators: Button's tooltip to open extension's preferences dialog
en: Open extension preferences
sv: Öppna tilläggsinställningar

note: Translators: Icon's tooltip when an extension has an error
en: An error occurred while loading this extension
sv: Ett fel inträffade vid laddning av tillägget

note: Translators: Icon's tooltip when an extension is incompatible
en: This extension is incompatible with your current version of GNOME
sv: Det här tillägget är inte kompatibelt med din nuvarande version av GNOME

note: Translators: Icon's tooltip when an extension update is available
en: A newer version of this extension is available
sv: En nyare version av detta tillägg är tillgängligt

en: Session Modes
sv: Sessionslägen

en: Error
sv: Fel

en: See Details
sv: Se detaljer

en: Remove…
sv: Ta bort…

en: Unlock Dialog
sv: Lås upp dialogruta

note: Translators: Label when an extension runs on both, login and lock screens
en: This extension will run while the screen is locked and no user is logged in
sv: Det här tillägget körs medan skärmen är låst och ingen användare är inloggad

note: Translators: Label when an extension runs on the lock screen
en: This extension will run while the screen is locked
sv: Det här tillägget körs medan skärmen är låst

note: Translators: Label when an extension runs on the login screen
en: This extension will run while no user is logged in
sv: Detta tillägg kommer att köras medan ingen användare är inloggad

[ctx: Number of downloads]
en: Downloads
sv: Hämtningar

en: Install…
sv: Installera…

en: Installing
sv: Installerar

[ctx: State]
en: Installed
sv: Installerat

en: Unsupported…
sv: Stöds ej…

en: _Log Out…
sv: _Logga ut…

en: Use Extensions
sv: Använd tillägg

en: Extensions can cause performance and stability issues
sv: Tillägg kan orsaka prestanda och stabilitetsproblem

en: User-Installed Extensions
sv: Användarinstallerade tillägg

en: System Extensions
sv: Systemtillägg

en: Try a different search or search online
sv: Prova en annan sökning eller sök online

en: _Search Online
sv: _Sök online

en: No Extensions Installed
sv: Inga tillägg installerade

en: Search online to install extensions
sv: Sök online för att installera tillägg

note: Translators: '%d' = number of extensions that will be updated
en: %d extension will be updated on next login | %d extensions will be updated on next login
sv[0]: %d tillägg kommer uppdateras vid nästa inloggning
sv[1]: %d flera tillägg kommer uppdateras vid nästa inloggning

en: %i Star | %i Stars
sv[0]: %i Stjärna
sv[1]: %i Stjärnor

note: Translators: Button's tooltip to zoom out screenshots
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

note: Translators: Button's tooltip to zoom in screenshots
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: shortcuts dialog]
en: Views
sv: Visningar

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Installed
sv: Växla till installerat

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Browse
sv: Ändra till bläddra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Screenshot View
sv: Skärmbildsvy

[ctx: shortcuts dialog]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: shortcuts dialog]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcuts dialog]
en: Reset Zoom
sv: Återställ zoom

[ctx: shortcuts dialog]
en: App
sv: Program

[ctx: shortcuts dialog]
en: Toggle Search
sv: Växla sök

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit
sv: Avsluta

en: Upgrade Assistant
sv: Uppgraderingsassistent

en: _Check Compatibility
sv: _Kontrollera kompatibilitet

en: _Copy to Clipboard
sv: _Kopiera till urklipp

en: Checked %d/%d Extensions
sv: Kontrollerat %d/%d tillägg

note: Set percentage text
en: %d%% Compatible
sv: %d%% Kompatibla

en: <b>%d out of %d</b> extensions currently installed on this system have been marked as supporting <b>GNOME %s</b>
sv: <b>%d av %d</b> tillägg som för närvarande är installerade på det här systemet har markerats som stöder <b>GNOME %s</b>

en: If you switch to GNOME %s now, all of your extensions should work
sv: Om du byter till GNOME %s nu, borde alla dina tillägg fungera

en: If you switch to GNOME %s now, %d of your extensions might not work
sv: Om du byter till GNOME %s nu, kanske %d av dina tillägg inte fungerar

note: Translators: Icon's tooltip when an extension is compatible
en: A compatible version of the extension exists
sv: En kompatibel version av detta tillägg är tillgängligt

note: Translators: Icon's tooltip when an extension is not compatible
en: No compatible version of the extension exists
sv: En nyare version av detta tillägg är tillgängligt

note: Translators: Icon's tooltip when an extension compatibility is unknown
en: This extension is not hosted on extensions.gnome.org. Its compatibility cannot be determined.
sv: Det här tillägget finns inte på extensions.gnome.org. Dess kompatibilitet kan inte fastställas.

en: You are currently running <b>GNOME %s</b>. Select a version of GNOME below and check whether your extensions will continue to be available.
sv: Du kör för närvarande <b>GNOME %s</b>. Välj en version av GNOME nedan och kontrollera om dina tillägg kommer att fortsätta att vara tillgängliga.

note: Translators: Tooltip of the search icon in the header bar
en: Search Installed Extensions
sv: Sök bland installerade tillägg

en: Main Menu
sv: Huvudmenyn

en: Search for installed extensions
sv: Sök efter installerade tillägg

[ctx: Navigation]
en: _Installed
sv: _Installerade

[ctx: Navigation]
en: _Browse
sv: _Utforska

note: Translators: the character preceded by "_" should not be the same as others in the same menu
en: Sort _Enabled First
sv: Visa_Aktiverade först

en: _Upgrade Assistant
sv: _Uppgraderingsassistent

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Extension Manager
sv: _Om Tilläggshanterare

en: Uninstall Extension?
sv: Avinstallera tillägg?

en: The extension's features and functionality will no longer be accessible. Are you sure you want to uninstall?
sv: Tilläggets egenskaper och funktionalitet kommer inte längre att vara tillgängliga. Är du säker på att du vill avinstallera?

en: _No
sv: _Nej

en: _Yes
sv: _Ja

en: Unsupported Extension
sv: Tillägget stöds inte

en: This extension does not support your GNOME Shell version. It may cause errors if installed.
sv: Det här tillägget stöder inte din GNOME version. Det kan orsaka fel om det installeras.

en: _Install Anyway
sv: _Installera ändå

en: _Go Back
sv: _Gå tillbaka

en: _Details
sv: _Detaljer

en: Check <a href='https://status.gnome.org/'>GNOME infrastructure status</a> and try again later
sv: Kontrollera <a href='https://status.gnome.org/'>GNOME-infrastrukturstatus</a> och försök igen senare

en: Check your network status and try again
sv: Kontrollera din nätverksstatus och försök igen
